Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Etanșare intre cada perete b...

Backu-up box Fronius

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt
 Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 

Noul Fiat Albea

- - - - -
  • Please log in to reply
381 replies to this topic

#361
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,901
  • Înscris: 22.12.2005

View Postnicolas31, on Mar 1 2008, 16:12, said:

Buna. pentru toti acei care ataca firma Fiat in necunostinta , in special modelul Albea. acest model se vinde in Europa de vest de foarte multi ani, singurul lucru ca se numeste Palio. Albea e numele pentru Europa de est.  Sunt posesorul unui Palio[Albea], eu locuiesc in Franta de aici si denumirea masinii mele, Palio, care la ora actuala are 160.000 km si in afara de consumabile: ulei,filtre,placute, anvelope nu am schimbat nimic. NIMIC. Si asta  pentru ca nu a fost cazul.  sunt sofer profesionist de meserie si starea unei masini pentru mine e foarte importanta!   sa nu mai vorbesc de finisarile interioare care tinind cont ca au fost facute acum 8 ani, atati ani are masina sunt net superioare  loganului de astazi. si va mai pot spune ca nu exista 10 strazi unde sa nu existe una. pe cand Loganul e pe cale de disparitie innainte de a apuca sa se dezvolte. toate cunostintele mele care au cumparat unul, Logan, nu stiu cum sa-l vanda mai repede. asa ca atata vreme cat nu ati trait la bordul ambelor vehicule sa va retineti din comentarii copilaresti.   Loganul nu va fi nici peste 10 ani, asta daca se va mai pastra ca si noua Albea.   am sa atasez si cateva poze ca sa vedeti ce inseamna o linie frumoasa la o masina . toate cele bune.

poze Palio[ ALBEA] fabricatie 1999.
stiu masina,
din pacate noul palio e mult mai mic ;(
asa cum spui , albeea,palio, noul palio, noul albeea, etc au acceasi "mecanica"
personal pentru romanai nu as schimba o cu nimic
am conduc 2 albei ( de noi ) cam 50k fiecare..
numai becuri, placute si ulei :)
problema mea ( si care e deranjanta ) este consumul prea mare la viteze de peste 120 - 140
si pe gaz e destul de gurmanda

vorbesc de variantelele pe benzinza ( 1.2 , 1.4 )

multijetul de 1.3 ( diesel ) este o frumusete de motor.. maine as cumpara o daca as putea

respect

View PostAdyr, on Feb 29 2008, 14:29, said:

Are cineva manualul (tehnic sau de utilisare )de al modelul de 1200 cc ?
ma interesa unde este amplasat butonul care taie alimentarea pompei de injectie in caz de impact?

nu am manual si nu stiu unde sa-l gasesc.
pai nu e "manual"
setaie automat cand are loc un eviment ( un coleg a luat un canal fara capac) si trebuie sa deschizi capota si in stanga , in fata volanului ( cum stai la volan, adica ) este ce cauti tu
sau cum te uiti la motor, in dreapta sus

View PostTrapJaw, on Feb 29 2008, 17:30, said:

Fiat Albea nu are pompa de injectie.
Alimentarea cu combustibil este taiata automat in caz de coliziune, nu o opresti tu manual.
modeul 1.200 este pe benzina, evindet, nu are

modelul multijet, 1.3 , are ca i diesel:)

#362
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,649
  • Înscris: 22.03.2007
Pentru cei care nu agreaza Palio-Albea, e dreptul lor. Dar sa stiti ca in Italia am vazut cel putin 10 Palio in parcarea unui supermarket de langa Venetia! Asta chiar m-a lasat masca! Pur si simplu ma uitam ca am vazut 2 Megane si un Clio si 10 palio care de care mai bine intretinuta. Aveau un farmec aparte masinile astea, fiindca cel putin varianta break era prezenta in vreo 5 exemplare, si cand a deschis unu portbagajul aveam senzatia ca mai puteau pune lejer inca un rand de scaune, atat de spatioasa era. Despre Logan, numai de bine, cine doreste sa o cumpere, e invitatul meu, sa se vanda si in SUA, si in Japonia, si in toate tarile lumii, Doamne ajuta! Fiindca, de ce sa nu recunoastem, e printre putinele lucruri vandabile pe care le mai produce Romanai la ora actuala! Fara Logan si eventual Fordul de la Craiova, ma indoiesc ca peste cativa ani nu vom deveni o societate bazata exclusiv pe consum si atunci sa vedem de unde vom mai avea bani pentru buget! Auguri!

Edited by takis, 01 March 2008 - 23:26.


#363
kirkulete

kirkulete

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.09.2006
am scris prima data pe forumul asta acum aproape 2 ani, cind am cumparat masina
acum am 17000 si nu am nici o problema,
revizia la 10k m-a costat 190 de lei si s-a facut intr-o ora.
la consum in oras imi ia 7,5-8, iar in afara 5,9-6
la un drum iasi constanta si inapoi mi-a luat 5,9 pe computer, 6,1 dupa calculul meu, dar e posibil sa nu fi facut plinul

mai mult de 160 nu i-am dat, sunt curios daca vrea mai mult


multa bafta posesorilor de albea si fara evenimente!!

#364
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

View Posttakis, on Mar 2 2008, 00:25, said:

Fiindca, de ce sa nu recunoastem, e printre putinele lucruri vandabile pe care le mai produce Romanai la ora actuala! Fara Logan si eventual Fordul de la Craiova, ma indoiesc ca peste cativa ani nu vom deveni o societate bazata exclusiv pe consum si atunci sa vedem de unde vom mai avea bani pentru buget! Auguri!

stai tu linistit ca la ce facilitati fiscale si nu numai are Renault nu se duce mare lucru la buget. iar romania vinde mult mai multe lucruri decat crezi. majoritatea pe care nu le vede si nici macar nu stie cum arata cetateanul de pe strada. e adevarat, nu sunt produse finite in genul Dacia dar care au totusi o valoare adaugata destul de mare fata de materia prima din care provin.
la fel, de repatrierea profitului nu ai auzit? atit cea alba, oficiala cat si gri.

#365
costas219

costas219

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 15.08.2006
Caroseria este galvanizata?

#366
paul_s

paul_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 20.01.2007

View Postundercoverbrother, on Jun 4 2008, 14:36, said:

stai tu linistit ca la ce facilitati fiscale si nu numai are Renault nu se duce mare lucru la buget. iar romania vinde mult mai multe lucruri decat crezi. majoritatea pe care nu le vede si nici macar nu stie cum arata cetateanul de pe strada. e adevarat, nu sunt produse finite in genul Dacia dar care au totusi o valoare adaugata destul de mare fata de materia prima din care provin.
la fel, de repatrierea profitului nu ai auzit? atit cea alba, oficiala cat si gri.

dacia mai are inca facilitati fiscale??? eu stiam ca sau terminat inca de prin 2006 , cel tarziu 2007

#367
flying

flying

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.06.2008

View Postmdc, on May 15 2006, 21:09, said:

Am descoperit astazi ca cei de la Fiat au lansat un nou Albea care difera mai mult sau mai putin de modelul anterior. Pe site-ul Fiat se preciseaza ca noul model este echipat cu un motor 1,4 Fire de 77CP ("cea mai recenta inovatie tehnica a Grupului Fiat");

http://www.fiat.com....fo.php?model=17

Preturile mi se par mai mult decat rezonabile: intre 8367 euro (cu toate taxele) varianta cheala si 10724 euro cea de varf cu toate optiunile adaugate.

Ce parere aveti de masina asta? Ceva experiente placute sau neplacute cu modelul anterior?

Modelul de 1,4 este lansat din 2006, fiind si singurul de altfel pentru moment.Eu am un Dynamic chiar de la lansare din 2006 cu 45.000 km, nu am avut nici un fel de surprize cu ea masina functioneaza impecabil.Daca vrei sa testezi una da-mi un semn.

#368
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
Asa o fi,insa in prezent vopseaua lasa de dorit rau...dehh,e pe baza de apa!Iata cateva mostre...proprii!  :madanimated: Explicatii:exfolieri si "porci"...din nascare!

Attached Files


Edited by arab, 12 September 2008 - 17:13.


#369
clarus

clarus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.10.2006
Se pare ca masinile produse in Turcia sunt cu mai putine probleme decat cele facute in Italia.
Este parerea unui mecanic de la o reprezentanta Fiat Care nu stia care dintre masinile duse la revizie era a mea, omul iesise la o tigara. Oricum, sunt la al doilea Fiat, mai am si o alta masina, si daca nu eram multzumit de prima nu o luam pe a doua. Toate cele bune!

#370
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007

View Postmdc, on May 15 2006, 20:09, said:

Ce parere aveti de masina asta? Ceva experiente placute sau neplacute cu modelul anterior?
Este urata ca design. :deadtongue:

#371
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006
Ptr. cei care au chef de citit   De ce sa NU iau Albea

#372
stress.

stress.

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.10.2007

View Postlaufer, on Apr 25 2007, 13:28, said:

Este gri-verde.
http://www.clubfiat....t...ost&id=1517
si
http://www.clubfiat....t...ost&id=1518
sunt poze cu masinuta. Sa-mi zici parerea despre culoare.
Salut ! am si eu o intrebare la Fiat albea cum se regleaza ceasul? (ora) :| am un amic cam afon in ale masinilor si culmea m-am uitat si eu si tot nu inteleg de unde :| e din 2005 masina poate stie cineva si poate sa ajute merci mult de tot:)

#373
bogdanalbea

bogdanalbea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 19.04.2006
cateva concluzii pentru cei nehotarati.
da masina poate parea urata unora ..este chestie de impresia fiecaruia, si oricui i se pare urata ii recomand sa nu o cumpere..mie unui mi se para ca arata ok.
Da serviceul este scump dar va asigur ca serviceul de reprezentanta e mai scump la alte modele (spre exemplu citroen), de aceea dupa garantie exista serviceuri independente.
Da sunt probleme cu masina, dar minore si rezolvabile (gen incuietoare portbagaj, un contact prost, un scartait de usa etc..) motorul merge perfect iar pentru cei care cred ca consuma mult sa incerce un Opel astra 1.4 benzina  nou nout :) am un prieten care nu scade sub 13% in oras.
Da sunt magazime de piese care nu au softul pentru albea si nu stiu ce filtre trebuie...dar exista si magayine profesioniste care iti aduc ceea ce trebuie.
Da este inalta si se inclina la viraje..dar va asigur ca este stabila si in plus pe drumuri de tara bate loganul la inaltime (totul este sa nu ai scutul ala care este prea lasat..recomand atentie sau un scut facut special.
In concluzie eu cred ca este o masina care se merita luata in considerare la alegere.

#374
lorant84

lorant84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.01.2009

View Postbogdanalbea, on Dec 23 2008, 08:44, said:

cateva concluzii pentru cei nehotarati.
da masina poate parea urata unora ..este chestie de impresia fiecaruia, si oricui i se pare urata ii recomand sa nu o cumpere..mie unui mi se para ca arata ok.
Da serviceul este scump dar va asigur ca serviceul de reprezentanta e mai scump la alte modele (spre exemplu citroen), de aceea dupa garantie exista serviceuri independente.
Da sunt probleme cu masina, dar minore si rezolvabile (gen incuietoare portbagaj, un contact prost, un scartait de usa etc..) motorul merge perfect iar pentru cei care cred ca consuma mult sa incerce un Opel astra 1.4 benzina  nou nout :) am un prieten care nu scade sub 13% in oras.
Da sunt magazime de piese care nu au softul pentru albea si nu stiu ce filtre trebuie...dar exista si magayine profesioniste care iti aduc ceea ce trebuie.
Da este inalta si se inclina la viraje..dar va asigur ca este stabila si in plus pe drumuri de tara bate loganul la inaltime (totul este sa nu ai scutul ala care este prea lasat..recomand atentie sau un scut facut special.
In concluzie eu cred ca este o masina care se merita luata in considerare la alegere.
Bine ca ai adus vorba de scut...... unde pot face rost de unul special deoarece asta de pe modelul de 1.4 fabricat in decembrie 2006  pe care il am este ....consider eu ....... e mult prea jos(l-am agatat  pe un drum de tara).in rest sunt f mutumit de masina , am facut cu ea 97000 si nu au aparut probleme tehnice ...cateva maruntisuri cum ar fi portiere dreapta care necesita impingerea manerului inapoi pt a putea fi inchisa si portbagajul care trebuie inchis mai tare.O alta problema la bord mi se reseteaza ceasul.

#375
stef2000

stef2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.09.2005
Salut! Am un Fiat albea star 1,2 cu 47000km la bord, in mare parte facuti in Bucuresti. Masina se comporta f bine, s-au schimbat la ea consumabilele la fiecare 10000km si discuri frana + kit-ul ambreiaj la 40000km (este exploatata pe drumuri f proaste). M-a surprins in mod placut stabilitatea ei pe zapada, la munte (cauciucuri de iarna) si la viteza de 140-150 km/h pe autostrada. Desi motorul este de doar 1240cmc masina are un sprint f bun, trage bine si in panta, este ideala pentru drumuri forestiere pentru faptul ca are garda mare la sol si nu prea te deranjeaza denivelarile, sunt rotile mari. Ca posesor de symbol DCI va pot spune ca albea este mai comfortabila, are cursa mai scurta la volan ceea ce iti da o mai mare siguranta, izolata termic mai bine (iarna se mentine cald in masina chiar si dupa 20-25 min de la oprirea motorului), sonorizare mai buna. Aerul conditionat este eficient si nu omoara motorul.
Ca puncte slabe as mentiona: pozitia stalpilor din fata care iti dau o vizibilitate proasta, ABS-ul care intra f repede si iti mareste distanta de franare, consumul maricel (aproximativ 11-12% in Bucuresti si 6% afara).
La fiat piesele sunt f scumpe iar reteaua service din Bucuresti este foarte proasta, smecheri si multi incompetenti printre ei, nu sunt rare cazurile cand mergi de 2-3 ori la service pentru aceeasi problema. Masina are garantie 5 ani dar te rogi de ei sa-ti schimbe ceva si uneori o fac cu piese SH.
Dupa parerea mea masina isi merita banii, raportul pret-calitate este unul bun.

#376
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
11-12 in Bucuresti dintr-un motor de 1.2? Pentru mine e destul motiv ca sa nu ma apropii niciodata de motorul asta de la Fiat. :D Cat despre service-uri... toti o apa si-un pamant.

#377
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007
conteaza f mult pe unde merge

si eu scoteam consum de 9.5% la matiz

#378
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,901
  • Înscris: 22.12.2005

View Postfilipxxx, on Jan 10 2009, 11:42, said:

11-12 in Bucuresti dintr-un motor de 1.2? Pentru mine e destul motiv ca sa nu ma apropii niciodata de motorul asta de la Fiat. :D Cat despre service-uri... toti o apa si-un pamant.

am mai postat dar revin

1. service- ca la orice brand ai de unde alege, fie de dealeri fie 'privati". este o masina ff ieftina ca intretinere.
2. ti se pare mult un consum de ala in oras ? cand o sa imi arati o masina care in BUCURESTI consuma mai putin si este din acceasi clasa cu ea..dau o naveta de bere.
3. experienta mea este de ~ 50.000 km albbea 1.2 16 V si ~ 62.000 km albea 1.4 8 V


deci..e ceva

daca vrei consum bun nu trece de 110 cu ea . un minim iese pe la 80-90 afara ..udneva la 5.8- 6.2 REALI! . un maxim - 14. 5 incarcata la maxim - 5 persoana + bagaje +  remorca si cu ~ 120 km /h( atat prindea  )in grecia pe autostrada. Mi se pare valori ok la clasa ei.

in oras n am scos sub 11.5 . cu mentiunea ca este vorba de bucursti unde consumul ar trebui facut la "ora" nu la " km"

in afara de revizii + consumabile )( ulei, filtre, la 60.000 curea distributie..) placute..) singura problema a fost cu becurile de la faruri care s au cam ars pana am schimbat "marca" . am aflat apoi ca era viorba de o serie" proasta" pt ca de ~ 10.000 nu s a ma ars nici unul. Si nici pna in ~30.000 n am avut nici unul ars.


A/C ul este foarte eficient - testat pe cea de 1.4 care este neagra, vara. Cu conditia sa mergi cu peste 20 km/h . nu am puutut s o tin peste treapta 2 afara pe autostrada desi afara erau + 32 grade. degeram inauntru.
in oras insa cand se sta ..un 3 e foarte ok . 4 doar la dezaburire :)

si ce este mai sus se refera la masini " De servici " care au un regim mai dur un pic decat una personala.

spre ca din punct de vedere tehinc sa ajute aceast mic" review" . partea estetitica..etc tine de fiecare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate