Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13372 replies to this topic

#13069
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View PostMembruAnonim, on 28 aprilie 2023 - 04:34, said:

Sunt antiparazitare externe pipete spot on care contin aceeasi substanta activa atat pt varianta pt caini cat si pt cea pt pisici. Daca folosesc varianta pt caini pe pisici (respectand desigur dosajul) se intampla ceva?
Multe din produsele antiparazitare de câini sunt toxice pentru pisici. Pisicile tolerează fipronil(frontline) si imidacloprid(Advantage). Mai e substanța Propoxur care se găsește in zgarda Bolfo și care e foarte eficientă. Toate produsele care se termina cu " metrin" de exemplu permetrin, deltametrin sunt toxice pentru pisici.
Deci răspunsul la întrebare este ca nu are ce sa se întâmple dacă folosești Fipronil sau imidaclopid dar părerea mea este ca ieși mai ieftin cu zgarda Bolfo sau chiar Foresto ( deși mai scumpă, e eficientă 7-8 luni).

#13070
haltija

haltija

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.03.2023
Zgarzile sunt periculoase pentru pisici( pericol de sufocare sau strangulare).Chiar si zgarzile cu inchidere de siguranta nu se deschid intotdeauna in caz de pericol.Oare cand or sa invete anumiti oameni sa nu mai dea sfaturi altora bazandu se pe experientele strict personale care nu se vor dovedi utile in alte cazuri .Ce-i face bine si ce i se potriveste cainelui ,pisicii , iepurelui etc meu nu inseamna ca i va face bine si altui animalut pentru ca toti sunt diferiti ( unii traiesc in casa altii sunt lasati pe afara de exemplu aici pericolul pe care l constituie zgarda in cazul pisicilor).

#13071
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostFreddy12, on 28 aprilie 2023 - 11:49, said:


View Posthaltija, on 28 aprilie 2023 - 05:31, said:



Intrebam de Selehold sau Stronghold a caror substanta activa este selamectina. Atat varianta de pisici cat si varianta de caini contine selamectina (fac referire la stronghold si selehold).
Avem chiar Stronghold si Selehold pipeta care se adminsitreaza atat pisicilor cat si cainilor 2,5kg< (15mg selamectina). Foto atasata mai jos.



Pipeta stronghold ori selehold de caini talie mare contine o cantitate mare de selamectina, si as putea deparazita 6-8 pisici maidaneze cu o singura pipeta. Stronghold/selehold sunt niste antiparazitare extrem de bune/calitative, astfel ca si pretul este pe masura. Ca sa deparazitetzi cu stronghold/selehold 10 pisici te ajunge undeva la 500 lei daca folosessti varianta pe care scrie pisica. Insa daca folosesc varianta pe care scrie caini, costul scade.


edit: ca sa sumarizez, ceea ce vreau eu sa spun este ca nu cred ca exista selamectina speciala pt caini si selamectina speciala pt pisici din moment ce se vinde varianta care se poate administra atat la caini cat si la pisici.



Stronghold Caine / Pisica 15 mg (< 2.5 kg), 3 pipete
Compozitie per pipeta 15 mg selamectina


Attached File  selelholdp.png   266.85K   1 downloads

Attached File  strongholdp.png   198.55K   1 downloads


https://www.petmart....sult?q=selehold

https://www.petmart....lt?q=stronghold

Edited by MembruAnonim, 28 April 2023 - 19:22.


#13072
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Posthaltija, on 28 aprilie 2023 - 13:46, said:

Zgarzile sunt periculoase pentru pisici( pericol de sufocare sau strangulare).Chiar si zgarzile cu inchidere de siguranta nu se deschid intotdeauna in caz de pericol.Oare cand or sa invete anumiti oameni sa nu mai dea sfaturi altora bazandu se pe experientele strict personale care nu se vor dovedi utile in alte cazuri .Ce-i face bine si ce i se potriveste cainelui ,pisicii , iepurelui etc meu nu inseamna ca i va face bine si altui animalut pentru ca toti sunt diferiti ( unii traiesc in casa altii sunt lasati pe afara de exemplu aici pericolul pe care l constituie zgarda in cazul pisicilor).
Nu se sufoca fiindcă se smulge. Dar, da, exista riscul s-o piardă dacă umbla pe afara. Eu de 20 de ani folosesc zgarda și nu s-a sufocat nici una din cele 4 pisici doar motanul care e haimana a pierdut vreo 2 zgarde in decurs de 13 ani.  Dacă pericolul menționat de tine ar fi real, poți fi convins/a ca ar fi sărit in sus organizațiile pentru protecția animalelor din țările vestice.

#13073
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
Pericolul e real, dar cred ca numarul pisicilor care mor asa e foarte mic. Mai repede o mananca o vulpe sau o omoara niste caini daca e lasata sa umble pe-afara.

#13074
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,329
  • Înscris: 05.11.2009
Am și eu o problemă nelămurită. Motanul meu de 4 ani a început să frământe puternic o păturică. Dacă îl întrerup, sare la mine. Simt că-l enervez.   În ultimul timp cam sare la picioarele mele să mă composteze.
Ce-i drept că de o vreme, am nepoata la noi și îl cam aleargă și îl trage de coadă.
O fi stresat?

#13075
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
Da. Stresul, inamicul numărul unu al unei pisici. Framântatul respectiv probabil îl liniștește dar poate ajunge o tulburare obsesiv compulsivă. Da, au și pisicile așa ceva. Legat de nepoată, trage-o și tu de păr să vezi dacă se stresează.

Edited by caiuscorneliu, 28 April 2023 - 22:47.


#13076
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,329
  • Înscris: 05.11.2009
Nu este cazul. Dacă vorbesc cu ea și îi explic, înțelege cât de cât...dar ca și pisica, uneori face tot ce vrea ea.

#13077
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cum vi se pare Biheldon pentru deparazitare interna(viermi)? Sunt extrem de ieftine, ~2 lei pastila. Lumea vad ca este multumita. https://www.petmart....comprimate.html

Cestal este 7 lei pastila iar Drontal 13 lei pastila. Pana la urma nu este un capat de tara daca folosesc Cestal sau Drontal si platesc 14-26 lei per pisica pe an (doua deparazitari interne). Am ~10 pisici maidaneze in fata blocului.

Vad ca substanta activa este aceeasi la toate cele 3 antiparazitare. Ma intreb daca nu cumva este aceeasi treaba ca la medicamentele umane unde preturile sunt umflate rau doar pt brand, exemplu Acid acetilsalicilic 500 mg Bayer ( 13.60 lei) – Acid acetilsalicilic Biofarm ( 1,60 ).

Lumea vad ca este foarte multumita de acel biheldon.

Edited by MembruAnonim, 30 April 2023 - 02:58.


#13078
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
Daca are aceeasi substanta activa cu Cestal trebuie sa fie bun.

#13079
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View PostMizu, on 25 aprilie 2023 - 15:29, said:

Arata-mi un veterinar care sa zica asta.


Acolo unde am dus pisica prima dată, tot așa mi-a zis.
Că trebuie făcută analiza coproparazitologica și dacă există paraziți, atunci îmi dă tratament. Dacă nu, nu e nevoie.
Am tot dus rahatei la analiză, până m-am plictisit, pt ca niciodată nu ieșea ceva.
Așa că în 7 ani, i-am dat de vreo 2 ori, fără sa mă mai duc cu probe...


#13080
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am pisici maidaneze pe care nu pot pune mana sa le pun vreo pipeta in ceafa pt purici.

Vad ca aceste pastile Prazimec C pisici ar fi si pt purici/capuse etc. Stiti ceva de el?  https://www.petmart....ec-c-4-cpr.html
Sau sa imi recomandati alte pastile de incredere pt purici/capuse si care sa fie acceptabile ca pret ?

Edited by MembruAnonim, 04 May 2023 - 19:11.


#13081
haltija

haltija

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.03.2023
Dar daca ati incerca sa intrebati la cabinetul veterinar daca pot dona pentru cele 8 pisicute maidaneze niste antideparazitare?Stiu ca unii medici veterinari fac astfel de donatii daca le explicati situatia si afla ca aveti grija de niste sufletele ale strazii.Macar incercati si asa.

#13082
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Antiparazitarele pipeta eficiente sunt scumpe, chiar foarte scumpe. Am deparazitat anul trecut pisicile de afara cu stronghold/selehold. M-a cam uscat la portofel sa zic asa. O singura pipeta poate sa ajunga la unele farnacii chiar si 70-90 lei. Nu stiu daca cineva m-ar ajuta cu niste antiparazitare Posted Image

Totusi, unele pisici sunt cuminti, adica pot sa pun mana pe ele si sa le pun in ceafa pipeta pt purici. Insa altele sunt sperioase si pot doar sa le dau pastila antipurici pusa in mancare. Dar si astea sunt scumpe in draci. Si cel mai nasol este ca nu sunt variante multe de pastila antipurici. Am vazut ca acel Prazimec C ar fi si contra puricilor.

Aveti idee daca sunt bune aceste pipete Fypryst Cat Spot On 50 mg ? 3 pipete la 55 lei. Pretul este acceptabil, insa sunt si eficiente?
https://www.petmart....g-3-pipete.html

Edited by MembruAnonim, 06 May 2023 - 06:18.


#13083
haltija

haltija

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.03.2023
Pisica mea a fost deparazitata extern cu selehold (care pe langa purici, capuse mi s a spus ca protejeaza si impotriva intepaturilor de tantari plus ca actioneaza si intern ) desi mai citisem prospectele de la selhold si stronghold n am prea dat atentie la ce se spune acolo despre tantari pentru ca frica mea cea mare au fost mereu puricii si capusele.Pretul deparazitarii a fost in jur de 65 de lei.

#13084
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pisica din casa am deparazitat-o cu selehold/stronghold. Insa pt cele de afara.. 60-70lei x 8-10 pisci.. din pacate deja suma este mare.

Edited by MembruAnonim, 07 May 2023 - 05:30.


#13085
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
Salutare, in urma cu ceva timp m-am trezit cu o pisicuta gestanta in curte, am avut grija de ea pt ca imi era mila.
Pe 21 aprilie a nascut 4 pui dintre care au mai ramas 2.
Le-am asigurat un culcus unde sa stea pana in ziua in care au implinit 3 saptamani, pisica a plecat si sunt deja 3 zile de cand nu s-a mai intors.
Parerea mea e ca a patit ceva pt ca e la curte. Practic vineri implinesc o luna.
Acum am ramas cu pisoii care bineinteles, nu mananca nimic..abia au inceput sa apara dinti.
Am cumparat lapte praf ai biberon de la petshop, dar doar cu seringa de 2ml mananca, mai fortat
Nu ma pricep deloc cam ce cantitate ar trebui sa manance, au mai slabit fata de cand erau cu mama lor..
Si problema e ca 8-9 ore cat voi fi la munca nu pot sa le dau.
Era perfect daca puteau sau stiau macar sa linga lapte.
Oare daca le fac bobite de pui cu lapte, adica sa le inmoi si sa le las, vor stii sa manance cat sunt la munca?
Le-as lasa si putin lapte.

#13086
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014
Gaseste prin vecini o pisica cu pui si du-i acolo sa-i hraneasca. Sunt mult prea mici pentru a le da pui sau orice altceva, au nevoie de lapte.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate