Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

Prea mult alb în locuințe

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#37
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
În spitale e alb și pentru că teoretic se zugrăvește mai des, din motive de ingienă. La țară se mai făcea asta, tot din motive de igienă, că mai greu de făcut altfel curățenie. Ori nu exista electricitate, ori erau scumpe unele electrocasnice.
Eu am în sufragerie vopsire cu mică. Am înțeles că există ceva care o imită, dar fără a produce unele pulberi pe care le poți inhala. La bunicii parterni a fost cu mică (aveau tavan înalt; clădire din anii '50, București), însă în sufragerie s-a văruit ulterior în alb. Poate crescând cu alte culori, nu suportul albul pe perete.
Tavanul merge alb poate sau o culoare mai deschisă, pentru a reflecta lumina.
Ce a pus Karhu cu chestia aia total albă... parcă așteaptă vreun criminal pe afară sau e un loc al intrigilor.
Uite aici dulăpior Danish/mid-century cu alb pe el. Dar nu e numai alb. Simplu și plăcut.

Attached File  xlp__apartament-5-camere-de-vanzare-armeneasca-bucuresti_653696560f576e.jpg   170.34K   53 downloads

#38
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 26.11.2001
Eu am in zona de luat masa culoarea asta. E cod pt vopsea Apla/Dedeman, daca are vreo relevanta. Arata "cald", eu sunt f.multumit. Prea mult alb e "spital" in opinia mea.

[ https://i.imgur.com/qnoWtzx.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#39
twotall

twotall

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.12.2023
Exista nenumarate nuante de alb: https://www.elledeco...white-a-70889/. Avantajul e ca pe linga faptul ca adauga multa luminozitate fac si mult mai simpla alegerea restului culorilor din casa, podea, usi, draperii, canapele si fotolii, mobila, scari, faianta, gresie si asa mai departe. Cand ai fantezii cu alte culori deja devine mult mai complicat sa le potrivesti pe restul si daca nu ai un designer de interior care sa faca asta pentru tine ai sanse mari sa iasa ceva care oscileaza intre batranescul anilor 90 cu diversele sale nuante de galbui si bej si grotescul anilor 2000 cu pereti in culori care mai de care mai indraznete sau de-a dreptul turbate.
Cam toate amenajarile moderne cu pereti albi au pereti de accent in culori si texturi contrastante.

Edited by twotall, 11 March 2024 - 16:48.


#40
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005
Eu nu cred ca e vreo manie a romanilor, e cea mai ieftina vopsea si la cumparare si la intretinere ulterioara. Dezvoltatorii lasa toti peretii in alb din 2 motive: incaperile par mai spatioase (foarte important la cutiutele de chibrituri ce se construiesc mai nou) iar orice alta culoare poate fi contestata de catre client pe motiv ca nu e pe gustul lui.

Mie nu imi prea place albul, mi se pare culoare de birou sau laborator, prea sterila pentru gustul meu. In casa am preferat o combinatie de decorative de la San Marco (nu e reclama, sunt foarte misto dar e drept, scumpe). Problema la multa lume e ca de fapt nu au simt estetic si oricati bani cheltuie, casa va arata in cel mai bun caz, banal, iar in cel mai rau kitsch-os. Bine, ei nu au de unde sa stie, deci e ok.

#41
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
cine hotaraste cat alb e "prea mult alb"?

View Postdjl, on 11 martie 2024 - 16:33, said:

... La ţară se mai făcea asta, tot din motive de igienă, că mai greu de făcut altfel curăţenie....
la tara traditional se varuia in alb. si traditia asta vine si din faptul ca pigmentii erau scumpi sau nu prea interesanti. sa nu uitam ca mii de ani ca purpura (o natie de violet) era culoare regala.

#42
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Şi atunci când a început să apară la ţară mai colorat? Anii '50-'60? Şi eu ştiam de alb.
Pe lângă alb, mai sunt băile alea care din cauza coloritului - verde sau ce imită pitara naturală, arată a la cavou.
Pentru a nu deschide subiect separat: nu ştiu cine face unele chiuvete actuale. Şi ţeavă prea scurt la robinet. Dacă vrei să te speli la chiuvetă mai spre cot, nu poţi, iar la altele se poate acumula apa pe buza dinspre chiuvetă. Produsele nu-s testate?

#43
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
exista produse diferite pt nevoi diferite. tu chiar nu gasesti in oferta magazinelor chiuvete pe gustul tau? de ce vrei ca toate sa fie facute asa? poate alti oameni au alte pretentii de la chiuveta.

#44
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Eu am mers pe Mountain Summit de la OSkar + musai profil PVC intre pereti si tavan.
Eu am ales de 8cm.

Attached Files



#45
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 30.11.2021
Sunt etape si etape.
In urma cu ani de zile era la moda parchetul ala urat galben urat si interiorul galben sau ceva galben spre roz.

Mie imi place albul.

Acum este moda asta cu vopseaua decorativa, chiar si in baie.
Peste cativa ani o sa ne amuzam de vopseaua decorativa si o sa fie subiecte cum se decoperteaza vopseaua decorativa.

#46
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005

View Postdjl, on 11 martie 2024 - 18:49, said:

nu ştiu cine face unele chiuvete actuale. Şi ţeavă prea scurt la robinet. Dacă vrei să te speli la chiuvetă mai spre cot, nu poţi, iar la altele se poate acumula apa pe buza dinspre chiuvetă. Produsele nu-s testate?

Aia care stiu cine le cumpara, nu cine se plange din tribuna despre ele. Nici nu stiu cine se mai spala azi ca veterinarii pana la coate.
In alta ordine de idei, daca ai ajuns cu murdaria pana la coate exista tot timpul optiunea sa te speli pe tot fizicul. Ii mai zicem si dus.

#47
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,090
  • Înscris: 04.03.2014
Sunt o gramada de culori off-white, aproape alb interesante.

#48
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Albul nu e la moda si nu se demodeaza.
Culorile sunt foarte greu de ales si asortat, numai un profesionist o poate face, cine crede altceva se imbata cu apa rece.
Imi amintesc cum o familie de la Chisinau a venit la Bucuresti, a luat un apartament nou-nout, tipla, zugravit in alb si au chemat pe loc meseriasii sa traga un calciu, ceva culoare, sclipici, ornamente de ipsos, doamne fereste, ziceau ca nu se putea locui in alb asa fara alea!

#49
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,162
  • Înscris: 03.12.2021
La un apartament avut de refacut peretii in dreptul unor cuburi de biblioteca si oglinzi pe care le am dat ajuns. Daca era mov pastel cam cum faceam ? Iesea roz pt fiecare gaura sau mica zgarietura ce trebuia finisata? Dadeam inca un strat ? ( demontam mobila de langa?)

Nu are sens

#50
arfidx2

arfidx2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 17.09.2022
Românii trăiesc ieftin. Alb e ieftin..
Bine că nu combină culori, că nu se pricep. Ar pune mov cu roz și portocaliu probabil

#51
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,162
  • Înscris: 03.12.2021
Alb e alb

Culoarea nici daca pui identic deasupra nu va iesi la fel

Iar sa dai mereu straturi noi de sus pana jos nu e corect, se va scoroji

#52
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 17.08.2022
Apartamentul de astazi vrea spatiu si lumina.
Mobilele greoaie au disparut, covoarele groase, vitrinele cu bibelouri, mesele si cele 6 scaune cu picioare,
nu mai putin de 28 picioare in sufragerie....
Tablorile unul langa altul, au disparut....
Un tablou in culori pastelate, mobila moderna si practica, o comoda lunga si joasa
Iar peretii dechisi la culoare, nu neaparat albi,  se poarta combinatii de 1-2 pereti o culoare 1-2 alta, asortate intre ele

#53
arfidx2

arfidx2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 17.09.2022
Mesele și cele 6 scaune au dispărut că apartamentele de azi nu mai au spațiu.
In living ai aragaz și de pe canapea te vede livratorul de pizza.
Aia e..progres! :)

#54
ocean

ocean

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 05.03.2024
O incapere cu corpuri de mobila albe iti lasa senzatia ca e mai putin incarcata.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate