Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Ajutor! Masterat!

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
alit

alit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 04.04.2005
Credeti ca masterul conteaza foarte mult?In domeniul meu cred ca da .Dar nu stiu ce sa fac daca s-l fac sau nu.Doar cand ma gandesc ca mai urmeaza inca 2 ani ma apuca groaza.Voi ce ati face in locul meu?

#2
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006

View Postalit, on May 31 2006, 14:47, said:

Credeti ca masterul conteaza foarte mult?In domeniul meu cred ca da .Dar nu stiu ce sa fac daca s-l fac sau nu.Doar cand ma gandesc ca mai urmeaza inca 2 ani ma apuca groaza.Voi ce ati face in locul meu?


Zi si tu in ce domeniu. Ca daca te apuci sa il faci in Radiokinestezie sau in cine stie ce alt domeniu nu cred ca merita. Daca il faci in medicina, business, s.a. poate ca merita.

#3
zitronianu

zitronianu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 17.08.2004

View Postalit, on May 31 2006, 14:47, said:

Credeti ca masterul conteaza foarte mult?In domeniul meu cred ca da .Dar nu stiu ce sa fac daca s-l fac sau nu.Doar cand ma gandesc ca mai urmeaza inca 2 ani ma apuca groaza.Voi ce ati face in locul meu?

...oare doctoratul conteaza ?

oare sa ai doua diplome , care sa iti ateste stapinirea cunostintelor dintr-un domeniu conteaza ?

"Master of Science" inseamna ca esti "maestru" in acea stiinta .


oare "maestrii"  kung-fu sau altor arte martiale au facut masteratul ?

" Voi ce ati face in locul meu?" ....grea intrebare ....

#4
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
foarte tare. ce ai facut pana acu si ce master vrei sa faci?

#5
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 22.07.2005
Mai sunt manageri care tin cont si de studii aprofundate, dar chiar nu cred ca se merita efortul. Care imi da un exemplu de masterat adevarat in RO? adica sa se faca carte nene nu.... plagiat.

Edited by floraur, 31 May 2006 - 19:16.


#6
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postfloraur, on May 31 2006, 20:16, said:

Mai sunt manageri care tin cont si de studii aprofundate, dar chiar nu cred ca se merita efortul. Care imi da un exemplu de masterat adevarat in RO? adica sa se faca carte nene nu.... plagiat.

MBA. nu-i domeniul meu, asa ca nu stiu daca e unul singur sau sunt mai multe variante, da' asta de care spun e serios rau. am un amic, om serios, prima data m-a bufnit rasul cand l-am auzit "am stat azi noapte sa invat, vineri am examen". pana in acel moment traiam cu senzatia ca masteratul, la noi, e o joaca de copii.

e drept ca asta costa vreo 15-20.000$ si implica si un drum pana la Atlanta, pentru examen.

si nu stiu daca managerii tin cont de el, amicul meu e el insusi managerul  :)

#7
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
MBA e altceva...Intra mai mult la studii postuniversitare (adica post post,nu doar cei trei-cinci ani :) ).Una e un master la ASE si alta e MBA.

#8
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
sorry, io-l tradusesem mot-a-mot, si-mi da cu "master"  :P ca se cerea exemplu de masterat adevarat in ro.

#9
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
Nu ai de ce sa iti ceri scuze...MBA e "Master of Business Administration".
Tot cu master incepe dar e altceva...
De exemplu,si Al. Ioan Cuza din Iasi si Cambridge,tot universitati sunt...dar e maaaare distanta intre ele. :)

#10
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
in concluzie, am dat un exemplu corect  :)

#11
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
Si da,si nu.:)
MBA-ul se face altfel decat un master obisnuit.Sunt reglementari din afara adaptate si aici.In plus,conteaza mult unde faci MBA-ul.

floraur cred ca se referea la un master autentic,nu importat din afara.:)

#12
alit

alit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 04.04.2005
am facut Facultatea de Constructii Si specializarea este"Inginerie sanitara si protectia mediului" ;deci masterul ar fii legat de tema asta: "Protectia mediului".Deci????

#13
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006

View Postalit, on Jun 1 2006, 17:25, said:

am facut Facultatea de Constructii Si specializarea este"Inginerie sanitara si protectia mediului" ;deci masterul ar fii legat de tema asta: "Protectia mediului".Deci????


S-ar putea sa iti folseasca daca lucrezi in domeniu. sau daca te gandesti sa lucrezi intr-o agentie guvernamentala sau altceva.

Daca nu lucrezi in domeniu nu prea vad unde te-ar ajuta un master in Protectia mediului daca vrei sa lucrezi ca agent de vanzari sau altceva. E doar un exemplu. Fara suparare.

#14
xella

xella

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 01.06.2005
Eu sunt la master la ASE la FABIZ si sincer credeam sa fie mai usor. M-am inselat, chiar e mult de invatat, dar materiile tot copy paste sunt. Imi este folositor doar prin prizma faptului ca am primit o bursa, urmatorul an il fac in Franta, iar la sfarsitul masterului o sa am doua diplome. Una de la ASE, cu care nu o sa fac mare lucru si una de la ENSAM Cluny, care macar e recunoscuta la nivel european.

In ceea ce priveste MBA-ul va asigur ca nu este chiar asa smecher facut la noi. Ala e super daca il poti face undeva, in state, sau in Europa. La noi nu se merita.

#15
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005

View Postraducutzzu, on May 31 2006, 22:28, said:

Nu ai de ce sa iti ceri scuze...MBA e "Master of Business Administration".
Tot cu master incepe dar e altceva...
De exemplu,si Al. Ioan Cuza din Iasi si Cambridge,tot universitati sunt...dar e maaaare distanta intre ele. :)


de unde stii? ai facut vreuna dintre ele si ai putut sa faci diferenta ?
desi glumeam despre cei de la cuza ca fac scoala profesionala sa stii ca tot se mai face olaca de carte . toti prietenii mei care au terminat info la cuza si au facut masterul au muncit din greu sa il termine .
iar ajungem in situatia vulpii care nu ajungea la struguri. daca nu va place cartea stati acasa ca nu va obliga nimeni , daca va simtiti prea bazati pentru sistemul romanesc , mergeti fratilor la Cambridge sau Cornell  .

#16
placebo87

placebo87

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.04.2006

View Postxella, on Jun 2 2006, 13:40, said:

In ceea ce priveste MBA-ul va asigur ca nu este chiar asa smecher facut la noi. Ala e super daca il poti face undeva, in state, sau in Europa. La noi nu se merita.

Depinde unde vrei sa ajungi cu acest MBA. Daca  planuiesti sa ramai in tara , e mult mai bine sa faci si MBA-ul aici , deoarece majoritatea sunt adaptate realitatilor romanesti .

#17
lmaster

lmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.05.2006

View Postmianna, on May 31 2006, 20:35, said:

e drept ca asta costa vreo 15-20.000$ si implica si un drum pana la Atlanta, pentru examen.

Dubleaza, mai bine zis tripleaza chiar... si zi Wharton, NYU, Harvard, Stanford, Sloan, INSEAD, London BS.

Atlanta - great city, whalha Coke, dar cam pe la mijloc la business administration. Dar daca doar la Atlanta a intrat, e bine si acolo. Probabil ca a avut scor GMAT mic.

#18
bonny83

bonny83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 30.01.2006
Eu: terminat in acest an Fac de Educatie Fizica si Sport. Momentan nu ma pot hotari ce sa fac in continuare:
- sa fac master tot in domeniul sportiv
- sa fac master in al domeniu (ceva economic aveam in gand)
- sa dau la alta facultate (tot legat de economic ceva)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate