Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Intrebări în legătură cu electricitatea din Romania

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
13812 replies to this topic

#2503
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,963
  • Înscris: 14.10.2008
Topirea zapezii de pe corpuri la aprindere urmarea cineva?

Cea mai spectaculoasa topire a fost pe un PVC cu mercur, zapada a coborat cu totul de sus, a acoperit dispersorul si apoi a cazut. De pe Mira PX cadeau bucati mari de zapada si ieseau putini aburi la ploaie.

Atat Mira cat si Philips faceau iarna cate 2 "colti de vampir", adica turturi de gheata. Zapada netopita ramanea mereu deasupra compartimentului de aparataj.

Nu stiu daca s-a gandit vreodata vreun electrician sa ia in seama faptul ca zapada netopita inseamna bec nefunctional.

#2504
kaffer72

kaffer72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 03.01.2019
Da am urmarit de pe caciula tronconicei pe care o vedeam de la geam. si se topea repede.

#2505
cristi699

cristi699

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 09.11.2017
In zona Piata Sudului este acest model de corp de iluminat cu LED.

Attached Files



#2506
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,754
  • Înscris: 30.07.2006
In curtea Bisericii Hagiu,aflata langa Hala Traian(s-a mai vorbit despre aceasta locatie pe aici) gasim inca 4 tronconice,din care 2 functionale,si un Timlux echipat cu mercur. Tronconicele au toate abajur din fibra de sticla si palarie mica.
https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Si poze :

Attached Files



#2507
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,963
  • Înscris: 14.10.2008
Nu stiu daca am mai zis, dar Schredder in Slatina castiga drept lampa cu cel mai trainic dispersor, din 1997-1998 pana acum neingalbenit sau matuit, poate unele cu mizerie intrata dar asta depinde de cel care re-clipseaza dupa ce schimba becul, altele il au lipsa cu totul, poate nu s-au mai priceput sa-l puna la loc, vreo 3 il au lipsa.

Nu am vazut niciodata Mira PX fara dispersor insa, arata oribil mai ales cand e stins dar e la locul lui.

Shaormeria mea preferata, Shaorma House, are la intrare pentru masa de afara un LED Elvon:

http://elvon.ro/corp...uminat-stradal/

#2508
kaffer72

kaffer72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 03.01.2019
Neata,
Din pacate tronconicele din curtea bisericii au dispersoare din fibra de sticla, din cauza distrugatorilor care au spart tot ce au prins cu prastia.
Dispersoarele din fibra au fost montate in ultimii ani de viata ai tronconicelor.
Stie cineva la ce fabrica se faceau dispersoarele de sticla ale tronconicelor ?

#2509
cristi699

cristi699

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 09.11.2017
La corpurile de iluminat Mira, dispersorul este prins de marginea refelectorului, deci nedetasabil, se demonteaza cu totul.
In zona in care locuiesc, a supravietuit o tronconica cu dispersor din fibra de sticla mult timp dupa ce a venit Luxten, era echipata cu vapori de sodiu. A fost inlocuita dupa reabilitarea parcarii dintre blocuri.

Attached Files


Edited by cristi699, 13 January 2019 - 11:11.


#2510
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,754
  • Înscris: 30.07.2006

View Postcristi699, on 13 ianuarie 2019 - 02:02, said:

In zona Piata Sudului este acest model de corp de iluminat cu LED.

L-am pozat si eu acum ceva timp,s-au pus dupa terminarea pasajului din zona,cred ca sunt puse de Primaria de la sector 4,pare o chinezarie cum sunt cele de pe piata libera.

Attached Files



#2511
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,963
  • Înscris: 14.10.2008
In Slatina au luat acea Mira PX din copac la statuia lui Cuza.

LED-urile oare mai emit suficienta caldura cat sa topeasca zapada? Ma indoiesc, aia inseamna eficienta, nema caldura, mercurul si sodiul aveau degivrare automata inclusa. Posted Image

Cristi, ce model de lampa e la Apa Nova? Erau de jur imprejurul rezervoarelor, cam acoperite de vegetatie si cu crepuscularul dat prea generos sus, aprindere de la amurg, asa cum asta vara in Antalya la Premium Side erau pe plaja un set cu vapori de sodiu ce se aprindeau devreme.

In mai 2007 a fost o furtuna cu putina grindina la inceput, cand eram acolo la strada Vedea, s-au aprins becurile Apa Nova.

Ufff, daca la mine in curte nu construia tata casuta de lemn in 2013 si fratele alta vila acum, era spatiu suficient pentru niste stalpi cu lampi de nostalgie. Asa ca un vis. Dar nu, in realitate a fost o livada cu copaci pitici din care 3 au disparut in urma construirii vilei fratelui.

In visul meu lampile sunt actionate de un crepuscular cu 1 minut intarziere aclansare/declansare, cum era cel de la Philips-uri, 2003-2007 ca 2001-2003 eu le aprindeam.

Am o gradina de trandafiri langa un perete al casei, acolo ar merge iluminat arhitectural cu un Elba Conus de exemplu. Posted Image

Anyway, cea mai mare generozitate de iluminat public inclusiv pe plaje cu stalpi cu cate 2-3 corpuri am vazut-o in Palma de Mallorca. Acum or fi doar LED-uri, era 2013 atunci.

Edited by Neaceasca85, 14 January 2019 - 01:28.


#2512
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,754
  • Înscris: 30.07.2006

View Postkaffer72, on 13 ianuarie 2019 - 10:37, said:

Neata,
Stie cineva la ce fabrica se faceau dispersoarele de sticla ale tronconicelor ?

Erau fabricate integral la Elba Timisoara,din cate stiu.

#2513
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,963
  • Înscris: 14.10.2008
Dar ce nu era la ELBA inainte de epoca Luxten?

A existat si un bec incandescent casnic marca Luxten, era o reclama cu becul Luxten si Gogu Sclipici, adica becul lumina chiar si dupa ce cheliosului ii cresteau pletele, de asta era "mereu stralucitor".

#2514
kaffer72

kaffer72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 03.01.2019
Eu am prins si momentul cand veneau sa schimbe dispersoarele de sticla de la tronconice .

Edited by kaffer72, 14 January 2019 - 09:34.


#2515
kaffer72

kaffer72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 03.01.2019
O lampa din cele vechi ramasa pe strada Drobeta, sector 2.

Attached Files



#2516
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,754
  • Înscris: 30.07.2006

View Postkaffer72, on 14 ianuarie 2019 - 09:31, said:

Eu am prins si momentul cand veneau sa schimbe dispersoarele de sticla de la tronconice .

Cine a venit sa le schimbe?

#2517
kaffer72

kaffer72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 03.01.2019
Nu mai stiu ce scria  pe Buceag , dar am vazut cutiile de carton din care scoteau dispersoarele noi .Probabil cei care erau responsabili cu iinstalarea si ntretinerea lampilor din vremea aceea ( 1980 ).

Edited by kaffer72, 14 January 2019 - 19:44.


#2518
kaffer72

kaffer72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 03.01.2019
In cele doua poze am pus  balasturile fabricate de Fabrica de Cinescoape - ELECTROFAR .
Tip - BVA 80(W) - 0,8 A
Primul model este cel turnat in carcasa metalica, si urmatorul care l-a si inlocuit este cel cu capacele laterale de plastic.
Au fost folosite la mercur (bec de 80W) si sodiu (bec de 50W) !

Attached Files



#2519
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,754
  • Înscris: 30.07.2006

View Postkaffer72, on 14 ianuarie 2019 - 19:41, said:

Nu mai stiu ce scria  pe Buceag , dar am vazut cutiile de carton din care scoteau dispersoarele noi .Probabil cei care erau responsabili cu iinstalarea si ntretinerea lampilor din vremea aceea ( 1980 ).

La acea vreme, de serviciul de iluminat public se ocupa Intreprinderea de Retele Electrice Bucuresti (IREB) care avea in dotare doua tipuri de autospeciale pentru lucru la inaltime.Una era PRB-ul (platforma ridicatoare cu brat) care avea o nacela la capatul unui brat articulat si cealalta era un autoturn,care era o platforma rotunda in varful unui brat telescopic ce se ridica vertical,asta avea dezavantajul ca masina trebuia pozitionata strict sub corpul de iluminat la care lucrai,altfel nu ajungeai la corp,din acest motiv,acestea din urma nu au avut viata lunga,insa PRB-urile Roman au rezistat mult,cele din zilele noastre fiind pe acelasi principiu

#2520
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,963
  • Înscris: 14.10.2008
La Slatina in anii '90 erau masini ROMAN cu FRE la numar, dar in veci nu-i vedeai sa intervina noaptea sau sa lucreze sub tensiune cum fac in zilele de astazi cei de la Primarie cu masinute mai mici cu SIP la numar.

Tot camionete dar mai mici, se fixeaza de asfalt cand se inalta nacela. In anii '90 treceau luni bune de la defectarea unui bec pana la reparatie, a 3-a Mira din partea dreapta de la CAM-uri (zona Cuptorul de Aur) nu a functionat chiar 2 ani de zile, atat ma enerva ca era singura care nu functiona si era o gaura in sirul de sodiu vazut de mine de la etajul 6 spre stanga in departare.

Acum SIP inseamna Serviciul de Iluminat Public si este parte a DASIP, Directia Administrare Strazi si Iluminat Public. Si gropile se semnalizeaza cu balize de plastic pe care scrie DASIP.

Prin 2006-2009 m-am trezit ca la iluminatul public lucra un fost angajat al Vinalcool Olt, veche cunostinta a parintilor mei, Nea Marcel. Imi spunea ca la furtuna istorica din 5 august 2006 (singura ratata de mine ca eram pe litoral) au fost si becuri sparte si corpuri avariate de copacii smulsi sau acoperisurile zburate de pe blocuri.

Furtuna a survenit la orele pranzului si a fost singura din istorie la care iluminatul public a intrat in functiune ca urmare a gradului mare de intunecare. Chiar de 2 ori la cele 2 reprize de furtuna. Lucru confirmat de un video de minima rezolutie (i-as zice ULD, ultra low definition) filmat in zona Crisan-Libertatii. Nu mai este filmuletul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate