Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++
 Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector
 La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot? Alegeri 9 iunie 2...

Adaptor USB-A to USB-C
 

Telefoane pe lista neagra sau alba

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
apocalypto

apocalypto

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 755
  • Înscris: 25.03.2006
acest topic a fost deschis pentru a ne da cu pareriile si a ne feri de anumite telefoane care nu sunt bune de nimic sau invers sa ne luam cele mai bune telefoane
Impreuna , ar tb sa alcatuim 2 liste una neagra una alba...
SO LET'S GO


era sa uit,o sublista de le mine

NEAGRA                     ALBA
Sharp GX15               NOkia 6600
Nokia 3120                S-E k300
Nokia 3510i

fiecare isi postaza opinia lui,n-o contrazice opinia celulalt~  :peacefingers:

#2
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005
Alba: SE k750i, W800, Nokia 6230i, 6230, etc.
Lista e relativa, pt ca nu poti compara un telefon de la o clasa "style" cu unul de la o clasa "bussiness". Au segmente de piata diferite.

#3
Andreas1

Andreas1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 08.10.2005
Lista alba::Nokia 3250, N70, V3x, Sharp V903
Lista Neagra::E1000, V3(din cauza sunetului pe care-l scoate cand e clapeta deschisa),

#4
popartakis

popartakis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 05.10.2005
ce ar trebui sa aiba un telefon:
lista alba: meniu SE,raport calitate/pret bun(deci k750,w800,w810)
ce nu ar trebui sa aiba un telefon:
lista neagra:bateria de la nokia,pretul nokia,meniul de la motorola(6230,6230i,n70 si multe alte modele nokia  <_< )

p.s.: funny_smile_2006 bravo pentru topic!!

Edited by popartakis, 13 June 2006 - 22:01.


#5
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
Lista alba: Nokia
Lista neagra: restul.

#6
gika_killeru'

gika_killeru'

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,468
  • Înscris: 03.01.2006
pe lista alba cap de lista ar fi s-e pt cantitatea mare de dotari si calitatea produselor la un pret corect,
in lista listei negre as trece nokia datorita preturilor prea mari la multe terminale, a neglijentei inadmisibile in ceea ce priveste softurile in ultima vreme (6280, 6111, n91)

#7
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

 popartakis, on Jun 13 2006, 22:57, said:

lista neagra:bateria de la nokia,pretul nokia

Depinde ce anume vrei de la un telefon ..... eu unul am avut un Nokia pe care am dat 40 ron, si a carui baterie ma ducea aproape 2 saptamani  :coolspeak:
In decursul timpului, mi-au trecut prin mana diverse telefoane, dintre care cel mai mult m-a impresionat un Ericsson R320  :wub:
In prezent, ma declar multumit cu un Siemenes A57.
Totul tine de ce anume vrei Tu de la un telefon .....

Edited by vladdy99, 13 June 2006 - 22:34.


#8
Sany

Sany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 20.01.2006
Alba: K750, W800/810, W900, 1101, C600, A1000,

Negru: nu suport telefoanele mari (nu vreau sa ne intoarcem la caramizi :D)  gen n90, n71, 6280, 3250... wtf, sau cele cu baterie proasta. Deasemenea detest telefoanele de fitze gen 7280, 8800.

In concluzie sunt un "anti-fan" inrait Nokia. :D

Am ascultat aceiasi melodie cu un 6230 si cu un k700. Dupa ce am ascultat mel pe k700, am avut impresia ca 6230 e un megafon vechi de 50 de ani  :puke:

Cu toate astea din fairplay :P tin sa remarc 2 modele reusite Nokia 6310i si 1101. Atat !
Sper N80, ultima lor sansa de a ma convinge, desi....e putin probabil: Li-Ion 820 mAh :death:

Edited by Sany, 13 June 2006 - 22:36.


#9
T-MoBiLeR

T-MoBiLeR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 20.12.2005

 El-Vis, on Jun 13 2006, 23:06, said:

Lista alba: Nokia
Lista neagra: restul.

Era clar ca apare si cate-un de-asta. :death:  :death:

Lista alba: Motorola, pentru ca a facut tonurile mp3 disponibile si amaratilor, pentru posibilitatile de tunare la sange si pentru ca au dat startul la 3G, Benq-Mobile pentru ca in sfarsit cineva a inceput sa gandeasca in locul celor de la Siemens
Lista neagra: Siemens, pentru bateriile fff proaste si insistenta prea indelungata pe jegul ala de clasa A, Samsung si Nokia pentru preturile exorbitante si interfele IRDA blocate pentru timp indelungat (da,da, stiu ca acum se pot transfera imagini si tonuri si la ei, gurea! :death: )

Edited by T-MoBiLeR, 14 June 2006 - 08:53.


#10
apocalypto

apocalypto

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 755
  • Înscris: 25.03.2006

 popartakis, on Jun 13 2006, 22:57, said:

ce ar trebui sa aiba un telefon:
lista alba: meniu SE,raport calitate/pret bun(deci k750,w800,w810)
ce nu ar trebui sa aiba un telefon:
lista neagra:bateria de la nokia,pretul nokia,meniul de la motorola(6230,6230i,n70 si multe alte modele nokia  <_< )

p.s.: funny_smile_2006 bravo pentru topic!!
multumesc de apreciere...
:proud:
Mai adaug pe lista neagra : Philips,Ericsson(nu sony-ericsson) si Sagem (cu exceptia 6-2)
Pe lista alba au aparut : LG (unlele modele care au 3g) , S5200,Myx6-2,Motorola v360.....
o sa maii caut sa mai butonez telefoane si o sa pun opinia mea pe aici..... :peacefingers:

#11
apocalypto

apocalypto

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 755
  • Înscris: 25.03.2006
Cu mare parere de rau,adaug si samsungul pe lista neagra (raport calitate Bun la unele modele GROAZNIC...iar pretul lasa de dorit)
RECUNOSC CA UNELE MODELE SUNT REUSITE DAR UNELE SUNT ABERANTE!!!

#12
boschetarul

boschetarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 28.07.2005
Lista alba: Motorola pt ca permite personalizarea telefonului pana la sange, sonyericsson pt meniu,sagem pt semnal, ericsson (vechi)
Lista neagra: Nokia - toate in afara de 6310i si 3310, Samsung,Alcatel,Siemens

#13
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,951
  • Înscris: 14.11.2004

 funny_smile_2006, on Jun 14 2006, 20:53, said:

Cu mare parere de rau,adaug si samsungul pe lista neagra (raport calitate Bun la unele modele GROAZNIC...iar pretul lasa de dorit)
RECUNOSC CA UNELE MODELE SUNT REUSITE DAR UNELE SUNT ABERANTE!!!


Si la mine Samsung e pe lista neagra , am avut 3 telefoane de la ei si toate au avut bube , sa enumeram :
- D500 , asa zisul telefon al anului 2005 , fragil in draci , o scapare pe jos si sticla de la display s-a crapat , softul bubos si probleme HW la camera si de asemena se supraincalzea la folosire si incingea la incarcari.
- E720 , probleme cu piesele in miscare , clapa , mufe (aparatori) si supraincalzirea (vezi D500).
- D600 , prea fin mecanismul de la clapeta (se deregleaza usor daca e tinut in pantaloni cu buzunare stramte)  , supraincalirea ,mai puternica ca la D500 si E720 , suprafata care prinde usor zgarieturi si jeg (praf , amprente).

Toate aveau defectul ca erau "gurmande" de energie , nu te puteau bucura mult de ele fara o priza , la D600 problema asta era mai diminuata .

Notez ca E720 si D500 erau certificate HAT si D600 era adus de cineva din Germania , deci erau noi .

Nokia de asemenea este  pe lista neagra , din cauza bateriilor la Symbian-e si a lui 3220 , prea multe cu defecte , dintre care am avut si eu si cateva persoane cunoscute .


Sagem il am pe lista alba din 2001-2002, si acum e inca pe lista alba , mai ales ca au primit premiul Connect de cea mai fiabila marca de mobile din Europa si din cauza modelelor ce se anunta si sunt deja pe piata .

Sharp e pe lista alba , mai ales datorita inovatiilor aduise in lumea mobilelor : primul ecran QVGA de calitate , prima camera de 1 Megapixel din Europa , prima camera de 2 si 3.2 . Cele mai avansate polifonice 128 Canale , Yamaha MA-7 sound chip , primul ecran VGA din Europa , pus pe un telefon , nu PDA/Smartphone si multe alte inovatii . Dar ar trebui sa fie si pe cea neagra : lipsa importatorilor in RO si preturile piperate .

Motorola e pe lista alba datorita motivelor invocate si de T-MoBiLeR si plus de aparitia fenomenului RAZR (Razor = lama ) , SLVR (Sliver = aschia, ca sa nu zic "teapa") si in viitor SCPL (Scalpel/Scapel = bisturiul) .

S.E. e in lista alba , nu e nevoie de explicatii .

LG e pe lista gri , din cauze diferite .


Siemens sunt pe e lista "cenusie" , din cauza bateriilor , conceptului de realizare prost (discrepante mari intre clase de modele) , carcaselor de calitate medie/slaba , procesoarelor slabe . Dar nu sunt pe cea negra din cazua meniurilor simple , preutuli atractiv si din cazua preluarii de catre BENQ :) .


Asta a fost lista mea . In viitor o sa-i aduc completari .

Edited by connectorxp, 14 June 2006 - 22:37.


#14
Mihai1971

Mihai1971

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 02.05.2006
Lista alba: MOTOROLA

#15
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,904
  • Înscris: 03.02.2005
Lista (semi) alba: Siemens A50
Lista (semi) neagra: Nokia 1101

Motivul, s-a dovedit ca in situatii in care semnalul era slab, cu Nokia 1101 nu se prea putea initia o convorbire pe cand folosind aceeasi cartela in Simens A50 mergea.
Bine, oricum amandoua sunt niste prastii de telefoane... :D

#16
apocalypto

apocalypto

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 755
  • Înscris: 25.03.2006
norok k am butonat un alktel azi....desigur el a fost adaugat pe lista NEAGRA
Surprinzator,dar Nec a devenit pe lista gri dupa ce am butonat unul (k 3G) azi.........memorie buna,video streaming bunicel (orange pre-pay),se misca acceptabil pe orange world..iar radiul de pe orange se aude ireprosabil..cardul de memorie a fost acceptat la 1Gb si cam atat (am uitat modelul din pacate)

#17
andumar

andumar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 29.09.2004
Alba: Nokia 6310, 6310i, 6210, 6680 :X, 6630, 3100
Neagra: Alcatel... TOT...

#18
Andy v.

Andy v.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 18.03.2006
Altul....

Negru:NOKIA-preturi mari,probleme soft la egalitate daca nu mai rau cu ceilalti,probleme de calitate
(indiscutabil sant buni dar volumul de vanzari NU se justifica....dacat prin IGNORANTA celor care dau banii)
Alb:SAGEM de la myx8 =>my70sn.....=>(preturi-calitate f.bune)+fiabilitate -interfata irda(uneori e greu de facut o conexiune PC=>mobil)

Edited by Andy v., 16 June 2006 - 21:18.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate