Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi
 Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...
 

Despre PISICI

* * * * * 6 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
13401 răspunsuri în acest subiect

#12151
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.539
  • Înscris: 05.04.2012
Off acel virus nenorocit...Fiindca l-ai luat de pe strada nu era vaccinat si de aceea...Eu am avut un motan de curte asa...facuse efectiv necroza in gura...L-am vazut ca initial a inceput sa saliveze, slabise, nu putea manca. Pe atunci nu constientizam ce are. Era si foarte greu de prins ca fugea si sarea gardul...Apoi cand l-am ademelit  si l-am prins avea in gura niste gauri efectiv pe cerul gurii ca niste caverne ce miroaseau a fetid.
Nu inteleg de ce ti-a dat mancare uscata,  probabil contra tartru. Macarea umeda data fara mancare uscata duce la gingivita, dar ma gandesc sa nu-l doara de la bobite,...
Eu ii dau bozita in sos la 370 grame...e mort dupa toate, dar am luat ren si manaca de rupe. Ma gandesc ca la tine pateu ar fi mai ideal ca solicita mai putin gingia...
Eu ii dau bobite RC pentru persane ca al meu e cu maxilar brahicefalic si nu poate apuca usor, dar citind ce a scris Mitzu de RC o sa i le schimb. Pacat ca Bozita nu fac si boabe for kitten...

Fișiere atașate



#12152
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcristian_e, on 10 februarie 2022 - 09:24, said:

Off acel virus nenorocit. Fiindca l-ai luat de pe strada nu era vaccinat si de aceea


Despre ce virus este vorba? Vaccinul pt acesta este inclus in schema anuala de vaccinare?

#12153
Mirrruna

Mirrruna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 86
  • Înscris: 21.09.2006

View Postcristian_e, on 10 februarie 2022 - 09:24, said:

Off acel virus nenorocit...Fiindca l-ai luat de pe strada nu era vaccinat si de aceea...Eu am avut un motan de curte asa...facuse efectiv necroza in gura...L-am vazut ca initial a inceput sa saliveze, slabise, nu putea manca. Pe atunci nu constientizam ce are. Era si foarte greu de prins ca fugea si sarea gardul...Apoi cand l-am ademelit  si l-am prins avea in gura niste gauri efectiv pe cerul gurii ca niste caverne ce miroaseau a fetid.
Nu inteleg de ce ti-a dat mancare uscata,  probabil contra tartru. Macarea umeda data fara mancare uscata duce la gingivita, dar ma gandesc sa nu-l doara de la bobite,...
Eu ii dau bozita in sos la 370 grame...e mort dupa toate, dar am luat ren si manaca de rupe. Ma gandesc ca la tine pateu ar fi mai ideal ca solicita mai putin gingia...
Eu ii dau bobite RC pentru persane ca al meu e cu maxilar brahicefalic si nu poate apuca usor, dar citind ce a scris Mitzu de RC o sa i le schimb. Pacat ca Bozita nu fac si boabe for kitten...

Exact, cand a fost luat din strada era deja infectat, era intr o stare janica. A fost pus pe picioare cat de cat, dar superficial. La mine a facut al doilea episod in decembrie (pozele sunt de atunci).


View PostMembruAnonim, on 10 februarie 2022 - 09:26, said:


Despre ce virus este vorba? Vaccinul pt acesta este inclus in schema anuala de vaccinare?

Calicivirus. Din cate am inteles de la unul dintre medici, exista vaccinul contra gripei feline.

#12154
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
Eu imi vaccinez pisica anual. Am impresia ca veterinarul combina vreo 2-3 sticlute cu vaccin. O fi inclus si contra gripei feline?

#12155
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.539
  • Înscris: 05.04.2012

View PostMembruAnonim, on 10 februarie 2022 - 09:26, said:


Despre ce virus este vorba? Vaccinul pt acesta este inclus in schema anuala de vaccinare?

Pisicul a fost gasit pe strada si probabil era deja infectat...

#12156
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.871
  • Înscris: 10.12.2006
Eu as incerca si pe raw ca sa aiba imunitate mai buna, poti intreba pe grupul asta de calciviroza https://www.facebook...ConCarne/about/

#12157
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.523
  • Înscris: 14.03.2006
Am avut si eu probleme cu pisica, are 10 ani si am observat intr-o zi, din senin, ca are probleme la urinare. A facut vreo 10 curse la litiera, facea cate o picatura, pleca, se ducea iar, cred ca avea si dureri ca se vaita. A doua zi am mers la vet, i-a facut analize, ureea a iesit putin mai mare, i-a dat un tratament si mi-a spus sa trec pe mancare urinary. Am luat de la el bobite, 500 g la punga, banuiesc ca sunt RC urinary si doua pliculete RC urinary. Boabele le mananca foarte bine, in schimb cu pliculetele nu s-a impacat. I-am luat de pe zooplus asa ceva pate si conserva vad ca le agreeaza, pateul in special. Am vazut ca e vetdiet, doctorul imi spusese ca exista diete pe market si diete pt cabinete vet. Problema s-a rezolvat de a doua zi, i-a facut acolo un tratament si mi-a dat si niste pastile. Apa ii dau doar filtrata de ceva timp.

#12158
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.539
  • Înscris: 05.04.2012
Voi ce faceti cand nu mananca mancare de calitate? Ideea e ca poti sa incerci ceva de calitate si scump si sa te trezesti ca prefera kitekat. Asa patesc cu pisica de curte...ii pute Bozita, abia o gusta in scarba. In schimb daca ii dau un plic de kitekat sau o conserva de gourmet de pate, rade tot. Daca te gandesti la sanatatea pisicii e un fel de mqdonalds ce ii dau, un fast food cu efecte dezastroase ca la om. Dar cum sa o fac sa manace ceva de calitate?

#12159
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 12.011
  • Înscris: 16.09.2014

View Postcristian_e, on 11 februarie 2022 - 19:30, said:

Dar cum sa o fac sa manace ceva de calitate?

Poti educa o pisica sa faca tot ce vrea ea. :)

#12160
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.871
  • Înscris: 10.12.2006
Trebuie sa amesteci incet mancarea noua cu cea veche si tot cresti procentul, in cel mult doua saptamani o sa manance hrana noua.

#12161
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.707
  • Înscris: 30.08.2017
Eu i-am dat azi mâncarea de la Bozita. N-a plecat până n-a lăsat bolul perfect curat.

#12162
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.357
  • Înscris: 05.11.2009
Sunt tare necăjită că Mox, motanul curții a dispărut de alaltăieri seară. Cum s-a făcut cald a întins-o. Este castrat, are zgardă și clopoțel, este foarte lipicios și tare îmi este că l-a luat cineva prin casă.

#12163
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.494
  • Înscris: 13.02.2006
Posibil sa fi plecat dupa fete.
Primavara incepe sezonul de imperechere.
Chiar daca e castrat-depinde de cat timp-organic nu mai poate sa se imperecheze, insa hormoni tot mai are ceva.
Poate totusi se intoarce..

#12164
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.357
  • Înscris: 05.11.2009
Deci a plecat joi seară. L-am castrat pe 20 decembrie 2021. Astăzi eram de râsul lumii. Femeie cu părul alb, alergam după motan pe stradă. Posted Image L-am văzut pe stradă și când l-am strigat a luat-o la fugă. Eu după el, el nu și nu...fugea în continuare. Apoi, cred că a intrat într-o curte și eu mi-am văzut de treabă. Spre searăflămând,  a venit la masă la noi. Să sperăm că se va potoli. Nepotul meu cel mare stă cu el în brațe ore în șir, chiar pe frigurile mari, când îi spuneam să-l bage la bucătărie unde este cald. Pur și simplu nu se puteau dezlipi unul de altul.
Este drept că eu stau la casă, dar paralel cu strada este un cartier de blocuri cu muuuulte pisici. Și eu m-am gândit că e perioada de „bunga-bunga” pentru pisici și știam și de hormoni...că și la pisici e la fel.

#12165
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.871
  • Înscris: 10.12.2006
De umblat umbla si daca e castrat, poate pe la alte case ii mai da lumea mancare si te tradeaza.

Pentru siguranta doar facut asa ceva

[ https://i.imgur.com/5PPJGkO.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12166
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.539
  • Înscris: 05.04.2012
Sau asta
https://plase-pisici.ro/

Editat de cristian_e, 13 februarie 2022 - 09:36.


#12167
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.494
  • Înscris: 13.02.2006

View Postiogamac, on 12 februarie 2022 - 22:19, said:

Deci a plecat joi seară. L-am castrat pe 20 decembrie 2021. Astăzi eram de râsul lumii. Femeie cu părul alb, alergam după motan pe stradă. Posted Image L-am văzut pe stradă și când l-am strigat a luat-o la fugă. Eu după el, el nu și nu...fugea în continuare. Apoi, cred că a intrat într-o curte și eu mi-am văzut de treabă. Spre searăflămând,  a venit la masă la noi. Să sperăm că se va potoli. Nepotul meu cel mare stă cu el în brațe ore în șir, chiar pe frigurile mari, când îi spuneam să-l bage la bucătărie unde este cald. Pur și simplu nu se puteau dezlipi unul de altul.
Este drept că eu stau la casă, dar paralel cu strada este un cartier de blocuri cu muuuulte pisici. Și eu m-am gândit că e perioada de „bunga-bunga” pentru pisici și știam și de hormoni...că și la pisici e la fel.

Stiu senzatia.Eu am stat o ora ca sa se dea jos din copac, pisica castrata.
Treceau vecinii prin fata portii si le spuneam ca fac un studiu, ce crengi sa tai la primavara!!

View PostMizu, on 12 februarie 2022 - 23:20, said:

De umblat umbla si daca e castrat, poate pe la alte case ii mai da lumea mancare si te tradeaza.

Pentru siguranta doar facut asa ceva

[ https://i.imgur.com/5PPJGkO.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cred ca o sa fac si eu chestia asta, problema e ca are si acces la acoperis de pe o banca, o pergola si un burlan oblic care varsa apa mai departe de casa.
Protectia o fac fiindca pe strada circula masini si cu suta la ora.In localitate, strada secundara, drum cu o banda pe sens.

#12168
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.871
  • Înscris: 10.12.2006
Mno, modificat acolo sa nu mai poata urca pe casa.

Plasele de la firmele alea sunt foarte scumpe, pe un balcon de bloc mi-au calculat 2200 lei si cu banii aia am pus in schimb termopan. La o curte nu vreau sa-mi imaginez pretul :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 2

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate