Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Antiperspirant care nu pateaza si persista

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 02.08.2021
Aparent există și cuvântul perspirație: https://dexonline.ro...aČ›ie/definitii

#20
gogu1874

gogu1874

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 05.01.2023

View Postcorinadaniela, on 10 martie 2024 - 20:05, said:

"Conform studiilor, aluminiul continut in deodorante (20% clorura de aluminiu) nu este doar extrem de nociv, dar patrunde mai usor in organism prin piele decat pe cale digestiva.
Ăsta o fi citat din ceva revistă de duzină, de-aia te ruşinezi să dai link, şi de-aia face afirmaţii bombastic-tabloide cum că ar fi "extrem de" nociv (da, zilnic auzim de morţi şi răniţi ajunşi la camera de gardă că s-au dat cu şprei la subbraţ) sau că prin pielea exterioară, epiteliu keratinizat, cea mai barieră barieră a corpului uman, s-ar absorbi vreodată orice "mai uşor decât prin intestin", care e făcut din start să fie permeabil. Posted Image

Dar da, pentru clorhidratul de aluminiu există ceva studii care indică toxicitate (nu alea cu cancerul mamar, alea-s neconfirmate), în special respiratorie. OK, nu mă miră, la urma urmei de-aia am şi căutat soluţie cu aplicare solidă - mă gândeam că garantat inhalez o parte din spray-ul ăla de fiecare dată, şi la urma urmei ce să caute în plămâni un mix de substanţe conceput să fie folosit pe piele? Se pare că bine m-am gândit. Posted Image

#21
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005
Borotalco de departe...

#22
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,495
  • Înscris: 24.12.2005

View Postgogu1874, on 10 martie 2024 - 18:52, said:

Spălatul zilnic, mai ales cu săpunuri şi geluri bazice, nu e optim pentru sănătatea pielii, e doar o obsesie anti-organică a americanilor şi vest-europenilor (deşi am auzit că în ultima vreme mai ascultă şi ei de dermatologi şi au început să se dezveţe de prostia cu duşul zilnic respectat ca un ritual religios, fie că mergi la sală sau nu).
https://www.msn.com/...rts/ar-AA1mT8is

https://www.health.h...y-2019062617193

Fix în cazul celui ce a inițiat discuția - dintr-unul din link-urile puse de tine:

Quote

Certain body parts like armpits, feet, and intimate areas, due to their higher tendency to accumulate fungi, bacteria, and release unpleasant odors, need daily washing with soap, gel, or any other suitable product.

View PostValy_User, on 10 martie 2024 - 21:00, said:

Aparent există și cuvântul perspirație: https://dexonline.ro...55;ie/definitii

Există doar că nici în DEX și nici în DOOM.

Edited by asul, 10 March 2024 - 21:55.


#23
gogu1874

gogu1874

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 05.01.2023

View Postasul, on 10 martie 2024 - 21:56, said:

Fix în cazul celui ce a inițiat discuția - dintr-unul din link-urile puse de tine:
Aşteptam cu nerăbdare să apară cineva să selecteze singura afirmaţie care e în răspăr cu tot ce se zice ştiinţific şi dermatologic acolo, din tot textul ambelor articole făcut grămadă. Felicitări, ce să zic.

#24
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 03.02.2009

View Postbobalex18, on 10 martie 2024 - 17:56, said:

Eu folosesc nivel de ala fără urme și sunt mulțumit

Am încercat altele și nu am fost mulțumit,  în principal pr ca am pătat hainele.

Pt a scoate petele am luat o soluție ieftina și f eficienta de la nufărul
poti scrie aici dacă nu este considerată reclama numele la soluție sau in mesaj privat.multumesc

#25
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 02.08.2021
Cred că e vorba despre Nufărul scos pete.
Dar ai grija să-l dai doar pe pete, că altfel te trezești că se decolorează hainele.


Personal folosesc Ace color la rufe colorate, și frec bine cu el unde e pata.
Rufele albe le înmoi în hipo.

#26
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,495
  • Înscris: 24.12.2005
Ar trebui să te bucuri că cineva citește nu doar ce postezi ci și trimiterile către surse externe. Sau nu asta era ideea de fapt? O afirmație foarte asemănătoare este și în cel de-al doilea link dacă tot vrem să fim conștiincioși doar când ne covine. Posted Image

#27
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Borotalco, folosesc de peste 3 ani si sunt multumit.

Edited by raducanu969, 11 March 2024 - 07:42.


#28
lost2209

lost2209

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 24.04.2008
Am tot incercat foarte multe, insa marea majoritate sunt praf, prea pateaza, nu tine mult, irita, etc. Uriage ala nu tine mai mult de 4-5 ore si incepi sa mirosi ca un sconcs/ O reclama de cacao la el dar n-are absolut nici o valoare. La fel Old Spice, Nivea, Rexona, etc. De vreo 6 luni insa folosesc: It's for women dar nu are miros strident, pur si simplu mis e pare ca e unisex. Nu pateaza, nu lasa urme si cel mai important tine cat imi trebuie, de dimineata pana a doua zi dimineata adica 24 de ore.
https://www.emag.ro/...6/pd/D2B65MMBM/

Il voi incerca si pe urmatorul.
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#29
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Orice OldSpice ce nu contine aluminiu. [ https://i.makeup.ro/w/wp/wpjlkvren4cw.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by PiticVerde, 11 March 2024 - 11:57.


#30
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Bro' ... deodorantele si antiperspirantele actioneaza complet diferit pentru ca oamenii ... sunt diferiti
Degeaba iti recomand eu Mennen Speed Stick pentru ca la tine pur si simplu este posibil sa nu functioneze
Cu asta ma impac eu cel mai bine pentru ca este unul din putinele 2 in 1 - Antiperspirant / Deodorant

P.S.  - daca il incerci si nu esti multumit, sa nu dai vina pe mine Posted Image

#31
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010

View PostNaijax, on 11 martie 2024 - 12:04, said:

Bro' ... deodorantele si antiperspirantele actioneaza complet diferit pentru ca oamenii ... sunt diferiti
Degeaba iti recomand eu Mennen Speed Stick pentru ca la tine pur si simplu este posibil sa nu functioneze
Cu asta ma impac eu cel mai bine pentru ca este unul din putinele 2 in 1 - Antiperspirant / Deodorant

P.S.  - daca il incerci si nu esti multumit, sa nu dai vina pe mine Posted Image

Ba mai mult, eu le rotesc ca am sesizat ca dupa 3-4 luni nu mai e acelasi lucru

#32
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010

View Postgogu1874, on 10 martie 2024 - 18:52, said:

Spălatul zilnic, mai ales cu săpunuri şi geluri bazice, nu e optim pentru sănătatea pielii, e doar o obsesie anti-organică a americanilor şi vest-europenilor (deşi am auzit că în ultima vreme mai ascultă şi ei de dermatologi şi au început să se dezveţe de prostia cu duşul zilnic respectat ca un ritual religios, fie că mergi la sală sau nu).
https://www.msn.com/...rts/ar-AA1mT8is

https://www.health.h...y-2019062617193
A te spala nu inseamna a face dus. Cum va suporta iubitele/iubitii? Sau nu va dezbracati de fel?

View Postalexandrualexww2, on 10 martie 2024 - 19:15, said:


Nu tati, mai ales ca lucrez de acasa si efectiv nu ard nici 1 calorie. Vara da, zilnic, dar toamna iarna efectiv nu ai de ce ca nu transpiri.
Nu tati, faptul ca bagi chimicale in axila si ca natural ne simtim mai putin propriile mirosuri nu inseamna ca nu miroase.

#33
gogu1874

gogu1874

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 05.01.2023

View PostMooF2010, on 11 martie 2024 - 18:42, said:

A te spala nu inseamna a face dus. Cum va suporta iubitele/iubitii? Sau nu va dezbracati de fel?
Dacă în 48h nu te mai suportă apropiaţii nici cu deodorant, condoleanţele mele. Sau 12h ca săracu întrebăcios de mai sus, doamne apără şi păzeşte.
Dacă nu te mai suportă SO după 12h din cauza mirosului, probabil îşi doreşte o relaţie cu un robot din plastic şi aluminiu, nu cu un mamifer sănătos care are colonii de microorganisme peste tot pe dinăuntru şi pe dinafară ca parte integrantă a stării de sănătate, şi care produce secreţii uneori mirositoare, ca un animal viu. Vestea bună e că tehnologia e pe-aproape să-i satisfacă complet şi pe cei cu asemenea preferinţe, care nu mai vor să-şi accepte structura de animale şi să mai aibă vreo relaţie apropiată cu alte animale. Posted Image

#34
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Menen stick e cel mai bun

#35
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Nivea 48 h din gama black and wite, Deo Srpay  cu pudra sau rollon...nu m-au dezamagit niciodata, si am perioade cand fac munca fizica 12/24

#36
alyaly

alyaly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 01.11.2005
Borotalco recomand si eu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate