Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Prea mult alb în locuințe

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#91
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011
Colegul nostru este prea tînăr, ca să priceapă.
Eu am crescut în astfel de ,,vilă /bloc ".

Nu este o bucurie, bine, pe timpuri, născut crescut parțial, nu realizam asta, ca și în favelas, dacă acolo te naști, zici că este bine.

Unde am stat, aveam glasvant, un balcon minuscul, o bucătărioară minusculă, baia îngustă și lungă, scara la bloc era o spirală abruptă cu balustrada din zid, era deja vechi în anii 60"/70", mirosea a vechi, materialele din trecut, tencuiala veche, nu era ca cea de azi.

Pianul copilăriei a urcat pe geam, cu frînghii, efectiv nu se putea altfel, iar cînd familia a ,,clacat ", la partaj, pianul a fost coborît pe scări, dar făcut franjuri de muncitori, pereții scării au fost zgîriați de la etaj pînă la parter.

Clădirile vechi nu sînt o bucurie, pentru un om normal :no:

#92
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Zici de parcă nu aş fi fost în vreun bloc interbelic. Am fost în mai multe. A trebuit să car cu cineva un rulou din ăla de lemn, mare, că cred că era pentru fereastră din 3 bucăţi şi greu. În lift nu a încăput, că era lift de 3 persoane şi hai cu el pe scări; scări din alea în jurul liftului; cam înguste, dar măcar drepte; am dat cu el de colţuri.
Mobila probabil o urcau pe fereastră. B.t.w., scara de serviciu era singura scară a bloclui, că pentru proprietari erau doar lifturi, tot de 3 persoane, deci blocul avea pe tronson 3 lifturi... acum mai are 1/tronson. Am văzut scări şi mai şi decât aia. Prin zona cu rolul am tras sperietură cu una curbată, că nu aveam lanternă, nu era iluminat natural şi nici becul nu prea stătea aprins... era scara de serviciu; măcar la alea înguste, dacă cazi, te pinzi între pereţi, nu o iei la goană pe trepte, dar aia nu era îngustă.
Sunt şi scări curbate mai mari. Pe una m-am dat cu viteză, pentru a vedea cât de repede pot să merg; fireşte că m-am ţinut de bară.
Mi se par aiura lifturile de 2-3 persoane, mai ales dacă e bloc mai înalt. Sunt şi de 4, dar rare erau la interbelice.
Compartimentarea apartamentelor, altă discuţie.

Am zis eu de interbelice, dar dacă e de locuinţe vechi o.k., adică anii '70-'80, poate '60, albul le strică şi pe alea.
Mobila poate să fie mai simplistă, dar nu de un simplism extrem, nici albă, dar nici prea închisă la culoarea, văruiala poate să fie în culori deschise, baia şi bucătăria pot avea combinaţii de culori. Poţi face ceva un pic mai retro şi fără exagerare de alb, dacă ştii cum.

#93
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Eu am peretiii si tavanul alb, daca vreau vre-o culoare, o rezolv din becurile Hue RGB, le pot face sa lumineze si in ritmul muzicii.Posted Image

#94
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View Postcrisstonne, on 16 martie 2024 - 00:32, said:


Pianul copilăriei a urcat pe geam, cu frînghii, efectiv nu se putea altfel, iar cînd familia a ,,clacat ", la partaj, pianul a fost coborît pe scări, dar făcut franjuri de muncitori, pereții scării au fost zgîriați de la etaj pînă la parter.
pianul ala tind sa cred ca era mai degraba pianina. asa ca mai usor cu pianul pe scari. :P :)

#95
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011
Pianină cu coadă?!
Te pricepi fănele  😉

#96
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,517
  • Înscris: 02.09.2006

View Postdjl, on 15 martie 2024 - 16:35, said:

Cunosc bancul.
Mă gândeam la ceva consolida sau nu prea înalt. O clădire nouă nu prea are cum să dea acel simţământ pe care îl dă o clădire veche, din mai multe motive. Şi apartamente în anumite stiluri (de exemplu compartimentare), nu se mai fac.
Corect! numai cind te gindesti cite generatii au zacut si murit de diverse boli in cladirile alea si incepi sa ai orgasme!

#97
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011
:D

#98
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Sau mai rau, pe cati a omorat de la imbacseala.

#99
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,494
  • Înscris: 24.12.2005

Vizualizare mesajFC72, pe 15 martie 2024 - 22:07, a scris:

Cel mai tare put casele cu pisici mai ales daca sunt mai mult de una si apoi put cartile multe, hartia invechita are darul asta, dar nu as neglija igrasia si mucegaiul.
Asta este adevărat, multora le put cărțile. Posted image

#100
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă ar fi un pus o altă culoare, baia asta ar fi arătat mai bine, chiar dacă chiuveta și cada sunt albe.

Attached File  apartament-de-inchiriat-3-camere-bucuresti-dacia-208386793.jpg   45.58K   43 downloads

Urâte sunt și liturile argintii....

#101
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011
Verde smaragd"  😂

#102
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,849
  • Înscris: 17.08.2022
Sau rosu de prusia....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate