Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Intrebări în legătură cu electricitatea din Romania

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
13795 replies to this topic

#2521
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

View Postkaffer72, on 14 ianuarie 2019 - 21:05, said:

In cele doua poze am pus  balasturile fabricate de Fabrica de Cinescoape - ELECTROFAR .
Tip - BVA 80(W) - 0,8 A
Primul model este cel turnat in carcasa metalica, si urmatorul care l-a si inlocuit este cel cu capacele laterale de plastic.
Au fost folosite la mercur (bec de 80W) si sodiu (bec de 50W) !

Ai fost indus in eroare,probabil datorita lipsei etichetei la balastul din poza 2.
Balastul din prima poza este intr-adevar BVA 80 de la Electrofar,partea cu eticheta inglobata in rasina vad ca s-a mentinut bine,pacat de restul partii exterioare,merita o restaurare completa si readus la viata,mai are o sansa sa arate ca nou.
Cat despre balastul din poza 2,acesta este BVF 80 de la Romlux,Electrofar nu a produs decat balasturi de exterior,in carcasa metalica.Romlux a aparut cu aceste balasturi de interior,se pretau la echiparea corpurilor fabricate de Elba deoarece erau mai usoare si mai mici in dimensiuni.Au mers in paralel o perioada,dar Romlux a continuat sa mai produca aceste balasturi si dupa ce Electrofar nu a mai produs nimic,de aceea o perioada,mai ales dupa 1990 ,a fost o explozie de balasturi Romlux,nu erau insa asa rezistente,rugineau imediat,de eticheta nu mai zic,zbura la prima atingere de apa.In ultima perioada a vietii corpului PVB 7b,echiparea se facea cu balasturi de acest tip.La fel si la PVC 02,balastul BVF de mici dimensiuni era o alternativa buna,nu mai obtura chiar asa mult becul,fata de cat o facea cel de Electrofar.
Mai jos in poze avem,balast BVF 80 de Romlux in poza 1 si placa aparataj de la un PVB 7b echipat cu BVF 250 de Romlux,in poza 2.

Attached Files



#2522
kaffer72

kaffer72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 03.01.2019
Neata,
Multumesc mult pentru informatii, am sa corectez.
Am vazut ca nu este mare diferenta intre cele de atunci si cele fabricate acum de cei de la Romlux.

Am observat ca la lampile PVA 02 in care au fost montate balasturile BVA 80 cu igniterele NARVA si becurile de sodiu de 50 , nu erau dotate si cu condensator (anii 1983-'84).
Nu inteleg de ce nu au avut montate si condensatoare.

#2523
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

View Postkaffer72, on 15 ianuarie 2019 - 09:29, said:



Am observat ca la lampile PVA 02 in care au fost montate balasturile BVA 80 cu igniterele NARVA si becurile de sodiu de 50 , nu erau dotate si cu condensator (anii 1983-'84).
Nu inteleg de ce nu au avut montate si condensatoare.

Nu cred ca mai aveau unde sa-l puna,igniterul narva e foarte mare si ocupa tot spatiul de pe tablita aceea.

#2524
kaffer72

kaffer72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 03.01.2019
Ok, la spatiu nu m am gandit.
Multumesc de raspuns .

#2525
kaffer72

kaffer72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 03.01.2019
Am inceput procesul de reconditionare al balasturilor BVA80 , dar inca nu am gasit o culoare asemanatoare cu cea originala (am 4 bucati )

#2526
cristi699

cristi699

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 09.11.2017
Lampa tronconica fara dispersor functionala in Craiova.

Attached Files


Edited by cristi699, 15 January 2019 - 17:26.


#2527
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

View Postcristi699, on 15 ianuarie 2019 - 17:24, said:

Lampa tronconica fara dispersor functionala in Craiova.
I-au atarnat balastul in afara corpului,ce urat.Ma mir ca mai are bec.

#2528
kaffer72

kaffer72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 03.01.2019
Da , din pacate nu mai are suportul pentru balast , cel pe care era prins si fasungul.asa ca nu au mai avut unde sa monteze balastul decat in afara lampii (sa nu ploua pe borne ).

Becul a fost prins de suportul  palariei tot pentru ca lipseste ansamblul pentru balast si fasung, si in alta pozitie ar fi plouat direct pe bec, ingenioasa adaptarea...dar urata

Edited by kaffer72, 15 January 2019 - 20:23.


#2529
kaffer72

kaffer72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 03.01.2019
In poza din attach a doua lampa veche de pe strada Drobeta.
Pe brat se vede balastul de 250 w ,fasungul este E40 cu ramasitele becului.

Attached Files



#2530
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

View Postkaffer72, on 15 ianuarie 2019 - 16:50, said:

Am inceput procesul de reconditionare al balasturilor BVA80 , dar inca nu am gasit o culoare asemanatoare cu cea originala (am 4 bucati )

De-alungul timpului,balasturile fabricate la Electrofar au avut mai multe culori,cele mai uzuale au fost insa gri cum e cel din poza ta,verde si alb.
Cea mai raspandita a fost acest gri deschis,care,in codul standard ar fi RAL 7046.Eu am avut un spray exact pe acest cod,nu prea mai gasesti insa,e foarte greu de gasit,si sincer sa fiu nici nu era asa calitativ.Am descoperit mai recent insa marca Luxens,se comercializeaza in Leroy Merlin,e un pic mai scump dar pot spune din propria experienta ca e de foarte buna calitate.Nu am gasit RAL 7046 nici in gama lor,insa am luat RAL 7001,e foarte asemanator,un pic mai deschis ca nuanta.
In pozele de mai jos ca exemplu sa-ti faci o idee,in prima poza e cel din stanga RAL 7046 si cel din dreapta RAL 7001.
In poza 2,un balast in curs de restaurare,unde am folosit RAL 7001 de la Luxens.
In poza 3,acelasi balast in faza de inceput Posted Image

Attached Files



#2531
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Observ ca pe poze si filmari, lampile cu mercur par toate verzui cand in realitate erau unele verzui, mai vechi, si altele albe, mai noi.

La tara la Spineni unde am crescut nu am avut niciun alt tip de bec in afara de cel casnic obisnuit. Dar la Miesti (in special pentru kaffer72 cel nou venit) sunt 2 lampi cu mercur si balasturi de Electrofar, un Tungsram verzui pe peretele casei batranesti aproape de intrarea in bucatarie si inca unul alb pe magazie.

Tungsramul il tot aprindeam cand eram mic indiferent la ce ora ajungeam pe acolo. Cel de pe magazie nu stiu cum si de unde se aprinde, il aprinde doar unchiul matern, cel care se aude in video-ul filmat in septembrie, cand am filmat atat pentru acest topic cat si pentru ca erau niste creaturi ciudate infricosatoare de genul unor viespi.

In anii '90 la Spineni, dupa ce au pus in 1998 lampi un model micut si ciudat de Elba sau Romlux dar cu un mercur cu o super nuanta alba, mergeam la lampa de vis a vis de caminul cultural unde in serile caniculare de vara erau foarte multe insecte mari ce se luptau cu becul, cadeau pe jos si reluau lupta, producand un concert de sunete, prin lovire de dispersor sau de consolele de pe stalp.

Si aici imi place cand insectele dau cu capul de bec, pentru Kaffer repostez clipul:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-NbNmmm73jg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Neaceasca85, 16 January 2019 - 02:21.


#2532
kaffer72

kaffer72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 03.01.2019
Neata,
Multumesc pentru filmulet (Neaceasca85) si pentru precizarile cu privire la vopseaua folosita la reconditionarea balastului (valirex).
.

#2533
kaffer72

kaffer72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 03.01.2019
In poza am pus becul cu care o sa refac instalatia de iluminat compusa din :
1.Balast BVA 80
2.Igniter NARVA
3.Condensator VOSSLOH SCHWABE-MKP18qf (acesta este nou :-) )
4.Bec Philips SON 50 (poza) tot nou
5.Lampile vor fi 2 PVSC(poza)pe care le detin deja cu mercur de 125w, si sper sa gasesc si PVC 02

Attached Files



#2534
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Ceva de genul asta are un vecin pe gard, dar il aprinde rarisim, la ocazii speciale. Greu vizibil de la mine oricum, doar daca ies in curte spre alee.

#2535
kaffer72

kaffer72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 03.01.2019
Am pus si condensatorul .

Attached Files



#2536
kaffer72

kaffer72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 03.01.2019
O lampa tronconica perfecta pe Sos.Oltenitei la poarta U.M.

Attached Files



#2537
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004

View Postvalirex, on 01 ianuarie 2019 - 19:37, said:

Mai nou,a luat amploare in folosire un tip de bec numit ceramic metal halide,ca aspect arata ca unul normal,tubular dar lumina seamana cu cea de bec cu mercur si cand te uiti la o strada intreaga luminata cu asa ceva poti confunda chiar cu ledurile.In Bucuresti sunt echipate cu asa ceva cele din Piata Romana dar si cele noi de pe Calea Victoriei.Aceste becuri avand tubul arzator din ceramica,se spune ca au cateva avantaje fata de cele cu halogenuri metalice clasice cum ar fi: redarea culorilor mai buna,eficienta luminoasa mai mare,consum mai mic raportat la fluxul luminos emis,durata de viata mai mare.
Mai jos o poza mai de-aproape cu un corp de pe Cal.Victoriei cu asa ceva si un document de la Sylvania cu modelul produs de ei:
Cum adica "mai nou"??? Becul asta exista de vreo 15 ani. Nu stiu de Silvania, dar Philips si Osram sigur le au.
Initial erau cu incinta de descarcare cilindrice, apoi pentru o mai buna optica le-au facut sferice. La Philips e CDM-T Elite, la Osram HCI-T.

#2538
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

View Postkaffer72, on 16 ianuarie 2019 - 14:20, said:

Am pus si condensatorul .

Mi se pare enorm condensatorul de 18 uF pentru lampa de 50 W,in tabelul atasat poti verifica,in functie de lampa, ce condensator se recomanda.
La montajul de 50 W,condensatorul compatibil ar fi de 10 uF.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate