Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Servire tap watter

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019
Azi luam cina in restaurantul unei pensiuni decente din Sinaia. La o masa vecina, un occidental vorbitor de engleza solicita un pahar de tap water. Chelnerita - altfel ok - ii aduce o sticla de apa plata. Apa plata nu era o avere, si aveau la trei volume - 0.33/0.5/0.75. La masa au facut consumatie de mai mult de 100 lei (n-am stat nepoliticos cu geana pe ei). Vi se pare corect/normal ca la un restaurant sa se serveasca si apa gratuita de la robinet? Cum e in tarile civilizate? Eu sunt pentru.

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Și la noi se aude că se va implementa. https://spotmedia.ro...-apa-clientilor
Da, mi se pare normal. Sau dacă nu, măcar la un preț decent. Atunci când mănânci ai nevoie de apă.

#3
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,383
  • Înscris: 28.10.2018
In principiu apa imbuteliata cam reprezinta spaga patronului. E la vreo de 4 pana la 8 ori pretul de la supermarket.

Edited by abac, 23 March 2024 - 21:45.


#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
un restaurant vinde atat produse (prelucrate sau nu) cat si servicii (gatitul, servitul, curatenia in local, amenajarea localului etc). nu e ok sa fie obligati sa ofere chestii gratis.

doua intrebari pt cei ce cred ca e ok sa fie obligati sa serveasca gratis:
- mergand un pic la extrem, ce ar trebui sa se intample daca toti clientii cer doar apa gratis? cine mai platestea salariile si chiria?
- daca e o problema cu apa de la robinet si se imbolnaveste un client, cine crezi ca va fi tras la raspundere? restaurantul unde s-a imbolnavit clientul, sau furnizorul de apa?

cazurile exceptionale (gen "deshidratat pe canicula, cer niste apa la restaurant") sper ca nu fac parte din discutia asta

#5
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,383
  • Înscris: 28.10.2018

View Post_Smiley_, on 23 martie 2024 - 21:46, said:

- mergand un pic la extrem, ce ar trebui sa se intample daca toti clientii cer doar apa gratis? cine mai platestea salariile si chiria?

In principiu ciorba, ceafa de porc, cafeaua, berea...

#6
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019
Marșând la situatii absurde -> in principiu, daca toti clientii ar solicita doar apa plata imbuteliata, cat ar trebui sa coste o sticla ca sa nu dea faliment establishmentul? Si cum ar trebui rebotezat - apărie, izvor, Fântâna? :)

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
@abac :
"toti clientii cer doar apa gratis" vroia sa insemne ca "toti clientii cer doar apa gratis" Posted Image
"cer doar" inseamna ca nu mai cer nimic altceva. deci...care ciorba si care cafea?

da, stiu ca e putin probabil, tocmai d'asta am zis ca e un argument dus un pic la extrem.


@__Dan__: restaurantul isi poate face niste calcule si poate decide un pret. dar daca e obligat sa dea gratis, nu are nici o optiune.



ps: daca tot e statul ingrijorat de nivelul de hidratare al populatiei, sa oblige autoritatile locale sa amenajeze cismele pe domeniul public. cand eram eu mic erau peste tot, acum nu mai sunt nicaieri.
dar din pacate statului ii e mult mai usor introduca o noua obligatie pentru operatorii privati si sa se laude apoi la tv "am rezolvat si problema asta, si nu ne-a costat nimic, doar am dat o lege si i-am pus pe aia sa faca :) "

Edited by _Smiley_, 23 March 2024 - 22:03.


#8
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021

View Post_Smiley_, on 23 martie 2024 - 21:46, said:

, sau furnizorul de apa?
Furnizorul de apă, normal.
Se pot face analize pe apa de la robinet și să se vadă dacă nu era în parametrii.
La fel de bine ar putea să monteze o cișmea de apă în baie, așa cum e în toate școlile.
Sau pus un dozator cu apă de la rețea.

Edited by Valy_User, 23 March 2024 - 22:03.


#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
de ce trebuie neaparat sa fie o cismea in baia unui restaurant? nu ti se pare mai logic sa fie pe trotuar, unde o pot folosi toti oamenii, fara sa fie nevoiti sa intre intr-un local si sa caute baia?

#10
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
La mine în oraș așa sunt, peste tot prin oraș.
Doar că iarna, canci apă.

Edited by Valy_User, 23 March 2024 - 22:09.


#11
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Dozator pe hall/lobby/coridor/intrare.  Te asezi la masa>comanzi> ceri apa robinet.  Witresa iti zice ca are doar imbuteliata dar zambind politicos iti da solutia de pe coridor.  Serviciile se platesc.

#12
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019
16 lei apa plata romaneasca la 0.75, recipient din sticla Posted Image. Cam cat o bere.

Edited by __Dan__, 23 March 2024 - 23:07.


#13
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,673
  • Înscris: 21.03.2020

View Post_Smiley_, on 23 martie 2024 - 21:46, said:


- daca e o problema cu apa de la robinet si se imbolnaveste un client, cine crezi ca va fi tras la raspundere? restaurantul unde s-a imbolnavit clientul, sau furnizorul de apa?

Salmonela, care e sefa la bucatarie...

#14
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021

View Post__Dan__, on 23 martie 2024 - 23:05, said:

16 lei apa plata romaneasca la 0.75, recipient din sticla . Cam cat o bere.
Cât trei beri.

Edited by Valy_User, 23 March 2024 - 23:11.


#15
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,673
  • Înscris: 21.03.2020

View Post_Smiley_, on 23 martie 2024 - 21:46, said:


- mergand un pic la extrem, ce ar trebui sa se intample daca toti clientii cer doar apa gratis? cine mai platestea salariile si chiria?


Chiar am auzit ca nu mai gasesti tap water decat in restaurante... se bate lumea sa rezerve mese, sa comande apa chioara!

to la extrem desigur

#16
JamesHetfield

JamesHetfield

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 29.01.2022
eu merg destul de des la restaurant in Montreal, si mai scumpe, si mai ieftine, depinde ce am chef sa mananc, si nu e nici o problema sa fii servit cu apa de la robinet cu gheata
e drept ca apa de la robinet in Montreal e foarte buna de baut, eu de 20 de ani de cind sint aici doar apa de la robinet beau si n-am avut niciodata nimic, imi cumpar cate un bax de apa la sticla doar vara sa am in portbagaj la masina, ca e mai simplu cind ti-e sete in masina
deasemenea la restaurante cam 50% din ele permit sa vii cu vinul sau berea ta,cumparate de unde vrei tu, de obicei din supermarket, la o fractie din pretul de restaurant

#17
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Italia, Grecia, Franta, pe langa apa, ai deja pe masa niste masline si un fel de crutoane din partea casei; Tot la ei, in unlele localuri primesti cipsuri sau alune daca iti cumperi un pahar/sticla de bere.
Cred ca este de bun simt macar apa sa primesti pe gratis si in restaurantele noastre.

#18
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021

View PostY0samiteSam, on 23 martie 2024 - 23:37, said:

Italia, Grecia, Franta, pe langa apa, ai deja pe masa niste masline si un fel de crutoane din partea casei; Tot la ei, in unlele localuri primesti cipsuri sau alune daca iti cumperi un pahar/sticla de bere.
Cred ca este de bun simt macar apa sa primesti pe gratis si in restaurantele noastre.
Când citesc ceea ce ai scris tu și mă gândesc la jecmănelile pe care le fac restaurantele de lux de la noi, care sunt prezentate de nicolas aesthetics pe YouTube Shorts mă apucă plânsul. Are seria aia ”Testez Cele Mai Scumpe Restaurante din România”

Edited by Valy_User, 23 March 2024 - 23:57.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate