Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Angajare la RCS-RDS tehnic/teren fara calificari electrice sau telecom

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#1
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Idee buna sau proasta? Nu stiu sa sertizez un banal cablu UTP, dar poate invat.

Nu-mi place jobul actual. Mi-a placut pana in 2014 cand a murit tata. Acum la 10 ani de atunci, poate ar fi bine sa fac o schimbare.

Am facut facultate de drept, cu masterat pe societati comerciale. Tata a fost cel care mi-a ales acest drum, dar nu imi place niciun job ce implica instante, judecatori.

Nici cu joburile cu dress code nu ma impac, port maneca scurta tot anul si vara pantaloni scurti. I-am vazut pe baietii de la RDS asa. Am prieteni printre cei de la Slatina.

Nu am calificare pe electric sau telecomunicatii. Daca merg la RDS cu CV-ul, ar vrea sa ma bage la birouri, ori sunt satul de birou, Word, e-mail, fax.

Sunt pasionat de telecomunicatii (printre altele) si sunt mare fan RCS-RDS. La Digi, cum isi spun ei, poti fi la birouri, poti fi cu publicul pe contracte (birou sau teren, catalinman e agent de teren), iar la tehnic, unde mi s-ar parea interesant si distractiv daca nu sunt avarii majore si daca nu ma "deporteaza" in zone avariate de vreme din tara, cine e vechi si castiga increderea sefilor, poate refuza deportarea.

Sunt 2 optiuni, instalari (program L-V 09-18) sau service/reparatii defectiuni (imi place sa identific defectiuni) program L-V 08-15 sau 15-22, 1 weekend pe luna lucrat 09-22, hmm, pentru program mai ca as alege instalari, unde a fost si un prieten din grup intre anii 2009-2021, ca dupa aia a devenit dializo-dependent si a iesit la pensie, la 40 de ani.

E o idee OK sau e doar un vis umed? As lucra la ceva mai apropiat de sufletul meu si as avea salariul meu sa fac ce vreau cu el, lucrez in familie unde se achita utilitatile si se dau bani de buzunar, programul foarte lejer e cel mai mare avantaj, dar jobul asta judiciar devine tot mai complicat, cu mai multe sarcini si cu amenzi judiciare, din pacate. Nu suport amenzile. De aia vreau sa plec.

#2
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
Ca să poți lucra la tehnic, trebuie să știi un pic despre cum funcționează rețeaua Digi UTP/Fibră/CATV. Plus de asta, trebuie să știi cum funcționează tehnologiile astea în general, în special transmisiile pe fibră optică.

#3
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,077
  • Înscris: 19.12.2012
Pai in primul rand, te au acceptat ca si viitor angajat tinand cont de profilul tau ?

Ca si activitate, sa stii ca nu e ceva foarte placut sa fii tot plin de praf si sarme dupa tine.  Pt ca nu ai experienta in domeniul tehnic, o sa fii ucenicul unuia mai experimentat, pana la diagnosticare defecte mai e cale lunga, pt ca tre sa intelegi ce se intampla si cum functioneaza echipamentele.

Poti incerca dar lipsa oricarei cunostinte in domeniu iti va pune multe piedici

#4
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Faci un curs de calificare electrician... si apoi iti depui CV-ul la Digi (ai si calificare)

Nu e rocket science sa sertizezi un cablu UTP, in maxim 5 minute inveti...

#5
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Orice se poate invata. Nu stiu daca se angajeaza, din cate stiu eu angajarile sunt blocate momentan. Ba chiar se fac disponibilizari.
Insa la service, instalari, si in general la fibra sau infrastructura, problema principala este sa poti lucra la inaltime si sa cobori in subteran.
Nu ai treaba cu calificarea de electrician, functia de operator retele de telecomunicatii necesita diploma/curs de electronist.
Permisul de conducere categoria B este mult mai important, deoarece in multe situatii vei lucra singur si vei conduce masina companiei...

Edited by 2Unlimited, 13 March 2024 - 11:59.


#6
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,479
  • Înscris: 17.04.2006
Nu ai nevoie de multe cunostiinte pentru ceea ce se face pe teren pe partea de TV/Net.
Se schimba insa multe daca trebuie sa lucrezi si pe partea de retele mobile.

Am lucrat acum 10+ ani la UPC pe teren iar, in functie de zona, interactiunea cu clientul era horror. Presupun ca s-a mai schimbat. Pe vremea aia te asteptau toti ca pe painea calda sa le pui TV/Net, astfel ca salariu conta mai putin pentru un tanar dornic de munca :D

#7
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,544
  • Înscris: 16.03.2007
cand or vedea aia ca toata experienta ta consta in dus copiii lu fractu la scoala, nu cred ca te mai suna inapoi.

ti-ai facut macar CV-ul? depune-l pe orice post au disponibil si tine-ne la curent.

Edited by laffin, 13 March 2024 - 12:01.


#8
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
Scara te tine?
Incapi pe gaura unui canal?

Edited by xcit, 13 March 2024 - 12:05.


#9
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016

View PostSef-chenko, on 13 martie 2024 - 11:56, said:

Nu ai nevoie de multe cunostiinte pentru ceea ce se face pe teren pe partea de TV/Net.

In prezent toate lucrarile la DIGI se fac cu fibra, fibra intra la abonat in imobil. Peste tot se fac treceri pe fibra. UTP nu prea se mai mufeaza, se lucreaza cu patch-uri...
Tras, taiat, sudat fibra, asta e munca principala...
In plus, configurezi routere, reglezi televizoare, trebuie sa te pricepi la telefoane fixe, mobile, lucrezi cu wi-fi, dai gauri in pereti, fixezi cabluri, tragi cabluri prin tub, tragi cabluri pe stalpi, instalezi antene DTH, etc...
Lucrezi cu mobil si tableta de serviciu, tii evidente, gestiuni de echipamente pe care le platesti daca iti ies minus, materiale, aparate de masura, completezi acte, borderouri, etc...
Sunt sigur ca mi-au mai scapat sarcini. Toate astea se invata treptat, nu trebuie sa le stii la angajare. Insa trebuie sa ai skill-uri...

Aaa, si treaba aia cu maneci scurte si pantaloni scurti nu exista. Ti se dau salopete DIGI. Nu poti sa te prezinti la client in pantaloni scurti, sa-ti etalezi mararul de pe picioare. Pe scara trebuie sa ai centura, casca si bocanci. Se fac controale SSM lunar, si daca nu le porti, vei fi sanctionat la salariu.
Poate doar la tara sa mai gasesti cate un angajat care nu a primit salopete...

Cel mai important este sa fii abil sa poti sa porti o conversatie cu clientii. Si sa poti sa lasi capul in jos cand esti injurat si scuipat pe nedrept. Altfel nu ai ce cauta in teren.

Edited by 2Unlimited, 13 March 2024 - 12:21.


#10
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Deci gata, te-au pus sa te angajezi si ai intrat in panica?
La shaorma nu te-au primit?

In fond de ce te-ar angaja rds? Nu ai nicio calificare, niciun skill, obosesti repede, nu vrei sa inveti, plus vrei si salariu mare plus conditii de munca. Ti-am mai zis ca esti neangajabil, dar nu vrei sa constientizezi asta.

Edited by NikoroB, 13 March 2024 - 12:14.


#11
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,085
  • Înscris: 20.12.2007

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 13 martie 2024 - 11:40, a scris:

Idee buna sau proasta?
..............................................
De aia vreau sa plec.
Ma fooooooaaaaaaaaaaarteeeeeee indoiesc ca la varsta de 39 de ani vei putea sa mai iesi din zona de confort doar asa de plictis. Asta avand in vedere cat ne-ai repetat de ani de zile cat de important este confortul asta pentru tine si cum nu ai renunta la tabieturile pentru nimic in lume.

Edited by Kokoshmare, 13 March 2024 - 12:16.


#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,037
  • Înscris: 07.11.2006

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 13 martie 2024 - 11:40, a scris:

Idee buna sau proasta? Nu stiu sa sertizez un banal cablu UTP, dar poate invat.

Nu-mi place jobul actual. Mi-a placut pana in 2014 cand a murit tata. Acum la 10 ani de atunci, poate ar fi bine sa fac o schimbare.

Am facut facultate de drept, cu masterat pe societati comerciale. Tata a fost cel care mi-a ales acest drum, dar nu imi place niciun job ce implica instante, judecatori.

Nici cu joburile cu dress code nu ma impac, port maneca scurta tot anul si vara pantaloni scurti. I-am vazut pe baietii de la RDS asa. Am prieteni printre cei de la Slatina.

Nu am calificare pe electric sau telecomunicatii. Daca merg la RDS cu CV-ul, ar vrea sa ma bage la birouri, ori sunt satul de birou, Word, e-mail, fax.

Sunt pasionat de telecomunicatii (printre altele) si sunt mare fan RCS-RDS. La Digi, cum isi spun ei, poti fi la birouri, poti fi cu publicul pe contracte (birou sau teren, catalinman e agent de teren), iar la tehnic, unde mi s-ar parea interesant si distractiv daca nu sunt avarii majore si daca nu ma "deporteaza" in zone avariate de vreme din tara, cine e vechi si castiga increderea sefilor, poate refuza deportarea.

Sunt 2 optiuni, instalari (program L-V 09-18) sau service/reparatii defectiuni (imi place sa identific defectiuni) program L-V 08-15 sau 15-22, 1 weekend pe luna lucrat 09-22, hmm, pentru program mai ca as alege instalari, unde a fost si un prieten din grup intre anii 2009-2021, ca dupa aia a devenit dializo-dependent si a iesit la pensie, la 40 de ani.

E o idee OK sau e doar un vis umed? As lucra la ceva mai apropiat de sufletul meu si as avea salariul meu sa fac ce vreau cu el, lucrez in familie unde se achita utilitatile si se dau bani de buzunar, programul foarte lejer e cel mai mare avantaj, dar jobul asta judiciar devine tot mai complicat, cu mai multe sarcini si cu amenzi judiciare, din pacate. Nu suport amenzile. De aia vreau sa plec.

Daca esti dispus sa incepi cu munca de jos, adica sters rahatul, facut cumparaturi, turnat in pahare, carat scule, carat materiale, purtat salopeta jegoasa tot timpul, etc., atunci alege munca de teren. Bine, poate am exagerat un pic in descriere, dar ai inteles ideea.
Cu timpul, daca esti istet si infigaret, acumulezi destula experienta incat sa poti lucra autonom. Problema este insa acel timp, mai exact durata lui si s-ar putea sa nu-ti convina si sa-ti gasesti altceva.

Axeasta angajare are reale sanse sa se intample, sau doar doresti sa facem conversatie?Posted image

#13
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 06.08.2015
angajeaza-te la shaorma house slatina
deschide-ti o shaormerie, invata sa montezi camere video, apuca te de reparat calculatoare
a stai, nu ti place sa gatesti, scuze .

#14
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022

View Postadisz, on 13 martie 2024 - 12:20, said:

Axeasta angajare are reale sanse sa se intample, sau doar doresti sa facem conversatie?Posted Image
Zero sanse. Iti dai seama ca in prag de 40 ani nu incepe nimeni de la munca de jos, mai ales daca pana la varsta asta a fost tinut in puf.

Edited by NikoroB, 13 March 2024 - 12:34.


#15
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008

View Postmiki07, on 13 martie 2024 - 11:44, said:

Ca să poți lucra la tehnic, trebuie să știi un pic despre cum funcționează rețeaua Digi UTP/Fibră/CATV. Plus de asta, trebuie să știi cum funcționează tehnologiile astea în general, în special transmisiile pe fibră optică.
Stiu cum functioneaza si in mare, din ce e compusa reteaua, cine ma aude crede ca lucrez la ei, chiar si pe forum mi s-a intamplat.

Faza funny, ii chem eu in iunie 2012 (la o luna dupa ce imi instalasera fibra, ONT-ul ZTE care e si acuma) pentru semnal TV slab, si ma intreaba in jargonul lor "Unde e X-ul?" (cutia ce imparte o fibra groasa in fibre subtiri pentru case, ODB-ul, se numea HTTB-X20 atunci) si cand l-am intrebat eu ce e ala X, mi-a replicat ca "La cat de pasionat esti, ma dezamagesti ca nu stii". Posted Image

Toti de la Slatina ma stiu, pentru ca am pistonat pe toti in 2011-2012 sa ma treaca pe fibra acasa, era scopul meu in viata atunci. Si aveam si timp. Posted Image

Prin Slatina si prin judet mi-ar placea sa ma plimb cu masina de Digi (scara Krausse sau Zarges). Posted Image

Da, e normal sa nu mai angajeze, orice parcare seara are cate un VW Caddy sau Ford de Digi. Acum 3 ani aveau pe masini "Alatura-te echipei Digi". Nu se ingreunase asa rau jobul actual pe atunci.

Alte variante in afara de Digi, ar fi iluminat public primaria Slatina (dar acolo trebuie sa fii electrician, mi-ar place insa doar sa conduc nacela), dar aia au ture de la 07 la 15 si 15-23. Nu sunt matinal si nu-mi place sa montez leduri, plus ca nu as fi avut voie sa iau lampi demontate, ca angajat Dasip. Posted Image

In afara de Digi si Dasip, fratele imi zice de preot. Posted Image Dar trebuie facuta teologia si mai mult, sa te insori ca sa ai biserica-parohie pe mana. Posted Image Imi place doar sa ma prostesc cantand ca preotii. Posted Image

View Postgogosaru100, on 13 martie 2024 - 12:30, said:

angajeaza-te la shaorma house slatina
deschide-ti o shaormerie, invata sa montezi camere video, apuca te de reparat calculatoare
a stai, nu ti place sa gatesti, scuze .
La shaormerie e cald rau vara si fain iarna. La RDS cand e cald sau frig, cobori encloserul (enclojerul) de fibra de pe stalp si lucrezi la el in duba cu AC/incalzire.

In ultimii 2 ani de cate ori i-am chemat, am fost mai atent la ce fac, sa vad daca as putea. De regula in echipa de 2, unul chiar le stie, altul mai mult ajuta. Sau e soferul. Cu aparatul de splicing fiber optic mi-ar fi mai usor decat cu clestele de sertizat UTP. La tara am dat peste un baiat foarte de treaba, care face lucru calumea pe fibra, dar e aerian la IT, cica erau desene animate ce ii povesteam. Nici eu nu ma pricep la IT, nu am instalat Windows vreodata.

#16
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,544
  • Înscris: 16.03.2007

View PostKokoshmare, on 13 martie 2024 - 12:15, said:

Asta avand in vedere cat ne-ai repetat de ani de zile cat de important este confortul asta pentru tine si cum nu ai renunta la tabieturile pentru nimic in lume.

l-au strans cu usa sa se angajeze, gata cu statul degeaba la firma lu fracsu. tot asa o sa-i puna si fotovoltaice, ce crede el.. ca are putere de decizie? pai tot ce zboara se mananca?

#17
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 06.08.2015

View PostNeaceasca85, on 13 martie 2024 - 12:38, said:

Stiu cum functioneaza si in mare, din ce e compusa reteaua, cine ma aude crede ca lucrez la ei, chiar si pe forum mi s-a intamplat.

Faza funny, ii chem eu in iunie 2012 (la o luna dupa ce imi instalasera fibra, ONT-ul ZTE care e si acuma) pentru semnal TV slab, si ma intreaba in jargonul lor "Unde e X-ul?" (cutia ce imparte o fibra groasa in fibre subtiri pentru case, ODB-ul, se numea HTTB-X20 atunci) si cand l-am intrebat eu ce e ala X, mi-a replicat ca "La cat de pasionat esti, ma dezamagesti ca nu stii". Posted Image

Toti de la Slatina ma stiu, pentru ca am pistonat pe toti in 2011-2012 sa ma treaca pe fibra acasa, era scopul meu in viata atunci. Si aveam si timp. Posted Image

Prin Slatina si prin judet mi-ar placea sa ma plimb cu masina de Digi (scara Krausse sau Zarges). Posted Image

Da, e normal sa nu mai angajeze, orice parcare seara are cate un VW Caddy sau Ford de Digi. Acum 3 ani aveau pe masini "Alatura-te echipei Digi". Nu se ingreunase asa rau jobul actual pe atunci.

Alte variante in afara de Digi, ar fi iluminat public primaria Slatina (dar acolo trebuie sa fii electrician, mi-ar place insa doar sa conduc nacela), dar aia au ture de la 07 la 15 si 15-23. Nu sunt matinal si nu-mi place sa montez leduri, plus ca nu as fi avut voie sa iau lampi demontate, ca angajat Dasip. Posted Image

In afara de Digi si Dasip, fratele imi zice de preot. Posted Image Dar trebuie facuta teologia si mai mult, sa te insori ca sa ai biserica-parohie pe mana. Posted Image Imi place doar sa ma prostesc cantand ca preotii. Posted Image


La shaormerie e cald rau vara si fain iarna. La RDS cand e cald sau frig, cobori encloserul (enclojerul) de fibra de pe stalp si lucrezi la el in duba cu AC/incalzire.

In ultimii 2 ani de cate ori i-am chemat, am fost mai atent la ce fac, sa vad daca as putea. De regula in echipa de 2, unul chiar le stie, altul mai mult ajuta. Sau e soferul. Cu aparatul de splicing fiber optic mi-ar fi mai usor decat cu clestele de sertizat UTP. La tara am dat peste un baiat foarte de treaba, care face lucru calumea pe fibra, dar e aerian la IT, cica erau desene animate ce ii povesteam. Nici eu nu ma pricep la IT, nu am instalat Windows vreodata.
pt preotie iti trebuiesc bani. de ce nu te muti in craiova?

#18
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
***********
Ma gandesc si ca la fibra e mai putin periculos decat la electric. Pe electric poate dispecer la pene de curent mi-ar place, atat. Nu interventii pe camp la linii rupte. Desi si la fibra poti avea asta.

View Postlaffin, on 13 martie 2024 - 12:39, said:


l-au strans cu usa sa se angajeze, gata cu statul degeaba la firma lu fracsu. tot asa o sa-i puna si fotovoltaice, ce crede el.. ca are putere de decizie? pai tot ce zboara se mananca?
Gresit, daca suplimentez veniturile, e mai OK, am salariul meu, fac ce vreau. Nu ma strange nimeni cu usa, ma gandesc cum fac sa fie mai bine, mai frumos. Vreau sa ma plimb cu masina de Digi, mi-ar placea sa o conduc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate