Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Telefonie fixa UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#55
mihai_mircescul

mihai_mircescul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 09.12.2006
Dar sa remediat

#56
rostov

rostov

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.04.2006

View Postfanelaru, on Dec 16 2006, 23:41, said:

De ce zici ca il ai gratis pina trece anul?
Eu il am gratis din februarie de cind am luat TriPlay-ul de la Astral.
Telefonia e ok. Telefon moca nu se dadea pe vremea aia, asa ca mi-am pus eu un DECT de 80 RON.
Pretul minutelor, poa' sa zica cine ce-o vrea, pe orele de virf, e inferior RTC (acum vreo 2 luni am calculat ultima oara).
Am avut de vreo 2 ori probleme cu telefonul; o data auzeam cu delay mare (parca era convorbire prin satelit), altadata, convorbirea era unidirectionala (eu auzeam, celalat nu). Fiecare a durat cam 2 zile pina la remediere. O data stiu ca de vina a fost un repetor din Balta Alba.
Eu nu am avut Astral, am avut direct UPC și dacă semnai pe 1 an, aveai 1 an 4 euro reducere, deci abonamentul de 4 euro la vremea respectivă (pentru noii abonați nu mai e) era moka, am 30 de minute pe fix (orice înseamnă fix, nu doar romtelecom) și 10 pe mobil.

#57
mikiduta

mikiduta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 23.10.2005

View Postrostov, on Dec 19 2006, 22:21, said:

Eu nu am avut Astral, am avut direct UPC și dacă semnai pe 1 an, aveai 1 an 4 euro reducere, deci abonamentul de 4 euro la vremea respectivă (pentru noii abonați nu mai e) era moka, am 30 de minute pe fix (orice înseamnă fix, nu doar romtelecom) și 10 pe mobil.
fix pix abonamentul ala
sunt niste mincinosi
eu am facut abonamentul a net prin ianuarie, in vara am luat si telefon ca cica e free ala de 4 euro timp de un an....tapaaaaaa
de 2 luni platesc 9ron pt telefon. oricum numai pana in februarie mai tin cablu de net de la ei

#58
fanelaru

fanelaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 05.06.2003
M-am uitat pe contract. Ei au toate drepturile, tu, clientul niciunul. Asta e concluzia mea. Ei pot sa modifice preturile fara sa te notifice si fara sa se justifice, tu esti obligat sa-i anunti in scris cind reziliezi. Ai "dreptul" sa soliciti rezilierea contractului (in scris) in 30 de zile de la modificarea preturilor.

Edited by fanelaru, 31 December 2006 - 15:04.


#59
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
conform tarifelor afisate pe saiturile romtelecom si upc:

abonamente:
romtelecom -> abonament cu 200 min incluse in reteaua proprie: 39,8 lei (tva inclus)
upc -> abonament cu 600 (!) minute in retele fixe, gratis in reteaua proprie: 38 lei (tva inclus)

tarife pe minut:
romtelecom -> local, reteaua proprie: 0,10 lei (tva inclus) ; retele mobile: 0,538 lei (tva inclus)
upc -> local, gratis in retea proprie, in alte retele fixe: 0,085 lei (tva inclus) ; retele mobile: 0,471 lei (tva inclus)

de tarife la convorbiri internationale ce sa mai vorbesc, preturi triple la romtelecom (ma rog, au o promotie din ianuarie pana in martie cu tarife exact ca upc)
de linie analogica la romtelecom, fata de cea digitala la upc, mai are rost sa vorbesc (daca stie careva la ce ma refer...) ?

tarifele romtelecom sunt in euro pe saitul lor, probabil se asteapta o scadere majora a euro fata de leu in anul intrarii in ue, si astfel romtelecom va iesi mai ieftin, ca altfel, romtelecom e in dezavantaj net

bineinteles ca oferta upc este pentru a atrage clientii (cum a fost si cea cu 1 an gratuit), cand vor avea destui, vor schimba tarifele, dar intre timp va apare alt operator de telefonie cu oferte mai bune, si tot asa... asta e economia de piata, incepe sa functioneze incet incet si la noi...

#60
Alexxfl

Alexxfl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.02.2006

View Postever_forever, on Jan 3 2007, 21:11, said:

de linie analogica la romtelecom, fata de cea digitala la upc, mai are rost sa vorbesc (daca stie careva la ce ma refer...) ?

Nu stiu, explica-mi :)

#61
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Ca idee..romtelecom nu mai are analogic in bucuresti. Totul este digital. Poate el sta in vreo comnuna pe undeva. UPC sunt inca prea scumpi la internet asa ca si telefonul este inca mai greu accesibil.

#62
habrielitos

habrielitos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 19.05.2006

View Postever_forever, on Jan 3 2007, 13:11, said:

conform tarifelor afisate pe saiturile romtelecom si upc:

abonamente:
romtelecom -> abonament cu 200 min incluse in reteaua proprie: 39,8 lei (tva inclus)
upc -> abonament cu 600 (!) minute in retele fixe, gratis in reteaua proprie: 38 lei (tva inclus)

tarife pe minut:
romtelecom -> local, reteaua proprie: 0,10 lei (tva inclus) ; retele mobile: 0,538 lei (tva inclus)
upc -> local, gratis in retea proprie, in alte retele fixe: 0,085 lei (tva inclus) ; retele mobile: 0,471 lei (tva inclus)

de tarife la convorbiri internationale ce sa mai vorbesc, preturi triple la romtelecom (ma rog, au o promotie din ianuarie pana in martie cu tarife exact ca upc)
de linie analogica la romtelecom, fata de cea digitala la upc, mai are rost sa vorbesc (daca stie careva la ce ma refer...) ?

tarifele romtelecom sunt in euro pe saitul lor, probabil se asteapta o scadere majora a euro fata de leu in anul intrarii in ue, si astfel romtelecom va iesi mai ieftin, ca altfel, romtelecom e in dezavantaj net

bineinteles ca oferta upc este pentru a atrage clientii (cum a fost si cea cu 1 an gratuit), cand vor avea destui, vor schimba tarifele, dar intre timp va apare alt operator de telefonie cu oferte mai bune, si tot asa... asta e economia de piata, incepe sa functioneze incet incet si la noi...


Dragii mei am si eu 2 intrebari :
1. De cate ori v-a picat telefonul de Romtelecom?...o data sau de doua ori la un interval de 5 - 6 ani. = CALITATE (care se plateste EVIDENT!!!!)
2. De cate ori pica telefonul de Astral?...de multe ori pe luna/ ca nici degete la maini si la picioare nu mai ai ca sa numeri = SERVICIU de Slaba Calitate

CALITATEA o intretii cu un aparat tehnic si administrativ numeros din aceasta cauza si taxele sunt mai mari; cei de la Astral sunt putini si nu fac fata de unde rezulta probleme mari tehnice - clienti nemultumiti - rezilieri multe

Asa ca trebuie pus in balanta ce vrem...CALITATE sau....un serviciu echivalent

#63
SVF

SVF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 01.02.2007
Nu mi-a picat UPC de luni de zile. Mă leshi?

#64
dawin45

dawin45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 06.01.2007
am si io o intrebare.. a incercat sa sune cineva cu numar de upc la numar de rds, ca pe la noi in Timisoara, se zice ca nu au nici un fel de legatura prin cablu cu reteaua oponenta...

#65
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006
UPC-Astral e cel mai infect serviciu de cablu din Romania, in orice tara cat de cat civilizata ar intra in faliment rapid...dar suntem in RO. Locuiesc in Dr.Tab. si ptr. a plati factura de cablu TV-din fericire nu am net sau tel de la ei-stau luna de luna cate 2-3 ore la coada. Asa zisa "CASIERIE (singura din Dr.Tab) este o fosta ghena la parterul unui bloc, cu suprafata de max 8 MP,dotata cu 2 PC-uri din anii '90 si la doar 2 metri distanta de un WC public al unei carciumi de cartier  . Abonamentul imi vine din 3 in 4 luni si costa cu 12 lei mai mult decat RDS. Voi face poze sa vedeti umilinta abonatilor care au avut ghinionul sa fie arondati acestei mari "corporatii". Le doresc din tot sufletul meu de abonat: FALIMENT RAPID!

#66
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Posthabrielitos, on Feb 7 2007, 17:38, said:

CALITATEA o intretii cu un aparat tehnic si administrativ numeros din aceasta cauza si taxele sunt mai mari; cei de la Astral sunt putini si nu fac fata de unde rezulta probleme mari tehnice - clienti nemultumiti - rezilieri multe

Nu datorita anagajatilor numerosi reteaua de telefonie Romtelecom este mai buna decat ori care alta retea din Romania (inclusiv UPC). Explicatia sta in tehnologia utlizata. Romtelecom foloseste o retea de tipul Plain Old Telephone Service (POTS) care la ora actuala este cea mai buna din toate punctele de vedere (mai putin pretul) in timp ce UPC foloseste VoIP.  Nu stiu exact de ce dar intretinerea  serviciilor POTS este mai scumpa decat celor de tip VoIP de aceea la UPC/RDS e mai ieftin si mai prost si la Romtelecom mai scump dar mai bun calitativ. Totul sta in tehnologie. Daca la UPC/RDS nu pica telefonul pe perioade lungi (e posibil chiar sa nu pice niciodata) atunci e noroc daca la Romtelecom pica o singura data intr-o perioada lunga de timp atunci e ghinion mare.

Eu personal am cunostinte in Constanta cu telefon la RDS si mereu se plang ca nu merge. Am avut telefonie de la UPC pe care o foloseam foarte rar si chiar si asa tot am prins momente cand telefonul era mort.

#67
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 04.10.2005
la upc este un fel de cost control sa stiu cat am folosit din minutle incluse??? merci

#68
roșu

roșu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 622
  • Înscris: 29.12.2006
Nu, se pare că la asta sunt la fel de țepari ca romtelecom :(

#69
catalanus

catalanus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.12.2006
Draghii mei, am UPC din noiembrie si, pina astazi, mie nici telefonu, nici catv-ul, nici net-ul nu mi-au cazut mai mult de 4 ori. Ca timpi  cumulati ajungem undeva la 10 - 15 minute. Nu am sunat la suport pentru ca n-a fost nevoie, semnalul revenind foarte repede. La firma pe care a cumparat-o RDS si al carei abonat am fost timp de 3 ani (din lipsa de alternative) intreruperile erau zilnice si durau ore intregi.

#70
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006

View Postkhristian78, on Feb 28 2007, 03:29, said:

la upc este un fel de cost control sa stiu cat am folosit din minutle incluse??? merci


View Postroșu, on Feb 28 2007, 04:18, said:

Nu, se pare că la asta sunt la fel de țepari ca romtelecom :(


te contrazic, tot traficul pe telefon la un moment dat il vezi pe net oricand doresti, desfasuratorul complet, in ce retea ai apelat, numarul apelat,  durata convorbirii, costul, totalul
desfasuratorul pt fiecare luna se pastreaza in baza de date, si poate fi vizualizat oricand accesand luna respectiva

#71
roșu

roșu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 622
  • Înscris: 29.12.2006

View Postever_forever, on Feb 28 2007, 13:11, said:

te contrazic, tot traficul pe telefon la un moment dat il vezi pe net oricand doresti, desfasuratorul complet, in ce retea ai apelat, numarul apelat,  durata convorbirii, costul, totalul
desfasuratorul pt fiecare luna se pastreaza in baza de date, si poate fi vizualizat oricand accesand luna respectiva
Și toată treba asta e secretă de ăia de la rel. clienți zic că nu există așa ceva? :huh:
Unde e pagina aia?

#72
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
uite-aci:

Attached File  tel.GIF   102.65K   118 downloads

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate