Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 

Hosting cu 1$/luna...

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
54 replies to this topic

#19
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003
Cine gazduieste site-uri pe servere din RO? Si sa coste 4-5$/luna? Hai ca sunt curios  :help:

#20
romedchim

romedchim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.05.2002
Oferta nu este fezabila intrucat se face overselling pe trafic (serverele dialtone nu au alocat chiar atat de mult trafic incat sa aduca rentabilitate la acest pret).

Pe de alta parte cei de la inregistrari.ro sunt liberi sa isi alcatuiasca oferta cum doresc, astfel incat le doresc succes.

Teoretic, o oferta la 1$ pe luna este viabila din punct de vedere comercial, dar depinde si de alte cateva variabile.

#21
oki_doki

oki_doki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 28.11.2001
nu am vrut sa deschid un nou thread asa ca voi intreba aici ..  domeniu.ro inchiriat cu 1$/luna ofera cineva?

#22
romedchim

romedchim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.05.2002
Nu am auzit, dar daca auzi ca exista cineva, as dori si eu sa iau 20-30 de domenii .

#23
oki_doki

oki_doki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 28.11.2001
pai cu 3$/luna are connex-ul  ... asa ca poti sa iei 7-10 domenii :D

afacerea chiar nici nu e rea ... daca ai ceva bani de investit ... e genul de afacere care se poate face de acasa ... mai ales ca la rnc taxa e 61$/.ro / lifetime ... combinat cu cineva care iti poate oferi si ns-uri si redirectare ...

#24
romedchim

romedchim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.05.2002
Sincer sa fiu, prefer sa platesc ceva mai mult (36-51$) si sa fie ale mele. Domeniile gratis nu exista, iar inchirierea de domenii este o afacere pentru care trebuie sa fii foarte lat in spate ca sa te bagi.

#25
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003

Quote

Originally posted by oki_doki
pai cu 3$/luna are connex-ul  ... asa ca poti sa iei 7-10 domenii :D

afacerea chiar nici nu e rea ... daca ai ceva bani de investit ... e genul de afacere care se poate face de acasa ... mai ales ca la rnc taxa e 61$/.ro / lifetime ... combinat cu cineva care iti poate oferi si ns-uri si redirectare ...

La Connex, daca iei domeniu .ro nu esti obligat sa il si hostui la ei? Si iti permit mai multe domenii pe un abonament?

Cat despre domenii .ro am gasit si cu 30$...

#26
Zubaida

Zubaida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 19.05.2003
La connex e serviciul MyDomain cu 3$/ luna, si include si hosting. Partea proasta e ca domeniul nu e cu adevarat "al tau", daca vrei sa te muti de la ei pierzi si domeniul. Daca vrei sa-ti pastrezi domeniul si sa fii independent de providerul de hosting, mai bine ti-l inregistrezi singur la RNC.

#27
Nyana

Nyana

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 02.04.2002
Exista insa si cazuri cand domeniul cumparat de myx este cedat abonatului connex. Am vazut deci nu vorbesc in necunostinta de cauza!

#28
oki_doki

oki_doki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 28.11.2001
pana la urma problema este domeniu .. ca exista un site, trebuie numai sa imi verific niste email-uri si o sa va spun cine este, in care gratis ei iti aloca cate 2 ns-uri pentru fiecare domeniu, si maxim 5 domenii. si iti asigura si redirectare de email,www de pe alte adrese. singura problema este ca trebuie sa ai domeniul

#29
oki_doki

oki_doki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 28.11.2001
zoneedit.com este site-ul despre care v-am vorbit

#30
Cipri

Cipri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 23.06.2003
salut,

m-am inregistrat si eu de curand pe acest forum si am inceput sa citesc mesajele legate de webhosting (astea ma intereseaza) si am cateva comentarii


Referitor la pretul de 1 $ pentru hosting, pretul este destul de mic, si au rentabilitate doar daca au clienti de ordinul zecilor sau sutelor. Nu stiu daca se merita, ar merita preturile undeva pe la 3-4$ la ceea ce ofera ei. Ieftin nu inseamna intotdeauna calitate.

Iar referitor la domenii .ro sunt de acord cu cei care spun ca in cazul in care vrei sa ai domeniul sa il cumperi, nu sa il inchiriezi...

Din cate am citit in "Termenii de folosire" ai forumului am aflat ca nu am voie sa fac reclama la firme, dar am gasit un site ce ofera cu 3 Euro hosting (50 MB, 50 adrese de mail si o baza de date) si domeniu .ro la 30 Euro.

bye,
Cipri

#31
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Ca tot am inceput eu thread-ul asta, tot eu sa-l inchid... Am achizitionat pana la urma hosting la 1$/luna. Baietzii s-au miscat foarte repede si aveam contul in 5-10 minute dupa ce am vorbit cu ei.
Plata a fost o aventura, dar pana la urma le-am gasit banca si in Bucuresti si totul e ok.
Site-ul se misca destul de binisor (cred totusi ca e afara)... Asta inseamna ca la un ping imi da o medie de 132ms (nu foarte putin, dar nici enorm de mult).
Control panel-ul e destul de complex, exista webmail, subdomenii, etc.
Pe general sunt multumit de ei... Sa vedem ce o sa fie cand incep sa incarc si PHP...

#32
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
eu totusi sunt multumit de myx...si se poate sa cumperi domeniul de la ei, daca nu mai vrei sa stai cu chirie :D....merge cat se poate de bine in ro (mai pica cateodata 2-3 min /zi :(), are ceva unelte de administrare emailuri, notificare sms, auto reply, webmail......plus ca si seviciul clienti e gratis :D
pe ansamblu, la cei 3$/luna e bine

#33
Cipri

Cipri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 23.06.2003
salut,

am postat mai demult despre o firma ce ofera cu 3$ pe luna, acum s-a schimbat treaba si pe aici (pentru luna august mai exact), adica au o oferta de 15 Euro pe an, unde ai domeniu .com, .net sau .org gratuit si gazduire pentru un an de zile. Stiu de asta fiindca am si eu cont la ei si le merge fain. cu plata nu a fost asa greu, fiindca am mers la banca, am platit si le-am trimis pe mail (se poate si pe fax) dovada ca am platit si ei mi-au dat ceea ce aveam nevoie. Am inteles ca daca doream numai gazduire imi faceau cont atunci pe loc, dupa ce clientul isi muta dns-ul.
motivul pentru care le fac reclama este ca primesc bonus in cazul in vin clienti datorita mie ;)  (program de afiliere), deci in cazul in care va intereseaza intrati pe www.net-solution.ro (sper ca nu am incalcat ceva reguli, ca am vazut ca s-a mai pomenit si de myx si de altii :P ).

salutare,

cipri.

#34
PaginaWeb

PaginaWeb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 08.10.2003

Quote

Originally posted by MadMax
Cine gazduieste site-uri pe servere din RO? Si sa coste 4-5$/luna? Hai ca sunt curios  :help:

Noi :) www.paginaweb.ro
Avem servere in .ro si inca vreo 3 tari... Dar asta nu inseamna nimic sincer...

#35
PaginaWeb

PaginaWeb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 08.10.2003
In legatura cu domeniile .com/.net/.org gratuite am dat prin august cu hosting, si acum dam din nou la un concurs de bannere si ma gandesc sa mai dau si de Craciun cateva. Normal ca trebuie sa iti iei banii pe o parte sau pe alta cumva, macar asa de o cola. Va dati seama ca era mai ieftin sa imi iau un webdesigner sa imi faca niste bannere, decat sa dau zeci de dolari :)
In legatura cu oferta de 1$... Mie mi se pare dubios. Voi ati avea grija de cineva care va da 1$ / luna?:) Adica sa ii oferiti suport tehnic, sa ii vindeti servicii etc? Poate doar in cazuri de ucis concurenta, ca altfel nu vad logica de ce o firma ar merge in pierdere :) Pai la o secretara de 100$ iti trebuie 100 clienti... E ilogic nu?:)
Desigur daca firma respectiva n-are ce face cu resursele este o idee buna:)

#36
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
PaginaWeb

Propabil e marketing shit. Conturile de 1$ nu sunt rentabile...asta e sigur, dar sunt duse de celelalte tipuri de abonamente. Pierderi calculate. Macar atragi clienti..si sigur o parte din ei vor dori DB mai mare, trafic mai mare sau spatiu mai mare...so inevitabil va trece pe unu de 6-20$

:cya:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate