Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#2035
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,288
  • Înscris: 13.03.2015
M4V3Rick_, nu da în colegi, așa cred că a fost până în primăvară. Eu aveam dovada de la vânzător dar vorbind întâmplător cu un cunoscut de la ANAF și el mi-a spus că trebuie să fie pe numele cumpărătorului. A reținut dosarul cu acte ca să-l anunț dacă se înmatriculează mașina sau nu, în caz că era refuzat doar schimbam o hârtie nu stăteam să refac toți pașii. Ulterior am aflat că actul trebuie să fie pe numele unuia din cei doi implicați în tranzacție.

Atenție: înmatriculările sunt în subordinea prefecturilor, nu e centralizată, să nu fie județe unde să fie mai căpoși.

#2036
QAZ

QAZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 18.09.2003
O mica intrebare. Eu daca vreau sa vand o masina din 2011 mai trebuie sa iau dovada Anaf pentru taxa auto? Din ce imi aduc aminte in 2011 cand am luat masina parca nu mai era taxa auto (masina este euro5).

#2037
zyra

zyra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 04.03.2008
Pentru masinile Euro 5  nu s-a platit taxa pana la 1 Ianuarie 2011. Daca ai cumparat-o dupa aceasta data ar fi trebuit s-o platesti (stiu ca nu era mare, unii dealer o ofereau bonus si este posibil sa nu-ti mai amintesti de ea) . Ca sa stii exact cum stai, mergi la ANAF si incearca sa scoti adeverinta.

#2038
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

 partyman, on 06 decembrie 2015 - 01:38, said:

Ce nu ai inteles? Ai nevoie de actul de la ANAF pe numele tau ca sa poti inmatricula masina. Actul scos de el doar iti certifica faptul ca taxa nu e recuperata(nu poate fi folosit la inmatriculare), iti e folositor tie ca sa verifici spusele vanzatorului, atentie acel act nu trebuie sa fie mai vechi de 30 zile. Cred ca am fost destul de clar acolo.
Pe certificatul masinii vanzatorul scrie ca e instrainat catre cumparator la data de...sunt rubrici acolo daca ai unul te poti convinge.
Nu, fiscal nu se da decat in baza contractului de vanzare cumparare. Astea sunt regulile, ne plac sau nu, cu ele jucam.

Pai tocmai, nu dau in nimeni.

"Am auzit-o si pe asta" erau spusele vanzatorului.
Dovada ANAF poluare normal ca o scot eu dinou, dupa ce inmatriculez masina pe numele meu.
Dar ce garantie am ca masina nu are taxa recuperata sau cu aviz favorabil in instanta ?!

Ce pot face cu un vanzator care refuza sa imi ofere acesta dovada si imi spune ca e treaba mea ?!

Cumpar masina si ma trezesc ca am de platit vreo 1500 de euro ca popa.
Mai ales ca doresc si un motor ...nu chiar micut -2 Litri benzina, iar CO2-ul e pe masura la benzinare.

LE:

http://www.servicii-...e-plata-timbru/

"Pana in momentul semnarii actelor de vanzare – cumparare, singura persoana care poate obtine o dovada legala privind existenta platii timbrului de mediu este vanzatorul (proprietarul) masinii"

Edited by M4V3RiCk_, 07 December 2015 - 15:20.


#2039
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,890
  • Înscris: 25.01.2007
1. te dai deoparte, nu s-au terminat masinile.
2. ii ceri copie dupa carte, dupa certificat, faci un contract pe naspa intre el si tine, te duci la anaf, scoti adeverinta, cand te vezi cu ea in mana, cumperi masina.

#2040
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 zyra, on 07 decembrie 2015 - 11:00, said:

Pentru masinile Euro 5  nu s-a platit taxa pana la 1 Ianuarie 2011. Daca ai cumparat-o dupa aceasta data ar fi trebuit s-o platesti (stiu ca nu era mare, unii dealer o ofereau bonus si este posibil sa nu-ti mai amintesti de ea) . Ca sa stii exact cum stai, mergi la ANAF si incearca sa scoti adeverinta.
Am cumpărat eu anul ăsta o mașină e5 din ianuarie 2011 și a avut timbrul de mediu plătit.

#2041
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

 M4V3RiCk_, on 07 decembrie 2015 - 14:55, said:

Pai tocmai, nu dau in nimeni.

"Am auzit-o si pe asta" erau spusele vanzatorului.
Dovada ANAF poluare normal ca o scot eu dinou, dupa ce inmatriculez masina pe numele meu.
Dar ce garantie am ca masina nu are taxa recuperata sau cu aviz favorabil in instanta ?!

Ce pot face cu un vanzator care refuza sa imi ofere acesta dovada si imi spune ca e treaba mea ?!

Cumpar masina si ma trezesc ca am de platit vreo 1500 de euro ca popa.
Mai ales ca doresc si un motor ...nu chiar micut -2 Litri benzina, iar CO2-ul e pe masura la benzinare.

LE:

http://www.servicii-...e-plata-timbru/

"Pana in momentul semnarii actelor de vanzare – cumparare, singura persoana care poate obtine o dovada legala privind existenta platii timbrului de mediu este vanzatorul (proprietarul) masinii"
Daca vanzatorul nu vrea sa-ti dea dovada anaf, cere-i actele, fa un calcul al taxei, si scade-i din suma ceruta taxa de inmatriculare. Poate nu are chef si-l arzi la bani, dar cum se zicea mai sus...nu s-au terminat masinile...

#2042
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Welt Auto:

"Fiscalul vi-l dam in 2 saptamani, dovada Anaf ca taxa platita si e nerecuperata, nu. Dar garantam prin contract ca daca e de platit taxa, o suportam noi". Masina e inmatriculata pe Romania >2007

E adevarat ca daca nu mai vrei sa scoti numere -mergi cu alea vechi si vrei sa o treci pe numele tau -in baza contractului de V/C, nu mai e nevoie de fiscal de la proprietar?!

Care e smenul ?

Edited by M4V3RiCk_, 08 December 2015 - 20:50.


#2043
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

 M4V3RiCk_, on 08 decembrie 2015 - 20:50, said:

Welt Auto:

"Fiscalul vi-l dam in 2 saptamani, dovada Anaf ca taxa platita si e nerecuperata, nu. Dar garantam prin contract ca daca e de platit taxa, o suportam noi". Masina e inmatriculata pe Romania >2007

E adevarat ca daca nu mai vrei sa scoti numere -mergi cu alea vechi si vrei sa o treci pe numele tau -in baza contractului de V/C, nu mai e nevoie de fiscal de la proprietar?!

Care e smenul ?
Nu stiam ca e vorba de firme aici, toate referirile le-am facut la persoane fizice. Nu stiu sa-ti dau un raspuns concret si sigur, insa, daca faci un contract cu ei in care sa se stipuleze aceste aspecte ar trebui sa fie in regula. Anaful nu elibereaza adeverinte pentru masini inmatriculate inainte de 2007 cand nu exista taxa auto(asta nu inseamna ca, daca cumperi un astfel de automobil, nu ai de paltit taxa ci doar ca esti sigur ca masina fiind inscrisa in circulattie inainte de 2007 vei avea de achitat taxa auto, vei cere anafului sa-ti calculeze taxa). WELT Auto nu e un mic SRL, cred ca ceea ce spun e adevarat, cere un formular de contract si studiaza-l.
Fiscalul e necesar la orice transcriere de proprietate. Umbla zvonuri ca in unele judete nu se cere, eu unul nu le-as da crezare, insa la tranzactii intre locuitorii aceleiasi localitati e necesara doar viza primariei pe fisa de inmatriculare care in principiu verifica datoriile vanzatorului fara a mai elibera si hartia propriuzisa.

Edited by partyman, 08 December 2015 - 22:08.


#2044
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,890
  • Înscris: 25.01.2007

 M4V3RiCk_, on 08 decembrie 2015 - 20:50, said:

Welt Auto:

"Fiscalul vi-l dam in 2 saptamani, dovada Anaf ca taxa platita si e nerecuperata, nu. Dar garantam prin contract ca daca e de platit taxa, o suportam noi". Masina e inmatriculata pe Romania >2007

E adevarat ca daca nu mai vrei sa scoti numere -mergi cu alea vechi si vrei sa o treci pe numele tau -in baza contractului de V/C, nu mai e nevoie de fiscal de la proprietar?!

Care e smenul ?

LA PRIMARIE NU TI-O TRECE PE NUMELE TAU DACA NU AI FISCAl de la fostul proprietar.

Edited by slai, 08 December 2015 - 22:55.


#2045
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Ok, am gasit  masina, dar...

S-a facut contract de V/C la notar intre proprietar si actualul proprietar

Actualul proprietar nu e trecut in CIV-ul masinii.

Vechiul proprietar e un amci de al lui.

De la el imi da asa:

-Certificat fiscal, mi-l da pe loc.
-Dovada ANAF ca taxa de inmatriculare e platita si nerecuperata (2 luni jumate vechime) -nu cred ca a recuperat-o intre timp.
Scoate dinou alta dovada, dar dureaza cateva zile
-merge la Primarie sa o radieze cu vechiul proprietar.
- Copie dupa vechiul contract de V/C dintre el si vechiul proprietar
- Contract de V/C intre el si mine la notar

E suficient sa inmatriculez masina ? Sau o sa am probleme?

Practic samsarii fac asta la ordinea zilei, sa scape de niste taxe platite aiurea -si nu se mai trec in CIV.

LE: Ceva detalii si aici:

http://www.politisti...triculare-auto/

Dar as dori si o confirmare.

Edited by M4V3RiCk_, 09 December 2015 - 00:03.


#2046
zyra

zyra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 04.03.2008
Daca masina este inscrisa la fiscul actualului proprietar, iti trebuie fiscal si de la vechiul proprietar. Iti trebuie si doua fise de inmatriculare, una pentru vanzarea dintre vechiul si actualul proprietar si una pentru vanzarea de la actualul la tine.
Daca actualul nu a inscris-o la fisc, faci actele direct cu vechiul proprietar ca si cum ai cumpara masina direct de la el.

#2047
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

 zyra, on 09 decembrie 2015 - 14:48, said:

Daca masina este inscrisa la fiscul actualului proprietar, iti trebuie fiscal si de la vechiul proprietar. Iti trebuie si doua fise de inmatriculare, una pentru vanzarea dintre vechiul si actualul proprietar si una pentru vanzarea de la actualul la tine.
Daca actualul nu a inscris-o la fisc, faci actele direct cu vechiul proprietar ca si cum ai cumpara masina direct de la el.

Masina nu e inscrisa la fiscal la noul proprietar.
El tot ce a facut e C/V cu vechiul proprietar si atat. Nimic in plus.

Fiscalul e tot la vechiul proprietar, tot vechiul proprietar figurand si in CIV.
De asemeni vechiul proprietar figureaza ca a platit impozitul pe masina la zi.

#2048
zyra

zyra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 04.03.2008
Clar. Faci actele cu vechiul proprietar.

#2049
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

 M4V3RiCk_, on 09 decembrie 2015 - 17:14, said:


Masina nu e inscrisa la fiscal la noul proprietar.
El tot ce a facut e C/V cu vechiul proprietar si atat. Nimic in plus.

Fiscalul e tot la vechiul proprietar, tot vechiul proprietar figurand si in CIV.
De asemeni vechiul proprietar figureaza ca a platit impozitul pe masina la zi.
Faci actele cu vchiul propietar, asta daca vrea...

#2050
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

 partyman, on 09 decembrie 2015 - 18:30, said:

Faci actele cu vchiul propietar, asta daca vrea...

E cam ilegala treaba si nesanatos.
Actualul proprietar poate veni oricand sa ceara masina inapoi, cumc a nu i-am dat banii.
Vechiul proprietar nu vede de fapt nici un ban.

Pe unde am vb as avea nevoie asa:

Act V/C intre el si vechiul propreitar la notar -este
Act V/C intre mine si el -se face
Fiscal vechiul proprietar -se face
Fiscal el - se face
Dovada Anaf ca taxa nu e recuperata -este, veche de 2.5 luni

+
Fisa inmatriculare intre el si vechiul proprietar. Din moment ce el nu s-a bagat pe rolul fiscal, clar NU EXISTA.
Dar pana la urma ce il obliga sa faca asta ?! E vreo lege??
A cumparat masina legal -act V/C la notar si a plecat din tara -lasand masina in garaj.

Fisa inmatriculare intre noul propritar si mine. Se face pe baza contract V/C si fisa fiscal parca de la noul proprietar.

Pot scapa de fisa inmatriculare intre el si vechiul proprietar?

#2051
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,288
  • Înscris: 13.03.2015
Nu ma bag in restul actelor dar vezi ca dovada de la ANAF este expirata si prin urmare ai nevoie de una noua. Sa nu uiti in ce perioada ne aflam asa ca s-r putea sa se miste mai greu birocratia.

#2052
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

 Bogdansv1, on 09 decembrie 2015 - 19:27, said:

Nu ma bag in restul actelor dar vezi ca dovada de la ANAF este expirata si prin urmare ai nevoie de una noua. Sa nu uiti in ce perioada ne aflam asa ca s-r putea sa se miste mai greu birocratia.

Nu cred ca a recuperat taxa in 2 luni jumate. Oricum trebuie sa scot eu dinou Dovada ANAF.

Era mai grav daca era vreo dovada de acum 2-3 ani.

LE: Dovada ANAF e din 30.07.2015.
Mi-a prezentat-o negru pe alb.

Bonus: Are si fisa de inmatriculare auto intre el si vechiul proprietar.

In principiu are toate actele.

Mai trebuie fiscal el fiscal proprietarul si aia e.

Edited by M4V3RiCk_, 09 December 2015 - 19:37.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate