Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13370 replies to this topic

#13033
mihaela_stancu84

mihaela_stancu84

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.02.2023
413.28 lei in ultimul an. A fost anul cand le-am inlocuit insa litierele, plus c-am inceput sa iau si pt. 2 cunostinte care nu se descurca cu internetul. De aici suma mare.

Imi voi diversifica oricum distribuitorii de unde iau hrana, chestia asta chiar m-a lasat rece... cel putin pt. ca nu mi se ofera un motiv exact. Eu zoopunctele le donez in totalitate, cu ofertele nu am treaba caci nu prind mai deloc cand dau eu comanda, deci alt motiv sa renunte la mine n-ar fi avut decat suma economisita efectiv din program.

PS: Au revenit a 2-a zi cu scuze pt. ca nu sunt eligibila si c-un voucher de 10% pe mail fara sa le zic ceva. Va urma cu siguranta o mega-comanda sa recuperez :D (glumesc!)


#13034
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Ce le place asa mult pisicilor sa manance / sparga samburi de masline?
Am spart si eu de curiozitate cativa samburi si abia e o bucatica de miez, si aia amaruie si-un pic de gustul maslinii. Si e greu de spart, e un invelis lemnos gros acolo. Nu stiam ce cautau pisicile prin curte cand aruncasem niste samburi pe pamant. Sau le foloseste pt dantura? Dar nu cred ca poate fi asa disperare mare pt o simpla mentenanta a danturii si nu datorita gustului. Asa de altfel is mofturoase, nu vor capatani de peste decat daca le prajesti, sau doar bobite mai scumpe, dar la niste panarame de samburi de masline..e bataie mare.

#13035
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Prima mea pisica era mare amatoare de măsline verzi. I le dădeam fără sâmburi, desigur. Poate și pisicile de care spui tu sunt atrase de mirosul/gustul de măsline al samburilor, nu de sâmburii în sine.

#13036
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002
Maslinele contin o substanta asemanatoare cu Iarba Matei, e un drog usor.
https://atlas-geogra...ananca-masline/

#13037
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Pot fi sterilizate pisicile care sunt gestante? Vreau sa duc o pisica care scoate pui generatie dupa generatie la sterilizat, dar chiar acum cateva zile am vazut-o iar cu burta mare. As vrea sa o sterilizez si daca se poate sa ii scoata si puii din burta ca sa nu ajunga alta generatie de pui crescuti in gradina blocului, fara un acoperis deasupra capului, sfarsind probabil calcati de masina.

#13038
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmrsme21, on 12 aprilie 2023 - 11:08, said:

Pot fi sterilizate pisicile care sunt gestante? Vreau sa duc o pisica care scoate pui generatie dupa generatie la sterilizat, dar chiar acum cateva zile am vazut-o iar cu burta mare. As vrea sa o sterilizez si daca se poate sa ii scoata si puii din burta ca sa nu ajunga alta generatie de pui crescuti in gradina blocului, fara un acoperis deasupra capului, sfarsind probabil calcati de masina.

Da, se poate. Dar mergi cat mai repede. Operatia va fi putin mai complicata, dar se poate.

Edited by MembruAnonim, 12 April 2023 - 11:11.


#13039
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View PostMembruAnonim, on 12 aprilie 2023 - 11:10, said:



Da, se poate. Dar mergi cat mai repede. Operatia va fi putin mai complicata, dar se poate.

  Asta am aflat si de la cabinet, dar eram curios ce stiti voi. Voiam sa aflu si parerea voastra. Problema e ca de 3 zile nu gasesc pisica. Ieri am iesit de 4 ori din casa special sa o caut cu cusca dupa mine si nu am gasit-o. Cred ca si-a schimbat locul pe unde sta/umbla si nu stiu ce sa fac. Mi-au zis si cei de la cabinet ca daca apuca sa nasca, nu o mai pot steriliza o perioada caci ar insemna sa lipseasca de la pui. Oricum de nascut inca nu a nascut. Se vedea ca are pui dar nu foarte mare burta. Sper sa dau de ea pana la urma.

#13040
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am sterilizat o pisica gestanta recent. Incearaca sa gasesti pisica. Cat mai rapid, cat mai bine. In felul asta nu o sa se mai chinuasca saracii pui afara mancati de caini, lipsa mancare, frig etc.

edit: am mai sterilizat si anul trecut si acum doi etc ani pisici gestante.

Edited by MembruAnonim, 12 April 2023 - 11:23.


#13041
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View PostMembruAnonim, on 12 aprilie 2023 - 11:21, said:

Eu am sterilizat o pisica gestanta recent. Incearaca sa gasesti pisica. Cat mai rapid, cat mai bine. In felul asta nu o sa se mai chinuasca saracii pui afara mancati de caini, lipsa mancare, frig etc.

edit: am mai sterilizat si anul trecut si acum doi etc ani pisici gestante.


   Crede-ma ca am cautat-o ieri peste tot pe unde stiam ca umbla si nu e pe nicaieri. Am iesit de mai multe ori din casa dupa ea si nimic.

#13042
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poate ai noroc sa o gasesti cat mai rapid. Burta este mare? Gestatia dureaza cam doua luni. Ai idee cand s-a imperecheat?

Edited by MembruAnonim, 12 April 2023 - 11:45.


#13043
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View PostMembruAnonim, on 12 aprilie 2023 - 11:44, said:

Poate ai noroc sa o gasesti cat mai rapid. Burta este mare? Gestatia dureaza cam doua luni. Ai idee cand s-a imperecheat?

    Nu e foarte mare, dar se vede ca e in gestatie. A mai scos o serie de pui in vara anului trecut si i-a nascut in curtea unui bloc pe beton. Doi pui au disparut dupa vreo 3 luni si ceilalti doi au disparut si ei pe rand acum vreo 2 saptamani. Intre timp nu am mai vazut nici pisica, pana vinerea trecuta cand am trecut pe acolo si i-am dat ceva de mancare si m-am uitat putin la ea, ca sa constat ca are pui.
  Puii i-am hranit dupa ce au intarcat cu mancare umeda de pe zooplus. Le-am facut si poze si i-am postat pe vreo 3-4 grupuri de vreo 5 ori la rand si n-am reusit sa dau nici unul. Numai oameni neseriosi si unii chiar cu probleme psihice.
   Numai eu stiu cat m-am chinuit sa hranesc 4 pisici (puii plus pisica) din septembrie pana acum recent cand au disparut. E bine totusi ca mai veneau doua persoane sa le aduca mancare si apa din cand in cand.
   De asta zic ca vreau sa le spun celor de la clinica sa rezolve si treaba cu puii ca nu are rost sa ajunga ai strazii. Iar de adoptat daca nu sunt portocalii sau british short hair, nu  prea se atinge nimeni de ei.

#13044
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
O sa rezolve si puii cand o sa o sterilizeze. Eu am sterilizat cam tot ce am prins. Cred ca 99% din ce am prin jur sunt sterilizate. 80% de mine.
Este pacat sa lasam pisicile sa se inmulteasca si apoi sa se chinuie puii, d'aia indemn pe toti care au sansa sa prinda pisicile si sa le sterilizeze. In plus este benefic si pt pisica, se inlatura pericolul sa faca piometru ori alte boli.

Felicitari ca ai grija de pisicile din jurul locuintei tale!

Edited by MembruAnonim, 12 April 2023 - 12:21.


#13045
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View PostMembruAnonim, on 12 aprilie 2023 - 12:20, said:

O sa rezolve si puii cand o sa o sterilizeze. Eu am sterilizat cam tot ce am prins. Cred ca 99% din ce am prin jur sunt sterilizate. 80% de mine.
Este pacat sa lasam pisicile sa se inmulteasca si apoi sa se chinuie puii, d'aia indemn pe toti care au sansa sa prinda pisicile si sa le sterilizeze. In plus este benefic si pt pisica, se inlatura pericolul sa faca piometru ori alte boli.

Felicitari ca ai grija de pisicile din jurul locuintei tale!

   Nu prea pot sa zic ca sunt in jurul casei mele. La mine am alte cazuri. Dar pisica asta am gasit-o in drum spre Lidl la niste blocuri si cand am vazut-o cu puii aia mici am zis sa o ajut. Voiam sa o sterilizez mai demult dar m-a pacalit cineva ca trebuie sa treaca nu stiu cat timp dupa ce naste pana sa poata fi sterilizata. Si uite asa a apucat sa ramana iar grea.

Edited by mrsme21, 12 April 2023 - 13:52.


#13046
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Vi s-a intamplat ca o pisica de "cartier/curte" sa manance otrava de soareci, si daca da, ati putut s-o salvati?

#13047
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Se chinuie groaznic de la otrava de soareci. Daca nu se poate salva, mai bine o eutanasiati decat sa se chinuie.

#13048
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Da, eram curios, a trecut episodul, fusese saptamana trecuta. Toata lumea-mi zicea ca daca duci pisica la veterinar ii face o injectie, iti ia cateva sute de lei si pisica moare in scurt timp. (Ulterior chiar am cautat pe youtube si era un caz similar in SUA si acolo a dus-o la veterinar si la fel, injectie si caput..) Adica-i face o injectie s-o "puna la culcare", deci inteleg ca nu se poate salva in situatiile astea. Sau poate nu vor ei sa se chinuie sa-i faca spalaturi stomacale, etc(?) Eu i-am dat o fiola de algocalmin, dar nu cred ca a ajutat-o cu nimic. A murit in chinuri saraca, dar, relativ repede.. M-am uitat la un butoi cu apa dar atunci era prea linistita, iar cand a inceput sa faca in toate felurile nu mai puteai nici s-o iei (ca se rasucea incontinuu, si a murit in scurt timp de-atunci)
Foarte dureroasa natura.. Am un vecin care creste porci, si se inmultesc sobolani la furaje, se chinuie si cate-o pisica de cartier/curte, dar se chinuiesc si sobolanii.. Vazusem unul incoltit de pisici odata, si pisicile oarecum se jucau cu el, dar el era in iad.. doar daca i-ar fi curs mai mult sange poate ar fi atacat decisiv pisicile. Cand am vazut si citit ochii  sobolanului le-am dat la o parte pe pisici si i-am curmat eu viata rapid.

Edited by bursucelu_viesel, 12 April 2023 - 14:39.


#13049
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Este ~200 lei eutanasierea. Se chinuie groaznic o pisica otravita, cel mai bine sa fie eutanasiata. Sau macar sa ii faca anestezie (cred ca este mai ieftin), ca oricum va muri probabil in timp ce este anesteziata, macar asa nu se mai chinuie. Cel mai important este sa nu se chinuie.

Edited by MembruAnonim, 12 April 2023 - 14:34.


#13050
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce antiparazitar intern pt viermi folositi?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate