Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 

Milano

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
832 replies to this topic

#469
deizzz

deizzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 01.12.2011

View Postoprea_rd, on 24th May 2012, 10:15, said:

din milano trenul FS  il iei din Stazione Centrale si te lasa in Como San Giovanni ; alternativa la FS e TRENORD (ex- LENORD) iar plecarile spre Como in acest caz  sunt din Cadorna, iar trenul te lasa  la Como Lago

Adiacent la Stazione FS Como San Giovanni gasesti autogara, vezi aici http://www.asfautoli.....no/I-C 30.pdf orarul autobuzului spre Bellaggio.
Gara Como Nord Lago e la doi pasi de lac si implicit de ferry (nu lua un "battello" decat daca nu te grabesti, ia un "aliscafo"  - doar 40 de min pana la Bellaggio comparativ cu 2 ore cu "battello")
ms pt luminare

#470
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007

View Postdeizzz, on 23rd May 2012, 21:24, said:

mai precis din ce statie pot sa iau trenul din milano catre como si la ce statie sa cobor in como ca am obs ca sunt mai multe statii la como ?autobuzul in como catre belagio il iau din statia unde ma lasa trenul?iar ferry ma gandesc k il gasesc eu pe malul lacului :D

Completez raspunsul prompt dat de <oprea_rd>, incercand sa va prezint argumentele pentru varianta noastra de transport.

Am ales:
- gara Como Nord Lago pentru ca incepand excursia de aici obiectivele pe care ni le propusesem pareau a se ordona mai bine si eram – cat de cat – “obligati” sa traversam orasul in drum spre autogara
- sa urcam la inceputul zilei la Brunate (este in estul lacului)
- autobuzul spre Bellagio si nu ferry, pentru ca Io viaggio ovunque in Lombardia acopera pretul biletului si pentru ca autobuzul are statie langa Villa Melzi


Sa le detaliez.

Como. Nu am vrut sa sarim din tren direct in autobuz – in drumul de la tren spre autobuz doream sa vedem si ceva din centrul istoric (Duomo, Basilica di San Fedele); partea finala a drumului nostru spre autogara trece prin parc, imi amintesc ca scrisese cineva pe forum despre “o sculptura draguta cu 2 palme deschise” – este Monumento ai Caduti e Mutilati per Servizio; fata de celelalte monumente din gradina publica mi s-a parut cutremurator. Bineinteles ca am avut timp sa hranim si ratele de langa Tempio Voltiano.

Brunate. Como Nord Lago este in imediata apropiere a funicularului Brunate; cum a fost unul dintre posibilele locuri de cazare, am vrut sa vedem si ce insemnau restrictiile de intoarcere din Como. Splendida panorama a lacului si a malului sau vestic.

Autobuz. Pentru ca nu stiam cum functioneaza Io viaggio, am tinut sa luam autobuzul din autogara si nu de pe traseu; de retinut ca el pleaca de la San Giovanni (autobuzul C30 se ia din partea stanga cum se iese din parc cu fata spre cladire), dar are statie si la Como Nord Lago (cred ca a treia). Obiectivul principal stabilit pentru Bellagio: I Giardini di Villa Melzi. Deoarece traseul autobuzului Como-Bellagio trece pe langa Villa Melzi, am considerat ca este mai putin obositor pentru noi daca parcurgem o singura data portiunea Villa Melzi-Bellagio si nu de doua ori cum ar fi in varianta ferry. Astfel am castigat mai mult timp pentru plimbarea prin gradini si masa de pranz.


Acum, dumneavoastra avand doua raspunsuri, cred ca veti putea realiza o varianta proprie pentru Milano-Como-Bellagio. Nu are nicio importanta daca veti ajunge la San Giovanni sau la Nord Lago, poate ca trebuie sa alegeti dupa gara de plecare din Milano care va avantajeaza.


Attached File  M_CNL_CSG_C30_B.JPG   112.86K   81 downloads

#471
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postoprea_rd, on 23rd May 2012, 09:08, said:

aparent nu tu esti cel cu cunostinte limitate in ale calculatoarelor in cazul asta..
Cand ai timp,poate faci un tutorial despre accesarea unui link...

View Posto_dor, on 22nd May 2012, 20:02, said:

Nu stiu daca este corect "Eu pot sa le deschid" sau "La mine se deschid ambele";
Cata vreme ati priceput ce-am vrut sa zic,inseamna ca e OK.Nu suntem pe aria de IT.
Oricum,era o constatare personala,nu asteptam o anume solutie.Intre timp am rezolvat si "problema".

#472
auriciu

auriciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 08.04.2008
Pentru mine ascensiunea cu funicularul pina la Brunate a fost o dezamagire. Ma asteptam la o panorama superba a lacului ( am fost in Lugano cu funicularul pe San Salvatore si acolo era frumos de credeai ca nu e adevarat). Nu am gasit decit o multime de proprietati private , cu gradini frumoase, nimic de zis, dar n-am prea avut acces la panorama. Ori n-am stiut noi incotro s-o luam ?

#473
deizzz

deizzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 01.12.2011
multumesc pt raspunsuri insa eu as dori sa merg cu autobuzul din como in bellagio ,apoi din bellagio cu ferry pana la varenna,si din varenna sa iau trenul catre milano.din cate am inteles am tren din varenna.sau ma insel?
si inca ceva,io viaggio ovunque in lombardia imi face cu ochiul,insa m-ar interesa daca il pot folosi pt trenul din milano la como,si return varenna-milano,pt autobuzul c30 como-bellagio?dar pt ferry?

Edited by deizzz, 27 May 2012 - 21:49.


#474
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postdeizzz, on 27th May 2012, 21:37, said:

din cate am inteles am tren din varenna.sau ma insel?
Este.Statia se numeste Varenna-Esino.

#475
oprea_rd

oprea_rd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.06.2010

View Postzuv, on 26th May 2012, 14:02, said:

Cand ai timp,poate faci un tutorial despre accesarea unui link...
Oricum,era o constatare personala,nu asteptam o anume solutie.Intre timp am rezolvat si "problema".

Daca ai rezolvat "problema" m-ai scutit de un tutorial pt accesat linkuri..  :rolleyes:
Si era doar o constatare personala la care nu asteptai o solutie, nu trebuia sa o publici aici..  aici se pun intrabeari la care se asteapta raspunsuri..
@ o_dor: excelenta completarea pt varianta como-bellagio  :thumbup:

Edited by oprea_rd, 28 May 2012 - 08:44.


#476
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007

View Postdeizzz, on 27th May 2012, 22:37, said:

multumesc pt raspunsuri insa eu as dori sa merg cu autobuzul din como in bellagio ,apoi din bellagio cu ferry pana la varenna,si din varenna sa iau trenul catre milano.din cate am inteles am tren din varenna.sau ma insel?
si inca ceva,io viaggio ovunque in lombardia imi face cu ochiul,insa m-ar interesa daca il pot folosi pt trenul din milano la como,si return varenna-milano,pt autobuzul c30 como-bellagio?dar pt ferry?

<deizzz>, chiar daca mesajul meu a fost postat in data de 01.04, nu este o pacaleala:

"Tren Milano-Como, autobuz Como-Bellagio. De la Bellagio am trecut cu ferry pe malul estic, la Varenna ( http://forum.softped...t...&p=11015653 ). De la Varenna puteti ajunge cu trenul la Milano."



Este ceea ce ati vrea si dumneavoastra sa faceti, nu-i asa?

Iar in mesajul http://forum.softped...t...&p=11524072 de sambata, v-am scris despre motivele pe care le-am avut in vedere atunci cand am ales sa mergem cu autobuzul  de la Como la Bellagio:

"Am ales:…- autobuzul spre Bellagio si nu ferry, pentru ca Io viaggio ovunque in Lombardia acopera pretul biletului si pentru ca autobuzul are statie langa Villa Melzi"




Referitor la Io viaggio ovunque in Lombardia, doua mesaje  – unul din mai 2011, ( http://forum.softped...t...t&p=9847130 ) si celalalt ( http://forum.softped...t...&p=11015653 ) din ianuarie 2012 – as fi crezut ca dau suficiente informatii.

Io Viaggio ovunque in Lombardia nu-l puteti utiliza pentru ferry Bellagio-Varenna; pentru restul excursiei reiau din ultimul mesaj amintit numai partea care este de interes pentru dumneavoastra:

"… tren Milano-Como, autobuz Como-Bellagio, tren Varenna – Lecco si Lecco-Milano, funicular Brunate…, autobuz, tramvai si metrou in Milano"



Nu luati in seama oprirea noastra la Lecco, dumneavoastra veti merge direct la Milano.


Pentru o zi Io viaggio ovunque in Lombardia costa 15€, ceea ce nu este departe de suma biletelor spre/dinspre gara Milano (3€), tren Milano-Como (4-5€), autobuz Como-Bellagio (3€ ?), tren Varenna-Milano (6€). Dar cu siguranta Io viaggio este cea mai comoda solutie.

View Postoprea_rd, on 28th May 2012, 09:44, said:

@ o_dor: excelenta completarea pt varianta como-bellagio  :thumbup:

Multumesc. Sa vedem cu ce informatii si impresii vine <deizzz>.

#477
deizzz

deizzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 01.12.2011
Pentru o zi Io viaggio ovunque in Lombardia costa 15€, ceea ce nu este departe de suma biletelor spre/dinspre gara Milano (3€), tren Milano-Como (4-5€), autobuz Como-Bellagio (3€ ?), tren Varenna-Milano (6€). Dar cu siguranta Io viaggio este cea mai comoda solutie.



Multumesc. Sa vedem cu ce informatii si impresii vine <deizzz>.
[/quote]
multumesc.abea in iulie plec la milano,revin atunci cu impresii

[quote name='zuv' post='11530427' date='27th May 2012, 23:15']Este.Statia se numeste Varenna-Esino.[/quote]
mersi

#478
mrn17

mrn17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.07.2010
Informatii utile:
- daca aterizati pe aeroportul din bergamo(wizz air si blue air opereaza acolo), transferul catre milano se poate face cu autocarele Terravision, pret 9E dus intors(5E dus), plecari din jumatate in jumatate de ora.
-un abonament de o zi pe toate mijloacele de transport din milano 4,5E.
-vizitatea domului e gratis, dar daca vreti sa ajungeti pe terasa pretul este de 7E pe scari, 12E cu liftul(nu e f mult de urcat, dar scarile sunt stramte).
-vizitarea stadionului San Siro costa 13E(muzeu, magazin de prezentare, gazon, vestiare, tribune).
-o bere costa 5E, o pizza 11-15E, o cupa de inghetata 2E, un hamburger de la mc 1E, o apa 1E, un sandwich 4E.
-intrarea la Castello Sforzesco e libera.
-daca vreti sa vizitati Santa Maria delle Grazie, unde este expusa Cina Cea De Taina, aveti nevoie de programare prealabila( se face on-line cu circa o luna inainte, depinde de perioada) si costa 8E.
Orasul milano seamana cu bucurestiul(nu are nimic din farmecul romei de exemplu) si in 2 zile puteti vizita tot.
Sper ca informatiile de mai sus sa va fie folositoare.
O zi buna!

#479
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
As vrea sa merg in prima saptamana din Decembrie la Milano + imprejurimi circa 5 nopti.

Va rog sa-mi spuneti:
- cum este vremea [de obicei] la inceputul lui Decembrie? Posibil sa ninga sau ploios cu vant?
- ar fi eficient 2 nopti milano + 3 lacul Como si imprejurimi ?
- se merita o masina inchiriata pt. plimbari prin jurul lacului sau nu?
- in respectiva zona si perioada este dificil de calatorit cu copii mici?

Multumesc.

#480
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Niciun raspuns?

#481
danamocanu

danamocanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 16.02.2010

View Postpopovicias, on 24th July 2012, 11:07, said:

Niciun raspuns?

imi pare rau ca nu-ti pot raspunde concret! noi am fost in milano acum, in iunie, 2 nopti,  2 nopti lacul Garda si o noapte Como. pentru milano e suficient! Como mie nu mi-a placut - cald si aglomerat nimic special, in schimb Garda - Sirmione, Gardaland, Riva del Garda - OK! Dar iarna nu-i ca vara, nu?

#482
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006

View Postdanamocanu, on 24th July 2012, 11:19, said:

imi pare rau ca nu-ti pot raspunde concret! noi am fost in milano acum, in iunie, 2 nopti,  2 nopti lacul Garda si o noapte Como. pentru milano e suficient! Como mie nu mi-a placut - cald si aglomerat nimic special, in schimb Garda - Sirmione, Gardaland, Riva del Garda - OK! Dar iarna nu-i ca vara, nu?
Multumesc.
Cum ati facut cu transportul? Merita masina inchiriata sau nu?

#483
danamocanu

danamocanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 16.02.2010

View Postpopovicias, on 24th July 2012, 11:23, said:

Multumesc.
Cum ati facut cu transportul? Merita masina inchiriata sau nu?

noi am avut masina inchiriata din milano, dar am inchiriat-o la plecarea din milano, pentru milano am folosit cartela de metrou valabila 24 ore (parca 4.5 euro, valabila pe toate liniile in acest interval). am acoperit tot ce ne-am propus: muzeul leonardo da vinci, stadionul si st. Maria delle grazie prma zi, Dom-ul, scala, Sforzesco a doua zi. cu masina inchiriata am plecat in urmatoarea dimineata spre garda - prima zi zoo (safari + gradina) si seara plimbare prin Sirmeone, a doua zi parcul Gardaland. Dupa garda ne-am continuat drumul spre Austria, cu oprire la Riva del Garda pentru pestera si cascada Varone, si iar la drum, sus, tot mai sus (am evitat autostrazile pentru a ne bucura de traseu si a meritat, peisajele sunt ...super), am trecut pasul .... (am uitat) singura plata de pe traseu. Am intrat in austria pentru urmatoarele 5 zile si ne-am bucurat de trasee montane, ghetari, castelele Bavariei, multe telecabine, 5 zile pline. Ne-am intors prin como, o noapte, si am predat masna in aeroportu Malpensa. deci a trebuit masina, nu? au fost 11 zile super, cu tot ce-ti poti imagina, de la Domm, la parc, ghetari, SUPER!

#484
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009
Buna,

La inceput imi propusem sa vad Venetia dar datorita orarului avioanelor am inclus si o zi la Milano, urmand sa plecam de acolo la Venetia a doua zi dimineata cu trenul.

Deoarece ajungem la 8 dimineata la Bergamo ( Wizz) ne-am propus urmatorul program.

Ajungem la hotel ( am ales unul langa Gara Centrala) pe la 9 (cred) lasam bagajele si mergem sa vizitam Palatul Sforzesco, muzeele de acolo.

Apoi dupa amiaza Domul si seara plimbare de voie prin Milano.

Avand in vedere ca avem la dispozitie o singura zi credeti ca ar fi ok sau ar mai fi ceva interesant de bagat in program ?

Multumesc.

#485
deizzz

deizzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 01.12.2011

View PostJerome4, on 24th July 2012, 14:07, said:

Buna,

La inceput imi propusem sa vad Venetia dar datorita orarului avioanelor am inclus si o zi la Milano, urmand sa plecam de acolo la Venetia a doua zi dimineata cu trenul.

Deoarece ajungem la 8 dimineata la Bergamo ( Wizz) ne-am propus urmatorul program.

Ajungem la hotel ( am ales unul langa Gara Centrala) pe la 9 (cred) lasam bagajele si mergem sa vizitam Palatul Sforzesco, muzeele de acolo.

Apoi dupa amiaza Domul si seara plimbare de voie prin Milano.

Avand in vedere ca avem la dispozitie o singura zi credeti ca ar fi ok sau ar mai fi ceva interesant de bagat in program ?

Multumesc.
ar mai fi cina cea de taina,dar se poate intra numai cu rezervare anticipata pe internet,e superba pictura.site-ul unde se fac rezervarile este:  http://www.vivaticke.../index.php?nvpg[tour]&id=744&wms_op=cenacoloVinciano. vizita nu dureaza mult,maxim 15 minute.eu tot decat o zi am avut pt milano si a fost suficient zic eu.pe langa milano daca ai timp ar fi lacul como,super si acolo,mie una mi-a placut.daca mai ai si alte intrebari,iti rasp cu drag,am cateva informatii prospete pt ca pe 13 iulie m-am intors de la milano

#486
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

View Postdeizzz, on 24th July 2012, 14:33, said:

ar mai fi cina cea de taina,dar se poate intra numai cu rezervare anticipata pe internet,e superba pictura.site-ul unde se fac rezervarile este:  http://www.vivaticke.../index.php?nvpg[tour]&id=744&wms_op=cenacoloVinciano. vizita nu dureaza mult,maxim 15 minute.eu tot decat o zi am avut pt milano si a fost suficient zic eu.pe langa milano daca ai timp ar fi lacul como,super si acolo,mie una mi-a placut.daca mai ai si alte intrebari,iti rasp cu drag,am cateva informatii prospete pt ca pe 13 iulie m-am intors de la milano

Super

Referitor la cina  de taina, am gasit bilete doar pe siturile unor agentii care iti baga un fel de tur si ar costa cca 40 de euro/pers.
Ca sa fiu sincer mi s-a parut cam mult, nemaivorbind ca am inteles ca acum se fac restaurari si sunt schele .

Desigur ca mi-as dori sa vad capodopera lui Leonardo, insa intre a da 80 de euro/2 pers pentru 10 minute de a o vedea printre schele si a alege sa-mi plimb nevasta cu gondola in Venetia ( 1 ora e tot 80 de euro) parca as alege gondola.
Basca ca daca as face asta, cel putin 6 luni i-as inchide gura referitor la ce sot nemaipomenit sunt eu  :naughty:

Am intrat pe linkul tau insa nici acolo  nu am gasit bilete.

In cea ce priveste lacul Coma, normal ca ne-ar tenta, insa stand o singura zi la Milano, din pacate nu vad cum am putea merge acolo.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate