Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Servire tap watter

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,682
  • Înscris: 21.03.2020
Un restaurant care se respecta are un filtru de osmoza inversa oricum instalat la bucatarie...

#20
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018

View Postabac, on 23 martie 2024 - 21:44, said:

In principiu apa imbuteliata cam reprezinta spaga patronului.
și căldura sau răcoarea spațiului  pe care ți-o asigură ce reprezintă?
dacă-i scump la restaurant este salam  la supermarket cu care puteți umple mațul.nu cred că patronul v-a tras de mânecă înăuntru.
cât despre apă dacă-i nasoală zona și apa nu-i bună ce faci?zici că-și bate joc?

#21
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Post_Smiley_, on 23 martie 2024 - 21:46, said:

...
- daca e o problema cu apa de la robinet si se imbolnaveste un client, cine crezi ca va fi tras la raspundere? restaurantul unde s-a imbolnavit clientul, sau furnizorul de apa?

Apa folosita la , de exemplu,  cafea, de unde crezi ca e ?(sa nu-mi zici ca e fiarta, ca .. te bat  Posted Image )

#22
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Din experienta mea despre gratuitati in restaurante, e mult de atunci, nu stiu daca mai e ceva valabil azi:
Se intampla in 1987, in Berlinul de Est.
La restaurant exista langa perete o masa unde erau macar 2 feluri de salate, de obicei era varza alba, varza rosie. Am aflat intamplator ca era gratis. Asteptam fripturile comandate, toti eram rupti de foame. Unul din grupul nostru care intelegea bine si vorbea binisor germana, a tras cu urechea la masa vecina si a aflat. Urmarea a fost ca ne-am repezit toti 4 si ne-am umplut farfuriile cu salata de varza, am terminat-o pana a venit comanda, am mai luat o data. Nu ne-a certat nimeni desi ne asteptam, am avut o oarecare jena dar a fost invinsa de foame.
Nu mi se pare ca a fost elegant cum am procedat, nu recomand, doar informez.
Am observat ca nu era un caz singular, salata era gratis si in alte restaurante, era o practica curenta.
Deci de ce nu ar fi si apa? Deja apa a devenit mai scumpa decat salata de varza?Posted Image
Sau ne gandim ca Romania din 2014 nu e Berlinul de dinainte de 1989?
Cred ca in Romania, apa de la robinet inca este potabila. Nu-mi place obiceiul de a cara dupa tine sticla de apa care alaturi de telefonul mobil a devenit o componenta obligatorie, putini se deplaseaza fara ele.

Edited by altuser09, 24 March 2024 - 07:39.


#23
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018

View Post_Smiley_, on 23 martie 2024 - 21:46, said:

nu e ok sa fie obligati sa ofere chestii gratis.
să-și dea un pahar de apă cum vine de la robinet nu cred că-i o tragedie.dacă vrei să bei n-ai decât

View Postcristobob, on 24 martie 2024 - 07:37, said:

(sa nu-mi zici ca e fiarta, ca .. te bat  Posted Image )
dacă ți-o pui pe piept când picură din aparat te cred

Edited by EMPP, 24 March 2024 - 07:42.


#24
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010

View PostValy_User, on 23 martie 2024 - 21:38, said:

Atunci când mănânci ai nevoie de apă.

Nu se recomandă consumul apei în timpul mesei.

Am fost la centrul de sănătate Podiș din Bacău în 2019, doctorul Marius Porumb, nutriționist, a explicat pe larg că nu e indicat consumul apei în timpul mesei.

Dar da, sunt de acord să se servească apă de la robinet clienților, la cerere. Chiar și eu mai beau, chiar dacă știu că nu e bine. Posted Image

#25
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,642
  • Înscris: 14.10.2004
Este normal sa-i oblige daca sunt atat de nesimtit si nu iti ofera un pahar cu apa chioara.
Doar ca acum o sa apara la stiri la tv un reprezentant al asociatiei "nu stiu cui" care o sa se planga ca statul intervine abuziv, ca o sa saraceasca propietarii de restaurante, ca vor fi nevoiti sa creasca preturile, sa faca restructurari, multe restaurante/terase se vor inchide, etc.
Practic vine apocalipsa in HORECA.
Nu stiu cum este in alte capitale dar in Viena unde merg des, in orice restaurant am primit apa de la robinet.
Cand ma intreaba daca vreau ceva de baut si nu solicit nimic alcoolic dar cer apa automat am fost intrebat daca doresc tap watter. Este adevarat ca este si foarte buna apa chioara a lor.

#26
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,139
  • Înscris: 22.05.2003
Cand am fost in US am ramas uimita ca de cum te puneai la masa, venea rapid chelnerul si iti punea in fata o stacana de apa de la robinet.

Legea e buna se adreseaza abuzurilor.

Problema este ca la oi NU va fi legea ca in US, adica nu ti de va pune la dispozitie by default, ci probabil ca va trebui sa ceri Posted Image


Quote

Această unitate oferă, la cerere şi în mod gratuit, apă potabilă de la robinet!

In curand va fi un perete dedicat pentru cate afise cer astia prin lege, in fiecare bodega

https://www.cabinete...cazuistica.html

#27
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
In orice satuc amarit din tara asta daca te opresti la o poarta si ceri o cana/un pahar de apa esti servit fara nici un comentariu! Dar oamenii aia nu urmaresc profit material! Profitul, adaosul comercial nesimtit si lacomia au omorit omenia la multi .

#28
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,766
  • Înscris: 01.10.2002

View Post__Dan__, on 23 martie 2024 - 21:34, said:

Vi se pare corect/normal ca la un restaurant sa se serveasca si apa gratuita de la robinet? Cum e in tarile civilizate? Eu sunt pentru.
In alte tari e obligatoriu. Se pare ca in curand si la noi.
New law obliges restaurants in Romania to provide customers with free tap water

#29
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Am gasit si in Italia si in Luxemburg si in Croatia si in Germania, in Polonia nu dar au si trecut vreo 10 ani de cand am fost acolo.

Acuma in afara ideea de apa potabila gratis e cand vii de pe strada dupa ce ai umblat tot orasul, ti-e sete si vrei 1 pahar cu apa. Nu 3 litri sau cat se consuma la o masa.

Ideea nu e ca la masa sa luam 2 bidoane de Dorna plata gratis. Ci doar 1 pahar de la ghiuveta. Fiindca orice restaurant e obligat sa aiba sursa de apa potabila, ca spala alimente. Din acea sursa de apa potabila sa iti dea si tie un pahar la nevoie. Asta e principiul de afara.

Eram in Germania recent Marti am asteptat pe cineva in fata unui restaurant, mi se uscase gatul ca naiba nu mai bausem nimic de vreo 3 ore. Am cerut un pahar cu apa, mi-a dat un pahar cu apa. Joi cand am mancat la acel restaurant si am cerut apa plata mi-a adus frumos un bidon sigilat pe care mi l-a trecut pe bon. Eu asta vad implementat si in Romania.

Edited by MooF2010, 24 March 2024 - 10:17.


#30
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015
"Tap water" e de fapt un mod de a avea apa plata
In toata America de Nord, e gratis, asa te intampina cand te asezi la masa iti umple si paharul cu apa si gheata.
Ba la multe iti aseaza si o feliuta de lamaie...

Mi se pare de bun gust

#31
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,682
  • Înscris: 21.03.2020
Daca un restaurant iti spune ca apa de la robinet nu e potabila, fugi!

#32
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 21.01.2006
Nu cumva se cheama industria ospitalitatii? Ce ospitalitate e asta daca nici macar un pahar cu apa de la robinet (care nu costa mai mult de 5 bani cred) nu-ti ofera.

#33
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,682
  • Înscris: 21.03.2020
Vorbe nu fapte... cum zicea Ciulacu ;)

#34
takecare

takecare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 06.08.2007
in state la restaurante iti cumperi cafeaua o data, si apoi tot iti face refill, gratis. la fel cu sucurile, si in fastfooduri. ce sa vorbim despre apa de la robinet...nici nu trebuie sa specifici ca vrei apa de la robinet , care e gratis. daca zici vreau un pahar cu apa, direct de la robinet iti aduce. daca zici sticla cu apa, iti aduce imbuteliata si o platesti.

de ex prin CJ,de mai demult la unele restaurante, daca ceri pahar cu apa de la robinet,iti aduce apa de la robinet.  si nici nu se uita urat.  dar sunt putine restaurantele de genu

#35
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,020
  • Înscris: 02.08.2021
Așa e la Ikea.
Doar că un pahar pentru refill e vreo 4-6 lei. Și are tot felul de sifoane cu arome.
Și stai la o codă interminabilă(cel puțin așa era prin perioada Covid când mergeam eu) și după 3-4 pahare ți se cam ia cheful de a bea.

Apropo, eram în Metro la Bacău acum vreo 7 ani. Îmi era foarte sete, după un drum de 50 de km. La intrare era o cafenea, ceva, nu mai știu exact. Am cerut apă, nu aveau de vânzare. Dar, mi-au dat un pahar de apă și nu mi-au cerut nimic.

Edited by Valy_User, 24 March 2024 - 14:30.


#36
gogu1874

gogu1874

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 05.01.2023

View PostGlCA_Contras, on 23 martie 2024 - 23:59, said:

Un restaurant care se respecta are un filtru de osmoza inversa oricum instalat la bucatarie...
Ce să caute osmoza inversă, e laborator de chimie sau local de alimentaţie publică? Apa potabilă nu e H2O chimic pur, nu e apă distilată sau osmozată, e apă cu un minimum de minerale în ea să susţină funcţionarea sistemului nervos. Dacă ai bea 100% numai apă distilată ai crăpa destul de repede. Osmoza inversă e să se creadă unii speciali că au cel mai şmecher filtru, dar nu e o metodă de produs apă potabilă.

View PostFreeThinker, on 24 martie 2024 - 07:43, said:

Nu se recomandă consumul apei în timpul mesei.
Felicitări lu academiciandoctorprofesor Cutărescu care a descoperit că ciorba e nesănătoasă. Posted Image Zi-i lu doctorprofesor să se simtă liber să mă scutească de balievernele astea. Posted Image

Edited by gogu1874, 24 March 2024 - 19:15.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate