Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Loto Pe Alese ?

- - - - -
  • Please log in to reply
515 replies to this topic

#37
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
Mai, eu nu vreau sa spun ca toata lumea joaca variante simple, iar tu cand te duci si joci o varianta compusa, platesti echivalentul ei in variante simple, nu?

Daca joci varianta aia de 16 nr, in care iti ia in considerare 112 variante, tu platesti 112*20K=2.240K, Get it?

Iar daca statul ia 60% asta inseamna ca sunt cu 10/6 mai multe variante jucate decat am crezut, nu? Si asta inseamna CA SUNT MAI MULTE SANSE SA IASA CEVA la categ I...

Asta e tot ce-am vrut sa dem...

#38
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Asta asa este, dar am stabilit ca sint manarite.

Eu mai joc in speranta ca poate cad pe varianta care o aleg ei, dar pentru asta trebuie acoperite toate cele 13 mln de variante pentru a nu avea ei ce sa aleaga.
Puteti sa explicati de ce cistiga un singur cistigator mereu ?
In conditiile in care in alte tari sint mereu cite 3-4.
Si mai am o intrebare : au fost pina acum 509 extrageri.
Cam ce sanse ar fi sa se repete toate 6 numerele care s-au mai tras ?

#39
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Despre loto s-a mai discutat si aici: http://www.softnews....&highlight=loto si tot aici despre cum sa incercati sa alegeti numerele.

Sunt de acord cu ceea ce a zis Mastreboy. Lumea nu mai are bani de combinatii compuse sau scheme reduse. Cand joci o varianta simpla, e greu sa "nimeresti" cele 6 numere din 6 completate. La schemele reduse ai o sansa in plus, iar daca le prinzi pe toate 6, la multe dintre ele ai asigurat categoria a 2-a si intotdeauna categoria a 3-a.
Matematica se aplica si aici, dar e mai bine de studiat cartea de la Loto. In afara de schemele reduse, mai sunt si combinatele compuse care pot fi combinate cu o schema redusa specifica. Exemplu: in campul A pui 4 numere din care trebuie sa iti iasa minim 2 iar in campul B poti pune pana la 20 de numere parca, iar din acestea trebuie sa iti iasa celelalte 2 ca sa ai asigurata categoria a 3-a. Campul cu 20 de numere este tot pe schema redusa si se plateste 20.000 lei ori cate variante are schema respectiva. Se pot juca diferite combinatii in cele 2 campuri. 2 cu 4, 3 cu 3 sau 4 cu 2. Avantajul ar fi acela in care esti "sigur" doar de 3 sau 4 numere ca vor iesi, iar celelalte 3 respectiv 2 din cele jucate in campul B si daca sunt jucate pe schema redusa sa "pici" pe schema. Detalii in cartea de Loto.

NU vor iesi niciodata la o singura extragere toate numerele care nu au iesit de mult. Unul maxim 2 si in general nu ies cand sunt repoturi mari, pentru ca le joaca destul de multi. De ce se intampla chestia asta, nu stiu... o avea drrepate pe undeva si burvi, cu toate ca e cam riscant sa faci asemenea smecherii la asemenea nivel.

enjoy,

Mtz

#40
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Mtz, stii principiul meu ?
Daca nu-ti demonstreaza nimeni ca gresesti, inseamna ca ai dreptate.
Punct.

Sa-i vad eu pe aia de la Loto ce o sa faca in momentul cind se va aproba legea aia care ii obliga pe demnitari sa declare cistigurile provenite din jocuri de noroc ( loto,pariuri).
Cum de au introdus si asta in Lege ?
Or sti ei ceva,  nu ?

#41
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
doar nu crezi ca luau banii pe numele lor, aveau si ei intermediari... Iti dai seama ca nu o sa apara dezvaluiri deosebite(desi e cazul), cum nu a aparut nici la politicieni.

#42
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Ce numere au iestit?
Castigurile?

#43
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
INCREDIBIL ! Iar e report !!!!!!!  :eek:

Attached Files



#44
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
Calculeaza cineva cate variante erau jucate din total? Astia ar fi in stare sa puna si singura varianta care nu era jucata ca fiind castigatoare...

#45
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
AM jucat doua bilete. NICI UN NUMAR !!!!!!! Nici macar UN NUMAR din 12 diferite :D:D:D

#46
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
72.925.769.200 / 20.000 = 3.646.288
Stiind ca fondul de castiguri e 40% atunci mai inmultim si cu 10/4 si ne da: 9.115.721 variante jucate.

Care era nr maxim de variante? 9 mil.? Pai... ori au jucat cam multi aceleasi nr. ori... cei de le loto s-au intrecut pe ei insisi si au gasit, din fericire ptr ei, una din singurele variante nejucate...

Upps... s-ar putea ca reportul ala mare sa-mi fi stricat calculele. Trebuia scazut din fondul de castiguri, deoarece nu sunt bilete vandute sapt asta.

#47
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Există variante care le joacă mulți oameni (de ex : 10 16 24 29 32 42) și variante care nu le joacă nimeni , de ex. cea din săptămâna asta n-a avut nici un nr. mai mic de 17..câți dintre voi completați bilete doar cu numere > 17 ?

Doar nu crezi că fiecare om care joacă la loto joacă altă variantă ? Există posibilitatea ca numărul variantelor UNICE jucate să fie mult mai mic

#48
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
hawkie, shh.. , sa nu mai spui la nimeni, noi toti jucam aceleasi nr si loteria ar vrea sa ne dea banii, dar suntem prea multii, cateva mil. de oameni, iti dai seama...

Let's be serious for a secound, doar nu am pierdut inspiratia toti de 1 an de zile incoace.

#49
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Avand in vedere ca au iesit numere peste 17, ar fi trebuit sa cada reportul, deoarece schemele reduse ofera sanse mai mari daca se intampla asa. (a se vedea schemele reduse din cartea de loto)
"De vina" cred ca au fost cele cu terminatie 4: 24, 34, 44.

enjoy,

Mtz

#50
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
eu am nimerit 24 si 44 !

#51
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
Pentru amatorii de cifre exacte, am facut un prog care calculeaza...

Numarul total de variante:comb de 49 luate cate 6: 49*48*47*46*45*44/6*5*4*3*2 = 13.983.816 variante posibile

dar...

- sunt 7.059.052 variante care nu au nr. consecutive;

daca mergem mai departe si eliminam si cateva curiozitati matematice...

- sunt 6.560.628 daca nu apar mai mult de 3 numere prime
- sunt 6.463.608 daca nu sunt toate nr impare.
- sunt 6.329.012 daca nu sunt toate nr pare.
- sunt 6.156.917 daca nu sunt mai mult de 3 nr divizibile cu 4
- sunt 6.095.129 daca nu sunt mai mult de 3 nr divizibile cu 5
- sunt 6.075.295 daca nu sunt mai mult de 3 nr divizibile cu 7
- sunt 5.970.963 daca nu sunt mai mult de 3 nr care sunt multipli( ex: 12-24-36-48 nu e bun)

#52
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Baiko, vezi ca fondul de cistiguri de 72 mld. contine si un report.
Asa ca variante jucate au fost mai putine.
Ce e deranjant, este ca noi nu stim daca intr-adevar au fost atitea.
Ar putea sa puna pe site-ul lor in fiecare simbata seara cite variante s-au jucat, eventual si care.

Mie mi-au iesit 3, si la o unitate de al 4-lea.
Sint pe drumul cel bun...

#53
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Hmmm ... pe drumul cel bun am fost si eu dar am ramas pe loc asa ca...speranta trebuie sa nu moara :P
Acu nu am jucat dar saptamana viitoare o sa dau de baut ca iar o sa prind 3 si 2 pe langa....

#54
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002

Quote

Originally posted by Monitox
AM jucat doua bilete. NICI UN NUMAR !!!!!!! Nici macar UN NUMAR din 12 diferite :D:D:D

Eu am a 4-a oara consecutiv 3 numere iesite :) Mai bine nu-ti iese niciunul, nu te agiti cand le compari :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate