Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Taxa pe carbon pentru ardere de combustibili fosili

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
231 replies to this topic

#19
Imback

Imback

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 13.01.2023

View Postlaffin, on 22 martie 2024 - 11:14, said:

ciocu mic si joc de glezne shoshoi, treci la munca si scoate banu daca vrei sa poluezi. hai cotizatia, la fundatia Soros.
nu stati toata ziua pe forumuri visand la tuneluri dacice, auristi mici.
Habar n-ai ce spui.
Ca sa-ti demonstrez ca sustii tampenii bagate in cap de cei care fac bani pe creduli ca tine, iti explic fenomenul acestor taxari si nejustificarea lor.
Daca exista viata dupa combustibilii fosili, prima data dezvolti alternativa, o faci accesibila tuturor, si daca refuzul oamenilor de a trece la ceva mai bun, alternativ si nepoluant, ete asa mare, atunci taxezi.
Dar momentan se taxeaza ceva vital pentru oameni, la care nu exista nicio alternativa.
Asa ca poti gandi, in loc sa duci in derizoriu o discutie, si sa aberezi cu daci si tuneluri intr-o discutie despre taxe si impozite.

#20
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008

View Postlaffin, on 22 martie 2024 - 11:18, said:

ce, te duci sa votezi la UE?

lasa-ne neaceasca, tu esti terorizat ca-ti pune maica-ta panouri fotovoltaice. pentru asta exista tratament de specialitate.
Nu-mi pune nimeni asa ceva, eu decid.

Doar ca nu e in regula aceasta politica, trebuie stopata urgent, pentru mine e mai rea decat comunismul. Si pentru ceilalti, dar lumea nu realizeaza, pune botul la propaganda.

View Postraducanu969, on 22 martie 2024 - 11:18, said:

La Bruxeless se discuta de cateva saptamani, decizia luat de Ucraina prin care aceasta Refuza sa mai prelungeasca contractul incheiat cu Rusia de a oferi Europei Gaz, prin conducta care traverseasa Ucraina. De aici si toate aceste " masuri de rahat " . Draqu ii mai intelege ( pui sanctiuni Rusiei dar rist sa ingheti de frig ), iar apoi Germania ( nr 1 consumator de gaz dar si producator de energie electrica  obtinuta in urma arderii gazelor din UE ) a anuntat ca Turbinele care mergeau pe gaz vor fi folosite cu Hidrogen, de aici si Orientarea industriei auto germane spre Hidrogen sau Hibrid in detrimentul celor Electrice.
Oricum, cine gandeste toate aceste prostii, sigur nu se gandeste si la faptul ca oamenii de rand, risca sa nu mai aiba dreptul la o viata mai buna,
Noi avem gaze, nu ca nemtii. Stai ca o sa le ceara de la noi.

#21
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostImback, on 22 martie 2024 - 11:19, said:

Daca exista viata dupa combustibilii fosili, prima data dezvolti alternativa, o faci accesibila tuturor, si daca refuzul oamenilor de a trece la ceva mai bun, alternativ si nepoluant, ete asa mare, atunci taxezi.
Ceea ce spui tu este o utopie (din categoria "trebuie sa gasim cate o problema la fiecare solutie!").

Dezvoltarea alternativei se poate face doar gradual si in paralel, ceea ce se si intampla.

#22
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,910
  • Înscris: 14.08.2007
Si cine va opreste ca pana in 2027 sa treceti pe o masina electrica ca sa nu platiti taxa? Si folositi curent verde, produs de Hidroelectrica.

#23
Pavel54

Pavel54

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 04.11.2022

View PostNeaceasca85, on 22 martie 2024 - 11:09, said:

Totul se reduce la bani. Sa taxezi chestii indispensabile este genial. Pentru ei, pentru bogatani.
Este ingrijorator numarul prostilor care aplauda asemenea masuri.

#24
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Foarte. In loc sa protesteze, lumea aplauda. Spalarea pe creier functioneaza, cu televiziunea si cu retelele de socializare.

Eu nu ma mai uit la TV din 2020, de atunci am impresia ca sunt prostit in fata, adevarul nu mai e nici in 10% din stiri.

#25
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,916
  • Înscris: 05.07.2007

View Postutopium, on 22 martie 2024 - 11:31, said:

Si cine va opreste ca pana in 2027 sa treceti pe o masina electrica ca sa nu platiti taxa? Si folositi curent verde, produs de Hidroelectrica.
cand ai venit considerabil peste medie, categoric nu observi nici un impediment Posted Image

Edited by kato1, 22 March 2024 - 11:35.


#26
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Hidroelectrica o am pentru un pret omenesc, macar la curent, nu ca sa cresc consumul. Ca oricum la gaze pretul este inuman de 4 ani incoace, chiar nu mai suporta alte taxari sau mariri. Hidroelectrica ne ajuta, Engie ne rupe, OMV pe carburanti asa si asa, nici ieftini nu sunt, dar am impresia ca nu costa cat costa gazul la Engie.

Dar mizeria asta de taxa comunista (uraaaaa, aplaudati ca la Congres oricat de aberante sunt deciziile) se aplica la carburanti in primul rand.

#27
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023

View Postutopium, on 22 martie 2024 - 11:31, said:

Si cine va opreste ca pana in 2027 sa treceti pe o masina electrica ca sa nu platiti taxa? Si folositi curent verde, produs de Hidroelectrica.

Tu ai citit la Bruxeless ca vor pune taxa pe masinile electrice, pe motivul ca polueaza mai mult decat cele clasice!

#28
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Scumpiri si proteste, sper cat mai multe proteste.

Decat mizeria de energie asa zis verde (non energie de fapt), la nervi, spun, ca mai bine sa se aleaga praful de tot. Mai bine mor decat sa vad comunismul cu alta culoare, cea verde.

View Postraducanu969, on 22 martie 2024 - 11:38, said:

Tu ai citit la Bruxeless ca vor pune taxa pe masinile electrice, pe motivul ca polueaza mai mult decat cele clasice!
Tare, asta ma face sa rad.

#29
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

View Postkolfleading, on 22 martie 2024 - 10:58, said:

Exista viata si dincolo de combustibilii fosili.
Nu va mai agitati atata fara rost.

Exista, dar e searbădă. :D

#30
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023

View PostNeaceasca85, on 22 martie 2024 - 11:25, said:

Nu-mi pune nimeni asa ceva, eu decid.

Doar ca nu e in regula aceasta politica, trebuie stopata urgent, pentru mine e mai rea decat comunismul. Si pentru ceilalti, dar lumea nu realizeaza, pune botul la propaganda.


Noi avem gaze, nu ca nemtii. Stai ca o sa le ceara de la noi.

Anul trecut ( sper sa nu ma insel ) prin Primavara sau acum 2 ani ( oricum, dupa ce a inceput razboiiul din Ucraina ), UE a spus prin Bruxeless ca ( celelalte tari trebuie sa contribuie la buna economie al altora tari membre UE ), deci, gazul pe care il avem trebuie dat ( ca si ajutor ) pentru celelalte tari din UE.

#31
Toymachine

Toymachine

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 17.12.2019

View PostNeaceasca85, on 22 martie 2024 - 10:43, said:

Vrem Revolutie 1989 style la Bruxelles. Sau in SUA, de unde vin aceste idei represive.

adica impuscam un lider si pe nevasta, lasam esantionul 2 sa preia puterea si mergem fix cu aceasi oameni inca 33+ ani ?
Mda, super "revolutie". Eu zic sa stai linistit, ca nu te da afara fratele de la job ca sa-ti faci griji de finante prea curand.

#32
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

View Postraducanu969, on 22 martie 2024 - 11:40, said:

Anul trecut ( sper sa nu ma insel ) prin Primavara sau acum 2 ani ( oricum, dupa ce a inceput razboiiul din Ucraina ), UE a spus prin Bruxeless ca ( celelalte tari trebuie sa contribuie la buna economie al altora tari membre UE ), deci, gazul pe care il avem trebuie dat ( ca si ajutor ) pentru celelalte tari din UE.

Pai mi se pare normal.

Si austriecii au contribuit la buna economie a Romaniei, adica daca noi n-am reusit sa ne taiem padurile, ne-au ajutat ei. :)

#33
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Exista si solutii. Poti sa iti izolezi mai bine casa, sa montezi o ventilatie cu recuperare de caldura, sa iti iei un hibrid etc. Unele mai scumpe, altele mai accesibile, vezi izolatia termica suplimentara. Eu am izolat casa in 2009 cu neopor de 10 cu densitate de 18kg/mc, practic echivaland cu 14 cm de polistiren EPS15. Si nu era nebunia de acum cu pretul la gaze... In pod am 20 de cm de expandat de 18kg/mc, podeaua e izolata cu 11 cm de extrudat. Unele sunt fezabile chiar si cu casa finalizata, vezi podul. Acolo mai pot suplimenta fara mare deranj.

#34
Toymachine

Toymachine

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 17.12.2019

View PostCRG, on 22 martie 2024 - 11:48, said:

Exista si solutii. Poti sa iti izolezi mai bine casa, sa montezi o ventilatie cu recuperare de caldura, sa iti iei un hibrid etc. Unele mai scumpe, altele mai accesibile, vezi izolatia termica suplimentara. Eu am izolat casa in 2009 cu neopor de 10 cu densitate de 18kg/mc, practic echivaland cu 14 cm de polistiren EPS15. Si nu era nebunia de acum cu pretul la gaze... In pod am 20 de cm de expandat de 18kg/mc, podeaua e izolata cu 11 cm de extrudat. Unele sunt fezabile chiar si cu casa finalizata, vezi podul. Acolo mai pot suplimenta fara mare deranj.

evident ca poti, inca e chiar o idee buna, pentru propriul confort si buzunar/portofel ( daca iti permiti desigur )

ce nu-mi convine mie,este ca pretul creste ARTIFICIAL, prin taxe stil : salvam planeta ( de parca are nevoie de salvare, worst case scenario nu o sa moara planeta, murim noi deorecere nu mai este locuibila pentru mamifere sau cine stie ce ). Si nu peste tot, doar in UE, de parca China, India , Russia , chiar si SUA ( da, da, sunt printre top 3 poluatori ) joaca cu aceleasi reguli
ne bagam la o cursa ( a binestarii populatiei ) dar noi ne impuscam in picior la inceput in timp ce China baga 3 energizante si pleaca cu 3 secunde inainde de start-ul oficial.
Genial, ce pot sa zic.

#35
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004

View Postlaffin, on 22 martie 2024 - 11:00, said:

foarte bine! gata cu poluarea pe gratis!

Haide, aplaudaţi ca focile (scuze faţă de aceste simpatice vietăţi) ca la Congresul al XIV-lea al P.C.R. sau la ca la orice congres P.M.R./P.C.R.
Poluarea gratis se rezolvă prin I.T.P. şi controale în trafic. Nu respecţi normele de poluare: amendă. La maşini eventual confiscarea talonului.
M-am săturat de poluarea din Bucureşti, dar nu-mi plac extremisme de genul ăsta.

View PostNeaceasca85, on 22 martie 2024 - 10:57, said:

djl, ti se pare ca in Bucuresti transportul in comun e nefolosit? E supra-aglomerat. Acolo metroul e cel mai fezabil dar si ala e full..

E folosit, dar e încetinit de maşini. Asta face ca un vehicul să se mişte mai încet, deci efectuează mai puţine curse, aşa că ai capacitate de transport mai mică.
Dacă Ceaşcă nu era idiot, în loc să facă inutilitatea aia de Casa Poporului (Republicii), făcea mai multe linii de metrou, cu staţii eventual mai dese pe alocuri, deci chiar făcea economie pe termen lung; liniile de metrou dublate sau ajutate de tramvaie + pe unde nu se justifica metrou, mai multe tramvaie; dar dobitocul a tăiat din liniile de tramvai.

View Postkolfleading, on 22 martie 2024 - 10:58, said:

Exista viata si dincolo de combustibilii fosili.
Nu va mai agitati atata fara rost.

View PostImback, on 22 martie 2024 - 10:59, said:

Asa zice la ong la manual ?



View PostImback, on 22 martie 2024 - 11:19, said:

Habar n-ai ce spui.
Ca sa-ti demonstrez ca sustii tampenii bagate in cap de cei care fac bani pe creduli ca tine, iti explic fenomenul acestor taxari si nejustificarea lor.
Daca exista viata dupa combustibilii fosili, prima data dezvolti alternativa, o faci accesibila tuturor, si daca refuzul oamenilor de a trece la ceva mai bun, alternativ si nepoluant, ete asa mare, atunci taxezi.
Dar momentan se taxeaza ceva vital pentru oameni, la care nu exista nicio alternativa.
Asa ca poti gandi, in loc sa duci in derizoriu o discutie, si sa aberezi cu daci si tuneluri intr-o discutie despre taxe si impozite.

Există viaţă după fosili. Energia electrică o poţi produce din mai multe surse.
Problema e că asta a ajuns prea propagandistică. Emisii 0 şi alte prostii.
Când o să fie sigură lumea că electricitatea e ieftină, când vor avea maşinile electrice unele avantaje pe care nu le au acuma, va renunţa lumea la fosil. Nu imediat, dar nici nu vor mai fi aşa de mulţi cu fosili. Cine a obligat lumea să renunţe la lumânări şi locomotive cu aburi. Şi pe petrolişti sunt supărat, că din cauza lor au dispărut tramvaie şi troleibuze în unele oraşe. Nah, măcar azi avem troleibuze cu autonomie care se pot încărca de la reţeau de contact, deci aici avantaj în plus, pe care la turismul electric nu-l ai.

Edited by djl, 22 March 2024 - 12:01.


#36
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023

View PostCRG, on 22 martie 2024 - 11:48, said:

Exista si solutii. Poti sa iti izolezi mai bine casa, sa montezi o ventilatie cu recuperare de caldura, sa iti iei un hibrid etc. Unele mai scumpe, altele mai accesibile, vezi izolatia termica suplimentara. Eu am izolat casa in 2009 cu neopor de 10 cu densitate de 18kg/mc, practic echivaland cu 14 cm de polistiren EPS15. Si nu era nebunia de acum cu pretul la gaze... In pod am 20 de cm de expandat de 18kg/mc, podeaua e izolata cu 11 cm de extrudat. Unele sunt fezabile chiar si cu casa finalizata, vezi podul. Acolo mai pot suplimenta fara mare deranj.

Intradevar, se poate, dar Te-ai intrebat, Oare ne permitem un asmenea lux? Nu toti avem veniturile tale, nu toti lucram 8 h pe zi, nu toti avem prime + tichete vacanta, etc.
Totusi, ar trebui voi cei mai Bogati, sa va ganditi si la noi, cei de jos, eu ca sa pun o paine pe masa, trebuie sa muncesc si in conditii meteo Vitrege, ca de, Nu am avut banii necesari de a plati un loc caldut, la stat.

View PostNeaceasca85, on 22 martie 2024 - 11:39, said:

Scumpiri si proteste, sper cat mai multe proteste.

Decat mizeria de energie asa zis verde (non energie de fapt), la nervi, spun, ca mai bine sa se aleaga praful de tot. Mai bine mor decat sa vad comunismul cu alta culoare, cea verde.


Tare, asta ma face sa rad.



https://newsweek.ro/...1-ianuarie-2024


Si exemplele pot continua

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate