Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Intrebări în legătură cu electricitatea din Romania

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
13795 replies to this topic

#2539
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Imi plac lampile cu mercur care au acea gaura in varf. Adica gropitza de fapt. Gropite in obraji, hahaha.

Tungsramul de la Miesti are invers, sfarc convex, nu gropita. Parca ala filmat de mine are gaura.

Deci sa aiba gaura in varf, albul sa fie perfect la luminofor si inscriptia sa se vada, de un maro mai inchis asa.

Dulia sa fie de portelan, nu de ebonita. Mira ebonita alba avea, Malaga ebonita neagra, ma uitam in ele la poarta cu binoclul.

Se zicea ca mercurul strica ochii, la cat m-am chiorat in ele si cu binoclul si cu ochiul liber, tot nu port ochelari la 33 de ani. Si am stat destul de mult la TV/PC.

#2540
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

 Gheorghe Dracu, on 17 ianuarie 2019 - 00:59, said:

Cum adica "mai nou"??? Becul asta exista de vreo 15 ani. Nu stiu de Silvania, dar Philips si Osram sigur le au.
Initial erau cu incinta de descarcare cilindrice, apoi pentru o mai buna optica le-au facut sferice. La Philips e CDM-T Elite, la Osram HCI-T.

Ma refeream ca sunt noi pentru Bucuresti,au inceput sa folosesca si asa ceva,pe langa obisnuitele mercur si sodiuPosted Image

#2541
kaffer72

kaffer72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 03.01.2019
Din pacate pe acesta mi a fost recomandat, am sa i schimb cu cei de 10uh. Multumesc pentru informatie.

#2542
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
De ce are gropiţa aia? Ca să se scoată aerul?  :huh:
kaffer72, poza ta e recentă sau veche?   :huh:
Poate vă interesează asta: https://www.dropbox....ii '70.PDF?dl=0

#2543
kaffer72

kaffer72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 03.01.2019
Poza este salvata de pe street view nu am vrut sa fac poze U.M.(mai ales ca au indicator cu pozatul interzis), dar am trecut pe acolo saptamana trecuta si este acolo.

Edited by kaffer72, 17 January 2019 - 12:26.


#2544
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am văzut una funcţională lângă calea ferată Bucureşti - Urziceni. Dar asta acum vreo 2 ani. Când cobori din tren la P.O. Otopeni şi mergi înapoi spre Şos. Bucureşti - Ploieşti, sub rambleu e un gang auto care dă tot într-o U.M. Le-am spus de ce admir tronconica (care cred că are lampă cu vapori de sodiu).
Tronconice sunt şi la U.M. unde a fost chinuit Radu Banciu   :(

#2545
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Care UM? Ca de Radu Banciu nu am auzit.

#2546
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Apai cum sa n-auzi de cap de pohrc? Face o emisiune La B1 TV copie dupa a lui Mircea Badea. Si Badea facea misto de el in 2013 cu cap de pohrc, Banciu (comentator sportiv in tinerete si trait in Fhranta) este rarait. Si mare francofil. Nostalgie faza din iunie 2013 cu Cap de Pohrc. Scuze de off.

On: printre blocuri, in loc de unele Elba Bega, au mai aparut cate un mercur recuperat si mai ales cate un LED din ala ieftin.

#2547
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

 djl, on 17 ianuarie 2019 - 12:19, said:

De ce are gropița aia? Ca să se scoată aerul?  Posted Image

Gropita are rol de sprijin pentru tija metalica care tine arzatorul.
In poza de mai jos e un bec fara luminofor si se poate vedea mai exact tija metalica incolacita in jurul gropitei,ca punct de sprijin.

Attached Files



#2548
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004

 valirex, on 18 ianuarie 2019 - 01:00, said:

arzatorul
daca imi e permisa o mentiune benigna...
sunt carcotas, stiu...se numeste in limbaj tehnic "incinta de descarcare"
evident ca si termenul "arzator" trece, dar critica vine de la capii (i)luminati universitari care spun ca "acolo nu arde nimic, are loc o descarcare"
cine e in tema stie la cine ma refer :)

#2549
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Cand aud arzator ma gandesc la ceva pe gaz, mai ales ca la mine in oras tot ce tine de gatit si incalzit e pe reteaua de gaz metan.

Iarasi, engleza explica mai bine, "arc lamps", lampi cu arc electric, "arc tube", incinta in care se produce arcul electric ce lumineaza, descarcare in gaz, mai corect e arc electric prin gaz.

Lampile de la poarta erau zdruncinate zdravan mai ales cand inchideam si deschideam portile mele. Stalpii lor metalici erau sudati de cei ai portilor. Lumina tremura cand se misca sau erau vibratii in stalp.

In sala de sport de la Radu Greceanu (clasele 5-12 acolo) erau pana prin 2000 niste palarii de tabla mari cu becuri cu mercur mari cred ca de 250 w, superbe, aveau sita-gratar anti-minge.

Era o dimineata de iarna cand am prins aprinderea lor, profa de sport zicea ca sa mai asteptam sa se aprinda lumina, de fapt era sa ajunga la lumina maxima.

Aveau o lumina tremurata, nu mergeau chiar liniar, fin, insa la aparatul de sudura au rezistat cu brio, au sudat in timpul unei ore de sport, scadeau zdravan dar nu se stingeau. Erau albe si nu verzui.

In 2000 s-a renovat sala de sport si au fost inlocuite cu tuburi fluorescente de 18 w cum aveam si in clasa.

#2550
kaffer72

kaffer72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 03.01.2019
Am atasat o poza cu becul pe care l am achizitionat pentru a vedea  diferenta intre cel cel cilindric clar si modelul acesta (sodiu - 70W).

Attached Files



#2551
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
In 1998 cand au instalat stalpi metalici si corpuri Mira PX in Slatina, au venit cu lampi cu sodiu elipsoidale precum cele cu mercur. Eu credeam ca sunt mercur cu alta culoare, doar tuburile fluorescente sunt si violet. In discoteci erau si becuri cu mercur violet.

http://www.billy.ro/...blic-in-brasov/

#2552
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

 kaffer72, on 18 ianuarie 2019 - 14:15, said:

Am atasat o poza cu becul pe care l am achizitionat pentru a vedea  diferenta intre cel cel cilindric clar si modelul acesta (sodiu - 70W).

Cand ai salvat balasturile Electrofar si igniterele Narva,nu ai salvat si vreun bec din ala de 50 W Narva? Ce s-a intamplat cu ele? Ala ar fi fost o bijuteriePosted Image

#2553
kaffer72

kaffer72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 03.01.2019
Neata,
Din pacate nu mai ramasese decat fasungul din ele, vroiam si eu sa mai salvez ceva  dar a fost multa munca acolo sa sparga tot ce s a putut ...

#2554
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Dar esti sigur ca erau de 50 w si nu de 70 w? Cele de 50 nu sunt asa raspandite nici azi,cu atat mai putin pe vremea aia.

#2555
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Dar de albumul postat de mine în link ce păerere aveţi?   :naughty:

#2556
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Dar esti sigur ca erau de 50 w si nu de 70 w? Cele de 50 nu sunt asa raspandite nici azi,cu atat mai putin pe vremea aia.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate