Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

V-au fost taiate vreodata utilitatile (sau alte servicii) pentru neplata?

  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
tudorel2000

tudorel2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 19.07.2022
Nu s-a intamplat niciodata sa taie utilitatile pentru ca  plata facturilor  este primul lucru facut  fac cand intra  leafa de contabil. Cand  telefonul  fix era pe numele lui mama care este pensionara mereu am platit penalizari . Factura venea la cutia de scrisori cu  1 zi inainte sa fie scadenta dar pe plic scria ca este de mult venita la posta. Am facut reclamatie dar nu am rezolvat nimic si am convins pe mama sa  treaca contractul pe numele meu si am ales sa primesc factura electronica.

#56
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,048
  • Înscris: 30.11.2021
Imi place discutia si mi-ar placea sa discutam maine seara. Vineri seara, bem un paharel cu vin ca este o discutie placuta doar ca ne-a prins o ora mai de somn.

Edited by MindArchitect, 14 March 2024 - 22:29.


#57
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,020
  • Înscris: 02.08.2021

Vizualizare mesajSkyler-ftw, pe 14 martie 2024 - 21:19, a scris:


N-ai avut niciodata fix? Ala se oprea numai daca pica cumva stalpul :))
Nici cu DIGI,
Am avut până acum un an.
Digi, bineînțeles.
Pică curentul, canci fix.

#58
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 28.02.2008
N-am mai avut fix dupa ce a disparut romtelecom, nu stiu ce retea aveau ei atunci.

#59
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,883
  • Înscris: 26.01.2010

Vizualizare mesajvanitty, pe 14 martie 2024 - 21:50, a scris:

eu il folosesc strict pentru facturi de utilitati, plus ca fac screenshot la pagina de dupa plata (un pitic al meu, ca stiu ca daca platesti online, oricum are banca dovada platii) si-l salvez pe calculator

Tu ai mai multi pitici ca mine dar ai mei sunt mai simpli :lol:
Daca vad toate cheltuielile pe aceasi pagina , e mai usor sa nu uit ceva si sa ma regrupez in real time cum ar veni .In felul asta stiu exact cat sa trag de plapuma sau nu

#60
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008

Vizualizare mesajSkyler-ftw, pe 14 martie 2024 - 22:50, a scris:

N-am mai avut fix dupa ce a disparut romtelecom, nu stiu ce retea aveau ei atunci.
Iti mergea fara curent (eu detestam acest fapt, oricum nu-mi placea ca suna foarte tare si se auzea prost pana dupa 1995) daca aveai telefon simplu, fara fax si fara DECT.

Greu am reusit sa trec la RDS cele 2 linii fixe Romtelecom pe care le aveam, acasa si la birou. La birou am avut paralel RDS si RTC 2006-2013 (RTC din 2003 era), acasa l-am portat in 2012, cu taxa reziliere 342 lei si la birou in 2013 (linie cu fax) cu taxa 432 lei. Ce urat a facut tata cand a vazut factura de 432.

Nu puteam trece la RDS pana nu a aparut portarea. Si faxul nu il puteam trece pana nu a bagat RDS fibra la bloc, pe hibrid mergea prost. Acum la birou am doar un telefon cu fax si acasa unul cu fax, unul fara. Bag radio prin telefonul fix in weekend, Antena Satelor si Romania Actualitati. E gratis acasa, la birou e taxabil, SNR Bucuresti apare pe factura. Altfel fixul acasa zace nefolosit, la birou doar trimitem fax si mai raspundem la cine suna.

************
Romtelecom, Romtelefon, Romtelepom, o chestie la care am avut mare placere sa o tai. In 2012 cand a venit fibra RDS acasa, am luat un cutit si am taiat cablurile telefonic si coaxial F11 (gros).

La birou eram ultimul de pe scara cu RTC. In 2016 Telekom a bagat fibra si au daramat complet tabloul telefonic comunist din bloc. Posted image

#61
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,625
  • Înscris: 15.06.2007
Chiar in toamna am constatat ca au taiat curentul , dar ne-am dat seama dupa 3 saptamani. Am dat telefon si s-a remediat in doua zile. Era platit din 2021, si dupa au venit facturi cu minus, am de recuperat vreo 2000 de lei.  Ei scoteau facturi fictive, din burta.. si in 10 ani s-au strans  multe estimari. Cand au citit contorul, a doua data,  au realizat ce idioti sunt.. cum sa facturezi 17000kWh cand pe contor scrie 7000?

Edited by tfmercedez, 21 March 2024 - 08:22.


#62
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,625
  • Înscris: 15.06.2007

 Valy_User, on 14 martie 2024 - 22:43, said:


Am avut până acum un an.
Digi, bineînțeles.
Pică curentul, canci fix.
la inceputul lui Digi erau varza cu incasarile, (inainte de 2010). Lumea s-a prins ca nu se intampla nimic daca nu plateste serviciile. Aveam un prieten care lucra acolo, si i-a spus seful: sa-ti tai singur netul acasa, ca n-ai platit de un an. Apoi au bagat chestia cu taiatu netului automat si s-a rezolvat.

Edited by tfmercedez, 21 March 2024 - 08:50.


#63
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Cum sa lucrezi la RDS si sa nu iti platesti? Posted image

#64
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,530
  • Înscris: 20.10.2006
În primul rând cred ca angajații beneficiază de servicii gratuite/extra-facilități comparat cu oamenii de rând.

#65
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 04.02.2006
Da, de vreo 3 ori am pățit-o cu (Rom)Telekom:
  • pe la mijlocul lui aprilie 2016, într-o dimineață, mi-a apărut mesajul de canal dezactivat la televizor (am înțeles că atunci ar fi fost plată la timp, doar că s-au încurcat cei de la centru, astfel probabil un alt client care nu a plătit a putut continua să beneficieze);
  • prin ianuarie 2017, tot pe la mijloc, am stat câteva ore după școală „rupt de lume“ (sau cum s-o mai spune) din cauza unei întârzieri (aveam servicii la pachet, DTH + internet ADSL + 2 telefoane mobile);
  • prin ianuarie 2019, la fel ca în urmă cu 2 ani, doar că eram din fericire în vacanță.

Edited by ssss, 25 March 2024 - 19:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate