Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Loto Pe Alese ?

- - - - -
  • Please log in to reply
515 replies to this topic

#19
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
eu inca mai astept sa intru in posesia inregistrarii tragerii, sunt convins ca se fac "manareli" dar vreau sa am dovada in fatza.
Apropo cine are TV-Tuner ar putea sa mai faca inregistrari d-astea, mai ales la nr de frame-uri mari, ca altfel e imposibil de urmarit o anumita bila.
PS: burvi, ti-am dat si un PM, daca ai cumva conexiune tare, putem sa facem un file-sharing pe DC++, daca nu cred ca ai putea sa desparti in bucati de 1 Mega si sa-mi trimiti la [email protected]

#20
alexalecu

alexalecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 16.05.2003
am jucat la loto sapt. trecuta. am studiat problema, si am ales 6 nr. cele mai probabile sa iasa, care nu iesisera de fff. mult timp. dar, spre surprinderea mea, nu a iesit NICI UNUL dintre alea 6.
asta e culmea, sfideaza logica, eu cred ca sigur e vreo smecherie la mijloc
am mai jucat o data, prin feb. , parca, cand a fost, tot asa, un report urias (care, apropo', a fost castigat de un securist, din cate-mi aduc aminte, o fi doar o simpla intamplare  :confused: ), si atunci mi-au iesit 5 din alea alese de mine conform teoriei asteia de care va spuneam (cele mai probabile sa iasa), doar ca alea 5 nu erau impreuna pe acelasi bilet :(

#21
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Copii, sunteti foarte bolnavi. De boala tipic romaneasca numita scenarita. Din pacate nu exista inca leac.

#22
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
eu zic ca e clara situatia:
1. sumele sunt foarte mari pentru Romania
2. extragerea nu se face in direct, deci exista LEJER posibilitatea de masluire.
3. suntem in Romania
4. in Romania traiesc romani
5. romanii sunt hoti prin definitie (bine, 99% din ei :P)

sa fim seriosi, sansa de a castiga cat. I este NULA, dar eu totusi joc in speranta cat. II :)

#23
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Mda, nici eu nu as exclude posibilitatea unor mici "aranjamente, combinatii & permutari" la  6/49. Dar, nu uitati un lucru. Majoritatea romanilor joaca variante simple de "fomisti"de doar 6 nr. Va dati sema cit de greu este atunci sa se joace toate cele peste 13 mil de variante posibile la loto.
   Daca s-ar juca scheme complexe sau macar 12 sau 16 nr nu cred ca ar
mai exista reporturi de 15 sapt.

#24
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by Baiko
ok, cineva a zis ca au scazut nr de bilete vandute...
Sa facem putine calcule, am luat ca exemplu o sapt oarecare din '98:

categ I  :2*805.196.923=1.610.393.846
categ II :632*2.869.823=1.813.728.136
categ III:35.610*50.933=1.813.724.130
Fond total de castiguri=5.237.846.112 lei . Din cate stiu eu varianta costa, atunci, 2000 lei.
5.237.846.112 / 2000 = 2.618.923 variante jucate

Saptamana trecuta:
Fond de castiguri:67.365.330.800 la 20.000 lei varianta.
67.365.330.800 / 20.000 = 3.368.266 variante jucate

Pai, oameni buni, nr. de bilete vandute tocmai ca nu a scazut... chiar au crescut ceea ce inseamna ca este o sansa mai mare acum, decat inainte, sa se castige si ar rezulta in mai multe premii la categoria I.
Noua in fata televizorului, ni se spune tocmai inversul, ca nu a iesit nimik la categoria intai, pai, zic eu, nu vi se pare ca tragerile(daca se mai pot numi asa) sunt "masluite" ?
Eu zic ca te cam grabesti la calcule. Ai dreptate doar in cazul in care toata lumea joaca numai variante simple. Dar se joaca si scheme reduse, caz in care stii foarte bine care-s pretule. Deci nu prea poti sa demonstrezi ceea ce ai vrut tu sa demonstrezi.

#25
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
Gresesc eu sau o varianta compusa care iti da acces la sa zicem 49 de sanse de castig in loc de una (care costa 20000 de lei) costa de 49 de ori mai mult?
Daca se joaca variante compuse f. bine, mai multe sanse sa iasa ceva la categ I, nu? Eu asta vroiam sa demonstrez...

#26
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by Baiko
Gresesc eu sau o varianta compusa care iti da acces la sa zicem 49 de sanse de castig in loc de una (care costa 20000 de lei) costa de 49 de ori mai mult?
Pai da, gresesti. De ex., o varianta cu 16 numere costa 4.200.000
Aberant de mult, nu?

#27
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
16 ?????
Nu cred ca exista o varianta de 16 numere....

In mod sigur ai vrut sa zici 10 numere, si sa-ti spun cum am aflat:
4.200.000 lei /20.000 lei = 210.

Daca ai stii putzina matematica, mai exact combinatorica, ai vedea ca: avand un bilet de 10 numere ai exact de 210 ori mai multe sanse sa iti iasa numerele fatza de 1, cate ai, cu un bilet de 6.

Fara sa ma duc la o agentie loto pot sa-ti spun ca o varinata de:

7 numere costa  7 * 20K = 140K lei(7 e comb de 7 luate cate 6)
8 numere costa 28* 20K = 560K lei (28 e comb de 8 luate cate 6)
...
n numere costa * 20 K

#28
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
De obicei varianta compusa de 49 de numere e buna numai in cazul cind e redusa.
Criteriile de reducere sint : subiective, statistice si mistice.
De exemplu cind combini 49 de numere pe PC ai unele variante gen : 1,2,3,4,5,6
1,2,3,4,5,7
s.a.m.d
Niciodata nu o sa iasa mai mult de 3 numere unul dupa altul, asa ca din combinatie mai reduci variantele respective.
Asa ca poti juca variante combinate si reduse.
Depinde cum reduci, ca daca joci reducerile facute de agentie, ai 11% sanse sa cazi pe cheie.
Va rog eu, va vad oameni cu cap, nu folositi schemele lor, sint prea putine sanse, mai bine luati un program de loto, sint sute pe net.

#29
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
LOL, citeste ce am editat eu mai sus...

Nu prea stiu cum te lasa sa joaci variantele astea compuse, dar in mod sigur nu afecteaza calculul meu initial...

Don't want to be rude, dar nu ma mai contraziceti cand stiu ceva, am luat cateva olimpiade la viata mea cu combinatorica asta...

#30
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
În Ungaria reportul a fost de 30 de săptămâni ! A spus la televizor.

Legat de scheme..poți să pui pe bilet câte numere vrei . Poți să le pui și pe toate 49, doar că te costă mai mult decât premiul în sine...și nici nu ai garanția că ești singurul câștigător.
Există și scheme de 12, 16 numere...dar sunt scheme reduse. Plătești mai puțin dar pt. a câștiga JACKPOT-ul trebuie să te încadrezi într-o anumită schemă (ordine a numerelor de pe bilet).

Extragerea bilelor nu se face de capul lor. Sunt controlați de x oameni de la y ministere. La TV se spunea că se face o cântărire a bileleor înainte de fiecare extragere. Nu e chiar așa cum ziceți voi..om fi noi în România dar nu chiar în Burkina Faso.

padawan a explicat motivele pt. care nu au fost câștigători la cat. I pentru așa mult timp. Nu s-au mai prea jucat variante scumpe (cu posibilități reale de câștig) ;

#31
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by Baiko
16 ?????
Nu cred ca exista o varianta de 16 numere....

In mod sigur ai vrut sa zici 10 numere, si sa-ti spun cum am aflat:
4.200.000 lei /20.000 lei = 210.

Daca ai stii putzina matematica, mai exact combinatorica, ai vedea ca: avand un bilet de 10 numere ai exact de 210 ori mai multe sanse sa iti iasa numerele fatza de 1, cate ai, cu un bilet de 6.

Fara sa ma duc la o agentie loto pot sa-ti spun ca o varinata de:

7 numere costa  7 * 20K = 140K lei(7 e comb de 7 luate cate 6)
8 numere costa 28* 20K = 560K lei (28 e comb de 8 luate cate 6)
...
n numere costa * 20 K
Mestere, tu ai jucat vreodata la LOTO scheme reduse?
In primul rand sa stii ca nu esti singurul care ai facut analiza combinatorie la scoala. Dar aici nu se aplica. Asa credeam si eu.
Tu stii ce-s alea scheme reduse la LOTO? Stii ca, daca degeaba iti ies tie 6 numere si tu ai jucat 16 dar nu cazi pe schema nu iei nimic.
La analiza mea combinatorie (dupa cum zici tu) daca ai juca 16 numere adica 8008 variante  (combinari de 16 luate cate 6) * 20k = 160.160.000 lei
Asa ca eu zic sa treci pe la loto si sa vezi ca, daca joci 16 numere o sa dai doar 2.240.000.
D-aia se numesc scheme reduse: ca din alea 8008 variante ei iti iau in considerare 112. Exista o carte cu variantele desfasurate si trebuie sa o consulti (daca ti-au iesit 4, 5 sau 6 numere sa vezi daca ai cazut pe una din schemele alese de iei) sau sa te duci la o tanti de la agentie sa se uite ea ca ea are o carte d-aia acolo.
Asa ca mai treci din cand in cand pe la LOTO si vezi care-i treaba si mult noroc!

#32
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Hawkie, parca ai lucra la Loto...
Inveti oameniii sa joace variante scumpe.
Dar sa stii ca am verificat si nu e valabil ce ai auzit tu la TVR.
In primul rind, nu mai asculta nimic ce e prezentat la TVR. Aia sint dezinformatori si formatori de opinie falsa.
In Ungaria nu exista tragere 6/49, sint alte sisteme : 5/90 sau 6/45 deci e cu totul altceva.
In al doilea rind nu au fost 30 de sapt. ci 24 de extrageri - la ei este de doua ori pe saptamina, poti verifica si singur pe una din paginile lor.
http://www.essnet.se...rences/szrt.htm

Au fost 8 milioane USD report.
Hawkie, esti sigur ca oamenii respectivi de la ministerele alea controleaza si greutatea bilelor din masina aia sigilata ?
La TVR ar trebui sa se dea in direct fiecare extragere nu una singura sa adoarma vigilenta oamenilor.

Intel, ai dreptate dar am o mica remarca : daca joci 16 numere la redus nu inseamna ca ai jucat 8008 variante, ci ai jucat 112 variante, exact cit platesti.
De banii aia mai bine joci variante combinate simple (care nu sint reduse de ei) ai sanse mai mari sa cistigi nemaifiind nevoie sa cazi pe scheme, despre care am scris mai sus ca sint 4% sanse sa o nimeresti.

#33
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002

Quote

Originally posted by Intel
Mestere, tu ai jucat vreodata la LOTO scheme reduse?
In primul rand sa stii ca nu esti singurul care ai facut analiza combinatorie la scoala. Dar aici nu se aplica. Asa credeam si eu.
Tu stii ce-s alea scheme reduse la LOTO? Stii ca, daca degeaba iti ies tie 6 numere si tu ai jucat 16 dar nu cazi pe schema nu iei nimic.
La analiza mea combinatorie (dupa cum zici tu) daca ai juca 16 numere adica 8008 variante  (combinari de 16 luate cate 6) * 20k = 160.160.000 lei
Asa ca eu zic sa treci pe la loto si sa vezi ca, daca joci 16 numere o sa dai doar 2.240.000.
D-aia se numesc scheme reduse: ca din alea 8008 variante ei iti iau in considerare 112. Exista o carte cu variantele desfasurate si trebuie sa o consulti (daca ti-au iesit 4, 5 sau 6 numere sa vezi daca ai cazut pe una din schemele alese de iei) sau sa te duci la o tanti de la agentie sa se uite ea ca ea are o carte d-aia acolo.
Asa ca mai treci din cand in cand pe la LOTO si vezi care-i treaba si mult noroc!

112*20k = 2.240K
Nu are sens sa joci 16 numare asa, daca ai fi putin nebun si ai avea timp, mai bine ai completa cele 8008 variante de mana.

Oricum, eu nu vroiam sa dau o lectie de scheme celor care joaca la loto, mai ales ca eu nu am mai jucat de mult. Ce vroiam eu sa demonstrez de fapt este ca, calculul meu initial(vezi mai sus) este corect, si anume ca din fodul total de castiguri se poate vedea exact nr. de variante simple jucate efectiv(adica si cele 112 din cele 8008 la 16 nr) si deci se poate vedea ca sunt mai multe sanse acum decat inainte sa iasa ceva la categ. I decat a fost inainte cand iesau in medie 2.54 pe saptamana.

#34
xnick

xnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 05.12.2001
Mie cea mai flagranta mi se pare frecventa "consecutivelor".
Nu a existat asa ceva de cand s-a lansat jocul.

Tehnica "Bilei grele" este veche de cand bingo si prea multe nu se pot face - cine sa stea sa le cantareasca, ala de la Interne?

Si apropo, unde se duc banii de la loteria nationala? Inca nu am inteles cat merge la Federatia de fotbal ? Si de ce aia de fotbal?

#35
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Baiko, mai bine renunti.
Din fondul de cistiguri nu se poate determina nr. de variante simple cum spui tu. E o greseala mare.
De unde pina unde ai dedus tu ca sint simple ?
Poate oamenii au jucat toti numai variante combinate, care adunate dau fondul de cistiguri din care se duce la stat 60 %.
Eu am tinut o statistica din care reiesea ca se pierdeau miliarde.

#36
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Si sa stii ca e o idiotenie sa joci desfasurat 16 numere.
Mai bine le joci combinat, toate pe acelasi bilet, si daca prin putin noroc iti ies 4 numere (nu zic 6) vei avea nu un singur cistig, cit ai avea daca joci ca tine ci mult mai multe.
Date exacte vei gasi in cartea de la Loto.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate