Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Angajare la RCS-RDS tehnic/teren fara calificari electrice sau telecom

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#37
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,841
  • Înscris: 14.10.2008

Vizualizare mesaj2Unlimited, pe 13 martie 2024 - 13:37, a scris:

Nu esti chiar pe langa. Uitasem de astea. Erau nasol de reglat amplificatoarele alea de linie si de trunchi. Mai ales iarna...
De telealimentare nu mai vorbesc. Erau retele facute de terti cu cablu F6 de interior, agatat pe stalpi, care mai si telealimenta amplificatoarele...
Da, semnal variabil in functie de sezon si temperatura. Observam asta pe TV analogic.

Reteaua HFC, te lasa fara semnal cand se ia curentul in zona alaturata unde e nodul optic.

F6 si F-11. Ce imi placea in 2005 F-11. Am avut pana in 2012. Din 2011 sunt fiber fan. Fibra de 2, de 12. De 2 e la abonat.

#38
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
Cu teoria nu stai rau.....:))))

Edited by xcit, 13 March 2024 - 13:46.


#39
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,841
  • Înscris: 14.10.2008
Pai de aia cel mai bun amic din RDS (ne stim din 2006) a zis ca il dezamagesc ca nu stiu ce e ala X. Acum se zice ODB.

Encloserul ala negru ca o tulumba, borcan, de ii zic ei si enclojer. Pe el scrie fiber optic splice closure. Deci enclosure e corect zis.

Soricei sau fasete. Astea se coc in soare si cade colacul de fibra de pe stalp.

Modem Docsis-CMT
ONT-OLT
Modem ADSL-VDSL-DSLAM

La astea se conecteaza echipamentele de abonat.

A mai fost prostia aia de EoC, cu master si slave. Eoc 2.0 si EoC 2.1. Si Docsis sunt 1,2, 3 etc.

#40
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 13 martie 2024 - 13:44, a scris:

Reteaua HFC, te lasa fara semnal cand se ia curentul in zona alaturata unde e nodul optic.

Se cara generatorul si se alimenteaza nodul optic sau, mai nou, hubul. Unul il pazeste, celalalt umbla dupa motorina Posted image

#41
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,078
  • Înscris: 02.12.2007
Din cate stiu eu se fac cursuri de pregatire de 2-3 saptamani inainte sa te trimita pe teren.
Pune CV-ul la rds si vezi ce iese. Daca nu iese, pune-l pana iese. Deseori cv-ul se pierde printre altele sau nu au post disponibil atunci.
In ziua de azi se fac angajari peste tot in orice domeniu. E lipsa mare de angajati.

#42
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 13 martie 2024 - 13:51, a scris:

Soricei sau fasete. Astea se coc in soare si cade colacul de fibra de pe stalp.

Si matale tre sa iti iei elan pe scara sa il atarni unde era :)))
A sa nu uit, la 45 gr in soare... Stai ma cuminte n-auzi

#43
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,841
  • Înscris: 14.10.2008

Vizualizare mesaj2Unlimited, pe 13 martie 2024 - 13:52, a scris:

Se cara generatorul si se alimenteaza nodul optic sau, mai nou, hubul. Unul il pazeste, celalalt umbla dupa motorina Posted image
Huburi cu OLT-uri in sheltere, aflate chiar in curtile unor scoli.

Vizualizare mesajTipiric, pe 13 martie 2024 - 13:52, a scris:

Din cate stiu eu se fac cursuri de pregatire de 2-3 saptamani inainte sa te trimita pe teren.
Pune CV-ul la rds si vezi ce iese. Daca nu iese, pune-l pana iese. Deseori cv-ul se pierde printre altele sau nu au post disponibil atunci.
In ziua de azi se fac angajari peste tot in orice domeniu. E lipsa mare de angajati.
CV-ul zice ca am facut scolile cutare, cutare, cutare. Si le-ar trezi ideea de agent pe contracte sau consilier juridic (actiuni in instanta). Jobul meu e hibrid drept-economice. Fiecare face ce se pricepe pe aici.

Dar trebuie spusa o poveste cum ca sunt pasionat de aparatura si instalatia lor si ca vreau printre baietii de la tehnic. Desi repet, poate sunt fraier ca nu vreau agent pe contracte, dar daca la tehnic nu e musai sa interactionezi cu clientii, mai ales la avarii de retea, acolo asta e fisa postului.

#44
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
Acu ce faci, vrei sa ne inveti reteaua? Poate citeste vreun spion si iti fura locul. Du-te sa le demonstrezi la aia ce om pierd, bine ca stii abrevieri, dar pacat ca nu stii un cacat de sertizare. STAI ACASA

#45
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,841
  • Înscris: 14.10.2008
Da, zic colegului sertizeaza-mi si mie, sau fa tu electricul, cum am vazut printre instalatorii de apa-gaz-canal.

#46
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,078
  • Înscris: 02.12.2007

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 13 martie 2024 - 14:06, a scris:

Dar trebuie spusa o poveste cum ca sunt pasionat de aparatura si instalatia lor si ca vreau printre baietii de la tehnic.
Pai du-te la ei si spune-le povestea, ce mai stai?

#47
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,841
  • Înscris: 14.10.2008
Ca sunt satul de birouri si Worduri, vreau sa simt in mana partea fizica. Posted image

#48
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Daca tot iti faci CV-ul, fa doua, unul si pentru DJL ca el inca nu si-a facut curaj.
Poate veti fi colegi.
:D

#49
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,078
  • Înscris: 02.12.2007
Pai du-te si spune-le, bre!

#50
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007
Daca esti curios si vrei sa incerci, INCEARCA !

Nu stiu unde lucrezi acum si cum e treaba acolo da' vezi daca-ti poti aranja o intoarcere in caz de ceva.
Desigur, daca ai unde sa te intorci, la prima nasoala la noul lucru iti iei jucariile si pleci asa ca s-ar putea sa nu dureze. Deci ar fi bine sa fii pregatit sa inghiti una alta o vreme si sa nu renunti chiar din prima.

#51
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,841
  • Înscris: 14.10.2008
Sunt oameni ce erau dinainte de 2006 si nu pleaca.

Pe vremea Daciilor si a Opel Astra fara AC nu as fi vrut. Dar utilitarele de acum sunt dragute.

#52
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Pai si cand aplici? Poveștile astea nemuritoare ni le zici de ceva timp...

#53
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 13 martie 2024 - 14:31, a scris:

Pe vremea Daciilor si a Opel Astra fara AC nu as fi vrut. Dar utilitarele de acum sunt dragute.

Inainte de vremea Daciilor si a Opelurilor astra a fost vremea "pe jos". Macar primeam sesizari in acelasi cartier...

#54
koss14

koss14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 29.08.2023
Haha.. faci și tu ca mine. Îmi place berea.. Dar eu măcar am fost ieri dimineață la fabrica de bere la interviu.. Posted image
Una e să auzi din auzite și alta e să vezi ce e acolo.. Posted image

I-am întrebat câte beri îmi dau pe zi..

Cică o bere pe zi la doză la alegere.. cu alcool, fără alcool (heineken cu alcool_ sau ciuc cu diverse sortimente de fructe..)

Nu glumesc  și nu fac caterincă !!

M-a mai intrebat managerul... printre întrebări idioat: -
Dacă te înjură vreun coleg.. ce faci
Eu imediat răspuns:
- Îi sparg tifla.. Posted image

S-a uitat ăla la mine ca la felul 14..

Până la final a rămas.. te sunăm noi.. săptămâna asta dacă e ceva..

Nu stau să intru în detalii dar oricum sunt bine -mersi m-am dus tot așa ca Neaceașcă din pasiune pentru ceva...
Am mai multe pasiuni.. mă gândesc să le iau ușor pe rând.

Oricum am bani, am tot ce îmi trebuie suficient.. și oricum era salariu pe încadrare în mână 2500 de lei parcă a zis managerul.

Cum am zis m-am dus mai mult din pasiune..

Chestia că unii oameni mai ales manageri cu nasul pe sus nu apreciază pasiunea omului... vor strict instant să știe să facă ca un expert munca respectivă.. de parcă el s-o fi născut manager.. din născare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate