Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...
 La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete
 

Taxa pe carbon pentru ardere de combustibili fosili

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
231 replies to this topic

#55
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,098
  • Înscris: 23.09.2005

View PostNeaceasca85, on 22 martie 2024 - 10:57, said:

djl, ti se pare ca in Bucuresti transportul in comun e nefolosit?

Nu-i folosit la maxim. :)

[ https://i.postimg.cc/G349fGc5/AUntitled.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#56
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 01.09.2021
De ce sa renunti la masina in oras? Ceașcă a fost omorât pt ca într o zi circulau mașinile cu sot apoi cele fără sot.
De ce sa stai prin frig ca nu ai pompa de căldură sau curent electric? Ceasca a fost omorât ca ne ținea prin frig.

Se pare ca ceașcă gandea cu 30 de ani înaintea ursulei și se preocupa de clima lumii.
Sau nu...și asta e un pretext și pentru Ursulica...

Edited by stefan0011, 22 March 2024 - 13:14.


#57
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
M-am uitat la executia bugetara (consiliu/parlaament Ue).  Opac. au si aia licitatii atribuite direct/contracte cu surse externe/licitatii fishy!  Nu am gasit nr lor grossomodo!

#58
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,649
  • Înscris: 30.08.2017

View Poststefan0011, on 22 martie 2024 - 13:12, said:

De ce sa renunti la masina in oras? Ceașcă a fost omorât pt ca într o zi circulau mașinile cu sot apoi cele fără sot.

Esti tu sigur că d-aia l-au omorât?

#59
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,956
  • Înscris: 14.10.2008
Cand calitatea vietii scade atat de mult incat incepe sa renteze chiar si riscul de a muri iesind in fata tancurilor lui Ceausescu, tu ce crezi?

#60
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,961
  • Înscris: 30.08.2005

View Postraducanu969, on 22 martie 2024 - 12:13, said:

Intradevar, se poate, dar Te-ai intrebat, Oare ne permitem un asmenea lux? Nu toti avem veniturile tale, nu toti lucram 8 h pe zi, nu toti avem prime + tichete vacanta, etc.
Totusi, ar trebui voi cei mai Bogati, sa va ganditi si la noi, cei de jos, eu ca sa pun o paine pe masa, trebuie sa muncesc si in conditii meteo Vitrege, ca de, Nu am avut banii necesari de a plati un loc caldut, la stat.

https://newsweek.ro/...1-ianuarie-2024


Si exemplele pot continua

Acuma ce sa zic si eu... cate zile de concediu am spart si cate weekend-uri am ars ca sa invat pentru examene. Am avut ani in care nu plecam nicaieri in concediu pentru ca imi consumasem toate zilele de concediu pentru examenele post-universitare. Iar de luni inapoi la job, cu nopti pierdute si acolo... Nush ce faceau cei care se plang in timpul asta... Eu am facut sacrificii atunci cand a fost cazul.

Conditia sociala nu este o cauza, ci o consecinta..

#61
Imback

Imback

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 13.01.2023

View Postkolfleading, on 22 martie 2024 - 11:30, said:

Ceea ce spui tu este o utopie (din categoria "trebuie sa gasim cate o problema la fiecare solutie!").

Dezvoltarea alternativei se poate face doar gradual si in paralel, ceea ce se si intampla.
Utopie propuneti, voi.
Creati probleme la care nu aveti solutii.
Gasim  solutii dupa, in timp, dar asta-i viata renuntam la tot, nu prea functioneaza.
Cu mine nu merge tipologia inversarii faptelor.

#62
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 01.09.2021

View Postgeorge_alexandru, on 22 martie 2024 - 13:32, said:



Esti tu sigur că d-aia l-au omorât?

Da, aici ai dreptate. Dar prostii care au ieșit în strada de aia au ieșit. Sa I vad acum...

#63
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,956
  • Înscris: 14.10.2008
Niciodata nu am suportat rabatul de la calitate. Acum se face asta in numele CO2 si a presupusei agw. Aberant, utopic, bataie de joc.

#64
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2020
Așa au sărit oamenii în sus și când UE a permis doar becurile cu LED, vai ce tragedie... :rolleyes:

#65
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,956
  • Înscris: 14.10.2008
Bataie de joc si aia, stai linistit. Nu degeaba eu si altii am constituit grupul de FB si Whatsapp Muzeul Lampilor si salvam lampi stradale vechi, cu vapori de mercur si sodiu.

CFL si neoane folosesc in casa si birou. Si grupul nostru are colectii de lampi stradale, si le transportam cu masinile, ca tot e aria auto.

CFL am adoptat cu placere in 2009. Mai bune decat incandescentele. Dar led sau becoled niciodata, am la bucatarie dar nu in camerele mele.

Edited by Neaceasca85, 22 March 2024 - 14:03.


#66
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,401
  • Înscris: 23.04.2007

View PostImback, on 22 martie 2024 - 11:19, said:

Habar n-ai ce spui.
Ca sa-ti demonstrez ca sustii tampenii bagate in cap de cei care fac bani pe creduli ca tine, iti explic fenomenul acestor taxari si nejustificarea lor.
Daca exista viata dupa combustibilii fosili, prima data dezvolti alternativa, o faci accesibila tuturor, si daca refuzul oamenilor de a trece la ceva mai bun, alternativ si nepoluant, ete asa mare, atunci taxezi.
Si tu in idealul tau, cine ai vrea sa faca asta? Sa se dezvolte companii de stat care sa fabrice automobile ne-poluante(sau cu o amprenta mica de carbon)? Sau cine? Drula sau Ciolacu cu iasa in strada cu o masuta si sa dezvolte pompe de caldura de 1000 ron bucata singur?

Nu nene, se interzice ceva, apoi privatii(Renault) ca sa nu dea faliment, investesc bani in productie masini electrice(sau pompe caldura sau ce vrei tu), le vand scump initial sa amortizeze R&D si apoi peste 10 ani isi permite si amarasteanu care nu a vrut sa treaca de salariu de 3000 ron. Aia e.
Asa functioneaza o democratie.

Sa iti dea statul e comunism, ca tot vad ca unii zic ca e comunism, aia habar nu au.

View PostPavel54, on 22 martie 2024 - 11:33, said:

Este ingrijorator numarul prostilor care aplauda asemenea masuri.
Sa stii ca unii aplauda inainte sa faca un cancer la plamani sau alte boli, altii dupa.

View Postdjl, on 22 martie 2024 - 11:53, said:

Haide, aplaudați ca focile (scuze față de aceste simpatice vietăți) ca la Congresul al XIV-lea al P.C.R. sau la ca la orice congres P.M.R./P.C.R.
Poluarea gratis se rezolvă prin I.T.P. și controale în trafic. Nu respecți normele de poluare: amendă. La mașini eventual confiscarea talonului.
M-am săturat de poluarea din București, dar nu-mi plac extremisme de genul ăsta.
Nu e nimic extremist, doar o lipsa completa de intelegere a problemei.
In 1900 eram 1 miliard de oameni. Aia ardeau zero litri benzina in viata de zi cu zi. Daca ar fi fost 8.5 miliarde ardeau zero litri de benzina pe zi.
Tu faci o confuzie grava. Planeta s-a incalzit de la combustibili arsi, nu de la masini cu sau fara ITP pe bune. Ne-am stricat plamanii de la noxe si praful ridicat de masini pe combustie, nu e de la nea dorel de la ITP care a luat 100 ron shpaga si lasa cazanul vechi pe strada.
Daca te uiti prin Bucuresti, majoritatea masinilor care ard gazul arata in stare buna, nu mai vezi ca acum 10 ani fumigene decat f rar, atunci erau dese.
Deci, asta e problema. Si mai e ca unii vor sa arda 20% benzina decat 8% in oras sau mersul pe jos sau electric ca isi permit ca asa vrea muschiu' lor, cum zicea un clasic.

#67
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004

View Poststefan0011, on 22 martie 2024 - 13:12, said:

De ce sa renunti la masina in oras? Ceașcă a fost omorât pt ca într o zi circulau mașinile cu sot apoi cele fără sot.

View PostPhobos, on 22 martie 2024 - 13:11, said:

Nu-i folosit la maxim.


[ https://i.postimg.cc/G349fGc5/AUntitled.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Atunci erau prea puţine maşini. Acum sunt prea multe. Deci nu-s bune extremele. Anyway, poza aceea este făcută după un meci de fotbal. Da, era nasolie, dar măcar veniţi cu o poză dintr-o zi normală; nu că nu s-ar fi circulat aşa şi în alte zile, dar măcar sunteţi mai credibili.
Doar fanaticii vor interzicerea maşinilor în oraş. Însă trebuie redusă folosirea maşinii în marile oraşe pentru că:
1) Nu poţi face locuri de parcare pentru toţi;
2) Poluare;
3) şi dacă nu e 2), având multe electrice sau hibride, se creează ambuteiaje. Ceea ce duce la multă risipă.

View Posthorny_hornet, on 22 martie 2024 - 14:00, said:

Așa au sărit oamenii în sus și când UE a permis doar becurile cu LED, vai ce tragedie...  

Le-o fi interzis, dar se mai găsesc.   :)

#68
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,934
  • Înscris: 05.07.2007

View PostCRG, on 22 martie 2024 - 13:48, said:


Acuma ce sa zic si eu... cate zile de concediu am spart si cate weekend-uri am ars ca sa invat pentru examene. Am avut ani in care nu plecam nicaieri in concediu pentru ca imi consumasem toate zilele de concediu pentru examenele post-universitare. Iar de luni inapoi la job, cu nopti pierdute si acolo... Nush ce faceau cei care se plang in timpul asta... Eu am facut sacrificii atunci cand a fost cazul.

Conditia sociala nu este o cauza, ci o consecinta..
o spui de parca esti singurul care a invatat si a acut sacrificii. pana mai ieri profesorii si medicii aveau salarii de mizerie. intra pe site-ul de mai jos si fa simulari sa afli care sunt salariile pentru cei cu studii superioare. eu am pus ca filtru banca transilvania, ca de, e banca de a noastra, e mare si foarte extinsa.
https://www.undelucr...ru-interviu-167

#69
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Ah, mă faceţi pe mine nostalgic sau retrograd. Dar dacă ar fi fost după unii, nici la tehnologia din 1920-1930 nu am fi ajuns, că vai, omenirea poluează. Da, poluăm, dar asta nu înseamnă că trebuie să ne aruncăm cu capul înainte în loc să căutăm soluţii cu cap.
Ca să vezi, sunt biciclist, vreau reducerea traficului în Bucureşti (şi a poluării în asamblu, care nu e cauzată numai de maşini), dar nu sunt de acord cu unele extremisme.
Mai bine Uniunea ar taxa chestii care chiar fac rău. Telefonul meu fix nu prea poluează.   Posted Image

Edited by djl, 22 March 2024 - 14:31.


#70
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,956
  • Înscris: 14.10.2008
Eu nu sunt biciclist, am masina versus mersul pe jos. La serviciu trebuie sa fii in mai multe locuri deodata, deci masina. Chiar si la nepoti uneori programul de autobuz nu se potriveste cu cel de inceput al orelor la scoala.

#71
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2020
E în interesul nostru să renunțăm la combustibili fosili, îi importăm din niște țări cam retrograde și beligerante pe bani serioși, deci finanțăm niște guverne criminale. Mi se pare mai mișto să ne bazăm pe resurse regenerabile de la noi din grădină. Eu conduc o mașină diesel, deci ar trebui să mă deranjeze, dar îmi dau seama că există o logică în ceea ce fac, pe lângă faptul că ne facem datoria de pământeni să folosim vaselină când violăm planeta.

#72
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,098
  • Înscris: 23.09.2005

View Postdjl, on 22 martie 2024 - 14:26, said:

Da, era nasolie, dar măcar veniţi cu o poză dintr-o zi normală; nu că nu s-ar fi circulat aşa şi în alte zile, dar măcar sunteţi mai credibili.

Cine, "suntem"!?

[ https://i.postimg.cc/LXVfV017/Angry-emoticon-11.webp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate