Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...
 

Problema cu SP 2

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
9 răspunsuri în acest subiect

#1
steji

steji

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 16
  • Înscris: 20.04.2006
Salve! Cine stie, stie, si sa faca sharing la solutie  :)  :
1. Am instalat XP Profi (chior)
2. Am facut update-uri de pe site-ul lor (inclusiv SP 1)
3. Am facut update la SP 2 (tot de pe site-ul lor)
4. Dupa restartare (de la SP 2) nu mai pot sa vad nici un site. Se comporta ca si cum nu ar putea sa comunice cu DNS-urile, da' ping-ul in DNS merge.
5. Am dezinstalat SP 2 -> restart si nu mai merge deloc. Boot-eaza, da sa intre-n Windows (vad ecranul cu Win XP), dupa care restarteaza. Daca-i dau cu F8 face la fel si in Safe Mode, iar daca-i zic sa nu restarteze dupa un Sistem Failure, dispare fereastra cu Win XP, se face ecranul negru si acolo ramane...
Solutie???
:worthy:

Scuze, nu mi-am dat seama in ce sectiune sunt...

Editat de steji, 20 aprilie 2006 - 14:18.


#2
M_r

M_r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.462
  • Înscris: 25.06.2005
Nu poti instala XP cu SP2 din prima? Adica sa nu instalezi XP clean, apoi SP1 si apoi SP2. Si nush acuma...dar trebuia sa faci intai SP1 si apoi SP2? Nu era mai simplu sa faci direct SP2? Poate is in ceva confilct astea 2. Poti incerca si asa...

#3
steji

steji

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 16
  • Înscris: 20.04.2006

View PostM_r, on Apr 20 2006, 22:05, said:

Nu poti instala XP cu SP2 din prima? Adica sa nu instalezi XP clean, apoi SP1 si apoi SP2. Si nush acuma...dar trebuia sa faci intai SP1 si apoi SP2? Nu era mai simplu sa faci direct SP2? Poate is in ceva confilct astea 2. Poti incerca si asa...
Am incercat si direct cu SP2, adiK XP-ul chior si-apoi SP2 si la fel mi-a facut. Partea interesanta e ca pana vinerea trecuta mi-a mers (XP chior si p-orma SP2 de la un prieten), am facut update-uri de la Microsoft (verifica zilnic, e pe automat) si dupa restart mi-a facut problema asta. Am pus sistemul de-atunci de vreo 5 ori. Merge OK pana-i pun SP2 (si cel care-l am eu si cel de la Microsoft de pe site)... Nu stiu ce sa-i mai fac... acum merg cu el chior si merge de n-are aer...  :confuzzled:

#4
M_r

M_r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.462
  • Înscris: 25.06.2005
Mah io nu am instalat intai xp chior si apoi sp2. Io ziceam sa bagi direct xp cu sp2...

#5
Shahinul

Shahinul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 177
  • Înscris: 19.10.2003
nu are rost sa mai instalezi sp1 trebuie sa instalezi direct sp2 dupa ce instalezi xp pro simplu.
iar cu netul poate aveai probleme de la firewallul care vine odata cu sp2 trebuia sa incerci mai intai sa il opresti din control panel.
ca sa faci update banuiesc ca ai win cu licenta sau.... te-ai folosit de activatoare? ar avea si asta o importanta.
si sa stii ca din pacate nu e o decizie inteleapta sa dezinstalezi sp2 dupa ce l-ai instalat iti busheshte drivere, soft... si oricum sp2 e cerut de unele programe noi plus ca vine cu imbunatatiri in securitate...

din ce ai postat nu e suficient sa imi dau seama ce s-a intamplat dar daca mai ai chef de "experimente" dupa ce instalezi sp2 si vezi ca nu e de la firewall intra in device manager da view hidden devices si vezi daca iti lipseste ceva pe acolo legat de retea/internet.

#6
M_r

M_r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.462
  • Înscris: 25.06.2005
O da...bine zici...daca are firewall nu ii de mirare ca nu ii merge. Dar ca sa il dezactivezi mai bine, instalezi intai un antivirus si apoi te duci in START --> RUN --> services.msc
Acolo pui pe manual:
- Security Center
- Windows Firewall/Internet Connection Sharing (ICS)

#7
aprositos

aprositos

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 29.04.2006
steji, eu am patit ceva de genul asta.
mergeam cu xp prof in greaca, instalasem driver-urile mele , si cand si-a luat update sp2 a inceput sa se manifeste ca la tine. credeam eu ca am bagat sp2 in engleza si asta e cauza. nu aveam mare lucru de pierdut si am ras hard-ul. am bagat xp prof in engl. dupa ce am bagat sp2... aceeasi problema. am crezut ca era din cauza faptului ca ambele windowsuri erau crack-uite si sp2 fiind un pach de securitate m-a blocat. formatez iar si bag win xp home in greaca original (il aveam de cand am luat calculatorul).toate bune pana la sp2. de data asta nu am mai rezistat psihic, si am formatat iar si am bagat xp prof cu sp2 incorporat in engl. am bagat si go back-ul ca sa ma pot intoarce fara sa formatez.
si ca sa nu mai lungesc vorba, hai sa-ti zic ce era.
problema o provoca drive-ul de la placa video (Albatron GeForce 6600) :o  :death:
am dat un "go back" si am cautat pe net ultimul update ptr driver. l-am instalat, si problema s-a rezolvat, insa, temporar. dupa vre-o 2 saptamani, windows-ul face automaic udate si se blokeaza iar.
alt update ptr driver-ul placii nu am mai gasit, si am fost nevoit sa dau iar "go back" si sa blokez update-ul windows-ului

deci, incearca sa vezi, nu cumva vre-un driver face beleaua?



cred ca m-am bagat aiurea in discutie :notangel:
am dat mai multa atentie punctuli 5 de la postare lui steji
deci eu asta pateam " restart si nu mai merge deloc. Boot-eaza, da sa intre-n Windows (vad ecranul cu Win XP), dupa care restarteaza. Daca-i dau cu F8 face la fel si in Safe Mode, iar daca-i zic sa nu restarteze dupa un Sistem Failure, dispare fereastra cu Win XP, se face ecranul negru si acolo ramane... "

Editat de aprositos, 29 aprilie 2006 - 22:05.


#8
M_r

M_r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.462
  • Înscris: 25.06.2005
Both of you...ca sa nu mai restarteze aiurea si sa arate un BSOD cu eroarea...
Click dreapta my computer --> properties --> tab-ul advanced --> la STARTUP AMD RECOVERY --> settings --> la SYSTEM FAILURE debifati Automatic Restart.
Acuma in loc de restart automat ar trebui sa arate un BSOD... copiati eroarea si postati-o aici... sa nu cumva sa fie problema de hardware

#9
Fantomas_xp

Fantomas_xp

    New Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 12
  • Înscris: 23.05.2006
windows-ul face automaic udate si se blokeaza iar.
alt update ptr driver-ul placii nu am mai gasit, si am fost nevoit sa dau iar "go back" si sa blokez update-ul windows-ului



incearca sa instalezi win xp care are direct sp 2 in el si fara sa mai faci update la windows,instaleaza  kaspersky internet security 6 sau doar antivirus si vezi sa mai sint probleme si de drivere ( asta cind e cazul,la placa video) dezactivezi automatic update si firewallul din windows.Atentie mare cu memoriile,la placile cu chipset intel nu se pun memorii PQI  sau ceva asemanator,doar kingmax ( nu de alta dar iti da mereu erori,si chiar si asa fa un test la memorii )[b]
http://www.memtest86.com/#download0 :peacefingers:

#10
alina_ally23

alina_ally23

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 977
  • Înscris: 05.03.2005
Aceeasi problema am avut-o si eu si m-am lecuit de update-ul automat din Windows...nu-l mai folosesc ca de fiecare data imi strica sistemul. Cel mai bine e sa fie instalat Windows-ul impreuna cu SP2-ul. Am facut un cd de Windows cu SP2 inclus (SP2-ul luat de pe site-ul microsoft) si n-am mai avut problema asta.  :coolspeak:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate