Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13371 replies to this topic

#13051
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Mai multe prin rotatie, ultima data am dat Cestal.

#13052
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Drontal este ok? Unii spun ca drontal este mai putin toxic pt ficat decat cestal.

edit: deparazitarea interna o faceti la ce interval?

Edited by MembruAnonim, 24 April 2023 - 20:05.


#13053
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
La 3 luni.

#13054
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
Deparazitarea interna se face numai cand este nevoie - daca pisica are paraziti. Altfel le otraviti degeaba, ce deparazitati de fapt? Nu este un tratament preventiv, ca sa-i fie dat la intervale de timp.

#13055
haltija

haltija

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.03.2023
Drontal.Pisicile trebuie deparazitate pentru ca unele mai mananca si cate o musca ori alte insecte.

#13056
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Viermii pisicii se transmit si la om?

#13057
haltija

haltija

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.03.2023
Unele specii de viermi se transmit la om.De obicei eu folosesc drontal dar voi cere veterinarului un deparazitant care sa protejeze pisica si contra dirofilariozei(intepaturile de tantari pot cauza viermi care pot afecta inima ,plamanii si vasele de sange).

#13058
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posthaltija, on 25 aprilie 2023 - 11:27, said:

De obicei eu folosesc drontal dar voi cere veterinarului un deparazitant care sa protejeze pisica si contra dirofilariozei

Drontal nu protejeaza ?

#13059
haltija

haltija

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.03.2023
Stiu ca drontal protejeaza impotriva catorva tipuri de viermi.N-am gasit nimic scris in prospect despre intepaturile de tantari si nu sunt experta in tipurile de viermi asa ca sa fiu sigura voi intreba veterinarul singurul in masura care stie de fapt ce trebuie si care va decide.Imi cer scuze sper sa nu fi gresit cu nimic.

#13060
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006

View PostAlbastruIndigo, on 24 aprilie 2023 - 21:12, said:

Deparazitarea interna se face numai cand este nevoie
Arata-mi un veterinar care sa zica asta.

Edited by Mizu, 25 April 2023 - 15:29.


#13061
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014

View PostMizu, on 25 aprilie 2023 - 15:29, said:

Arata-mi un veterinar care sa zica asta.

Toti veterinarii care au facut o scoala pe bune si nu vor doar sa castige bani grei de pe carca credulilor. Nu exista deparazitare preventiva, exista doar deparazitare curativa.
Daca animalul nu are paraziti e logic ca deparazitarea nu e de vreun folos. Poate doar provoca efecte secundare si dezvolta rezistenta atunci cand animalul chiar are paraziti.

O pastila pentru deparazitare are efect atata timp cat se afla in stomac / intenstine, adica 24 - 48 ore, dupa aceea nimic. De aceea e o greseala deparazitarea preventiva, nu exista asa ceva. E doar marketing, ca multe altele.

#13062
haltija

haltija

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.03.2023
Daca pastila are efect doar 24-48 de ore si apoi nimic cum poate provoca efecte secundare? Si care ar fi aceste efecte secundare?

#13063
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am cumparat Drontal Cat si pe cutie nu scrie Bayer, ci vetoquinol. Este in regula?

#13064
haltija

haltija

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.03.2023
Da.Am cautat si am gasit ca Vetoquinol a preluat Bayer.Ei detin de altfel (pe langa alte produse)si azodyl un probiotic necesar in irc la pisici.

#13065
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce antiparazitar extern (purici, capuse) sub forma de pastile cunoasteti? Si care este eficient.

Edited by MembruAnonim, 28 April 2023 - 03:22.


#13066
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt antiparazitare externe pipete spot on care contin aceeasi substanta activa atat pt varianta pt caini cat si pt cea pt pisici. Daca folosesc varianta pt caini pe pisici (respectand desigur dosajul) se intampla ceva?

#13067
haltija

haltija

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.03.2023
Dl/Dna mkscorpion0 am citit intr un post al dumneavoastra ca ati sterlizat de curand o pisica deci aveti acces la medicul veterinar.Pentru binele pisicii dumneavoastra lasati veterinarul sa se ocupe de deparazitarea interna si externa a pisicii.Sub nici o forma nu se vor folosi produse destinate exclusiv cainilor la pisici pentru ca le-ar cauza moartea.Asa cum am mai scris numai medicul veterinar este in masura sa decida ce si cum trebuie facut.Noi toti ca parinti responsabili avem datoria si trebuie sa respectam numai indicatiile medicului veterinar nu ce spune x or y pe un forum.

#13068
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Stiti cumva ce trebuie sa contina un contract de adoptie in cazul unei pisici pregatita pentru adoptie?
  Este cineva care a gasit o persoana dornica sa adopte o pisica, dar in modelul contractului gasit de dansa nu sunt facute mentiuni despre eventualele consecinte pe care le poate suferi adoptatorul in caz ca nu respecta contractul. Aveti vreun model de astfel de contract sau vreo sugestie?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate