Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Servire tap watter

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010

View Postgogu1874, on 24 martie 2024 - 19:14, said:

Felicitări lu academiciandoctorprofesor Cutărescu care a descoperit că ciorba e nesănătoasă. Posted Image Zi-i lu doctorprofesor să se simtă liber să mă scutească de balievernele astea. Posted Image

Ție când ți-e sete bei ciorbă?  Posted Image

Apa e apă, mâncarea e mâncare. Să nu le amestecăm, zic.

#38
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021

View Postgogu1874, on 24 martie 2024 - 19:14, said:

dar nu e o metodă de produs apă potabilă.
Dacă ai o apă foarte problematică, osmoza inversă face diferența. Apa osmozată e ok, dar nu pe termen foarte lung. Acele sisteme de filtrare cu osmoză, oricum au un cartuș de mineralizare ca să nu te lase complet fără minerale.
Mai e o soluție dacă bei apă osmozată să vii să suplimentezi cu sare, suplimente de Ca, Mg(dar nu în exces).

#39
gogu1874

gogu1874

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 05.01.2023

View PostFreeThinker, on 24 martie 2024 - 19:16, said:

Apa e apă, mâncarea e mâncare. Să nu le amestecăm, zic.
Bine domnu'. Să nu uiţi să nu mai mănânci vreodată castraveţi, că-s peste 90% apă şi cine ştie ce poţi păţi. Trebuie să luăm cu toţii mai serios ameninţarea monoxidului de dihidrogen din produsele alimentare.

#40
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View Postgogu1874, on 25 martie 2024 - 00:40, said:

Bine domnu'. Să nu uiţi să nu mai mănânci vreodată castraveţi, că-s peste 90% apă şi cine ştie ce poţi păţi. Trebuie să luăm cu toţii mai serios ameninţarea monoxidului de dihidrogen din produsele alimentare.

Io cand vreau sa iau apa, cumpar 6kile de castraveti si am 5 L de apa

#41
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
am avut parte de o surpriză plăcută, la-nceputul lunii în bansko
de obicei acolo merg la ski și rezerv hotel +HB
până anul ista, nu aveau la bufetul lor suedez nicio sursă de apă, trebuia să vii cu bidonul tău
acum, într-un colț al restaurantului era un dozator cu bidon de 5 litri, de asemenea la dozatorul de sucuri, aveau și un loc rezervat apei reci...
o fi o-ntâmplare? nu știu, dar a fost frumos din partea lor :)

#42
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Da-o naibii,apa e apa. Ca vor ceva ,,ghebosi,, sa taxeze treaba lor. Iesi si le spui ca ,,le faci reclama pe net,,.  Pana si ,,hommie,,din fata magazinului daca-i zic ca mor de sete imi da ceva marunti sa-mi cumpar apa.    Ca in Ro trebuie impusa cu forta(lege) e penibil la nivelul intregii horeca,chiar si locuitorilor. Cata apa poti sa bei? Nu falimenteaza din z pahare!

#43
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

View PostTsunamii, on 25 martie 2024 - 06:17, said:


Io cand vreau sa iau apa, cumpar 6kile de castraveti si am 5 L de apa

Si cum te speli cu castravetii ? Posted Image

#44
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Facial? Intreaba-ti consoarta,ramai uimit!

#45
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021

View PostMikeSpike, on 25 martie 2024 - 15:18, said:

Nu falimenteaza din z pahare!
Problema este că nu mai pot cere 10 lei pe jumătate de litru de apă.

#46
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

View PostValy_User, on 25 martie 2024 - 18:15, said:

Problema este că nu mai pot cere 10 lei pe jumătate de litru de apă.
Ai dreptate insa iti va baga paharu ala cu apa de la robinet in pretul produselor vandute....ca deh, are apometre.

#47
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Care-i costul ăla așa mare?
Jumătate de litru de apă de robinet costă 0,009 lei.
Dacă nici atâția bani nu dau pe clienții lor, nu mai am ce spune.

Edited by Valy_User, 25 March 2024 - 18:30.


#48
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
dar trebuie sa folosesti un pahar curat, iar cei care spala vase cer atat detergent lichid cat si salarii. si in timpul in care "clientul" iti bea paharul de apa, nu poti aseza alti clienti (platitori) la masa lui si nu castigi bani.

vrei cumva sa intrebi "cat dureaza sa vei un pahar cu apa"  ? intreaba pe cineva care lucreaza la o cafenea mai spalacita si-ti va spune ca o cescuta de cafea poate fi bauta si in 2-3 ore, timp in care repsectivii lucreaza pe laptop sau stau de vorba.

#49
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Păi ala de nu cumpără nimic din punctul meu de vedere nu e client.
Iar pentru apă poți folosi dozator cu pahare de plastic ca să nu le mai speli.

La cum scriu unii pe aici, cred că ar cere bani și pe șervețele, solniță sau intratul la baie.

Edited by Valy_User, 25 March 2024 - 22:07.


#50
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
La cum scriu unii pe aici, cred ca ar vrea sa fie si mancarea gratis in restaurante :)


raman la parerea mea ca nu-i ok ca statul sa oblige operatorii economici privati sa ofere chestii gratis, indiferent ce cost implica asta pentru ei.

#51
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Post_Smiley_, on 25 martie 2024 - 22:57, said:

... nu-i ok ca statul sa oblige operatorii economici privati ...
Dar e  ok sa le acorde sprijin cand horeca urla ca nu le intra clientii in local ?

#52
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
la modul general, nu e ok nici asta

la modul particular (presupun ca la pandemie te referi), problemele celor din horeca au fost cauzate in mod direct de catre stat (ei au interzis niste activitati in perioada aia), deci si statul ar trebui sa-si asume o parte din vina si sa-i ajute

#53
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 04.11.2023
Sunt exagerari de ambele parti pana la urma. Din partea restaurantului mi se pare aiurea sa te plangi ca dai 1-2 pahare gratis cuiva si asta te saraceste, mi se pare cumva ca un restaurant ar trebui sa aiba alte prioritati decat a face profit din vanzarea apei. Pe de alta parte nici nu mergi ca si client in restaurant, mananci si ceri 7 pahare de apa timp de 2h.....
Pana la urma e o chestie ce se rezolva prin bunul simt al partilor care ar trebui sa primeze.

Eu am cerut de cateva ori apa de la robinet pe la cafenea de exemplu (in Italia iti da gratis apa langa cafea ce costa maxim 1,5euro, si nu deranjeaza pe nimeni deca mai ceri un pahar). Mi se pare nesimtire sa vin, sa vreau sa beau o cafea in 3min si sa imi impui sa cumpar o sticla de apa pe care sa fiu nevoit sa o beau toata. Sau am mai incalnit locuri in care aveau doar apa minerala carbogazoasa sau sucuri, iar baiatul meu nu bea asa ceva, ori apa minerala plata aproape calda.

#54
anelise

anelise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 13.05.2003
suntem inca printre putinele tari din EU care nu ofera serviciul acesta. carafa cu apa (da de la robinet) si cosuletul cu paine dintotdeauna fac/au facut parte din serviciul/cultura multor tari din Vest atunci cand calci pragul unui restaurant, fie el chiar iefitin.

sau poate multi nici nu stiu ca astea nu se platesc la sfarsit pe nota de plata.

de la pandemie incoace, mai ales dupa marea inflatie, in Paris (de exemplu) cei care i-au pranzul intr-un restaurant, vor servi meniul zilei la 10 euro si vor cere o carafa cu apa. paine nici nu e nevoie sa ceri, vine direct chelnerul si o pune pe masa ... ahhh si cosuletul se reumple la cerere sau daca vede chelnerul ca e deja gol. asta e serviciul inclus!!!

View Postgiuliani2, on 27 martie 2024 - 14:12, said:

Sunt exagerari de ambele parti pana la urma. Din partea restaurantului mi se pare aiurea sa te plangi ca dai 1-2 pahare gratis cuiva si asta te saraceste, mi se pare cumva ca un restaurant ar trebui sa aiba alte prioritati decat a face profit din vanzarea apei. Pe de alta parte nici nu mergi ca si client in restaurant, mananci si ceri 7 pahare de apa timp de 2h.....
Pana la urma e o chestie ce se rezolva prin bunul simt al partilor care ar trebui sa primeze.

Eu am cerut de cateva ori apa de la robinet pe la cafenea de exemplu (in Italia iti da gratis apa langa cafea ce costa maxim 1,5euro, si nu deranjeaza pe nimeni deca mai ceri un pahar). Mi se pare nesimtire sa vin, sa vreau sa beau o cafea in 3min si sa imi impui sa cumpar o sticla de apa pe care sa fiu nevoit sa o beau toata. Sau am mai incalnit locuri in care aveau doar apa minerala carbogazoasa sau sucuri, iar baiatul meu nu bea asa ceva, ori apa minerala plata aproape calda.

pentru ca nu exista cultura. si e greu sa incepi de la zero acum in anul 2024.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate