Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...
 Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina
 

Intoleranță lactoză- vegan vs fără lactoză

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#73
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,536
  • Înscris: 04.05.2006

Vizualizare mesajabac, pe 28 aprilie 2024 - 13:57, a scris:

Laptele in sine nu este indispensabil. In schimb iaurturile si branza sunt mega benefice florei intestinale. Animalele in natura mananca excrementele altor animale ca sa isi mentina o flora intestinala sanatoasa. Omul mananca produse fermentate.

Nu te baga in seama cu veganii, ca te trezesti cu ei in discutie ;).

Ontopic: eu am probleme cu toate lactatele proaspete mai putin (dar nu deloc) cu cele de capra. Pe langa balonare, imi creste groaznic nivelul de inflamatie in organism, ma dor articulatiile foarte rau. Cele fara lactoza nu imi plac, au gust naspa, am impresia ca au zahar adaugat. Asa ca, le evit pe cat posibil.....mananc lactate fermentate (cu limita), sau branzeturi vechi, la care nu pare sa am probleme. Lapte vegetal folosesc doar la deserturi, in rest nu am motive.....

#74
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,151
  • Înscris: 18.12.2007
Laptele de capra are cel mai mic continut de lactoza si branza, cu cat e mai fermentata (veche) cu atat mai mult scade lactoza.
Ai putea sa iei niste suplimente cu lactaza, sa te ajute la descompunerea lactozei.

#75
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,536
  • Înscris: 04.05.2006
Da, am lactaza 9000ui de la Farmacia Tei, functioneaza rezonabil....dar pastrez solutia asta pentru situatiile in care nu am incotro. Incerc sa imi adaptez dieta la chestiile care imi fac bine in mod natural :)

#76
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,186
  • Înscris: 14.08.2007

 richelieu, pe 08 mai 2024 - 09:55, a scris:

Cele fara lactoza nu imi plac, au gust naspa, am impresia ca au zahar adaugat. Asa ca, le evit pe cat posibil.....mananc lactate fermentate (cu limita), sau branzeturi vechi, la care nu pare sa am probleme.
Lactaza descompune lactoza si se creaza glucoza, care e mai dulce, de aia ai impresia de zahar adaugat, dar nu au zahar adaugat. Branzeturile vechi isi pierd nativ lactoza, de aia nu ai probleme. Fiica-mea mananca fara probleme parmezan si emmentaler, astea le avem in casa permanent.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate