Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Telefonie fixa UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#19
Alexxfl

Alexxfl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.02.2006
si va continua sa ne fure ... pana va ajunge pe la o cota de vreo 70 %, dupa care cine stie ce oferte de dumping mai arunca :D

#20
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
Atunci vor învăța să trecă pe pachete noi de date, chiar și pachete exclusiv de date că lumea nu mai plătețte pentru telefonie atâta. Ce surpriză! S-a inventat SIP sau skype :D

#21
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
Da, au venit cu telefonul şi merge foarte bine. Sunt în negociere cu atlastelecom şi cosmote la interconectare. Cu euroweb am făcut eu sesizare :coolspeak:
Am un prieten care cică îi cam pica. Om vedea.

#22
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
PS: de pe euroweb sau zapp poate fi apelat. Nu de pe Cosmote.

Edited by matthew, 01 June 2006 - 16:58.


#23
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006

View Postmatthew, on Apr 28 2006, 00:49, said:

Da, UPC, care şi merge aşa cum zic ei. Eu am văzut erdeesh la mai mulţi şi merge jenant.. Un pic mai bine ca dial-up

eu am vazut multi care au pe astral si le merge jenant. si am vazut si multi de pe rds la care la merge exact asa cum zice providerul. deci nu mai generalizati atata, de unde stii matthew ca merge jenant la toti rds-ul? mie imi merge excelent, si tuturor cunoscutilor mei. probleme au amandoi, si nu cred ca la unul sunt mai multe probleme ca la celalalt.

Edited by burgher, 01 June 2006 - 19:31.


#24
holmes

holmes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 21.04.2004
Cu mentiunea ca erdeeesh are mai multi clienti....asadar au si mai multe probleme.

#25
carmens

carmens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 24.04.2006
cu mentiunea ca UPC sunt prompti cand e vorba de serviciul client. Mie personal imi functioneaza net-ul mult mai bine la abonamentul minim UPC decat imi mergea cu abonamentul maxim de la RDS. Iar oferta RDS este doar pentru cateva orase, in rest ...unde au ...ofera doar conexiune internet si doar atat (fara telefonie) dar la acelasi pret. Pe mine ma amuza, ca si acum, dupa 6 luni de cand nu mai sunt abonata RDS primesc pe mail de yahoo instiintari cu lucrarile lor. Si asta dupa ce am trimis n faxuri si am dat n telefoane peste tot sa ma scuteasca de atata "bunavointa".

#26
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
Acuma merge şi erdeesh mai bine, e drept. Dar interconectări ioc că nu-şi permit :death: . Deasemenea ioc rel clienţi, la UPC barem chiar e cineva la capătul liniei

#27
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
cable link (care presupune si telefonie) exista in 18 orase, depinde ce inseamna pt fiecare "cateva". eu zic ca e ok.
si oricum, contraexemple se vor gasi permanent la orice. de ex, eu am avut astral cat timp am stat in cj, si aveam mari probleme cu netu de la ei, pe abonamentul maxim, acum vro 2 ani. dar chestiile astea nu pot fi generalizate, dupa cum am mai spus, fiecare are probleme.

Edited by burgher, 01 June 2006 - 23:00.


#28
carmens

carmens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 24.04.2006
da...tocmai asta ziceam....daca tie ti se pare mult 18 orase...imi pare rau...mie nu. Si mai ales cand ei incheie un contract CableLink (acum un an - si nu sunt singura) dar nu ofera aceste servicii pentru ca nu sunt disponibile in totalitate.
Daca tie ti s-ar parea normal sa platesti un abonament RDS si sa nu beneficiezi de servicii, mie nu mi s-a parut. Daca tie ti s-ar parea normal sa primesti factura pe o luna in care nu ai avut acces deloc la internet... pe mine m-a scandalizat. Daca ti se spune intr-un final ca ti s-a emis si factura retur...m-as fi asteptat sa o primesc...la fel cum primeam orice alta factura. Dar uite ca au trecut 6 luni si eu nu am vazut acea factura. asa cum le-am spus si lor... am o cutie postala inteligenta...respinge orice factura care nu merita citita (ca doar nu aveam de dat bani pe o factura retur) si tot ce reuseau ei sa imi spuna e ca a fost trimisa (cica de 5 ori).

#29
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Daca stai acasa comoda si le dai un telefon .... normal ca nu vor reactiona ..... sunt super asaltati .... reteaua e in plina dezvoltare , angajati putini .... astea-s metehnele RDS-ului . Daca ar fi sa aleg , as alege tot RDS , sunt cei mai buni la toate capitolele , asta daca pot face paranteza cu specificatia ca dintr-o ,,mare,, de rau aleg raul cel mai putin .

View Postburgher, on Jun 1 2006, 20:29, said:

eu am vazut multi care au pe astral si le merge jenant. si am vazut si multi de pe rds la care la merge exact asa cum zice providerul. deci nu mai generalizati atata, de unde stii matthew ca merge jenant la toti rds-ul? mie imi merge excelent, si tuturor cunoscutilor mei. probleme au amandoi, si nu cred ca la unul sunt mai multe probleme ca la celalalt.
Sustin ......

#30
carmens

carmens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 24.04.2006

Quote

Daca stai acasa comoda si le dai un telefon .... normal ca nu vor reactiona

Culmea ca nu stateam acasa, eu eram titulara contractului, dar nu si beneficiara directa. As fi mers direct la un sediu, dar asta presupunea deplasare intr-un alt judet (deci nu au sediu nici macar in judetul in care au incheiat contracte). Cand ajungeam intr-un judet care sa aiba asa ceva...am facut reclamatii scrise, reclamatii la care nu primeam nici un raspuns. Daca sunam  sa intreb de acel raspuns ...imi ziceau sa mai astept ca trebuie sa vina. De asta am si spus ca serviciul clienti este, sau cel putin a fost pentru mine, sub orice critica la RDS. si cand esti plimbata de ei, ca nu stiau unde este contractul... ca nu stiau cine ar trebui sa raspunda de el ... te saturi la un moment dat. Pe contract scrie clar Iasi, la Iasi ma trimiteau la Bacau, de la Bacau...intr-un final ma trimiteau la Piatra Neamt. Acolo ...pauza. La Bucuresti nu se stia situatia din tara. Crezi ca am stat comod?
Eu nu generalizez ca RDS asa functioneaza pentru toti, probabil are si locuri in care merge... dar nu a fost valabil si pentru mine.
Sediul UPC-ului este peste drum...asa ca stiu unde sa-i stresez in caz ca e nevoie (pana acum o singura data cand mi s-a facut o schimbare de IP si s-a rezolvat problema in aceeasi zi), in comparatie cu RDS la care dura 2-3 zile (daca prindeam weekendul si mai mult) pentru ca trebuiau sa vina din alte judete sa rezolve defectiuni locale.
Eu momentan am ales "raul" cel mai bun pentru mine. Cand in 6 luni nu ai avut "defectiuni" decat jumatate de ora, cand viteza este ok, cand nu trebuie sa te zbati tu sa obtii niste servicii trecute intr-un contract si pe care le platesti...mi se pare normal sa fii multumita ... pentru moment :P

#31
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Eh .... probabil asta e.... RDS-ul nu a avut infrastructura acolo .....

#32
rogerlecoco

rogerlecoco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 18.02.2004
Merge super. O recomand calduros in locul telefoniei de la Romtelecom. Unde mai pui ca ai si minute gratis, care la Romtelecom nu exista.
Downtime-ul la Astral e destul de mic, asa ca nu sunt probleme.... iar in caz ca cadere de curent, poti pune modemul pe un UPS sau sa-ti faci rost de Webstar-ul cu acumulator

#33
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005

View Posta21alex, on Jun 2 2006, 00:33, said:

Daca stai acasa comoda si le dai un telefon .... normal ca nu vor reactiona ..... sunt super asaltati .... reteaua e in plina dezvoltare , angajati putini .... astea-s metehnele RDS-ului . Daca ar fi sa aleg , as alege tot RDS , sunt cei mai buni la toate capitolele , asta daca pot face paranteza cu specificatia ca dintr-o ,,mare,, de rau aleg raul cel mai putin .
Sustin ......
La capitolul cel mai mic preț că servicii ioc. RDS a făcut din "best effort" o mare țeapă

#34
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Ai putea sa ma luminezi si pe mine ... unde e teapa .... ? Macar in al12-lea ceas sa ma destept si sa nu o mai primesc de la ei ......
Daca spui ceva , te rog argumenteaza ......

#35
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005

View Posta21alex, on Jun 2 2006, 12:39, said:

Ai putea sa ma luminezi si pe mine ... unde e teapa .... ? Macar in al12-lea ceas sa ma destept si sa nu o mai primesc de la ei ......
Daca spui ceva , te rog argumenteaza ......
păi să spui că dai o bandă best effort și de fapt dai jumate că n-ai de unde. Best effort 512 ar însemna să ai cam tot timpul măcar un 400 și ceva, în orele de vârf evtl. Să mai scadă dau nu sub jumate. Eh, asta nu am văzuit-o la nici un abonat RDS. Deci ei pun bandă mare pe hârtie care în practică nu o pot oferi. Got the point? De fapt s-a mai discutat de treaba asta.

#36
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Nu vreau sa cred ca daca am intervenit la ei am constant ce au zis ca-mi da...... pentru ca la toti vecinii din cartier merge super bine RDS-ul . Banuiesc cas sunt si zone cu probleme si la mine au fost dar au trecut Acum vreo 6 luni te sustineam dar acum nu pot .... pentru ca sunt super multumit !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate