Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Prea mult alb în locuințe

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Tot uitându-mă pe internet la chestii legate de imobiliare, deci implicit și amenajarea apartamentelor, mă întreb de unde atâta manie cu alb. Și eventual negru. Prea mult alb dă senzație neplăcută. Iar mobila aia albă, sau baie cu alb și robinți negri, dă senzația de spital. Singura chestie mișto alb + negru era mozaicul ăla de podele folosit pe vremuri, de dădea impresia unei table de șah, deși uneori albul putea să fie un gri sau ceva crem.
De unde moda asta? De ce nu măcar alte culori la mobilă? Că am văzut imagini vechi cu mobilă de bucătărie ce aduce la cea actuală și se folosea și crem sau ceva a la gălbenuș, sau alb cu ceva inserție a la lemn.

#2
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Alb inseamna ieftin. Cel putin la lavabila, e cel mai simplu pentru dezvoltator.
Si cred ca e si practic. Usor de vopsit, curatat, in caz de ceva.

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,939
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdjl, on 11 martie 2024 - 12:25, said:

De unde moda asta?
Asa e modern acum.
Simplitate inseamna rafinament...

#4
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,479
  • Înscris: 17.04.2006
In plus, albul il poti asorta cu orice, poti baga ce mobila si decoratiuni vrei.

In orice caz, ne spune ca uraste moda asta omul care iubeste podeaua sah din mozaic :D

#5
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 28.05.2008
Persoanele foarte atente la combinatiile cromatice aferente interiorului locuintelor (pereti, mobilier, instalatii sanitare etc.) fac acele investitii pentru confort personal, nu pentru a inchiria/vinde respectivele imobile.
Daca veti accesa locuinte amenajate cu gust (eventual cu sprijinul unor arhitecti), veti observa ca difera cu mult fata de ce gasiti in ofertele agentiilor imobiliare.

Fara suparare: "robinţi" nu exista, iar forma corecta de plural este "robinete"

Edited by sdrc, 11 March 2024 - 12:42.


#6
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,222
  • Înscris: 08.01.2021
Când vrei sa vinzi albul e perfect pentru că-i indiferent/neutru. Cu alte culori riști sa sterpezesti dinții unor potențiali clienți, ce-ți place ție poate sa li se para oribil lor.

#7
tesla_s3xy

tesla_s3xy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 14.08.2023
E usor de intretinut, dai o lavabila cand e cazul si rezolvi rapid in loc sa te chinui sa nimeresti nuanta corecta
Albul face sa para apartamentul si mai luminat dar nimeni nu zice ca nu poti sa mai dai o pata de culoare sa iasa ceva frumos.

Bateriile si chiuvetele negre arata "premium" ca asa sunt alea scumpe, asa ca baietii care vopsesc cu spray rosu etrierii la Golf 4. La fel si cu electrocasnicele gri, toti vor sa arata ca si cum au Viking.

#8
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 06.08.2015
mie albul imi place. toate camerele le-am lasat albe.

#9
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
Și mie îmi plac pereții albi, dau senzația de spațiu și lumină. Mobila am ales-o tot deschisă la culoare, parchet gri, îmi place stilul nordic, minimalist.

#10
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006

View Posttesla_s3xy, on 11 martie 2024 - 12:44, said:

E usor de intretinut, dai o lavabila cand e cazul si rezolvi rapid in loc sa te chinui sa nimeresti nuanta corecta
Albul face sa para apartamentul si mai luminat dar nimeni nu zice ca nu poti sa mai dai o pata de culoare sa iasa ceva frumos.

Bateriile si chiuvetele negre arata "premium" ca asa sunt alea scumpe, asa ca baietii care vopsesc cu spray rosu etrierii la Golf 4. La fel si cu electrocasnicele gri, toti vor sa arata ca si cum au Viking.

eu prefer alb-ul de la Miele :)

#11
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
eu am lasat peretii albi pentru ca dau si senzatie de spatiu, in apartamentul meu comunist si meschin se simte.

#12
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,162
  • Înscris: 03.12.2021
Plus ca poti sa repari putin cu lavabila daca e nevoie oricand.

#13
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006

View Postdjl, on 11 martie 2024 - 12:25, said:

am văzut imagini vechi cu mobilă de bucătărie ce aduce la cea actuală şi se folosea şi crem sau ceva a la gălbenuş

Da da, mobila aia cu aspect de îmbâcseala din fabrica. La fel ca băile cu faianță galbena/crem/maro din anii 70-80, gata pișate, să ascundă jegul mai eficient. Posted Image

Pereții albi sunt "greu de întreținut", aia e problema voastră cu ei. Personal, io ma uit la chestiile de pe lângă pereți, nu la pereți. Chiar si la mine in casa, mai am o planta, un poster, o nevastă.. nu-i așa important daca sunt albi sau nu Posted Image

Edited by mnezo, 11 March 2024 - 12:59.


#14
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postdjl, on 11 martie 2024 - 12:25, said:

Tot uitându-mă pe internet la chestii legate de imobiliare, deci implicit şi amenajarea apartamentelor, mă întreb de unde atâta manie cu alb.
Albul denota si curatenie si lumina. Plus ca se repara usor in cazul unui incident.
Ma refer la pereti.

Odata ma uitam dupa cafetiere si am obiceiul sa citesc inante de achizitie reviuurile.
O cucoana era entuziastama de o cafetiera neagra, ca nu trebuie sa o mai spele.

#15
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
In ziua de azi, a avea numai alb in casa, reprezinta o simplitate, rafinament, eleganta dar si curatenie, albul fiind o culoare care se potriveste cu orice alta culoare, este si usor de intretinut, usor de revopsit acea parte unde crezi ca s-a murdarit si multe altele.

Edited by raducanu969, 11 March 2024 - 13:29.


#16
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Sa o luam pe partea cealalta, asta cu "a avea numai alb in casa, reprezinta o simplitate, rafinament, eleganta" e data de moda, probabil ni s-a bagat pe gat incet-incet, ca deja credem ca noi vrem sa fie totul alb. E doar marketing facut asa bine, ca deja iubim totul alb in casa.

#17
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.06.2017

View Postdjl, on 11 martie 2024 - 12:25, said:

Tot uitându-mă pe internet la chestii legate de imobiliare, deci implicit şi amenajarea apartamentelor, mă întreb de unde atâta manie cu alb. Şi eventual negru. Prea mult alb dă senzaţie neplăcută. Iar mobila aia albă, sau baie cu alb şi robinţi negri, dă senzaţia de spital. Singura chestie mişto alb + negru era mozaicul ăla de podele folosit pe vremuri, de dădea impresia unei table de şah, deşi uneori albul putea să fie un gri sau ceva crem.
De unde moda asta? De ce nu măcar alte culori la mobilă? Că am văzut imagini vechi cu mobilă de bucătărie ce aduce la cea actuală şi se folosea şi crem sau ceva a la gălbenuş, sau alb cu ceva inserţie a la lemn.
Tu de ce crezi ca in spitale se foloseste predominant albul? O fi vreun motiv?
Nimeni nu vrea sa traiasca ca la circ, dar desigur, fiecare e liber sa isi vopseasca peretii cum considera. Nu cred ca niste pereti verzi, sau in nshpe culori sunt ce trebuie, nici ca sa vinzi/inchiriezi, nici ca sa locuiesti.

View Postbai3tzash, on 11 martie 2024 - 13:31, said:

Sa o luam pe partea cealalta, asta cu "a avea numai alb in casa, reprezinta o simplitate, rafinament, eleganta" e data de moda, probabil ni s-a bagat pe gat incet-incet, ca deja credem ca noi vrem sa fie totul alb. E doar marketing facut asa bine, ca deja iubim totul alb in casa.
Au nimerit-o pe asta cu marketingul, cand vopselele albe sunt cele mai ieftine. Vrei pigmenti, mai scoti cascaval.

Edited by robert23mg, 11 March 2024 - 13:34.


#18
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,479
  • Înscris: 17.04.2006
Hai sa recunoastem ca dau bine si peretii colorati insa trebuie sa te pricepi sau sa apelezi la un designer de interior.
Ies lucruri frumoase. Eu nu ma vad locuind intr-un spatiu foarte colorat insa imi place cand mai vad in case/apartamente aranjate cu gust, unde culoarea de pe pereti completeaza stilul mobilei/podelei.

Edited by Sef-chenko, 11 March 2024 - 13:55.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate