Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Telefonie fixa UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#1
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002
E o noua oferta acuma de la UPC in Cluj. Au intrat si pe telefonia fixa, dupa achizitionarea Astral. De exemplu abonamentul standard (300 min incluse la ei in retea, 30 min in Romtelecom, 10 in mobila) este 4 euro (sau gratis pentru cei care au cablu tv si internet de la ei). Chirie modem si un telefon incluse in abonament.

Ma bate gandul sa renunt la Romtelecom si sa-mi pun telefon fix de la ei. Ma intereseaza daca stie ceva cam care e calitatea, daca functioneaza 100% sau are caderi, cum merge interconectarea cu Romtelecom, chestii de-astea. Ca si parte "tehnica" - au zis ca imi dau un modem care merge si pentru net si pentru telefon.

#2
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005
Telefonia merge foarte bine. Însă dacă pică semnalul, a picat şi telefonul. La mine însă (Bucureşti) nu prea se întâmplă. De la începutul anului, am doar 3 ore downtime de la Astral.

#3
ionutz_cjv5

ionutz_cjv5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 04.04.2005
eu sunt curios daca au voie sa majoreze tarifele (specificat in contract?) si daca au facut-o sau o vor face. Ai cont pe net sa poti vedea nr. de minute ramase, cost, etc.?

#4
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002
prea mult nu pot majora tarifele pentru ca si Romtelecom are abonamentele tot pe-acolo (ceva mai scumpe totusi, dar nu cu mult). ce nu are Romtelecom sunt minutele incluse (are mult mai putine si numai la ei in retea), dar in schimb ca si siguranta cred ca e cel mai tare.

oricum, se pare ca le cam tremura chilotii la Romtelecom, ieri mi-au venit la usa intr-o campanie de "fidelizare" a clientilor, adica sa semnezi cu ei pe unul sau doi ani si sa primesti 10 respectiv 20 de minute gratuite/luna in retea, si inca ceva optiune gratis 3 luni (ceva tarife reduse catre telefonia mobila).

ce mi se pare ok si in avatajul UPC este ca tarifele sunt cam aceleasi la Romtelecom indiferent daca vorbesti in Romtelecom sau in UPC, diferente cam de 0.5 eurocenti pe minut (sau chiar 0), ceea ce inseamna ca ramane rentabil ca pret si pentru ceilalti sa ma sune.

#5
Bogdani

Bogdani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 18.10.2004
Problema cu UPC o reprezinta acoperirea. Se lauda ca in Ploiesti au bagat telefonie dar acoperirea este de toata jena............ceva de genul "cateva strazi". Sunt zone in Ploiesti ........cum ar fi in zona Vest unde nici acum nu au acoperire in ceea ce priveste internetul. Toata problema la UPC o reprezinta lentoarea cu care extind noi servicii. Spre exemplu in Ploiesti abia dupa 2 ani au bagat si ei AXN. E o birocratie la astia in firma de te ingrozesti. Spre exemplu zic azi ca vor extinde in zona X serviciul Y, iar a doua zi se razgandesc. Asta o spun din surse sigure.

Edited by Bogdani, 26 April 2006 - 10:32.


#6
Bogdani

Bogdani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 18.10.2004
UPC a renuntat anul trecut sa introduca internet in unele  zone din Ploiesti si de langa Ploiesti (legate de reteaua din Ploiesti) deoarece, spun ei "am cumparat Astral si trebuie sa ne ocupam de interconectare."

Edited by Bogdani, 26 April 2006 - 10:41.


#7
Bogdani

Bogdani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 18.10.2004
Ma intreb cand or sa bage telefonie si internet in Bucuresti sau in alte orase mari din tara  :confuzzled: cum au promis daca se cacaie de 3 ani in 2-3 orase sa bage internet.

Edited by Bogdani, 26 April 2006 - 10:42.


#8
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
Timişoara, pe strada Eneas, serviciu disponibil! :P Azi fac cerere, că doar e moca :)
La Romtelecom lăsăm mesaj să ne sune pe noul număr. (RTC era tel familiei, desigur).

#9
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005

View PostBogdani, on Apr 26 2006, 11:18, said:

Ma intreb cand or sa bage telefonie si internet in Bucuresti sau in alte orase mari din tara  :confuzzled: cum au promis daca se cacaie de 3 ani in 2-3 orase sa bage internet.

WHAT? Tu pe ce lume traiesti? N-ai auzit ca au cumparat Astral?

#10
Bogdani

Bogdani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 18.10.2004

View Posthoria.popescu, on Apr 26 2006, 15:51, said:

WHAT? Tu pe ce lume traiesti? N-ai auzit ca au cumparat Astral?

Stiu ca au cumparat Astral...............eu vorbeam strict de UPC din Bucuresti. Poate cunosti abonati ai UPC din Bucuresti. Si daca cunosti intreaba-i daca au internet sau telefonie de la "celebra firma". Inca Astralul nu a fost "absorbit" in totalitate de ei.

#11
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

View PostBogdani, on Apr 26 2006, 10:18, said:

Problema cu UPC o reprezinta acoperirea. Se lauda ca in Ploiesti au bagat telefonie dar acoperirea este de toata jena............ceva de genul "cateva strazi". Sunt zone in Ploiesti ........cum ar fi in zona Vest unde nici acum nu au acoperire in ceea ce priveste internetul. Toata problema la UPC o reprezinta lentoarea cu care extind noi servicii. Spre exemplu in Ploiesti abia dupa 2 ani au bagat si ei AXN. E o birocratie la astia in firma de te ingrozesti. Spre exemplu zic azi ca vor extinde in zona X serviciul Y, iar a doua zi se razgandesc. Asta o spun din surse sigure.

a zis cineva Ploiesti ?  :naughty:

poate pentru ca nu este fezabil...
sunt zone in vest unde este net de la UPC de o gramada de vreme...

#12
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002
in concluzie, astia care mai aveti telefon de la ei (daca mai e vreunu) se merita sau nu sa trec pe UPC?

#13
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
da, se aude binişor, si are unele tarife mai bune decât la RTL

#14
vodafone_ro

vodafone_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,944
  • Înscris: 22.08.2005
Rds da 500 min in retea 50 in RTC la 3 Euro
iar in curand va da si 30 pe mobil la numai 9 usd cu pachetul internet
+ 1 mbs viteza si 10 mb in cartier ,trafic 4 gb
exista ceva mai bun?

#15
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
Da, UPC, care şi merge aşa cum zic ei. Eu am văzut erdeesh la mai mulţi şi merge jenant.. Un pic mai bine ca dial-up

#16
bogdancri

bogdancri

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 629
  • Înscris: 04.02.2004
la mine nu a trecut RDS de 20KB. Sunt din Slatina.
Nu stiu cum unii pot vorbi asa frumos despre RDS.

#17
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
minutele UPC sunt pt toate reţelele fixe, nu doar RTC.

#18
marean

marean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 29.04.2006
eu zic sa treci pe upc daca poti ca romtelecomu ne-au furat destul,si vorbesti si msi ieftin

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate