Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare

arii
 Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 

Intoleranță lactoză- vegan vs fără lactoză

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#19
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,107
  • Înscris: 14.08.2007

View Postjumperishere, on 27 aprilie 2024 - 22:55, said:

susan 1% dzr
Google: "30 de grame de semințe de susan întregi conțin 22% din doza recomandată de calciu". Sigur, 30 de grame e mult pentru majoritatea, dar tu ai calculat un gram? De exemplu eu ii fac cateodata un desert rapid la fiica-mea: susan cu miere (si cacao cateodata). Le pun toate intr-o cana (cu un pic de lamaie eventual) si le amestec si le pun la frigider ... si apoi isi ia 2-3 linguri din cand in cand. Alea 2-3 linguri includ cam 20 de grame de susan, deci doar din susan si-ar lua vreo 15% din doza zilnica.

#20
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,127
  • Înscris: 04.03.2014

View Postbenis, on 27 aprilie 2024 - 19:46, said:



De ce e o tâmpenie laptele de cocos de exemplu?


Mai sunt si produce decente. E bine sa te uniti pe eticheta.  De multe ori in schimb sticle/cutiile cu "lapte" vegetal sunt pline de zahar si o gramada de aditivi.   De ce le-ai vrea in dieta de zi cu zi?

Edited by ionutzitaly, 27 April 2024 - 23:45.


#21
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,152
  • Înscris: 04.02.2011
Adevărat însă eu cumpăr lapte de cocos neaditivat, e mai scump der mai bun și mai sănătos. La Lidl e 5 lei cutia dar are mai mulți aditivi decât cocos.

Nu am știut că brânzeturile maturate scapă în mare parte de lactoză dar pe de altă parte au multe histamine care mie iar nu-mi pică bine��‍♂️.
Am să încerc însă zilele astea niște cașcaval fără lactoză, am văzut că se gasește la supermarket cam la prețurile la care găsești violife, un cașcaval vegan bunicel.

#22
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,456
  • Înscris: 28.10.2018

View Postjumperishere, on 27 aprilie 2024 - 22:55, said:

sardine 30% DZR
broccoli 5% dzr
migdale 5% dzr
somon - 0%
fasole - da are ceva 15%.
rosii 1% dzr
caise 1% dzr
susan 1% dzr
portocale  5% dzr
deci baza o iei din sardine. ce faci cand nu poti duce sardine mai mult de 3 zile ... ouchPosted Image
Edit: am pus procentul in functie de o portie relativa , la cat e mancabil

Esti fair play pentru ca admiti ca ai fost ignorant si n-ai stiut ca si din alte alimente afara de lapte si branza poti sa obtii calciu. Suntem aici pentru a ne informa reciproc. ;)

#23
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,127
  • Înscris: 04.03.2014

 benis, pe 28 aprilie 2024 - 01:35, a scris:

Adevărat însă eu cumpăr lapte de cocos neaditivat, e mai scump der mai bun și mai sănătos. La Lidl e 5 lei cutia dar are mai mulți aditivi decât cocos.

Nu am știut că brânzeturile maturate scapă în mare parte de lactoză dar pe de altă parte au multe histamine care mie iar nu-mi pică bine��‍♂️.
Am să încerc însă zilele astea niște cașcaval fără lactoză, am văzut că se gasește la supermarket cam la prețurile la care găsești violife, un cașcaval vegan bunicel.

Nu doar cele supusa la o maturare lunga, sunt si branzeturi cu o maturare medie, de exemplu Gorgonzola doar vreo doua luni.

Problema in cazul tau e si histamina, asta lipseste in branzeturile proaspete doar ca in astea ai lactoza:)

Solita: branzeturi proaspete facute din lapte fara lactoza, adica alea pe care scrie "fara lactoza".

Ca si lapte fara lactoza il poti incerca pe cel produs de Parmalat sub numele "Zymil".

Problema cu lactoza e simpla, o eviti. Intoleranta la histamina in schimb e mai complicata. Ti-a fost diagnosticata?

Edited by ionutzitaly, 28 April 2024 - 09:45.


#24
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006

View Postjumperishere, on 27 aprilie 2024 - 19:59, said:

...
'laptele' de soia sau ovaz sau etc mai bine le eviti daca nu vrei sa te trezesti cu mai multe alergii, pe langa cea pe care o ai deja
Nu capeți alergie dacă consumi X aliment. În cel mai rău caz așa afli despre ea.
De asemena: Exposing kids to allergens — early and often — appears to be the best way to avoid scary food allergies in children.

View Postionutzitaly, on 27 aprilie 2024 - 19:40, said:

...
Laptele vegan/vegetarian sau tampenii similare nu prea au ce cauta in dieta. Evident ocazional sunt ok:)
Dacă alegi înțelept băutura vegetală...
Attached File  soyVScow.png   1.39MB   3 downloads
Mai multe nutrimente, mai puține calorii!

De ce credeți că laptele altei specii este indispensabil omului?
Chiar suntem cea mai lame specie de pe planetă?
De ce vi se face silă la gândul de a bea lapte uman când sunteți adulți dar nu aveți o problemă similară cu laptele de vacă?
Ați bea lapte de cățea?

Edited by EXIT, 28 April 2024 - 13:53.


#25
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,456
  • Înscris: 28.10.2018
Laptele in sine nu este indispensabil. In schimb iaurturile si branza sunt mega benefice florei intestinale. Animalele in natura mananca excrementele altor animale ca sa isi mentina o flora intestinala sanatoasa. Omul mananca produse fermentate.

#26
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,127
  • Înscris: 04.03.2014

 EXIT, pe 28 aprilie 2024 - 13:49, a scris:


Nu capeți alergie dacă consumi X aliment. În cel mai rău caz așa afli despre ea.
De asemena: Exposing kids to allergens — early and often — appears to be the best way to avoid scary food allergies in children.


Dacă alegi înțelept băutura vegetală...
soyVScow.png
Mai multe nutrimente, mai puține calorii!

De ce credeți că laptele altei specii este indispensabil omului?
Chiar suntem cea mai lame specie de pe planetă?
De ce vi se face silă la gândul de a bea lapte uman când sunteți adulți dar nu aveți o problemă similară cu laptele de vacă?
Ați bea lapte de cățea?

Da, total de acord bauturile alea albe vegetale trebuie alese bine de tot.


Sa zicem ca suntem cea mai desteapta specie de pe planta:).

Mai e vreo specie care a reusit sa mulga alte specii si sa produca branzeturi? :)

#27
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,152
  • Înscris: 04.02.2011
Iată că am luat o serie de produse fără lactoză pentru test. Laptele, 10 lei, scump și nu cine știe ce, mai mult amar deși conține carbohidrați 4,5gr, semnificativ mai mult ca laptele de cocos. Deci păgubos.
Cașcavalul Auchan, ieftin dar inutil, carton aromat.
Cașcavalul mizo, acceptabil dar chiar mai scump decât cel vegetal.
Brânza topită felii - bunicică dar tot destul de scumpică.


în concluzie, nu merită să mǎnânci frecvent lactate dacă nu tolerezi lactoza.

Attached Files



#28
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,107
  • Înscris: 14.08.2007
Sunt produse de nisa, normal ca sunt mai scumpe un pic. Eu iau lapte cu sub 7 lei de obicei, de la Lidl. Si Napolact are la Selgros tot pe la 7 lei laptele de 1.5% fara lactoza, daca vrei mai ieftin.

Noi il punem in cappuccino/il folosim la gatit. Lactoza e un "zahar", cand se pune lactaza se converteste la glucoza care e mai dulce, deci in mod normal e ceva mai dulce, nu mai amar.

#29
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,152
  • Înscris: 04.02.2011
Păi ăla de 1,5% e pișoarcă, chiar nu iși are rostul. Laptele proaspăt recoltat are peste 5% grăsime.

#30
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006

View Postabac, on 28 aprilie 2024 - 13:57, said:

Laptele in sine nu este indispensabil. In schimb iaurturile si branza sunt mega benefice florei intestinale. Animalele in natura mananca excrementele altor animale ca sa isi mentina o flora intestinala sanatoasa. Omul mananca produse fermentate.
Microbiomul omului sănătos conține până la 1000 de specii de bacterii.
Lactatele fermentate conțin în proporție de 99% numai vreo 5 specii din care 2 sunt cunoscute cu efecte benefice și care se găsesc și la om în mod natural. Cele două (Lactobacillus helveticus și Streptococcus salivarius) se găsesc chiar și în banala varză murată, nu numai în lactatele fermentate.
Deci de ce atâta chin?

#31
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,152
  • Înscris: 04.02.2011
Nu mi-a picat bine masa cu lactate, tot efectul acela de stare de rǎu îl am, semn că nu doar lactoza e problema.

#32
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,127
  • Înscris: 04.03.2014

 benis, pe 28 aprilie 2024 - 17:58, a scris:

Nu mi-a picat bine masa cu lactate, tot efectul acela de stare de rǎu îl am, semn că nu doar lactoza e problema.

Ai facut breath testul pentru alergie la lactoza?
Ar putea sa fie si caseina.

Edited by ionutzitaly, 28 April 2024 - 18:56.


#33
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Attached File  bg,f8f8f8-flat,750x,075,f-pad,750x1000,f8f8f8.u2-208405059.jpg   131.33K   2 downloads

#34
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,127
  • Înscris: 04.03.2014

Vizualizare mesajEXIT, pe 28 aprilie 2024 - 19:36, a scris:


Lame...

#35
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,152
  • Înscris: 04.02.2011

Vizualizare mesajionutzitaly, pe 28 aprilie 2024 - 18:55, a scris:

Ai facut breath testul pentru alergie la lactoza?
Ar putea sa fie si caseina.
Nu e alergie, este intoleranță, din fericire, altfel era jale căci produse cu urme de lapte sunt gârlă.

#36
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,107
  • Înscris: 14.08.2007

Vizualizare mesajbenis, pe 28 aprilie 2024 - 17:02, a scris:

Păi ăla de 1,5% e pișoarcă, chiar nu iși are rostul. Laptele proaspăt recoltat are peste 5% grăsime.
Depinde la ce il folosesti ... pentru pus in cappuccino e ok si mai slab.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate