Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

2 televizoare la un singur decodor/antena satelit

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#55
linked

linked

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 28.04.2005
se poate face cumva un media center sau un streaming prin calculator? sa intre in PC semnalul iar de acolo sa il poata lua fiecare tv separat ca pe cablu?

#56
onyx

onyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 12.10.2002
se poate folosi un singur card la 2 sau mai multe receptore (maxtv).

Varianta 1 (2 receptoare) - se foloseste o pereche de receptoare Illucion C3 (am auzit ca ar merge si pe Lazer sau Dragon treaba asta), se leaga cele 2 receptore pe cablu serial nullmodem, unul ruleaza cardul si celalalt se conecteaza la primul prin legatura seriala. Aceasta varianta e ieftina pretul unui receptor fiind ~ 300RON. Nu am testat personal asa ca nu pot da amanunte.

Varianta 2 (mai multe receptoare - merge pt toate cardurile) - se folosesc receptoare dreambox sau triple dragon legate in LAN (ethernet), unul ruleaza cardul si celelalte se pot conecta la primul...din pacate aceasta solutie e scumpa dat find pretul ridicat al receptoarelor.

Edited by onyx, 24 November 2005 - 10:26.


#57
linux_linux19

linux_linux19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.11.2005
Stau la marginea Bucurestiului si nu sunt multumit de firma de cablu de aici, Canad System(25 de programe, iar abonamentul este de 250.000 pe luna). As dori sa trec la DigiTV, problema este ca am 2 televizoare si mai am si 1 TV Tunner pe calculator. Pentru fiecare dispozitiv imi trebuie cate 1 receiver? Este de ajuns ce ofera pachetul standard pentru cele 3 dispozitive? Ce ar trebui sa fac sa merga DigiTV pe cele 2 televizoare si pe TV Tunner in acelasi timp? Cat costa 1 receiver?

#58
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,382
  • Înscris: 05.09.2005
Daca citeai www.digitv.ro ,www.dth-romania.ro  sau mai  NOU http://www.infodth.com/ aflai raspunsul .Pentru Digi si pt orice DTH iti trebuie 1 receptor pentru fiecare tv . 3 TV , 3 receptoare

Edited by a_d_y, 06 January 2006 - 17:03.


#59
bogdan4ice

bogdan4ice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 15.04.2004
Nu prea am idee cum as putea sa pun posturile in banda avand DIGI TV sau orice platforma asemanatoare pentru a prinde posturi diferie pe mai multe televizoare.
Sper sa intelegeti nelamurirea mea si sa puteti sa ma ajutati.

#60
bogdan4ice

bogdan4ice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 15.04.2004

 crirem, on Jan 12 2006, 12:20, said:

Nu poti vedea posturi diferite pe mai multe televizoare, nici cu Digi nici cu Focus nici cu nimic. Iti trebuie cate un receiver pentru fiecare televizor.
daca imi trebuie un reciver implicit si 2 abonamente nu e asa?

#61
KENSINGTON

KENSINGTON

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 30.03.2005
La MAX, cu 2 receptoare, se pot vedea pe doua televizoare, programe diferite in acelasi timp, cu o singura cartela.

Edited by KENSINGTON, 12 January 2006 - 18:35.


#62
calabrese

calabrese

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 17.06.2005
cum ?

#63
lukas75

lukas75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 28.03.2005
The smartWi is Testet on the Conax system in Scandinavia and works fine on the smartwi with up to 5 Client Cards, and it is posible to see 4 or more channels at the same time.

:nonobad:  :nonobad:  :nonobad:  :death:

#64
onyx

onyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 12.10.2002

 lukas75, on Jan 26 2006, 15:18, said:

The smartWi is Testet on the Conax system in Scandinavia and works fine on the smartwi with up to 5 Client Cards, and it is posible to see 4 or more channels at the same time.

:nonobad:  :nonobad:  :nonobad:  :death:


eu zic ca e scump si iesi mai rentabil cu o retea din  DM500

#65
nashu77

nashu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 10.11.2004
stau intr-un orasel unde operatorul de cablu tv cere aproape 300 000 si da cam 10 canale ce se vad bine iar restul sub orice critica, mai mult cand vreau din joi in pasti s ama uit la o emisiune film ceva exact acel canal se defecteaza si m-am saturat pana in gat....
doresc sa imi achizitionez un kit max, sau digi, sau orice altceva dcaa mai sunt si alte variante, dar am o singura problema 3 televizoare in casa....
exista vre-o metoda sa pot folosii macar 2 daca nu chiar toate 3 tv-urile pe acelashi abonament, un fel de splitter ceva, sau prin calculator o decriptare, etc?
in sensul sa pot urmarii un post pe un tv si altul pe alt tv....???

#66
Cristi(an)

Cristi(an)

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.12.2005

 nashu77, on Jan 29 2006, 00:29, said:

stau intr-un orasel unde operatorul de cablu tv cere aproape 300 000 si da cam 10 canale ce se vad bine iar restul sub orice critica, mai mult cand vreau din joi in pasti s ama uit la o emisiune film ceva exact acel canal se defecteaza si m-am saturat pana in gat....
doresc sa imi achizitionez un kit max, sau digi, sau orice altceva dcaa mai sunt si alte variante, dar am o singura problema 3 televizoare in casa....
exista vre-o metoda sa pot folosii macar 2 daca nu chiar toate 3 tv-urile pe acelashi abonament, un fel de splitter ceva, sau prin calculator o decriptare, etc?
in sensul sa pot urmarii un post pe un tv si altul pe alt tv....???

La Digi shi Focus nu ai nici o snsa sa vezi pe mai multe televizoare cu un abonament.
La Max poti folosi mai multe receptoare (chiar si 3) cu o singura cartela (abonament). Partea proasta e ca trebuie sa iti cumperi pentru fiecare televizor cate un receptor (~4.000.000 lei)

#67
nashu77

nashu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 10.11.2004
se merita investitia cu varf si indesat, ma gandeam ca daca iau un skystar2 pe calc pot face ceva si trimite semnal pe tv out sua ceva catre televizoare sua o chestie de genu...
si ma mai batea un gand....la mine firma de cablu imi trimite unele canale cu DIGI in dreapta sau MAX deci clar ei au apartura ceva si impart semnalu....cum e posibil?

Edited by nashu77, 29 January 2006 - 15:48.


#68
mcm

mcm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 03.05.2004

 nashu77, on Jan 29 2006, 15:46, said:

se merita investitia cu varf si indesat, ma gandeam ca daca iau un skystar2 pe calc pot face ceva si trimite semnal pe tv out sua ceva catre televizoare sua o chestie de genu...
si ma mai batea un gand....la mine firma de cablu imi trimite unele canale cu DIGI in dreapta sau MAX deci clar ei au apartura ceva si impart semnalu....cum e posibil?


Folosesc cate un receiver pentru fiecare canal. Adica daca firma de cablu iti da tie 30 de canale => au 30 de receivere care pot fi acordate pe cate un canal fie ca e codat sau nu. Exista receivere simple (pt FTA) si receivere care accepta module de Viacces, Nagra etc. Din receivere semnalul intra intr-un sumator (evident ca fiecare receiver are un canal RF de iesire, adica alea pe care le vezi tu la tv sub forma C1-C50, S1-S80), de acolo semnalul de duce in amplificatoare, iar mai departe e simplu.  :peacefingers:

Evident ca sunt receivere profesionale, nu d-alea homeuser de Digi, Max, etc.

Edited by mcm, 01 February 2006 - 21:56.


#69
DANIELUSS

DANIELUSS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 21.11.2004
Salut! Exista splitere pentru antena de satelit? Ce vreau sa fac: am un kit Digi instalat in provincie la parintii mei. Ei nu prea se uita asa ca atunci cand merg la ei in vizita vreau sa mut receptorul la mine in camera  :D . De la aceeasi antena vreau sa am cablu cu semnal atat la ei in camera, cat si la mine, pentru a muta doar receptorul cand e nevoie. Am pus un distribuitor simplu dar cand celalalt cablu e lasat "in gol" imi scade foarte mult calitatea semnalului. Care ar fi solutia pentru ceea ce vreu eu? Multumesc!

#70
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
@DANIELUSS, am o rugaminte... citeste bine 2-3 zile in acest forum si ai sa vezi ca multe subiecte deja au fost dezbatute!
Exista deja thread-uri similare... cativa useri au relatat ca informatia este foarte ''imprastiata'' in acest forum, deci e foarte indicat sa se foloseasca thread-uri deja existente, evitand astfel sa avem 3-5 thread-uri cu aceasi tema de discutie

La problema ta exista cel putin 2 variante:

1. continuare cablu (cu mufa prelungire) pana in camera ta... deci decuplezi receiver si legi cele 2 cabluri iar apoi conectezi receiver in camera ta (cost = numai cablu coaxial + mufa prelungire)
2. cablu separat de la antena... unul se duce in camera lor iar celalalt in camera ta (cost = LNB cu 2 iesiri independente + cablu coaxial)

Edited by rz, 13 March 2006 - 12:57.


#71
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006
Lukas pls imi dai amanunte despre smartWi ??? e o scula separata....??? cum face sa foloseasca 1 cartela pt 3 receivere ????

Ma aflu si eu printre familiile care stau "la tara" si avem 3 televizoare , si bineinteles le avem pt ca avem nevoie de ele adica DORIM SA NE UITAM TOTI 3 IN ACELASI TIMP LA 3 CANALE DIFERITE"

Am avut " la bloc" cablu si a fost OK. M-am mutat " la casa" si au reinceput vechile probleme ...

Dar din cate vad a inceput si pe cablu sa apara tot felul de "BOX-uri " care vor duce tot acolo ... 1 BOX pt 1 televizor....

Dau un mic si o bere pt o solutie optima :
Ce am acum in stoc :3 tv-uri,  2 parabole, 2 lnb-uri simple, 1 digi + 2 receivere DVB standard..
Cum le folosesc ACUM : digi la 1 tv...si un receiver cu antena separata pe Astra pe alt tv . Al 3-lea tv e DECOR ....

Solutii ??? idei ??? Scria cineva mai sus ca noul receiver digi va fi cu 2 tunere.... Poate sa confirme cineva ???

#72
*Victor*

*Victor*

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 31.01.2006
@VODAFONUL
Incerc eu sa iti propun 2 solutii simple:
1. antena Digi + receiver Digi pe un televizor, iar pentru cealalta antena cumperi un LNB twin (adica are 2 iesiri). Din acest LNB duci cate un cablu la fiecare din cele 2 receivere pe care le mai ai, astfel vezi programele de pe Astra pe celelalte 2 televizoare.
2. cumperi un suport pentru 2 LNB-uri pentru antena de Astra, mai cumperi un LNB single, astfel incat vei putea vedea 2 sateliti de pe aceeasi antena, fiecare pe alt televizor. Suportul pentru LNB il poti monta si pe antena de Digi.
Acestea sunt cele mai simple si eficiente solutii pentru tine, daca am inteles eu bine ca ai 3 receivere din care unul de Digi. Sincer nici nu vad altele. Daca vei apela la a doua solutie vei putea sa vezi 3 sateliti deodata, insa doar pe un televizor vei vedea "grosul" programelor romanesti. Daca vei dori sa vezi Digi pe mai multe televizoare va trebui sa platesti mai multe abonamente.
Sper ca ti-am fost de folos atat cat am putut si astept detalii despre mic si despre bere.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate