Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 

ce rami ar trebui cumparati

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
DaniCC

DaniCC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 04.05.2006
ce fel de rami ar fi mai bine de cumparat? as vrea sa imi iau o placuta de 512 pe 400Mhz dar nu stiu ce sa aleg. ceva sfaturi?

#2
mascotel

mascotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 05.05.2004
Corsair VS,GEIL value,g-skill value,kingston,kingmax...etc
:D

#3
driver11

driver11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 14.10.2005
30 de memorii DDR în test : http://www.xf.ro/content-134.html

Poate te ajuta linkul de mai sus  :D

#4
mascotel

mascotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 05.05.2004
mai degraba il ajuta forumul,fiindca acolo sunt prea multe memorii scumpe,facute pt OC...si EL imi lasa o impresie foarte departe de asta...

DaniCC,pe ce sistem vrei sa-i pui?!

#5
DaniCC

DaniCC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 04.05.2006
asus k8v-mx , sempron 3000Mhz pe sk 754 64 bit, Hdd Maxtor 80 Gb, pl video A340 Geforce fx 5200 am acum 256 Mb (pe 400) si 128 (pe 333) si as vrea sa o schimb pe cea de 128. OC i`am facut acuma automat cu 3% ca mai mult nu vrea cat timp am asa rami putini. mai ales ca unu` ii pe 333 si sistemu` ii vede pe toti la 333. am inteles ca asus cel mai bine se intelege cu corsair.

#6
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,453
  • Înscris: 06.06.2006

View PostDaniCC, on Jun 8 2006, 15:33, said:

ce fel de rami ar fi mai bine de cumparat? as vrea sa imi iau o placuta de 512 pe 400Mhz dar nu stiu ce sa aleg. ceva sfaturi?

in primul rand uita-te in manualul placii de baza si vezi de memorii recomanda producatorul.

#7
mascotel

mascotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 05.05.2004
nu conteaza,ia orice memorie din alea de mai sus care e mai ieftina
;)

ca o chestie,ASUS are ceva cu 2 module de acleasi fel,ti le vede la 333(poate si cu 2 module diferite)...asa ca eu te sfatuiesc daca poti,sa dai ambele placute si sa-ti iei una de 1GB

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

in primul rand uita-te in manualul placii de baza si vezi de memorii recomanda producatorul.

Corect, mai ales ca placa de baza e ASUS, adica forteaza un pic timingurile la memorii si exista riscul de erori cu memorii chiar brand dar mai slabe. Eu recomand Corsair. Mi-au mers pe toate placile ASUS pe care le-am incercat.

Quote

OC i`am facut acuma automat cu 3% ca mai mult nu vrea cat timp am asa rami putini.

Nu are nici o tangenta overclockingul cu CANTITATEA de Ram. Mai curand cu calitatea. Si daca vrei memorii doar ptr overclocking, iti trebuie memorii specializate ptr asa ceva, de obicei avand un pret aproape dublu...

Quote

am acum 256 Mb (pe 400) si 128 (pe 333) si as vrea sa o schimb pe cea de 128.

Nu recomand memorii diferite pe placa. Daca vrei sa pui 2 module, sa fie identice - acelasi producator si model. Altfel poti avea probleme de compatibilitate. Nu intotdeauna, dar de cele mai multe ori. Iar cand au caracteristici diferite, in cel mai bun caz ( daca nu dau erori ) vor merge la specificatiile celei mai slabe...

Edited by eiffel, 09 June 2006 - 12:20.


#9
mascotel

mascotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 05.05.2004
cum am spus,2 module de ram pe asus(754) le fac sa lucreze la 333(cel putin,peste tot unde a fost 2*512 e asa)...si 1GB gasesti la acelasi pret cu 2*512

#10
DaniCC

DaniCC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 04.05.2006
va multumesc mult de ajutor. totusi pe cartea tehnica singura placa de 1Gb care este recomandata este kingston. La corsair doar de 512Mb este trecut. Pot sa iau corsair de 1Gb fara probleme?

Edited by DaniCC, 09 June 2006 - 14:11.


#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

va multumesc mult de ajutor. totusi pe cartea tehnica singura placa de 1Gb care este recomandata este kingston. La corsair doar de 512Mb este trecut. Pot sa iau corsair de 1Gb fara probleme?

Da. Si as recomanda sa nu iei Value Select ci XMS, e diferenta sub 100.000 lei vechi. Dar suporta CL2.

Doua module 2x512Mb XMS imperecheate : http://www.caro.ro/d...rodus.php?42:92
Daua module 2x512Mb  VS Imperecheate : http://www.caro.ro/d...rodus.php?45:92

Un modul 1024Mb XMS: http://www.caro.ro/d...rodus.php?77:92

Asta ca sa vezi dif de pret. Nu trebuie neaparat sa le iei de la ei. Poate e mai ieftin la altii...

#12
udany

udany

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.06.2006
Daca vrei sfatul meu ... ia-ti ceva de marca si la pret bun... chiar ceva sh oricum ai garantie 1 an si daca e brand si pretul bun ...  :peacefingers: Eu am gasit o oferta ok pe spam-spam.spam




View PostDaniCC, on Jun 8 2006, 15:33, said:

ce fel de rami ar fi mai bine de cumparat? as vrea sa imi iau o placuta de 512 pe 400Mhz dar nu stiu ce sa aleg. ceva sfaturi?


#13
mascotel

mascotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 05.05.2004

View Posteiffel, on Jun 9 2006, 15:42, said:

Doua module 2x512Mb XMS imperecheate : http://www.caro.ro/d...rodus.php?42:92
Daua module 2x512Mb  VS Imperecheate : http://www.caro.ro/d...rodus.php?45:92

da eu vorbesc degeaba...?!
cauta o singura placuta de 1GB

daca nu te tenteaza tweak/OC la memorii...dai o gramada de bani degeaba
gasesti destule memorii la 1GB ~300-320LEI si isi fac treaba f bine

Edited by mascotel, 09 June 2006 - 15:10.


#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

da eu vorbesc degeaba...?!
cauta o singura placuta de 1GB

Mai citeste o data ce am postat - linkuri informative ptr a vedea diferentele de pret. Contine si link ptr un singur modul cum preferi tu.

Dar mentionez ca eu nu am intalnit problema ta cu 2 module pe placile ASUS. Daca am avut module IDENTICE au mers ok. Daca sunt diferite, vor merge la specificatiile celei mai slabe.

#15
mascotel

mascotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 05.05.2004
nu e problema mea...
asus-ul are ceva cu 2 module identice de 512 pe 754(am vazut vreo 4-5 cazuri,cam majoritatea :D)...poate sa nu se intample,dar ai sanse bune sa se intample...

si,BTW,uita-te si tu ce sistem are...da prea multi bani pe acea memorie(care valoreaza mai mult decat CPU+MB pe care le are el)
PS.pentru link-ul cu al doilea modul...l-am vazut...si am zis...prea scump

si acum,recomandari on topic...

Kingmax TSOP aici sau aici sau aici sau aici

Geil Value aici sau aici

TWINMOS aici sau aici

#16
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,453
  • Înscris: 06.06.2006

View Posteiffel, on Jun 9 2006, 15:42, said:

Da. Si as recomanda sa nu iei Value Select ci XMS, e diferenta sub 100.000 lei vechi. Dar suporta CL2.

depinde ce placa de baza are si daca are update de bios la zi; s-ar putea sa nu vada XMS daca placa e mai de demult, nu crezi?

#17
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

View Postmascotel, on Jun 9 2006, 17:41, said:

nu e problema mea...
asus-ul are ceva cu 2 module identice de 512 pe 754(am vazut vreo 4-5 cazuri,cam majoritatea :D)...poate sa nu se intample,dar ai sanse bune sa se intample...
Daca 4-5 cazuri sunt majoritatea experientelor tale cu placile de baza Asus sk 754 char nu cred ca esti in masura sa dai un verdict general valabil...


Eu folosesc GeIL pe K8NE-ul meu si merg de minune. Si nu le forteaza nimeni nici la timing nici la frecventa.


PS: incearca si tu sa nu mai folosesti cuvantul "rami". Este o aberatie ;).

#18
crowley

crowley

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.08.2005

View Postmascotel, on Jun 9 2006, 13:40, said:

cum am spus,2 module de ram pe asus(754) le fac sa lucreze la 333(cel putin,peste tot unde a fost 2*512 e asa)...si 1GB gasesti la acelasi pret cu 2*512


Este si normal daca bus-ul procesorului este de 133. Incearca il pui la 200 si vezi ca o ruleze la 400

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate