Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa porti botnita la ...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 

Intoleranță lactoză- vegan vs fără lactoză

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#55
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 18.11.2021
ia uite cine-mi vorbeste de 3 puncte de suspensie ... fara noima .... aoleu Posted image
prietene...inainte sa arunci cu batul, vezi intai daca problema nu cumva e la tine.

in reality 100g becomes 30g because ... etc ..
engleza stii ? cum suna , agramat, este ?

mi-a placut topicul asta ... i-am dat 5 stele

Attached Files


Edited by jumperishere, 01 May 2024 - 14:31.


#56
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,463
  • Înscris: 28.10.2018
care parte din fara noima nu ai inteles?

#57
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 18.11.2021
zi-mi si mie care e noima celor 3 puncte din topicul tau.... hai, ca-mi place ridicolul din tine
si spune-mi din nou cum e cu gramatica din imaginea de jos ... ca-mi da cu virgula ...
dar tu continua sa ma inveti pe mine cum sa ma exprim si ce cuvinte sa folosesc ... Posted image

Attached Files


Edited by jumperishere, 01 May 2024 - 14:43.


#58
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006

Vizualizare mesajjumperishere, pe 01 mai 2024 - 13:26, a scris:


@exit ... valorile nutritionale pt 100g crud nu sunt aceleasi cu valorile nutritionale pt 100g fiert (devenit umflat).
...
Eu am scris ceva foarte simplu de înțeles. Valorile nutriționale din aplicație sunt pentru 100g fasole uscată.
Mai scriu și a treia oară.
Cumperi 1kg de fasole albă boabe uscate la pungă.
Cumperi cântar de bucătărie.
Cântărești 100g boabe de fasole albă uscată din kilogramul cumpărat la pungă.
Gătești cum știi tu cele 100g boabe de fasole albă uscată.
Mănânci toată cantitatea rezultată care va cântări peste 100g pentru că intră și apă în ea. Și apa e bună, utilă, necesară.

Orice adult poate mânca acea cantitate de fasole. Este chiar foarte puțină.

Attached File  20240501_153725.jpg   338.53K   2 downloads

100g fasole albă uscată cu bob mic într-un pahar mare de sticlă pe cântar.
Am folosit funcția tară, cântarul indica 0g cu paharul gol pe el. Apoi am început să pun boabe în pahar.
Lingurița este în afara zonei de cântărire și am pus-o ca să-ți dai seama de dimensiuni mai ușor.

#59
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 18.11.2021
@exit .. aia

Vizualizare mesajEXIT, pe 01 mai 2024 - 14:39, a scris:

Eu am scris ceva foarte simplu de înțeles. Valorile nutriționale din aplicație sunt pentru 100g fasole uscată.
Mai scriu și a treia oară.
Cumperi 1kg de fasole albă boabe uscate la pungă.
Cumperi cântar de bucătărie.
Cântărești 100g boabe de fasole albă uscată din kilogramul cumpărat la pungă.
Gătești cum știi tu cele 100g boabe de fasole albă uscată.
Mănânci toată cantitatea rezultată care va cântări peste 100g pentru că intră și apă în ea. Și apa e bună, utilă, necesară.

Orice adult poate mânca acea cantitate de fasole. Este chiar foarte puțină.
exact ... asta am subliniat. iar apoi am zis ca mai bine ai trece valorile nutritionale pt 30g uscat. in felul asta arati adevaratul 'potential' al fasolei si vei constata ca nu-si ia omu 50% de calciu Zilnic, ci 16% de calciu, intrucat cantitatea de consum pt o persoana obisnuita este mai mica. la un consum de 300g zilnic (100g crud) apar balonari greu de suportat pt o persoana care consuma si produse animale. nush cum e pe vegan.

sfatul meu, lasati-va de veganism ca nu vi se mai invart rotitele. si tu si abac

Edited by jumperishere, 01 May 2024 - 14:51.


#60
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Dacă găsești fasole cu bob (foarte) mare sunt probabil 6 boabe în 30g. Serios? Atât poate un adult mânca? Numai 6 boabe de fasole?

De ce să recomand 30g?
Eu recomand ce știu eu că e optim: 100g cântărită înainte de preparare.

În 18 ani de veganism nu am avut carență de calciu sau fier.

Edited by EXIT, 01 May 2024 - 14:56.


#61
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 18.11.2021
exagerezi cu boabele ... o iei si tu pe aratura ca abac care se uita la punct. mai asta imi lipsea, sa numeri boabele. dumnezeule

#62
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Pe lista Cronometer prezentată de mine nu fasolea e campioană la Calciu.
Ci tofu!

Edited by EXIT, 01 May 2024 - 15:05.


#63
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 18.11.2021
nu ti-am zis ce sa recomanzi. ti-am zis doar sa pui cifrele de calciu la fasole pt 30g crud. ca sa vada tot omul la ce sa se astepte. altfel induci lumea in eroare cu ce arati tu acolo
tofu e si ala un subiect ... dar nu o sa intru in el.

Edited by jumperishere, 01 May 2024 - 15:14.


#64
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Cum induc în eroare?!
Citește cu atenție ce scriu.
De la început am prezentat 100g fasole uscată.
Niciodată nu am spus că 100g fasole fiartă are valori nutriționale ca 100g fasole uscată.

Attached File  20240501_163235.jpg   338.35K   3 downloads
30g fasole uscată într-un pahar ținut în palmă.
Deci  asta ar fi limita de fasole pe care o poate mânca un adult, nu? 🙃

#65
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,162
  • Înscris: 04.02.2011
Au început veganii să dea la gioale pe aici. Calm down, boys, dieta inuită nu conține nici plante nici lactate și ăia n-au probleme cu calciul.

Edited by benis, 01 May 2024 - 23:26.


#66
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Nu mai scrie înainte de a citi.

Citat

The main contributors to calcium intake were dairy products, (Traditional Food Eaters = 25.5%; non-TFE = 34.5%) followed by grains and NNDFs; overall, these foods contributed 77.8% and 83.4% to the total calcium intake amongst TFE and NTFE, respectively. Among TFE, traditional sea foods combined with traditional land foods contributed 7.8% of the total calcium intake.
Despite adequate median daily calcium intake, 27% of women did not meet their dietary daily recommendation for calcium. Amongst traditional food eaters 18% did not meet the calcium requirement, whilst 35% of women who were non-traditional eaters were below the EAR. Among traditional food eaters, traditional land, sea, and sky dishes contributed substantially to vitamin D intake, but not calcium. Among both TFE and NTFE, the contribution of grain to calcium intake was high, therefore resulting in calcium intakes similar to dairy products. This may also be related to the low intake of dairy products and high intake of grain in the Arctic.
https://www.ncbi.nlm...les/PMC3817094/

Sănătatea de fier a eschimoșilor din trecut e un mit carnist bazat pe observația superficială a unui autor.
De fapt erau bolnavi copți și mureau înainte să îmbătrânească.

Citat

Their low-calcium diet and lack of sunshine (vitamin D) are only minor factors contributing to the extensive osteoporosis found in recent and ancient Eskimos. Alaskan Eskimos older than age 40 have been found to have a 10% to 15% greater deficit in bone mineral density compared to Caucasians in the US. This research published in 1974 on 107 elderly people concluded, "Aging bone loss, which occurs in many populations, has an earlier onset and greater intensity in the Eskimos. Nutritional factors of high protein, high nitrogen, high phosphorus, and low calcium intakes maybe implicated.
https://www.forksove...iet-of-eskimos/

#67
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 18.11.2021

Vizualizare mesajEXIT, pe 01 mai 2024 - 15:36, a scris:

Cum induc în eroare?!
Citește cu atenție ce scriu.
De la început am prezentat 100g fasole uscată.
Niciodată nu am spus că 100g fasole fiartă are valori nutriționale ca 100g fasole uscată.

Atașament 20240501_163235.jpg
30g fasole uscată într-un pahar ținut în palmă.
Deci  asta ar fi limita de fasole pe care o poate mânca un adult, nu? ��
complicat cu tine ... iti pun intrebarea asa: cate persoane crezi ca mananca pasula, zilnic - 300g pasula (fiert)  ? Raspuns: nimeni. poate doar tu si abac
astfel, cum isi obtine un omnivor restul de calciu daca nu mananca fasole?  cu portocale ? sau 100g susan ?
chiar daca o scoate cumva cu putine sardine si putin susan, sau putina fasole .  daca tragi linie la final de saptamana, constati ca e insuficient calciul obtinut pt ca nu poti consuma zilnic alimentele astea. sunt aliemnte grele.
apoi, ce faci daca persoana mai face si sport, unde uzura oaselor e ridicata. il satisfaci cu 50% dzr de calciu din seminte de susan ? c'mon

sa nu-mi zici soia ... ca s-ar putea s-o-i-a-u la goana ..

Edited by jumperishere, 02 May 2024 - 01:20.


#68
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 18.11.2021

Vizualizare mesajbenis, pe 01 mai 2024 - 23:26, a scris:

Au început veganii să dea la gioale pe aici. Calm down, boys, dieta inuită nu conține nici plante nici lactate și ăia n-au probleme cu calciul.
Empty barrels make the most noise

#69
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,162
  • Înscris: 04.02.2011
Totuși cum se explică că eu fără lactate și fără fasole (pentru că are prea mulți carbohidrați pentru mine) eu nu am ajuns în deficit de calciu? E magie?

Edited by benis, 03 May 2024 - 18:18.


#70
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,224
  • Înscris: 14.08.2007
Pentru ca exista calciu in destule alte mancaruri.

#71
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 18.11.2021

Vizualizare mesajbenis, pe 03 mai 2024 - 18:15, a scris:

Totuși cum se explică că eu fără lactate și fără fasole (pentru că are prea mulți carbohidrați pentru mine) eu nu am ajuns în deficit de calciu? E magie?
o sa simti asta cu trecerea anilor, treptat.nu e o chestiune brusca. asta pt ca atunci cand nu consumi calciu din alimente, corpul foloseste calcliu din oase. dupa ce anii trec, vei simti acest lucru.
primele semne ale unui dezechilibru, pot fi unghiile fragile, crampe musculare, eye twitch.insa in acelasi timp cele doua din urma  pot fi semne ale dezechilibrului de magneziu si deci nu ai cum sa-ti dai seama exact care e problema din spate

eventual un alt simptom poate fi un ritm cardiac iregulat ...

daca vrei neaparat sa iti testezi teoria, o poti face rapid. incearca sa alergi pe asfalt de 3 ori pe saptamana timp de 1 an. vezi ce se intampla cu genunchii
sau incearca sa faci sporturi care solicita scheletul Posted image

aveam si eu probleme cu intoleranta la lactoza, si singura mea solutie era consumul de calciu din plante (seminte). iti zic sincer ca nu m-a ajutat. in timp, am ajuns sa am probleme cu genunchii, desi luam calciu suficient (in teorie)

in cele din urma sanatatea mea s-a mai ameliorat, am mai descoperit si suplimentul de cre am scris mai sus, si am putut sa consum cascaval. dupa cateva luni am inceput sa simt efectele lui (cascavalului). genunchii nu mai dureau si simteam ca pot duce mai mult la alergare cu genunchiul respectiv

Edited by jumperishere, 04 May 2024 - 03:53.


#72
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 18.11.2021
atentie, nu incerc sa zic ca nu iei calciu deloc din plante. insa nu cred ca absorbtia esta mare din ele ... ajuta, dar nu in aceeasi masura cum o face laptele, telemeaua, iaurtul, etc
ce mai zic e ca pt a atinge necesarul zilnic de calciu doar din plante , e un uphill battle. e complicat. cu portocalelele nici sa nu te gandesti...sau broccoli .. Posted image

Edited by jumperishere, 04 May 2024 - 04:04.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate