Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

2 televizoare la un singur decodor/antena satelit

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#73
zaiclopz

zaiclopz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.06.2005
soluatia mea..
http://forum.softped...784&hl=echolite

#74
lukas75

lukas75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 28.03.2005

View PostVODAFONUL, on Mar 14 2006, 12:24, said:

Lukas pls imi dai amanunte despre smartWi ??? e o scula separata....??? cum face sa foloseasca 1 cartela pt 3 receivere ????

Ma aflu si eu printre familiile care stau "la tara" si avem 3 televizoare , si bineinteles le avem pt ca avem nevoie de ele adica DORIM SA NE UITAM TOTI 3 IN ACELASI TIMP LA 3 CANALE DIFERITE"

Am avut " la bloc" cablu si a fost OK. M-am mutat " la casa" si au reinceput vechile probleme ...

Dar din cate vad a inceput si pe cablu sa apara tot felul de "BOX-uri " care vor duce tot acolo ... 1 BOX pt 1 televizor....

Dau un mic si o bere pt o solutie optima :
Ce am acum in stoc :3 tv-uri,  2 parabole, 2 lnb-uri simple, 1 digi + 2 receivere DVB standard..
Cum le folosesc ACUM : digi la 1 tv...si un receiver cu antena separata pe Astra pe alt tv . Al 3-lea tv e DECOR ....

Solutii ??? idei ??? Scria cineva mai sus ca noul receiver digi va fi cu 2 tunere.... Poate sa confirme cineva ???


O IDEE DESTEAPTA AR FI SA ASTEPTI BOOMTV LUNA VIITOARE SI ITI DAU EI SINGURI MAI MULTE RECEPTOARE LA UN ABONAMENT SI CU PLATA IN RATE, ASA CA.......... SI CALITATE SUPER....

#75
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003
Bine , boom_bastik , asa vom face :) Negresit .

#76
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Am incercat cu search, dar nu am gasit.
Daca s-a mai discutat, va rog sa-mi dati si mie un link.

Am nevoie de un sistem de receptie satelit care sa fie transmis la mai multe televizoare (cca 10-12). Insa fiecare televizor trebuie sa poata selecta programul separat.
DigiTV si Focus cer cite un abonament & receiver pentru fiecare televizor, ceea ce pentru mine nu e bine; am nevoie de un singur sistem/antena/receiver sau ce-o mai fi, dar care sa permita televizoarelor sa-si selecteze posturile independent.
Cine poate oferi o solutie - thks

#77
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Am dat cu Search si nu merge  :cursing: nu m-am descurcat ! Domnilor  ! se pot receptiona cu aceeiasi unitate Reciever  pe TV uri diferite programe diferite? Am 6 (sase )tv uri in casa si suntem 3 "televizoristi" care vrem sa trecem de la Cablu ASTRAL la  sistemele de satelit.Trebuie sa achizitionam si un pachet de la unul din cei ca Focus Max sau Digi eventual Boom cind o sa faca BUM !,pt ca vrem Hbo in Romana si celelalte in Romana.Ideea cu 6 recivere si eventual 2/3 Antene MAAARI (Calea Dorobanti Buc. )nu imi suride deloc :confuzzled: . Va rog ajutati-ma sa scap de Cablu Tv ! O varianta de instalatie care sa permita receptionarea concomitenta pe 3 tv a 3 programe tv diferite ,dar am nevoie si de cele Rominesti sau ,aflate in grila de programe de la Max,sau Digi ,Focus. Vreau si Oferte concrete de achizitie subansamble ,montaj, reglaj (vine omu sau firma cu tot si monteaza si regleaza ,io "vaz "bine si dau banu ,tot bine :coolspeak: )...Nu sunt absurd dar , o cutie care sa aiba inauntru 2 sau mai multe "tunnere" nu exista ?;stiu ca se pot pune mai multe LNB pe aceasi antena ...Iar pretul "cutiei" sa nu il depaseasca pe cel  insumat al Reciverelor inlocuite,?
Daca nu am postat bine  :worthy: IERTARE ! Da-ti link unde sa merg sau mutati-ma si promit ca nu mai fac ! :peacefingers: Da, NU MAI VREAU SA DAU BANII LA ASTRAL !Orice! NU Astral  :cursing:  :cursing: !

#78
direct

direct

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 18.04.2006
un recetor=un post tv (postul il schimbi din receptor)
2 receptoare=2 posturi tv(te comuti cu telecomanda tv-ului pe unul din cele 2 receptoare...pe fiecare recepor punand ce post vrei)
3 receptoare=3 posturi tv...etc

#79
bandi

bandi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.04.2006

View Postdirect, on Apr 24 2006, 16:55, said:

un recetor=un post tv (postul il schimbi din receptor)
2 receptoare=2 posturi tv(te comuti cu telecomanda tv-ului pe unul din cele 2 receptoare...pe fiecare recepor punand ce post vrei)
3 receptoare=3 posturi tv...etc
Ai un avantaj daca pui un distribuitor de viteza mare diseq.. (??)intre ele , ca sa ramai cu un singur LNB si antena parabolica, dar in rest atatea receptoere cate programe doresti sa vezi independent, eventual un LNB cu mai multe intrari, bineinteles daca prinzi de pe acelasi satelit

#80
niculae

niculae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 19.02.2005

View PostKENSINGTON, on Apr 11 2005, 16:50, said:

Esti sigur? Cei de la RCS au spus (pe rdi-sat) ca: deocamdata nu se pune problema desperecherii! Asta lasa loc de interpretare. Acuma eu sunt mai incepator si nu stiu daca tehnic este posibil acest lucru

Teoretic din cate am inteles receptorul si cartela au un Mac la fel ca al placi de retea de la Pc acolo ar fi problema inperecheri,Are cineva idee cum se poate citi Macul cartelei si al conservei(H1160NA)?

#81
googooloogoo

googooloogoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 09.11.2005

View Postgoguboeru, on Apr 24 2006, 16:51, said:

Am dat cu Search si nu merge  :cursing: nu m-am descurcat ! Domnilor  ! se pot receptiona cu aceeiasi unitate Reciever  pe TV uri diferite programe diferite? Am 6 (sase )tv uri in casa si suntem 3 "televizoristi" care vrem sa trecem de la Cablu ASTRAL la  sistemele de satelit.Trebuie sa achizitionam si un pachet de la unul din cei ca Focus Max sau Digi eventual Boom cind o sa faca BUM !,pt ca vrem Hbo in Romana si celelalte in Romana.Ideea cu 6 recivere si eventual 2/3 Antene MAAARI (Calea Dorobanti Buc. )nu imi suride deloc :confuzzled: . Va rog ajutati-ma sa scap de Cablu Tv ! O varianta de instalatie care sa permita receptionarea concomitenta pe 3 tv a 3 programe tv diferite ,dar am nevoie si de cele Rominesti sau ,aflate in grila de programe de la Max,sau Digi ,Focus. Vreau si Oferte concrete de achizitie subansamble ,montaj, reglaj (vine omu sau firma cu tot si monteaza si regleaza ,io "vaz "bine si dau banu ,tot bine :coolspeak: )...Nu sunt absurd dar , o cutie care sa aiba inauntru 2 sau mai multe "tunnere" nu exista ?;stiu ca se pot pune mai multe LNB pe aceasi antena ...Iar pretul "cutiei" sa nu il depaseasca pe cel  insumat al Reciverelor inlocuite,?
Daca nu am postat bine  :worthy: IERTARE ! Da-ti link unde sa merg sau mutati-ma si promit ca nu mai fac ! :peacefingers: Da, NU MAI VREAU SA DAU BANII LA ASTRAL !Orice! NU Astral  :cursing:  :cursing: !

eu am de la max 1 antena, 2 LNB, si momentan 2 receivere, echolite, din care 1 spart, doar in unul e cartela, intre receivere cablu care sa simuleze ca e cartela si-n celalalt... 1 singur abonament evident... configuratia asta merge pana la 4 televizoare/receivere... avantaju ar fi ca e doar o cartela, de receivere nu poti scapa. mai e o solutie de la nordici, wireless, pana la 7 televizoare, dar costa cam mult...

#82
ciprianv

ciprianv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 760
  • Înscris: 15.03.2006

View Postgoogooloogoo, on Apr 26 2006, 11:57, said:

eu am de la max 1 antena, 2 LNB, si momentan 2 receivere, echolite, din care 1 spart, doar in unul e cartela, intre receivere cablu care sa simuleze ca e cartela si-n celalalt... 1 singur abonament evident... configuratia asta merge pana la 4 televizoare/receivere... avantaju ar fi ca e doar o cartela, de receivere nu poti scapa. mai e o solutie de la nordici, wireless, pana la 7 televizoare, dar costa cam mult...
Si cat te-a costat sa spargi recever-ul?

#83
Master-Vyk

Master-Vyk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 07.03.2006
ADVISORY : THIS ARTICLE MAY CONTAIN AN INFORMATION NOT 100% CORECT


SUPER TARE !!!! :w00t:

       Zilele trecute vorbeam cu cineva de digi,focus chestii de astea si imi spunea la un moment dat ca tot veni vb. ca se poate vedea totusi , atentie!!!!!!, cu 1 sg. ab. cu un sg. reciver , la doua televiz. diferite progr. difeite si inca odata TOATE CU UN SINGUR RECIVER . Solutia zicea el consta in conectarea reciverului  la un PC ,iar cu 1 programel se poate face distributia la mai multe televizoare, si toate sa vada progr. diferite !!! Nu stiu exact numele progr. dar poate ati auzit si voi chestioa asta si poate impreuna aflam mai multe exact despre ce vb.Pers resp. nu stia exact numele progr. de PC dar sustinea ca merge sigur ,asa deci ca exista o mica posibilitate sa nu ne mai certam cu copii sau NEVASTA (in primul rand   :lol:  ). Stie cineva mai multe amanunte ???pt. ca nu am reusit sa storc mai mult de la acea persoana !

DACA CUNOASTETI DATI RASP. !


P.S.: 1.STIU CA TEHNIC NU ESTE POSIBIL CU UN RECIVER CU UN SG. TUNER , DAR PERS. DE CARE VA VB. ERA PREA SIGURA SI M-A INTRIGAT , AM CAUTAT PE NET DA' N-AM DAT DE NIMIC CONCRET ASA CA M-AM GANDIT SA PSTEZ SI AICI CA NU SE STIE !!!!
       2. iNCA ODATA ATENTIE ACESTA NU ESTE SIGURA 100% !!!

Attached Files


Edited by Master-Vyk, 02 June 2006 - 19:50.


#84
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,980
  • Înscris: 06.09.2004
In nici un caz. 100% sigur.

#85
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005

View Postisr2002, on Jun 2 2006, 23:12, said:

In nici un caz. 100% sigur.
Ar mai fi o solutie numai ca costa:camurile diablo comercializate de duolabs:   http://www.cellularc...2/ita/index.jsp   2 camuri wireles + baza 200 de euro.Stiu sa faca si emulatie ca orice cam care se respecta

#86
MaxxJr

MaxxJr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.04.2006
mda.. haideti sa ne gandim ca atunci cand schimbam din telecomanda reciver-ului pe un canal tv care se afla pe-un TP cu polarizare V, reciverul trimite 14 Volti spre LNB, corect? iar cand schimbam pe-un canal de pe un TP cu Horizontal - LNB-ul primeste 18 Volti, iar e corect?! si atunci cum facem daca vrem sa vedem pe un televizor un canal pe un TP - Vertical - 14 Volti si pe alt televizor un canal pe un TP - Horizontal - 18 Volti ? Nu-i bun !

#87
Master-Vyk

Master-Vyk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 07.03.2006

View Postnashu77, on Jan 29 2006, 16:46, said:

se merita investitia cu varf si indesat, ma gandeam ca daca iau un skystar2 pe calc pot face ceva si trimite semnal pe tv out sua ceva catre televizoare sua o chestie de genu...
si ma mai batea un gand....la mine firma de cablu imi trimite unele canale cu DIGI in dreapta sau MAX deci clar ei au apartura ceva si impart semnalu....cum e posibil?

daca e adevarat , e legal ce face respectiva firma de cablu ??? Din cate stiu eu nu , ca MAX , DIGI , BOOM , FOCUS , TANGO (urmeaza) sunt doar pt. cei de acasa , nu pt. frimele de cablu! voi ce ziceti ??

#88
nirolf1

nirolf1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 31.07.2005
KENSINGTON  Apr 14 2005, 07:25 Post #22  


Junior


Group: Members
Posts: 273
Joined: 30-March 05
Member No.: 33 605



Iata o solutie binevenita(tot de pe RDI-sat):

ECHOSTAR PVR-5020: www.echostar-int.com
Personal Video Recorder - EchoLite PVR - 2Ci - Time-shift - Games - MP3
Full Functional Personal Video Recorder (Up to 250Gb)
Instant Replay and Multi-lingual Recording
Dual Tuner for Watching and Recording (2x Watch, 4x Record)
MP3 Player, Games
PIP (Picture-In-Picture, Mosaic view)
Multi-lingual Advanced User Interface
Powerful Editing Tools for Recordings (Cut/Paste)
7,500 Digital Channels, 64 Satellites, 1,600 Transponders
7 Day EPG (Electronic Program Guide)
Favorite Lists per Mode (TV, Radio, PVR, MP3)
S/PDIF Home Cinema Support (Dolby Digital Compatible)
DiSEqC™ Motor Control (DiSEqC™1.2, USALS)
Hi-Speed USB2.0 Link (For USB compliant PC)
Software Update via Internet/Satellite (RS-232/OTA)

Ei ce ziceti? E valabila?



--------------------

DON'T WORRY, BE HAPPY !!!
nu,ceea ce ai gasit nu se preteaza pentru ceea ce vrei tu.
din ceea ce stiu eu, in acest sens, exista un receptor pretabil la asa ceva de la topfield.receiver cu wireless,doua telecomenzi,etc.pretul il face insa inatractiv pentru foarte multi :D

#89
kgb

kgb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.07.2006
Se poate monta sistemul wireless inaintea receiverului adica pe semnalul direct de la LNC si sa se poata transmite pe alt receiver in alta camera??

#90
AxelRo

AxelRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 21.09.2006

View PostSe@gull, on Aug 1 2005, 00:39, said:

Pot face cumva in asa fel incat sa am semnal decodat independent pe 2 televizoare?
Ce aparatura imi trebuie?
Thx!

Avem cel mai tare forum de discutii despre receptia prin satelit din Europa si voi va pierdeti vremea aiurea,  cu discutii inutile, fara sa ajungeti la vreun rezultat. (pentru un raspuns la subiectul acestui topic  vezi reclama la Echolite) pe: http://www.rdi-sat.com/  :coolspeak:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate