Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

V-au fost taiate vreodata utilitatile (sau alte servicii) pentru neplata?

  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Ati intarziat vreodata cu plata atat de mult incat sa va taie macaroana? Curent, apa, gaz, net, telefon, orice.

Eu am asa in palmares:

- la curent niciodata (am acum sold mare de rau platnic dar e din cauza delay-ului cu care a facturat HE ultimii 2 ani)
- la apa niciodata (nici nu mi-o pot taia fara a intra pe proprietatea mea, deci le-ar trebui mandat si politie-jandarmi, dar le pozez indexul si platesc in consecinta)
- la gaze da, cu Engie am probleme de pret vs cat am eu nevoie sa consum iarna, facturi mari, mi-au fost taiate gazele o data acasa si o data la birou, ei sunt cei mai harnici la asta, cum ai depasit cu o zi scadenta, gata, au venit, au luat gazometrul; am facut plata restabilire in aceeasi zi cu suspendarea furnizarii GN
- la Romtelecom da, cel putin 1 data, doar mai primeam apeluri, cand formam imi zicea post telefonic suspendat pentru neplata, culmea ca asta se auzea daca formam 666 indiferent ca era platit sau nu; ah am mai avut o taiere cand aveam ADSL prin 2010, deci de 2 ori
- la RCS-RDS da, iti apare pe net o pagina cu avertismentul, apoi dupa 15 ale lunii te taie (au scadenta pe 30-31 ale lunii mereu); prin iulie 2020 ultima oara acasa, imi taiasera numai TV-ul, netul si fixul mergeau, i-am pus maica-mii telenovela Kanal D pe tableta Posted image; desi avand FTTH imi puteau suspenda totul din server fara sa se deplaseze, au facut-o doar cu TV-ul, baieti de treaba Digi as usual Posted image
- imi amintesc in anii 90 o taiere de cablu TV ca uitase tata sa plateasca, taiere la propriu pe casa scarii, nu aparusera inca mufele F

Deci, ati comis-o vreodata? Cel mai nasol ar fi o noapte fara curent, oricand pe parcursul anului, sau o noapte fara gaz iarna. Fara apa mai raman, de la problemele retelei sau de la lucrari. Posted image

Daca as avea eu banul si puterea asta, nu s-ar fi intamplat nici cele de mai sus, dupa mine banii sunt facuti sa mearga spre mancare si servicii, dupa aceea vin celelalte cheltuieli, imi mai plateam eu singur utilitatile in facultate, la gazda, trebuia evident sa invat numele proprietarului chiriei. Posted image

Edited by Neaceasca85, 14 March 2024 - 18:43.


#2
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 06.08.2015
la digi odata, din cauza doamnei de la paypoint care mi-a tastat o cifra gresita. tatalui meu i s-a intamplat defapt
am platit 60 lei reconectarea, desi am dovedit ca nu a fost vina mea.
am recuperat si banii din greseala doamnei -pretul abonamentului
dar cei 60 lei, au fost buni de plata

#3
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,042
  • Înscris: 30.11.2021
De 2-3 ori la curent, mi-au taiat curentul.
La gaze cred ca o singura data?
RDS-ul fara numar.

RDS-ul are taxa frumoasa de reconectare de 15 lei, chiar daca nu te deconecteaza.

Este naspa cand iti taie curentul, mananci la lumina de la lumanare, te joci pe telefonul mobil.

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Pe care il incarci in masina, nu? Fara curent nu pot aprinde aragazul. Posted image

Acum se zice domne, cu smart meter iti taie pe loc, fie ca nu platesti, fie ca depasesti puterea (nu am cum ca e trifazat), dar am avut contorul ars-stins intre decembrie 2022 si aprilie 2023 (pentru ca am o ciudatenie cu uptime-ul de la router, sunam sa schimbe contorul doar cand se lua curentul), cand fraier am fost ca nu am consumat mai mult, in PV-ul de inlocuire spuneau ca pentru facturi se vor folosi datele din istoric, neexistand contor martor Posted image

Poti fi rau platnic fie pentru ca uiti (ceea ce eu nu as face) fie pentru ca nu ai bani (sper sa nu fiu in situatia asta vreodata, vreau sa bag si la Loto ca sa am bani de curent si gaz).

Edited by Neaceasca85, 14 March 2024 - 18:54.


#5
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 24.09.2017
nu, ca de vreo 10 ani, daca nu mai bine, am totul online. singurul lucru care inca il platesc la ghiseu e apa. care apropo, la noi e foarte scumpa, toti vorbesc de gaze si curent dar pe mine apa ma omoara, ultima factura, 162RON/11.5 mc.

asa ca doar sa raman fara bani, atunci sa mi le taie. la bloc si daca nu dau drumul la caldura tot am peste 20 de grade. curentul e aproape inexistent, dar apa frate!!!!

Edited by bobitad, 14 March 2024 - 18:55.


#6
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Inainte de a ma insura mi-au taiat curentul de 2 ori ca nu-l plateam.
Acum nu mai am problema asta ca se ocupa nevasta-mea de toate alea.
Daca n-ar fi ea, probabil ca acum as fi pe intuneric ca habar n-am unde se platesc si cum se face.

#7
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,042
  • Înscris: 30.11.2021
Partea ciudata? Ca iti vine sa zambesti dupa ce treci prin treburile astea.
Am citit subiectul si am zambit.

Asta este viata, treci si prin asemenea momente sa apreciezi cand ai o situatie financiara ok.
Ca toti dintre noi, cei care scriem pe forumul asta, avem amici care nu au patit in viata lor sa nu isi permita sa plateasca utilitatile sau sa uite, care sunt perfecti, care duc o viata comoda.

Ce incerc sa zic? O sa sune ciudat si sper ca ma intelegeti ce vreau sa spun.
Este bine sa treci si prin asa ceva, sa apreciezi cand ai bani, sa apreciezi cand ai toate facturile platite. Sa nu stai cu grija facturilor.

Ca poate sunt care citesc pe aici care s-au nascut intr-o familie buna, care in viata lor nu au trecut prin asa ceva, ei nu or sa priceapa ce este saracia, cum este sa iti fie taiat curentul, sa iti fie rusine(ca esti copil) ca ti-a fost taiat curentul, sa mananci ziua sa nu se vada lumanarea aprinsa de afara.
Ca nu stiu cum sa va zic... nu eram singurul sarac care trecea prin dificultati financiare. Aveam o cunotinta care tot asa avea curentul taiat si se vedea lumanarea aprinsa de la etajul 6 sau la ce etaj locuia. Se observa la bucatarie cum se inegrise tavanul.
Poate eu scriu cuvintele astea si pana treci prin asa ceva nu o sa pricepi cum este.

Asa citesti ca o poveste.

Edited by MindArchitect, 14 March 2024 - 18:58.


#8
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Apa e scumpa si aici. 500 lei lunar pentru 2 case pe acelasi apometru. CAO (compania de apa Olt), eu le zic CAO de cacao. Ca mai vine si ruginita uneori, cica schimba toate tevile acum. Au spart tot orasul.

Gaz imi trebuie iarna (vine 400 lei vara si iarna intre 2.300 si 3000 lei pentru 2 case pe acelasi gazometru, curentul il am separat), curentul vara (400 lei Hidroelectrica, CEZ ajunsese sa bage 700 lei per luna caniculara).

#9
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 24.09.2017

Vizualizare mesajMindArchitect, pe 14 martie 2024 - 18:57, a scris:

Partea ciudata? Ca iti vine sa zambesti dupa ce treci prin treburile astea.
Am citit subiectul si am zambit.

Asta este viata, treci si prin asemenea momente sa apreciezi cand ai o situatie financiara ok.
Ca toti dintre noi, cei care scriem pe forumul asta, avem amici care nu au patit in viata lor sa nu isi permita sa plateasca utilitatile sau sa uite, care sunt perfecti, care duc o viata comoda.

Ce incerc sa zic? O sa sune ciudat si sper ca ma intelegeti ce vreau sa spun.
Este bine sa treci si prin asa ceva, sa apreciezi cand ai bani, sa apreciezi cand ai toate facturile platite. Sa nu stai cu grija facturilor.
Asa citesti ca o poveste.
man, dar zici ca cine stie ce ”super lectii de viata” inveti. daca am bani, am curent, daca nu am bani, n-am curent. pe mine ma fac sa rad lucrurile astea, nu fiindca n-am fost sarac(am fost), ca nici macar acum nu-s nici mediu, ca venituri, doar ca, imi aduc aminte(ca tot vorbeai de aduceri aminte) de o familie cu bani, care nu ii dadeau bani lu fisu, ca sa ”vada cum e”, sa inteleaga cum merge treaba. adica e ok, sa nu-i dai bani atati de multi incat sa traga cocaina, dar ce rahat sa invete? ca avand bani mai putini o sa manance mai putin si mai prost?

chestiile astea cu sa o ia de la 0, sa vada cum e, mi se par tampenii cand poti sa-l ajuti pe copil, ca nu e nici o smecherie in a te chinui sa-ti platesti rate. oamenii destepti or sa stie cum sa-si dramuiasca banii, cunosc oameni saraci care daca au bani ii sparg in secunda doi, iar oameni bogati care-s maxim de zgarciti si nu in sensul bun.

Edited by bobitad, 14 March 2024 - 19:08.


#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Da, orice suma oricat de mare se poate sparge imediat. Orice suma as castiga, o traduc in unitate de timp in care mi-ar asigura confortul. Cati ani de curent-gaz-apa si cate shaorme, ramanand insa la media de 2 pe saptamana. Foarte important sa mentii constant nivelul cheltuielilor, oricat ar creste veniturile. Posted image

#11
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,042
  • Înscris: 30.11.2021
Pare subiect facut de Aether. Ma astept la ceva Hate.
Sigur or sa apara care judeca.

Avem o cultura ciudata, daca ma intrebati vreodata de ce familia mea nu avea bani dar lucrau amandoi parinti? O sa stiu sa scriu motivele, doar ca la vremea repsectiva nu stiam altceva.

Daca ma intrebati de ce am bani, stiu motivele dar nu sunt populare.
Cand primesti invitatia aia la nunta si te gandesti? Ba? Parca mai bine investesc sumele astea, le economisesc.

Ce legatura au facturile, pardon, utilitatile taiate cu invitatia la nunta? Ca asta era traditia, nunta, botez, la astea te duceai de rusine dar sa economisesti nu iti zicea careva.

Subiectul asta se potriveste ca o manusa. Imi vine sa scriu dar ma si gandesc sa nu-l acaparez. Despre saracie pot scrie o carte.
Am fost asa de sarac ca nu aveam ce manca, am mers fara bilet, am fost la donat sange, m-am imbracat de la SH, am mancat toate prostiile pana am ajuns la doctora de gastro.
M-am culcat si nemancat.

Treceam iarna prin fata unei vile, in interior familia avea bradulet frumos, toata vila era cu becurile aprinse si eu acasa mergeam prin casa cu lumina stinsa sa mai fac economie, eram atent cata apa consum, tineam caloriferele inchise si dormeam cu caciula.
Cand parca aveam o bucurie, ma simteam bine... primeam plic de la asociatia de proprietari ca am datorie la intretinere sau de la firma de recupere.
Stateam cuminte sa ma uit si eu la tv... suna tipa de la Provident si cu alt tip de la Provident.

Nu puteti sa stiti ce este saracia si sa zambiti pana nu va vine o tipa de la Provident si cu un bou, care se uita asa prin casa si se uita prin casa si zice "Dar puteti sa vindeti asta" si sa va ganditi serios daca ala doreste sa moara.

#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Luminile aprinse ca la Tribunal se zice. Posted image

Nu am fost sarac vreodata (doar in liceu cand nu puteam sa iau televizoare noi desi era mare nevoie, erau prea scumpe, pana in 2006-2009) dar mereu mi-a fost frica de saracie si ma uit la oamenii saraci, salut respectuos chiar si pe oamenii strazii, ce inseamna sa nu ai bani deloc, apai aia inseamna, homeless.

#13
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 09.08.2006

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 14 martie 2024 - 18:37, a scris:

Ati intarziat vreodata cu plata atat de mult incat sa va taie macaroana? Curent, apa, gaz, net, telefon, orice.

Eu am asa in palmares:

- la curent niciodata (am acum sold mare de rau platnic dar e din cauza delay-ului cu care a facturat HE ultimii 2 ani)
- la apa niciodata (nici nu mi-o pot taia fara a intra pe proprietatea mea, deci le-ar trebui mandat si politie-jandarmi, dar le pozez indexul si platesc in consecinta)
- la gaze da, cu Engie am probleme de pret vs cat am eu nevoie sa consum iarna, facturi mari, mi-au fost taiate gazele o data acasa si o data la birou, ei sunt cei mai harnici la asta, cum ai depasit cu o zi scadenta, gata, au venit, au luat gazometrul; am facut plata restabilire in aceeasi zi cu suspendarea furnizarii GN
- la Romtelecom da, cel putin 1 data, doar mai primeam apeluri, cand formam imi zicea post telefonic suspendat pentru neplata, culmea ca asta se auzea daca formam 666 indiferent ca era platit sau nu; ah am mai avut o taiere cand aveam ADSL prin 2010, deci de 2 ori
- la RCS-RDS da, iti apare pe net o pagina cu avertismentul, apoi dupa 15 ale lunii te taie (au scadenta pe 30-31 ale lunii mereu); prin iulie 2020 ultima oara acasa, imi taiasera numai TV-ul, netul si fixul mergeau, i-am pus maica-mii telenovela Kanal D pe tableta Posted image; desi avand FTTH imi puteau suspenda totul din server fara sa se deplaseze, au facut-o doar cu TV-ul, baieti de treaba Digi as usual Posted image
- imi amintesc in anii 90 o taiere de cablu TV ca uitase tata sa plateasca, taiere la propriu pe casa scarii, nu aparusera inca mufele F

Deci, ati comis-o vreodata? Cel mai nasol ar fi o noapte fara curent, oricand pe parcursul anului, sau o noapte fara gaz iarna. Fara apa mai raman, de la problemele retelei sau de la lucrari. Posted image

Daca as avea eu banul si puterea asta, nu s-ar fi intamplat nici cele de mai sus, dupa mine banii sunt facuti sa mearga spre mancare si servicii, dupa aceea vin celelalte cheltuieli, imi mai plateam eu singur utilitatile in facultate, la gazda, trebuia evident sa invat numele proprietarului chiriei. Posted image
Deocamdata nu, ca locuiesc cu mami si cu tati, pe numele meu am doar RDS-ul, il platesc mereu, ce sa zic ma descurc, problema e cand va disparea subventia la caldurica in bucale, atunci am belit-o, ca sa spun sincer, intretinerea mare,la ce salariu de kkt am.

Edited by ovidiu21, 14 March 2024 - 19:22.


#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Gazul, implicit incalzirea pe timp de iarna (oricat de putina as folosi), e cea mai scumpa utilitate, mai ales dupa 2020.

Factura Engie mai e confortabila doar la bloc, la casa si-a pierdut demult insusirea asta, in fiecare ianuarie, februarie si martie ai emotii cand vine factura lor. Pentru dec-ian-feb desigur.

RCS-RDS, telecomunicatii performante la preturi mici, Hidroelectrica curent la pret omenesc, dar nu factureaza perioade lungi, apoi ti le dau pe toate gramada intr-o noapte.

#15
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 09.08.2006

View PostNeaceasca85, on 14 martie 2024 - 19:22, said:

Gazul, implicit incalzirea pe timp de iarna (oricat de putina as folosi), e cea mai scumpa utilitate, mai ales dupa 2020.
Sa stii, am colegi la munca, care stau la vila, sau casa, prin suburbii, le vine gazu cate 1000-1500, o gramada, si cumnatamiu, dar el are job bun,
Tot mai bine ii la bloc, Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image daca n ai salariu mare
Inainte eram idiot, aveam cartela la vodafone plateam lunar 25 de lei si nici nu prea vorbeam adica era cam degeaba, pana prin, 2012 parca si apoi am trecut la digi, oricum dupa 2010 nu mai tin bine minte, mi am portat numarul si am ramas cu abonament de 2 euro la mobil cu net cacalau, eu sunt maniac cu datele mobile, la tel  nu prea vorbesc
Deci pe vodafone i am ingrasat mult si bine, acum am totul de la RDS

Edited by ovidiu21, 14 March 2024 - 19:27.


#16
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,579
  • Înscris: 05.11.2009
in tinerete acum 15 ani plateam cand imi aminteam tot ce insemna utilitati (cu dese deconectari la rds), insa la un moment dat mi-am bagat ceva si am devenit mai ordonat. Stiu ca in jurul datei de 5 ale lunii platesc tot ce inseamna utilitati, le trec intr-un fisier excel si astept luna urmatoare..


PS1. De fapt daca stau si ma gandesc mai bine, am inceput sa devin mai ordonat cu platile, de cand am inceput sa am conturi online (la eon, la rds etc), sa vad in timp real ce e de plata , urmand ca platile sa le fac ad labam prin internet (si la eon de exemplu chestia asta se face foarte usor cu un card langa tine).

Ca de obicei de asta intarziam , ca ma sictiream ca trebuie sa ma duc cu factura tiparita la robotul de la brd, sa stau la coada cu toate babele etc etc etc..

de cand am descoperit lucrurile astea, nu cred ca am avut o intarzire mai mare de o saptamana la termenele de plata la furnizorii de utilitati

PS2. Am optat si la rds si la eon sa primesc facturile si pe suport de hartie, sa fie acolo, in caz ca apare vreo nelamurile cu soldul sau ceva de genul asta. Am o cutie plina acasa de facturi de eon si rds, virgine, nedeschise, pe care le pastrez.. doar asa.. de kiki :))

Edited by vanitty, 14 March 2024 - 19:34.


#17
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,042
  • Înscris: 30.11.2021

View Postbobitad, on 14 martie 2024 - 19:07, said:

chestiile astea cu sa o ia de la 0, sa vada cum e, mi se par tampenii cand poti sa-l ajuti pe copil, ca nu e nici o smecherie in a te chinui sa-ti platesti rate. oamenii destepti or sa stie cum sa-si dramuiasca banii, cunosc oameni saraci care daca au bani ii sparg in secunda doi, iar oameni bogati care-s maxim de zgarciti si nu in sensul bun.
Fiecare gandeste cum crede el ca este bine.

Acum discutia este pentru cat timp?
Ca stiu care si-au dat interesul sa depuna sume de bani pe numele copilului, pana la varsta de 18 sau 20 de ani. Si cand a ajuns tanarul la varsta respectiva. In ce credeti ca a investit? Masina.
Deci a priva pe cineva de bani nu este tot una cu a trece prin asa ceva.
Ba cred ca inraiesti copilul respectiv daca-l privezi de ceva.

Asa cum nu cred ca este o idee buna sa-i dai tu bani.
Eu cred ca ii dadeam lunar 100 de euro. Subliniam ca suma asta nu este alocatia lui, nu are legatura cu abonamentul la telefon, autobuz, ca este o suma de bani pe care doar doresc sa o investeasca, atat.
Putea sa o investeasca in orice. O consideram ca este un fel de curs. Avea de ales(fara sa ii zic eu) sa incerce sa cheltuiasca si bani aia sau sa incerce sa faca bani.

Eram copil cand ma duceam si cumparam haine SH, produse de pe la magazine "totul la 3.5 lei" si vindeam la cunostinte, pe la bloc.
Primeam bani sa ma duc cu autobuzul la scoala si mergeam cativa KM pe jos. Cu bani de bilet sau abonament cumparam haine, cumparam ceva sa vand.

Aveam o cunostinta care strangea sticle si le vindea. Se ducea pe la ghena de gunoi si strangea sticle. Am copilarit intr-un cartier sarac, nu era saracia ceva iesit din comun. Erau tipe care se prostituau.

Deci, sa iti raspund la intrebare? Nu cred ca poti mima, adica daca iti privezi copilul de ceva nu cred ca este acelasi lucru ca lucrul real, adica sa te culci nitel nemancat, sa stai cu curentul taiat, sa stai in frig cu caloriferul inchis. Dar cred ca poti sa educi nitel, ca din cate imi aduc aminte? Generala, Liceu, Facultate, nu am invatat nimic despre bani.

Discutam cu ceva cunostinte, motivul pentru care femeile/familia saraca cumpara Iphone scump la fata. Cred ca-l intelegeti sau daca va faceti cumva ca nu-l intelegeti...
Pentru ca daca nu ii cumperi tu ca parinte, gaseste fata vreun baiat sa-i cumpere.

Asa ca nu cred ca este cine stie ce idee sa privezi copilul de bani. La ce scop? Sa se uite la tine ca parinte cum te plimbi cu masina de 100 de mii de euro si el merge cu autobuzul? Ca vrei tu sa priceapa cum este cu autobuzul. Pai nu o sa aiba timp sa observe cum este cu autobuzul ca o sa se gandeasca cum sa te jefuiasca, sa te urasca.

Edited by MindArchitect, 14 March 2024 - 19:28.


#18
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 09.08.2006

View Postvanitty, on 14 martie 2024 - 19:26, said:

in tinerete acum 15 ani plateam cand imi aminteam tot ce insemna utilitati (cu dese deconectari la rds), insa la un moment dat mi-am bagat ceva si am devenit mai ordonat. Stiu ca in jurul datei de 5 ale lunii platesc tot ce inseamna utilitati, le trec intr-un fisier excel si astept luna urmatoare..
Da, e ok cu excelul uite o inventie buna, asa imi trec si eu cheltuielile in el

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate