Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Nu reusesc sa ma ingras!

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 06.08.2015

View Postlost2209, on 16 martie 2024 - 21:47, said:

Paine cat mai multa, ciocolata, spaghete, sunca de porc ca e greu digerabila, ti se pune un strat slanos imprejurul abdomenului, mancare de pranz la ora 22, pe langa aia normala de pranz de la 12-13, fara fructe ca iti taie pofta de mancare. Mancarea sa o mananci rapid, gen 7-8 minute maxim. Am avut si eu o perioada cand ma uitam la culturisti dar imi era lene sa trag de fiare. Mancam cat mai mult: gen 2-3 paini pe zi cu sunca intre ele, mancam seara mancare de pranz carne cu grasime cat mai multa. Pusesem 15 kg de slana in 2-3 luni, bineinteles fara pic de muschi. Eram un fel de bombardier in tricou mulat Armani. Cele 15 kg le-am dat jos mai rapid in 1-2 luni cu regim sever. Orez fiert dimineata, la pranz si seara. Dar numa orez fara nimic altceva.
Man, dar mai bine slabanog decat slanos. O sa devii falcos, patratos la fata, nu o sa mai te poti apleca sa-ti legi sireturile, o sa arati cu 5-6 ani peste varsta normala, mai matur, o sa-ti blestemi zilele.
"fara fructe ca iti taie pofta de mancare" total gresit
fructele iti dau pofta de mancare, fac sa secrete hormoni mai multi pentru a induce foamea, si mai si produc acid in exces

#38
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 01.09.2021

View Postabac, on 16 martie 2024 - 14:50, said:

Ai BMI normal de aproape 19.

1,85 și 65 kg e normal? Eu am 1,82 și 75 kg și sunt destul de slab. El e mai rău...

#39
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,386
  • Înscris: 28.10.2018
WHO zice ca e in limite normale.

https://www.who.int/...recommendations

#40
lost2209

lost2209

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 24.04.2008

View Postgogosaru100, on 16 martie 2024 - 22:36, said:

"fara fructe ca iti taie pofta de mancare" total gresit
fructele iti dau pofta de mancare, fac sa secrete hormoni mai multi pentru a induce foamea, si mai si produc acid in exces

Asa o fi, in schimb eu imi mentin silueta renuntand la masa de seara. Pe la 19 imi vine sa ma urc pe pereti de foame, in schimb mananc 1-2 mere sau portocole sau ce gasesc,  si pana a doua zi nu mai am absolut nici o treaba, nici o senzatie de foame.. iar a doua zi mananc normal fara nici un fel de foame indusa de fructele din seara trecuta cum spui tu...

Edited by lost2209, 17 March 2024 - 08:19.


#41
lost2209

lost2209

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 24.04.2008

View Poststefan0011, on 17 martie 2024 - 01:25, said:

1,85 și 65 kg e normal? Eu am 1,82 și 75 kg și sunt destul de slab. El e mai rău...

Parca era faza aia..1.82h cu 82kg la barbati iar la femei cu 10 kg mai putin, sa zicem 1.70h cu 60 kg. Cica sunt siluetele perfecte la barbati/femei.

#42
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Eu am reteta de ingrasat din armata: 3 mese principale + gustare la 10.30 ( dimineata 7.30 o portie de mancare, pranz 14.00 ciorba si un fel de mancare, cina 18.00 un fel de mancare) somn minim 7h, miscare fara efort , fara stres! si in 3-4 luni sigur pui Posted Image

#43
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,530
  • Înscris: 20.10.2006

View Postjeffy86able, on 16 martie 2024 - 13:33, said:

Fix asta a zis ca nu vrea sa faca.
Atunci nu o sa se ingrase si aia e.

#44
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,173
  • Înscris: 24.11.2006

View PostMindArchitect, on 16 martie 2024 - 11:21, said:

De ani de zile incerc sa ma ingras, am incercat carbohidrati, mama lor de nu am incercat toate variantele.
Facut si analize.
Nu ca sunt foarte slab dar imi doresc sa ma ingras.

Poate aveti ceva sfaturi, idei, poate v-ati ingrasat voi.

Precizez ca ma refer la varianta sanatoasa, nu discut de baut coca cola si mancat fast food ca apoi urmeaza subiect legat de imbolnavire.

Bea bere! Posted Image

Quote

Prin urmare, berea este un aliment. Un litru de bere echivalează cu: jumătate de kilogram de cartofi, 65 de grame de unt, 6 ouă, 0,75l lapte sau un sfert de pâine

Edited by un_el, 17 March 2024 - 14:27.


#45
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Naspa! am incercat "tratament" cu 1- 1,5l / zi bere.. inafara de faptul ca te duci la 3-4h cu susu nici o sansa la mine Posted Image

#46
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 23.12.2007
Fa foame bruta cu zilele si repetata iar intre, minci ce-ti place....vei vedea ce rapid se organizeaza organismul in a-si face rezerve

#47
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.06.2017

View PostMindArchitect, on 16 martie 2024 - 11:21, said:

De ani de zile incerc sa ma ingras, am incercat carbohidrati, mama lor de nu am incercat toate variantele.
Facut si analize.
Nu ca sunt foarte slab dar imi doresc sa ma ingras.

Poate aveti ceva sfaturi, idei, poate v-ati ingrasat voi.

Precizez ca ma refer la varianta sanatoasa, nu discut de baut coca cola si mancat fast food ca apoi urmeaza subiect legat de imbolnavire.

Din ce am observat la tine, esti foarte delasator, nu e primul thread pe care il creezi, probabil doar din plictiseala, fara a ajunge la o concluzia sau un rezultat.
Ca sa poti fi indrumat trebuie sa oferi cateva informatii, nu avem nevoie de numele tau, dar sexul, varsta, inaltimea, greutatea curenta, stilul de viata, in mare, regimul alimentar, anumite afectiuni sau operatii, toate astea conteaza, ca degeaba iti recomand tractiuni daca tu esti ciung de 2 maini si scrii pe forum cu neuralink.

Combinatiile generale le ai asa:
- calorii mancate > calorii folosite = iei in greutate, grasime
- calorii mancate < calorii folosite = scazi in greutate, grasime si muschi
- calorii mancate = calorii folosite = ramai pe acolo

- exercitii de rezistenta + calorii mancate > calorii folosite = obtii grasime si muschi (difera cat iei la fiecare in functie de cum e compusa alimentatia, putine proteine si multe grasimi si carbo, iei mai multe grasimi, mai multe proteine, iei mai mult la masa musculara si mai putin la grasime)
- exercitii de rezistenta + calorii mancate <= calorii folosite = teoretic scazi la grasime si mentii sau cresti usor la masa musculara

cand zic > sau < ma refer la o diferenta de 5-10% din rata ta de baza.
daca tie iti trebuie 2000kcal, regim de baza, un surplus inseamna 2001-2200kcal si un deficit e 1800-1999kcal

BAFTA!
daca te sinchisesti sa pui aici un raspuns cu ce ai incercat, chestii concrete, nu ambiguitati de genul "am incercat de toate", poate mai continuam discutia

#48
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,625
  • Înscris: 15.06.2007

 MindArchitect, on 16 martie 2024 - 11:21, said:

De ani de zile incerc sa ma ingras, am incercat carbohidrati, mama lor de nu am incercat toate variantele.
Facut si analize.
Nu ca sunt foarte slab dar imi doresc sa ma ingras.

Poate aveti ceva sfaturi, idei, poate v-ati ingrasat voi.

Precizez ca ma refer la varianta sanatoasa, nu discut de baut coca cola si mancat fast food ca apoi urmeaza subiect legat de imbolnavire.
eu nici cu 2 L de cola pe zi nu m-am ingrasat.   Daca nu manc un kil de ciocolata pe saptamana ma simt fara energie.

De ce vrei sa te ingrasi? La vrei sa iti creasca țîțe? Burta? Sau gușă?

Ppti sa mergi la sala, sa tragi tare, pui 15kg de masa musculara, apoi te lasi, dar pastrand apucatura de alimentatie dobandita, sigur te vei ingrasa pe urma, pe masura ce muschii se atrofiaza si depui osanza.

Edited by tfmercedez, 18 March 2024 - 18:11.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate