Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13372 replies to this topic

#13087
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
Le dau lapte special pt pisoi. Eu am o pisica deja, dar nici nu vrea sa ii vada

#13088
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
Intra pe fb in grupurile de pisici si intreaba cine are o pisica cu lapte, de obicei ONG-urile stiu.

#13089
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014

 vladuzz7, on 14 mai 2023 - 12:08, said:

Le dau lapte special pt pisoi. Eu am o pisica deja, dar nici nu vrea sa ii vada

Am inteles asta, dar cauta totusi o pisica cu pui. Pe langa hrana au nevoie si de masaj special la burta si anus pentru a-si face nevoile, masajul asta il face mama. Altfel trebuie sa le faci tu. Iar 8 ore fara lapte cat esti tu la munca este enorm.

#13090
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
Man, eu presupun ca ai dat un search pe google, nu trebuie noi sa-ti spunem de masaj si altele.
Daca nu ii poti hrani cum trebuie vor muri. Contacteaza ONG-urile din zona ta.

#13091
special

special

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,685
  • Înscris: 03.03.2007
Am descoperit pliculetele astea la Maxi pet, la un pret foarte bun cand sunt la reducere, sunt practic sub Felix. La o prima vedere la continut sunt chiar excelente..... ce parere aveti?

https://www.maxi-pet...isoare-85g.aspx

#13092
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014
La procentul de carne si grasime ar fi ok, dar m-au pierdut la partea cu 'contine zaharuri'.

#13093
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
Fără zaharuri adăugate. Așa zice acolo. Adică are niște zaharuri, din merișoarele alea de exemplu, dar nu au mai băgat și ei suplimentar. Eu hrănesc motanul cu ceva specific urinary de pe Zooplus și din când în când niște pateuri din alea de la Lidl sub formă de inimă. Cică nici alea nu au cereale, zaharuri, vreo trei lei una.
Bine, multe din alimentele umane sunt neconforme și puțin verificate, mă îndoiesc că sunt controale mai serioase ale ingredientelor la hrana pentru animale.

Edited by caiuscorneliu, 17 May 2023 - 13:51.


#13094
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
La fel cu toata mancarea de pisici, nu ai cum sa verifici informatiile de pe eticheta. Altfel par bune acele plicuri, sunt produse in Cehia. Iese kg la 30 de lei, cred ca e pret foarte bun pentru plicuri.

Eu am luat pe o luna jumate ce se vede in poza asta cu vreo 270 de lei (cu ceva reducere promo), 19.2kg, deci cam 14 lei/kg.

[ https://i.imgur.com/oColJdi.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13095
special

special

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,685
  • Înscris: 03.03.2007
MAC's ii dau si eu pisoiului. I-am dat si Feringa & Animonda, dar MAC's mi se pare peste ele atat la consistenta cat si la ingrediente. MAC's are 70% continut de carne la care se adauga subprodusele (inimi, pipote, gaturi etc).... Plicuri ii dau cam de 2 ori pe saptamana, asa de rasfat Posted Image

La nisip ce mai folositi? Momentan folosesc Nisipur, care e bun,dar i se lipeste de labute, imprastie prin toata casa pietricele, plus ca iese cu praf pe labute... Vazusem unul pe baza de Zeolit, dar cica nici ala nu e cine stie ce, din ce am vazut prin reviewuri.

Edited by special, 19 May 2023 - 07:16.


#13096
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

 Mizu, on 14 mai 2023 - 13:38, said:

Man, eu presupun ca ai dat un search pe google, nu trebuie noi sa-ti spunem de masaj si altele.
Daca nu ii poti hrani cum trebuie vor muri. Contacteaza ONG-urile din zona ta.
le-am dat spre adoptie :) Va multumesc pentru raspunsuri. I-am hranit de 4 ori pe zi cu seringa. A fost bun laptele praf si nu au slabit

#13097
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Am vazut de vreo 2 saptamani 3 pisoi in curtea unui bloc si le-am tot dus de mancare si apa, dar de cate ori revin gasesc tavita din polistiren in cu totul alt loc fata de unde o las. Initial am zis ca o ia vantul dupa ce termina pisicile de mancat, dar nu are cum sa fie vant in fiecare zi. In ce as putea sa le pun mancarea pe viitor ca sa nu se mai imprastie recipientul pe te miri unde?
  Caut ceva tot ca o tavita, ca sa poata manca toti odata cand le duc mancare. Pe internet m-am uitat si gasesc doar boluri de o "persoana". Ce ma sfatuiti?

#13098
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
O tava de inox mai mare sau una de plastic ar fi solutia.
Off-topic, sa ne mai si distram

Attached Files



#13099
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
Daca pui mancare uscata in tavita ai putea sa bati un cui mai lung prin ea in pamant.

#13100
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View PostMizu, on 25 mai 2023 - 16:41, said:

Daca pui mancare uscata in tavita ai putea sa bati un cui mai lung prin ea in pamant.

   La asta m-am gandit si eu, dar unde vreau sa pun tavita este beton. Evit pamantul pentru ca se aduna apa in tava daca ploua. Unde o pun eu este sub un balcon a celui de la parter. Mancarea e umeda. Sunt puii destul de mici, iar hrana uscata nu stiu daca o sa apuc sa le dau. De obicei dispar dupa cateva luni. Am mai hranit o serie de pui din toamna anului trecut pana acu 2-3 luni si tot asa s-a intamplat. Pleaca ele sau sunt alungate si isi schimba locul. M-am  chinuit 5 luni sa ii dau spre adoptie si am dat peste tot felul de javre de oameni. Pana la urma nu s-a concretizat nimic. Dar pe astia nici o sansa. Sunt salbatici. Nici nu ma pot apropia de ei.
   Am gasit o tavita la Ikea din ceramica. O sa iau una sa o pun acolo. Sper sa nu dispara.

#13101
haltija

haltija

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.03.2023
Dar cine ar putea lua acea tavita? Ce sa faca cu ea?Sa o ia sa manance din ea? Doamne fereste -__-.Mai sunt bune si caserolele din plastic (daca au capac poate fi decupat) ori cele de inghetata patrate or ovale care ,daca sunt prea inalte pot fi taiate de jur imprejur ca sa fie mai joase si largi) merg si cele mai marisoare in care se vand micii ori daca aveti bidoane de apa plata de 5 litri si acelea pot fi taiate si transformate in niste mini caserole.Chiar daca dispar or le ia vantu sunt usor de inlocuit.

#13102
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,329
  • Înscris: 05.11.2009
Sunt disperată. Bărbatul meu a adus un motănel de 5 săptămâni și am ceva probleme cu motanul „șef” care, cu toate că este castrat a marcat un loc în casă. Cel mic nu știe de litieră și face pe unde apucă. Ce să fac?

#13103
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
Mai pune o litiera pe langa cea a sefului si cand il vezi pe ala mic ca ia pozitie il ridici si duci la nisip.

#13104
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,329
  • Înscris: 05.11.2009
Asta am făcut, dar fără niciun rezultat. Acum am pus un „moț” din ce a produs pe nisipul din litiera lui.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate