Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Angajare la RCS-RDS tehnic/teren fara calificari electrice sau telecom

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#19
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 06.08.2015
fa ti recalifiare pe electrician, si apuca te sa tragi instalatii electrice in case
castigi bani buni

#20
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,542
  • Înscris: 16.03.2007
e ok sa te rupi de ei, trebuia sa faci asta acum 20 de ani. doar ca nu o sa fie "mai bine" si "mai frumos", cum dai putin de greu o sa plangi sa te ia din nou mamica sub aripa. tu crezi ca conduci masina digi toata ziua si asculti coco jamboo? te baga aia la cele mai de jos munci, iar tu esti comod. primul pas e sa-ti faci un CV. cand termini, ne anunti.

Edited by laffin, 13 March 2024 - 12:45.


#21
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

Vizualizare mesajxcit, pe 13 martie 2024 - 12:02, a scris:

Scara te tine?
Incapi pe gaura unui canal?
Totusi sa intru in case sau apartamente, mi-ar place. Pe casa scarii blocurilor, iarasi. Afara pe stalpi sau in canale e mai nasol.

#22
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,397
  • Înscris: 06.02.2008

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 13 martie 2024 - 11:40, a scris:

Idee buna sau proasta? Nu stiu sa sertizez un banal cablu UTP, dar poate invat.

...

Descrierea ta îmi aduce aminte de

https://youtu.be/2LC...t9b7lCAiI_27hNU

Edited by caiuscorneliu, 13 March 2024 - 12:48.


#23
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,542
  • Înscris: 16.03.2007
pe digi.ro/cariere in olt vad deschis decat agent de vanzari pe persoana fizica.

#24
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Bugetul optic. Posted image Cand semnalul nu e suficient, si nu mai poti face suduri-splitari de fibra, ei zic ca nu au buget. Posted image

#25
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 06.08.2015

Vizualizare mesajlaffin, pe 13 martie 2024 - 12:42, a scris:

e ok sa te rupi de ei, trebuia sa faci asta acum 20 de ani. doar ca nu o sa fie "mai bine" si "mai frumos", cum dai putin de greu o sa plangi sa te ia din nou mamica sub aripa. tu crezi ca conduci masina digi toata ziua si asculti coco jamboo? te baga aia la cele mai de jos munci, iar tu esti comod. primul pas e sa-ti faci un CV. cand termini, ne anunti.
cam asa e. fara suparare ptr initiator.
imi aduci aminte de un prieten. esti 1 la 1 cu el. pueril, cu tabieturi pe care nu vrea sa le lase. visator aiurea. nu a realizat nimic in viata. viseaza credite la masini, case , vacante, produse scumpe toate dintr un salariu de 4000 lei
nu gateste, se mira de ce nu are bani stransi cand orice vede cumpara.
nu te critic, eu doar am spus cum e tipul respectiv.

sincer, ca sa revin la subiect, nu cred ca o sa rezisti la nimic. o sa te saturi si de munca asta.

Edited by gogosaru100, 13 March 2024 - 12:50.


#26
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

Vizualizare mesajlaffin, pe 13 martie 2024 - 12:48, a scris:

pe digi.ro/cariere in olt vad deschis decat agent de vanzari pe persoana fizica.
Asa e catalinman pe Bucuresti. De multi ani. A fost si delegat in orasele din tara in care s-au extins.

#27
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 13 martie 2024 - 12:42, a scris:

Totusi sa intru in case sau apartamente, mi-ar place. Pe casa scarii blocurilor, iarasi. Afara pe stalpi sau in canale e mai nasol.
Cam de acolo incepi...pana nu stii sa porti o discutie cu clientul. chiar daca intri in casa lui cu colegul, nu vei deschide gura, ca vei atrage calificative proaste daca te bagi in seama aiurea. Eu am facut asta 30 de ani, dar erau alte vremuri in 90...nimeni nu cerea tot felul de cacaturi, calculatoare nu existau, nu te evalua nimeni, se bea la greu, nu stiai cand e ziua de salariu ca banii curgeau din spaga. Acum ciuciu, tu fiind la inceput.....nici nu vreau sa ma gandesc dupa cate zile pleci, maxim 2 ti-as da asa dupa mine :))) stai dracu pe curu tau ca nu e terenu de tine, gandeste-te la gheturi, ploi, flescaiala....una e langa calorifer si alta e afara

#28
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 28.04.2006
Mie mi se pare super stresant, de exemplu te cheama cineva ca nu ii merge netul, poate e de la calculatorul lui, trebuie sa ai rabdare sa investighezi, sa ii explici.

Inainte era bine cand erau doi operatori, acum de unul singur e cam nasol.

#29
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 13 martie 2024 - 11:40, a scris:

Idee buna sau proasta? Nu stiu sa sertizez un banal cablu UTP, dar poate invat.

Nu-mi place jobul actual. Mi-a placut pana in 2014 cand a murit tata. Acum la 10 ani de atunci, poate ar fi bine sa fac o schimbare.

Am facut facultate de drept, cu masterat pe societati comerciale. Tata a fost cel care mi-a ales acest drum, dar nu imi place niciun job ce implica instante, judecatori.

Nici cu joburile cu dress code nu ma impac, port maneca scurta tot anul si vara pantaloni scurti. I-am vazut pe baietii de la RDS asa. Am prieteni printre cei de la Slatina.

Nu am calificare pe electric sau telecomunicatii. Daca merg la RDS cu CV-ul, ar vrea sa ma bage la birouri, ori sunt satul de birou, Word, e-mail, fax.

Sunt pasionat de telecomunicatii (printre altele) si sunt mare fan RCS-RDS. La Digi, cum isi spun ei, poti fi la birouri, poti fi cu publicul pe contracte (birou sau teren, catalinman e agent de teren), iar la tehnic, unde mi s-ar parea interesant si distractiv daca nu sunt avarii majore si daca nu ma "deporteaza" in zone avariate de vreme din tara, cine e vechi si castiga increderea sefilor, poate refuza deportarea.

Sunt 2 optiuni, instalari (program L-V 09-18) sau service/reparatii defectiuni (imi place sa identific defectiuni) program L-V 08-15 sau 15-22, 1 weekend pe luna lucrat 09-22, hmm, pentru program mai ca as alege instalari, unde a fost si un prieten din grup intre anii 2009-2021, ca dupa aia a devenit dializo-dependent si a iesit la pensie, la 40 de ani.

E o idee OK sau e doar un vis umed? As lucra la ceva mai apropiat de sufletul meu si as avea salariul meu sa fac ce vreau cu el, lucrez in familie unde se achita utilitatile si se dau bani de buzunar, programul foarte lejer e cel mai mare avantaj, dar jobul asta judiciar devine tot mai complicat, cu mai multe sarcini si cu amenzi judiciare, din pacate. Nu suport amenzile. De aia vreau sa plec.


Concret, ce experienta de munca ai si ce stii sa faci ?

#30
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022

Vizualizare mesajgogosaru100, pe 13 martie 2024 - 12:49, a scris:


cam asa e. fara suparare ptr initiator.
imi aduci aminte de un prieten. esti 1 la 1 cu el. pueril, cu tabieturi pe care nu vrea sa le lase. visator aiurea. nu a realizat nimic in viata. viseaza credite la masini, case , vacante, produse scumpe toate dintr un salariu de 4000 lei
nu gateste, se mira de ce nu are bani stransi cand orice vede cumpara.
nu te critic, eu doar am spus cum e tipul respectiv.
Nu-i chiar 1:1. Amicul tău muncește.

#31
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

Vizualizare mesaj2Unlimited, pe 13 martie 2024 - 12:10, a scris:

In prezent toate lucrarile la DIGI se fac cu fibra, fibra intra la abonat in imobil. Peste tot se fac treceri pe fibra. UTP nu prea se mai mufeaza, se lucreaza cu patch-uri...
Tras, taiat, sudat fibra, asta e munca principala...
In plus, configurezi routere, reglezi televizoare, trebuie sa te pricepi la telefoane fixe, mobile, lucrezi cu wi-fi, dai gauri in pereti, fixezi cabluri, tragi cabluri prin tub, tragi cabluri pe stalpi, instalezi antene DTH, etc...
Lucrezi cu mobil si tableta de serviciu, tii evidente, gestiuni de echipamente pe care le platesti daca iti ies minus, materiale, aparate de masura, completezi acte, borderouri, etc...
Sunt sigur ca mi-au mai scapat sarcini. Toate astea se invata treptat, nu trebuie sa le stii la angajare. Insa trebuie sa ai skill-uri...

Aaa, si treaba aia cu maneci scurte si pantaloni scurti nu exista. Ti se dau salopete DIGI. Nu poti sa te prezinti la client in pantaloni scurti, sa-ti etalezi mararul de pe picioare. Pe scara trebuie sa ai centura, casca si bocanci. Se fac controale SSM lunar, si daca nu le porti, vei fi sanctionat la salariu.
Poate doar la tara sa mai gasesti cate un angajat care nu a primit salopete...

Cel mai important este sa fii abil sa poti sa porti o conversatie cu clientii. Si sa poti sa lasi capul in jos cand esti injurat si scuipat pe nedrept. Altfel nu ai ce cauta in teren.
Eu ii vad in pantaloni scurti aici in oras vara. Si iarna au geaca Digi. Si cum eu am o geaca albastra in timpul liber (la serviciu iau de piele) glumesc ca e geaca Digi.Posted image

E si un pensionar pe aici cu geaca Digi.

Acum baietii aveau haine ca si mine, iarna, blugi, bluze, nah, eu am tricou (polo) si geaca.

Vizualizare mesajSephh, pe 13 martie 2024 - 12:54, a scris:

Mie mi se pare super stresant, de exemplu te cheama cineva ca nu ii merge netul, poate e de la calculatorul lui, trebuie sa ai rabdare sa investighezi, sa ii explici.

Inainte era bine cand erau doi operatori, acum de unul singur e cam nasol.
Ii arati ca pe laptopul de serviciu merge.

Imi place sa conectez aparatura, sa fac speed test, sa masor semnalul.

#32
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 13 martie 2024 - 12:40, a scris:

Vreau sa ma plimb cu masina de Digi, mi-ar placea sa o conduc.
cu vise de-astea mai bine te bagi pe uber.

on-topic, pana la urma poti incerca ca nu te costa nimic, dar si eu am impresia ca n-o sa treci de prima saptamana…

#33
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

Vizualizare mesajgogosaru100, pe 13 martie 2024 - 12:49, a scris:

cam asa e. fara suparare ptr initiator.
imi aduci aminte de un prieten. esti 1 la 1 cu el. pueril, cu tabieturi pe care nu vrea sa le lase. visator aiurea. nu a realizat nimic in viata. viseaza credite la masini, case , vacante, produse scumpe toate dintr un salariu de 4000 lei
nu gateste, se mira de ce nu are bani stransi cand orice vede cumpara.
nu te critic, eu doar am spus cum e tipul respectiv.

sincer, ca sa revin la subiect, nu cred ca o sa rezisti la nimic. o sa te saturi si de munca asta.
Eu visez doar un venit, dintr-o activitate care sa-mi placa, venit cu care sa platesc curent, gaz, motorina, mancare, atat, nu vreau vacante sau masini. Nici cu banii de la Loto nu as vrea, pe aia i-as calcula, la costurile actuale, cati ani ma tin fara munca, sau ceva din care sa-mi vina fara a munci. Nu am mai jucat demult la Loto.

Mda, acum 1-2 ani era liber un post de operator retele. In 2009 angajau pe oricine avea cat de cat habar de retea, cum am eu. OLT-ONT-WDM-PPPoE-VLAN-buget optic-porturi-split ratio 1 la 128 (un port din OLT conecteaza 128 de ONT-uri, 128 de abonati sau si scari de bloc)-FTTB-FTTH. Serverele PPPoE sau concentratoare.

Pe fibra poti opri pe rand semnalul TV sau cel de net-telefonie (implicit autentificarea ONT-ului pe OLT). Pot scrie pagini intregi cu tehnica RCS-RDS. Pe mobil E-Node-B 4-5 G acuma. La mobil imi place mai putin, imi plac microcell-urile din oras, site-urile macro nu prea.

Si chestii de domeniul trecutului, HFC, Docsis, CMTS, modem(modemul se autentifica pe CMTS, se sincroniza cu el), DHCP, nod optic, amplificatoare de trunchi si de linie, telealimentare. Posted image

Vizualizare mesajSephh, pe 13 martie 2024 - 12:54, a scris:

Mie mi se pare super stresant, de exemplu te cheama cineva ca nu ii merge netul, poate e de la calculatorul lui, trebuie sa ai rabdare sa investighezi, sa ii explici.

Inainte era bine cand erau doi operatori, acum de unul singur e cam nasol.
Abia as astepta sa prind pe cineva ce foloseste doar Wi-Fi (de la ONT sau un router vechi) si sa intrebe de ce nu ii merge cu 1000 mbps pe telefon.

Chiar am vorbit recent cu baietii despre asta. Distractie taica.

*************
La Slatina pare mai usor, la Bucuresti e nasol, ai si ture de noapte pentru eventuale avarii.

Poate ca nici agent vanzari nu ar fi asa rau, dar sunt satul de hartii. Ar merge si un post mai usor dar din care sa stau de vorba cu tehnicienii. Agenta de vanzari pe business mi-a spus ca s-a certat cu tehnicii odata.

Alta nasoala, daca sunt multe sesizari si te incadrezi greu, trebuie nota explicativa la finalul programului.

Sa despachetez ONT-uri, routere, mininoduri, sa iau rola de fibra-UTP si sa intind, eventual colegul sa mufeze-sa faca splicing, nu ar fi asa de rau.

Edited by Neaceasca85, 13 March 2024 - 13:25.


#34
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 13 martie 2024 - 13:27, a scris:

amplificatoare de trunchi si de linie, telealimentare. Posted image

Nu esti chiar pe langa. Uitasem de astea. Erau nasol de reglat amplificatoarele alea de linie si de trunchi. Mai ales iarna...
De telealimentare nu mai vorbesc. Erau retele facute de terti cu cablu coaxial F6 de interior, agatat pe stalpi, care mai si telealimenta amplificatoarele...

Edited by 2Unlimited, 13 March 2024 - 13:39.


#35
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
*************
ONT in router sau in bridge. Asta e in functie de cine face PPPoE-ul, ONT-ul sau routerul de dupa el.

Ah, sa vorbesc la telefon cu inginerul de la suport tehnic, iarasi super. Conecteaza-mi si mie un ONT. Asta e la instalari sau service-inlocuire ONT defect.

#36
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

Citat

Vreau sa ma plimb cu masina de Digi, mi-ar placea sa o conduc.
unii raman copii toata viata!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate