Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Piata de capital din Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
fan_vodafone

fan_vodafone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 09.06.2006
Acest topic se adreseaza tuturor investitorilor sau posibililor investitori la Bursa. Aici se poate discuta absolut orice despre piata de capital: intrebari, analize actiuni, predictii si evolutii actiuni si piata de capital din Romania, etc. Va asteptam sa comentam impreuna piata de capital romaneasca.

#2
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
Incep eu cu intrebarile: isi va reveni rpd bursa? Daca da,cum?

#3
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Pe termen mediu/scurt nu anticipez o revenire.
Recenta marire a dobanzii de interventie in eurozona, respectiv o anticipata marire a dobanzii in SUA, cam face fondurile sa iasa se pe pietele emergente.

Ramane insa un moment destul de bun pentru achizitii.

Nota : tot ceea ce scriu, este o opinie pur personala, si trebuie tratata ca atare.

#4
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
Da..Asa e.Nu mai exista motivatie pt investitorii speculativi.
Situatia este intalnita pe mai multe piete,nu doar cea romana.
Nici eu nu prevad o revenire a bursei.Nu vad nici un argument logic pt aceasta...Dar poate e cineva contra.:)

#5
fan_vodafone

fan_vodafone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 09.06.2006

View Postraducutzzu, on Jun 10 2006, 01:23, said:

Incep eu cu intrebarile: isi va reveni rpd bursa? Daca da,cum?
parerea mea e ca bursa isi va reven doar in momentul cand fondurile speclative nu vor mai vinde. bineinteles ca pentru o revenirre in forta este nevoie si de ordine mari de cumparare de catre fondurile straine. oricum pe termen scurt nu cred ca va ma iscadea bursa. poate doar un 3-4 indicele BET. parerea mea repet.

#6
Swordfish

Swordfish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 16.12.2005
"sell on may, and go away" - cam asa suna inceputul unei emisiuni de pe bloomberg la inceptul lui mai - luna mai e luna in care se marcheaza profitul.
asa ca nu vad de ce scaderea produce stupoare, mai ales in presa. cred ca accentul trebuie pus (si a fost pus de 'Capital' sapt. trecuta) pe diferentele enorme dintre higher high si lower low.
Ca o parere personala, cred ca abia prin toamna isi va reveni bursa in directia continuarii trendului pozitiv. Important in acea perioada vor fi ultimele ratificari si raportul care sa ne dea unda verde in UE.

#7
fan_vodafone

fan_vodafone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 09.06.2006

View PostSwordfish, on Jun 10 2006, 12:34, said:

cred ca abia prin toamna isi va reveni bursa in directia continuarii trendului pozitiv. Important in acea perioada vor fi ultimele ratificari si raportul care sa ne dea unda verde in UE.
ai dreptate. daca ne uitam la ce a fost in anii anteriori mereu acelasi tipar: primavara si vara scadere, toamna revenire puternica de trend. totusi eu cred ca pana la toamna nu va mai scadea bursa sau poate doar foarte putin. mai mult o sa fie o perioada de consolidare dar, asa cum spuneai si tu, trendul clar ascendent probabil ca va incepe la sfarsitul lui august, inceputul lui septembrie. si este adevarat ca anul acesta va fi un pic diferit fata de ceilalti ani deoarece in evolutia viitoare a pietei va conta mult raportul de tara si daca ne integram in UE la 1 ianuarie 2007.

#8
teoteo

teoteo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 05.09.2005

View Postfan_vodafone, on Jun 10 2006, 16:17, said:

...va conta mult raportul de tara si daca ne integram in UE la 1 ianuarie 2007.

De ce credeti ca integrarea in UE va fi neaparat un semnal pozitiv, in sensul ca bursa va creste? Anii anteriori bursa a crescut f. mult fara sa fim in UE!
Eu cred ca lucrurile se vor schimba, castigurile vor fi mai temperate, iar riscurile mai mari.

Am o propunere pentru ce care posteaza aici: sa mentioneze daca si unde au actiuni, raportul momentan intre 'portofoliu' / 'cash' si vechimea pe bursa.
('bluechips', 80% investit/20% cash, 5 ani)

#9
fan_vodafone

fan_vodafone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 09.06.2006

View Postteoteo, on Jun 10 2006, 19:53, said:

Am o propunere pentru ce care posteaza aici: sa mentioneze daca si unde au actiuni, raportul momentan intre 'portofoliu' / 'cash' si vechimea pe bursa.
('bluechips', 80% investit/20% cash, 5 ani)
Propunerea ta este foarte bine venita. Cei care doresc pot scrie si vechimea pe care o au pe Bursa (daca au) si portofoliul pe care il detin. Va astept si cu alte propuneri pentru a dezvolta acest topic.

#10
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,061
  • Înscris: 02.03.2003
Bursa este un domeniu pe care inca nu am apucat sa il studiez temeinic.
Din cauza asta il privesc oarecum sceptic.

Dar am impresia ca in RO a inceput de ceva vreme o campanie puternica de mediatizare a bursei.
Nou-aparutul "the money channel" acorda deosebit de multa atentie fenomenului bursier.
Nimic rau in ideea de baza, doar ca modul in care este prezentata bursa lasa sa se inteleaga ca jucatorii sunt "in foame" si cauta prosti care sa bage bani.

Prea pe fata este dorinta aceasta de a antrena carne de tun in jocurile bursiere.

Regula spune ca informatiile bune nu se dau pe gratis. Oare mass-media nu cunoaste aceasta regula si face aceasta campanie doar din altruism ?

#11
Zaar

Zaar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.05.2006
Eu am inceput sa investesc pe bursa din 1995.. am castigat bani frumosi in primii ani cand a aparut si Rasdaq-ul.. dupa ce episodul Madrid (cu nema-NATO) si criza din Rusia am inceput sa pierd.. pentru ca cei care sunt responsabili de piata de capital din Romania nu au cotat intrumentele de baza in acoperirea hedging-ului: futures si options... (nici nu mai zic de Short!) .. daca esti Long pe o piata in scadere, este simplu ce se intampla .. eu am pierdut vreo 3000 dolari.. dar am invatat lectia 'follow the trend'..

Cat am fost broker, am testat o strategie de investitii bazata pe 'pasii mecanici'.. ceva de genul: daca pretul creste cu 3% SI volumul creste cu 30% atunci este semnal clar de cumparare.. am testat strategia asta si in teorie si in practica.. este adevarat ca am facut bani pentru altii :) .. totusi, valorile pasilor sunt diferite de la actiune la actiune.. le calculam prin backtesting..

Acum sunt long pe financiare (SIF-uri, TLV), farmaceutice (ATB, BIO) si petrol (SNP,PTR). Cash n-am, dar am 25% din portofoliu investiti in doua fonduri mutuale. Unul mi-a adus (din iulie anul trecut) deja 15%, net de comisioane, of course, adica cam dublu inflatiei.

Ce cred despre trend? Este clar ca a fost, este si va fi presiune mai mare la vanzare din cauza Raportului din Mai, a detinerilor de peste 1% ce trebuiesc lichidate si din cauza influentelor sezoniere din aceasta perioada. Plus ca o piata in scadere atrage vanzatori si ii departeaza pe cumparatori.. si iar scade. Cred ca bursa va continua sa cada pana pe 15-20 august. Din cauza asta voi reincepe sa cumpar abia pe 10-12 august... Ce bine ar fi sa existe Short pe BVB! .. Cui i-o fi frica de instrumente derivate?? .. Cui nu-i pasa?

Ce sper de la bursa? Eu imi evaluez portofoliu zilnic, dar nu vand decat dupa un an. Asta e valabil acum, pe un trend (=directie pe 3 ani, sa zicem) crescator. Spre exemplu, pentru actiunile pe care le voi cumpara in August, astept 30% rentabilitate neta pana in August 2007.

Se acopera cineva, pe bune, la Sibiu? Vreau sa stiu daca au lichiditate acolo si poti sa-ti faci un hedging ori ba. Ultima data cand m-am uitat nu prea erau cotatii, daramite tranzactii pe optiuni..

Portofolii mari si adrenalina la maxim :)

#12
fan_vodafone

fan_vodafone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 09.06.2006
ce ziceti dupa ziua de azi incepe sa isi revina bursa? ma refer in special la cresterile sifurilor. credeti ca scaderea drastica de zilele trecute poate duce acum la o crestere pe termen scurt-mediu?

#13
iepureleindungi

iepureleindungi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 29.03.2006
Desi parea un sector in care investitiile se meritau, tind sa cred ca nu voi mai investi la bursa in viitorul apropiat, cel putin pana nu scade tampenia aia cu impozitul, brokerii deja au trimis un memoriu la MF prin care cer micsorarea impozitului la 1%.

#14
fan_vodafone

fan_vodafone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 09.06.2006

View Postiepurele#####, on Jun 14 2006, 00:17, said:

Desi parea un sector in care investitiile se meritau, tind sa cred ca nu voi mai investi la bursa in viitorul apropiat, cel putin pana nu scade tampenia aia cu impozitul, brokerii deja au trimis un memoriu la MF prin care cer micsorarea impozitului la 1%.
si crezi ca o sa rezolve ceva? astia din Guvern fac tot cum vor ei, nu-i intereseaza parerea celorlalti.

#15
alexcorneanu

alexcorneanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.03.2005
Sunt sigur ca spre toamna bursa isi va reveni in Romania. Deja Comisia Europeana a hotarat 1 Ianuarie 2007 ca data tinta pt aderarea Romaniei si Bulgariei, daca ne facem temele. De asemenea, nu cred ca acest impozit pe tranzactiile mobiliare va trece de Parlament (ce draq, multi parlamentari fac bani de pe Bursa:) )
Problema pe care o vad este ca tot mai multe voci sustin ca in 2007 vine recesiunea economica, inclusiv Soros a declarat asta (si tind sa-l cred).
  Eniuei, eu sunt pe long, sunt prea nou in domeniul asta ca sa-mi permit sa fac speculatii.
  Detin SIF 2,3,5 BIO si TLV

#16
fan_vodafone

fan_vodafone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 09.06.2006
ce ziceti de oferta de subscriere pentru Transelectrica? parera mea personala e ca in momentul listarii pe bursa pretul va fi undeva ma ijos decat in oferta publica.

#17
lmaster

lmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.05.2006
Piata de capital in Romania? Pur pleonasm. Sunt 10-15 rechini care fac toate mutarile. Doar atat. Vreti piata de capital? Mutati-va cu cel putin 2500 km la vest. Parerea unuia (destul de) avizat.

#18
fan_vodafone

fan_vodafone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 09.06.2006

View Postlmaster, on Jun 18 2006, 21:46, said:

Piata de capital in Romania? Pur pleonasm. Sunt 10-15 rechini care fac toate mutarile. Doar atat. Vreti piata de capital? Mutati-va cu cel putin 2500 km la vest. Parerea unuia (destul de) avizat.
se poate sa ai dreptate dar asta din cauza faptului ca in Romania capitalizarea bursiera e inca f scazuta fata de tarile din Vest (in ultimele luni rulaje de 4-5 milioane de euro pe zi). este foarte putin daca ne raportam la ce e in Vest. si de aceea orice interventie mai mare (cumparari sau vanzari) din partea acestor "rechini" se resimte asa de tare in sus sau in jos

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate