Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
arii

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte
 Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?
 Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 

Taxa pe carbon pentru ardere de combustibili fosili

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
231 replies to this topic

#73
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,956
  • Înscris: 14.10.2008

View Posthorny_hornet, on 22 martie 2024 - 14:36, said:

E în interesul nostru să renunțăm la combustibili fosili, îi importăm din niște țări cam retrograde și beligerante pe bani serioși, deci finanțăm niște guverne criminale. Mi se pare mai mișto să ne bazăm pe resurse regenerabile de la noi din grădină. Eu conduc o mașină diesel, deci ar trebui să mă deranjeze, dar îmi dau seama că există o logică în ceea ce fac, pe lângă faptul că ne facem datoria de pământeni să folosim vaselină când violăm planeta.
Nu sunt de acord cu politica statelor ce au aceste bogatii, dar tot consider ca nu se poate fara ele.

#74
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,401
  • Înscris: 23.04.2007

View Poststefan0011, on 22 martie 2024 - 12:53, said:

Europa poluează de 100 de ori mai puțin decât Asia, africa, americile, Rusia.
Ai ceva date sau vorbesti si tu?
Neamtu arde motorina si face 100k km in 3 ani cu touringul, de aia ne ajung in Romania masini cu 4-5 ani vechime si 200k km sau 300, cine stie...Isi permite naveta de sute de km zilnic fara probleme.
Nigerianul crezi ca are bani sa mearga atat?Sau rusul? Oamenii din tarile sarace merg cat ii tine buzunarul, nu cat ar vrea cu adevarat.

View PostImback, on 22 martie 2024 - 13:49, said:

Utopie propuneti, voi.
Utopie e sa crezi ca atunci cand un Logan e 11k si Ciolacu fabrica in curtea guvenului un Spring de 20k, tu vei da navala sa il cumperi de la Ciolacu. Sau Drula sau cine vrei tu si atunci renunti la masina ta. Momentan nu se poate face electrica la pret mai bun decat cea pe combustie cu aceleasi caracteristici pentru mase. Dar sa dai vina pe guverne in loc sa te uiti in portofelul tau si sanatatea ta e ca si cand iti furi singuri caciula si strigci :  Hotul !

View Posthorny_hornet, on 22 martie 2024 - 14:00, said:

Așa au sărit oamenii în sus și când UE a permis doar becurile cu LED, vai ce tragedie... Posted Image
Si cu SGR-ul. De la 30k recipiente colectate lunar s-a ajuns la 2milioane la cateva zile. Cand e ars cu, chitantierul, poporul invata, daca il lasi liber face ce il taie capul, nu mai gandeste.
Daca am primi benzina ca in Venezuela cu 10bani litrul, ce am face? Am freca masina in prostie, nu ne-ar mai pasa de nimic.
Cand am avut si eu prima masina pe GPL si ajunsesem la 22-24ron suta de km in oras ce credeti ca faceam? Drumuri cu masina pt orice, era aproape gratis. Pe benzina aveam 75 lei suta de km comparativ.

View Posthorny_hornet, on 22 martie 2024 - 14:36, said:

E în interesul nostru să renunțăm la combustibili fosili, îi importăm din niște țări cam retrograde și beligerante pe bani serioși, deci finanțăm niște guverne criminale.
Sunt o groaza in tara care traiesc din distributia produselor chinezesti. Daca ataca Taiwan-ul si li se impun sanctiuni, care e calea corecta?
1. Aveti remuscari ca au aia bani de invazii?
2. Cum va trai Europa fara made-in-china? Adica cu made-in-alta parte mai scump?

Concluzia e ca omenirea prefera din necunostinta in cauza(prostie sau ce vreti voi) sau voit confortul(combustibili ieftini) in dauna sanatatii, asta e clar. Daca maine combustibilii ar fi de 10 ori mai scumpi(razboi, se termina rezervele naturale, etc), atunci imediat cei care tipa ar da-o in dom'le ...e mai sanatos un oras cu masini electrice sau tranport electric  ca sa nu zica dom'le, nu ne permitem sa mergem cu passatul cu 6%, e 75 lei litrul de motorina.

Edited by AdrianHH, 22 March 2024 - 14:57.


#75
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,100
  • Înscris: 23.09.2005
Stai, djl! De unde ai stiut ca poza a fost facuta dupa un meci de fotbal!?

[ https://i.postimg.cc/PJDq4SNZ/Astonished-emoticon-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#76
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.02.2010

View Postdjl, on 22 martie 2024 - 10:50, said:

Dacă tot vor să facă ceva bun, ar trebui ca această taxă să nu fie plătită de cei care prestează servicii de transport în comun (inclusiv taxi şi ride sharing). O folosire mai mare a transportului în comun poate reduce poluarea în oraşe.
Care este diferenta intre harbul meu in care merg singur, si taxi in care ma duce soferul doar pe mine? Cum poti sa incluzi taxi si ride sharing la transport in comun?

Cat despre taxele impuse de UE, eu zic ca se destrama UE pana la punerea in aplicare a regulilor aberante. Sau europenii cu drepturi, vor pleca si acum capul si vor plati mofturile lu' Ursula si lu' Greta.

View PostCRG, on 22 martie 2024 - 13:48, said:


Acuma ce sa zic si eu... cate zile de concediu am spart si cate weekend-uri am ars ca sa invat pentru examene. Am avut ani in care nu plecam nicaieri in concediu pentru ca imi consumasem toate zilele de concediu pentru examenele post-universitare. Iar de luni inapoi la job, cu nopti pierdute si acolo... Nush ce faceau cei care se plang in timpul asta... Eu am facut sacrificii atunci cand a fost cazul.

Conditia sociala nu este o cauza, ci o consecinta..
Asta este mentalitatea unia care a avut pe tava mostenire de la parinti.
Mergi te rog, si explica asta unui copil din satele Romaniei, care s-a nascut intr-o familie care abia isi permite sa-i dea sa manance odata pe zi paine goala.
Ce drag imi este de voi astia care ati invatat si v-ati sacrificat......

#77
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,062
  • Înscris: 06.09.2008
nu mai ziceti de ride sharing, toate sunt taxi.

View Posthorny_hornet, on 22 martie 2024 - 14:36, said:

... conduc o mașină diesel, deci ar trebui să mă deranjeze, dar îmi dau seama că există o logică în ceea ce fac, pe lângă faptul că ne facem datoria de pământeni să folosim vaselină când violăm planeta.
Pe logica sa moara mama Posted Image, provoc astm copiilor si seniorilor si ma doare-n c^r.

Edited by sirgoofy, 22 March 2024 - 15:36.


#78
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostImback, on 22 martie 2024 - 13:49, said:

Utopie propuneti, voi.
Creati probleme la care nu aveti solutii.
Gasim  solutii dupa, in timp, dar asta-i viata renuntam la tot, nu prea functioneaza.
Nu ti-a cerut si nu-ti va cere nimeni sa renunti la tot.
Asta este o minciuna gogonata bagata de la tine.

View Postraducanu969, on 22 martie 2024 - 12:13, said:

Intradevar, se poate, dar Te-ai intrebat, Oare ne permitem un asmenea lux? Nu toti avem veniturile tale, nu toti lucram 8 h pe zi, nu toti avem prime + tichete vacanta, etc.
Totusi, ar trebui voi cei mai Bogati, sa va ganditi si la noi, cei de jos, eu ca sa pun o paine pe masa, trebuie sa muncesc si in conditii meteo Vitrege, ca de, Nu am avut banii necesari de a plati un loc caldut, la stat.
Tocmai de aceea am scris deja, se are in vedere ca banii incasati din aceste taxe sa fie folositi pentru protejarea consumatorilor vulnerabili.

#79
Toymachine

Toymachine

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 17.12.2019

View PostAdrianHH, on 22 martie 2024 - 14:25, said:

Nu e nimic extremist, doar o lipsa completa de intelegere a problemei.
In 1900 eram 1 miliard de oameni. Aia ardeau zero litri benzina in viata de zi cu zi. Daca ar fi fost 8.5 miliarde ardeau zero litri de benzina pe zi.
Tu faci o confuzie grava. Planeta s-a incalzit de la combustibili arsi, nu de la masini cu sau fara ITP pe bune. Ne-am stricat plamanii de la noxe si praful ridicat de masini pe combustie, nu e de la nea dorel de la ITP care a luat 100 ron shpaga si lasa cazanul vechi pe strada.

Populatia UE- aproape 400 mil
CN + India - vreo 2.5 miliarde
si vin din urma si alte tari din Asia care se industrializeaza ( "polueaza " ) , plus Africa, zone unde usor usor creste nivelul de trai ( adica fac rost de masini ). Plus America
De maine tot european pe bicicleta si mancare vegana , ca vaca face gaz metan
si tot e o picatura in ocean in procesul de "salvat planeta" ( repet, planeta n-o salvam noi, doar tragem de timp asupra actualelor conditi de viata dp ea )

ori punem TOTI umarul la procesul verde, ori nu, dar dc sa fim noi aia cu taxe iar restul nu ?

#80
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,956
  • Înscris: 14.10.2008
Industria nu mai e in Europa iar populatia da-o dracu. Asa se gandeste. Unde e industria, nu merge cu verde. Si chiar Germania baga carbune pe ascuns mai ales iarna.

#81
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostToymachine, on 22 martie 2024 - 15:39, said:

ori punem TOTI umarul la procesul verde, ori nu, dar dc sa fim noi aia cu taxe iar restul nu ?
In primul rand, pentru ca cineva, undeva, trebuie sa inceapa. Si treptat se vor alinia toti.
Nu e solutia perfecta, dar NU exista o solutie mai buna si care sa fie si realist de pus in practica.

In al doilea rand, vezi partea subliniata, extrasa din raportul IPCC. Istoric, acumulat, populatia UE a contribuit mai mult la emisii.

A.1 Human activities, principally through emissions of greenhouse gases, have unequivocally caused global warming, with global surface temperature reaching 1.1°C above 1850–1900 in 2011–2020. Global greenhouse gas emissions have continued to increase, with unequal historical and ongoing contributions arising from unsustainable energy use, land use and land-use change, lifestyles and patterns of consumption and production across regions, between and within countries, and among individuals (high confidence).

A.2 Widespread and rapid changes in the atmosphere, ocean, cryosphere and biosphere have occurred. Human-caused climate change is already affecting many weather and climate extremes in every region across the globe. This has led to widespread adverse impacts and related losses and damages to nature and people (high confidence). Vulnerable communities who have historically contributed the least to current climate change are disproportionately affected (high confidence).

A.2.1 It is unequivocal that human influence has warmed the atmosphere, ocean and land. Global mean sea level increased by 0.20 [0.15 to 0.25] m between 1901 and 2018. The average rate of sea level rise was 1.3 [0.6 to 2.1] mm yr-1 between 1901 and 1971, increasing to 1.9 [0.8 to 2.9] mm yr-1 between 1971 and 2006, and further increasing to 3.7 [3.2 to 4.2] mm yr-1 between 2006 and 2018 (high confidence). Human influence was very likely the main driver of these increases since at least 1971. Evidence of observed changes in extremes such as heatwaves, heavy precipitation, droughts, and tropical cyclones, and, in particular, their attribution to human influence, has further strengthened since AR5. Human influence has likely increased the chance of compound extreme events since the 1950s, including increases in the frequency of concurrent heatwaves and droughts (high confidence).

Edited by kolfleading, 22 March 2024 - 16:00.


#82
vis_constructiv

vis_constructiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 28.12.2012
Cred ca ar trebui sa introducem exploatarea hidrocarburilor
prin fracturare hidraulica. Ca americanii

#83
thunderbolt

thunderbolt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.05.2008

View PostCRG, on 22 martie 2024 - 11:48, said:

Exista si solutii.
Unele sunt fezabile chiar si cu casa finalizata.
Posted Image  Trebuie doar sa-ti pese si sa te ocupi.

View Postraducanu969, on 22 martie 2024 - 12:13, said:

Intradevar, se poate, dar Te-ai intrebat, Oare ne permitem un asmenea lux? Nu toti avem veniturile tale, nu toti lucram 8 h pe zi, nu toti avem prime + tichete vacanta, etc.
Totusi, ar trebui voi cei mai Bogati, sa va ganditi si la noi, cei de jos, eu ca sa pun o paine pe masa, trebuie sa muncesc si in conditii meteo Vitrege, ca de, Nu am avut banii necesari de a plati un loc caldut, la stat.
Eu am facut-o, si nu am lucrat la stat. Nici nu sunt bogat. Dar am muncit, nu am asteptat sa-mi pice nimic din cer.

#84
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Pt ca divizarea e chiar de la Uniune. Fiecare isi apara intresele. Unii obliga,altii contest si restul ghiocel.Aici intra Ro. Ce ai exxemplificat sant tari unitare,NU uniune de tari.La noi in gradina sant ...mangle si intrese ale celor 24 tari.   China/India US/tari africane/tari sudamericane/canada etc sant individuale.  Hotarasc reguli pe barba lor. Au sumedenie de parcuri nohomosapiens .  Dar au si politici de dezvoltare pe termen lung,indiferent de cine e la butoane vremelnic.  Timpul imi va da dreptate.

#85
Toymachine

Toymachine

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 17.12.2019

View Postkolfleading, on 22 martie 2024 - 15:55, said:

In primul rand, pentru ca cineva, undeva, trebuie sa inceapa. Si treptat se vor alinia toti.
Nu e solutia perfecta, dar NU exista o solutie mai buna si care sa fie si realist de pus in practica.

In al doilea rand, vezi partea subliniata, extrasa din raportul IPCC.

A.2 Widespread and rapid changes in the atmosphere, ocean, cryosphere and biosphere have occurred. Human-caused climate change is already affecting many weather and climate extremes in every region across the globe. This has led to widespread adverse impacts and related losses and damages to nature and people (high confidence). Vulnerable communities who have historically contributed the least to current climate change are disproportionately affected (high confidence).

Legat de prima parte ( e si o gluma care incepe asa ) , sa inceapa tarile cu cel mai mare procent de poluare raportat la populatie, ce zici de asta ?
De asemenea, dc presupui sa vor alinia toti ? Poate China asteapta sa vada impactul economic, si daca concluzioneaza ca nu-i pt ei, nu adopta nimic, nu-i ca si cum legile / regulile "verzi" sunt o contanta universala, gen gravitatia.
Si sa vad cum ii spui unui african sau asiatic care pana nu demult avea acces doar la caruta, ca acum trebuie sa renunte la masina, masina pe care si-o permite doar de 5/10 ani, si sa revina la caruta, deoarece polueaza. N-o sa-ti raspunda ca se va alinia si el cu EU atunci cand minimul pe econ in Kandahar va fi ca in Germania, cu aceasi infrastructura ? Deci p**a aliniere.
Chinezului oricum n-o sa-i spui nimic, ca-l bufneste rasul doar la idee.

Legat de-a 2 parte: schimbarile climatice inevitabil ne vor afecta pe toti, daca nu generatia actuala atunci sigur urmatoarea. Va schimba complet viata urmasilor nostri ? Posibil. Va veni o noua mini era glaciera ? Posibil.
Va fi sf omenirii ? nu cred, poate nici macar a civilizatiei, dar NU-MI pasa, voi fi mort demult, iar generatie "de sacrificiu" am tot fost, mai lasa si pe altii.

#86
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Fracturarea merge daca ai galagie de zone nepopulate. Si acolo apar prob.     E prea invaziv.    Metale rare>energie ,,curata,,.  Aceasi distrugere de mediu dar avansezi tehnologic>platesti refacera zonei de extractie.

#87
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostToymachine, on 22 martie 2024 - 16:08, said:

Legat de prima parte ( e si o gluma care incepe asa ) , sa inceapa tarile cu cel mai mare procent de poluare raportat la populatie, ce zici de asta ?
Tarile "civilizate" au contribuit pana acum cel mai mult, ce zici de asta?

View PostToymachine, on 22 martie 2024 - 16:08, said:

african sau asiatic care pana nu demult avea acces doar la caruta,
Asta cofirma exact ce spuneam mai sus si ce scrie in raportul IPCC.


View PostToymachine, on 22 martie 2024 - 16:08, said:

De asemenea, dc presupui sa vor alinia toti ?
Nu ai alta solutie practica.

View PostToymachine, on 22 martie 2024 - 16:08, said:

NU-MI pasa
Pai puteai sa spui doar atat. Restul e doar balast.

#88
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,774
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajrelu11051, pe 22 martie 2024 - 10:28, a scris:

Taxa noua incepand cu 2027 ... la cererea UE
La cererea tuturor membrilor care impreuna reprezinta tarile din UE Posted image Firmele care lucreaza cu emisii si aviatia platesc aceste taxe demult... vine vremea la toata lumea.

Vizualizare mesajToymachine, pe 22 martie 2024 - 15:39, a scris:

dar dc sa fim noi aia cu taxe iar restul nu ?
"Fii tu schimbarea pe care vrei sa o vezi la altii"... daca fiecare asteapta ca altii sa miste nu mai misca nimeni spre protectia mediului. Trebuie luat taurul de coarne si dat exemplu altora Posted image

Edited by andreic, 22 March 2024 - 16:26.


#89
Toymachine

Toymachine

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 17.12.2019

View Postkolfleading, on 22 martie 2024 - 16:21, said:

1. Tarile "civilizate" au contribuit pana acum cel mai mult, ce zici de asta?
2. Asta cofirma exact ce spuneam mai sus si ce scrie in raportul IPCC.
3. Nu ai alta solutie practica.
4. Pai puteai sa spui doar atat. Restul e doar balast.

1. Deci e datoria noastra sa ne aliniem cu tarile asa zice civilizate care au poluat in nestire pentru a-si ridica nivelul de trai unde e acum ? Pai zic si eu ca africanul: cand nivelul de trai la noi e identic cu cel al Germaniei ( cu infrastructura cu tot ) atunci sa bage aceleasi tarife la combustibili si alte aberatii verzi.
2. ma bucur ca suntem de acord
3. nu ai NICI o solutie practica. Sau crezi ca taxand saracii la nivel de bogati ( cum ii zici tu, aliniere )  brusc iese din joben solutia high tech pt energie gratis
Sa faca solutia practica, apoi o aplicam. Pana una alta, e doar taxare de dragul taxarii
4. Faptul ca nu-ti plac argumentele prezentate nu inseamna ca nu-s reale.

in fine, eu sunt fan UE, dar cu masuri de genul, in care ne baga in aceasi oala cu europa de Vest ( la taxe ) dar avem venituri de ...se stie...nici nu ma mira ca polemica Rusiei are atat avant.

View Postandreic, on 22 martie 2024 - 16:25, said:

"Fii tu schimbarea pe care vrei sa o vezi la altii"... daca fiecare asteapta ca altii sa miste nu mai misca nimeni spre protectia mediului. Trebuie luat taurul de coarne si dat exemplu altora Posted Image

pai fii, te opresc eu ?
aaa, stai, tu vrei sa fim OBLIGATI sa fim schimbarea pe care  bla bla..
brusc nu mai e acelasi citat, nu crezi ?

#90
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,401
  • Înscris: 23.04.2007

Vizualizare mesajblogeranonim, pe 22 martie 2024 - 15:28, a scris:

Ce drag imi este de voi astia care ati invatat si v-ati sacrificat......
Nu ai cum sa intelegi.
La mine in serie, in facultate, din 80 de oameni stii care era cel mai destept?
Unu dintr-un sat de langa Campina, familie saraca cu 4 copii. Bineinteles ca din anul 5 lucra deja la Orange.
Prin 2005 alt coleg isi flutura intr-o pauza portofelul, 4000...ceva lei cash retin(o bursa era 200 ron ! ca sa va faceti o idee ). Dacie noua. Smecher cu tatic cu bani. Ca el mai erau destui intr-o forma sau alta.
Toata stima mea pt primul. Un mare bleah pt al doilea. Fiecare  isi alege favoritul.

Exemplul 2, prieten foarte buna. A invatat programare de 20 + ani incoace. Urmeaza sa dea comanda pt Tesla. Putea fi un combinator, unul care s-a descurcat , si isi lua un BMW/AUDI 300+cai, etc, nu?

Edited by AdrianHH, 22 March 2024 - 16:47.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate