Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Antiperspirant care nu pateaza si persista

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
Am si eu nevoie de un antiperspirant(nu conteaza daca e solid/spray, nu conteaza pretul) care sa persiste si care sa nu lase urme pe haine.
Am folosit Nivea, Fa si nu mi s-au parut ca persista suficient. Am mai avut Uriage Eau Thermale roll-on care a fost fix apa de ploaie la 50 de RON.
Ce am gasit sa persiste 8-9 ore e Old Spice(Rock si Ultra Defence, ambele spray), doar ca daca transpir mai mult, lasa urme pe haine care se vad la exterior(se iau la spalare, dar nu e estetic ok sa stai patat la job). Indiferent daca ma dau si foarte putin, acele pete tot apar cum incep sa transpir.
Aveti ceva recomandari de un antiperspirant bun care sa nu pateze si sa persiste? Poate fi de la orice brand chiar si de lux si pretul nu conteaza.

#2
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Ai incercat asa ceva?  https://www.emag.ro/...tRoCyeAQAvD_BwE

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Împotriva petelor de transpiratie/deodorant de pe haine poți folosi asa ceva:
https://www.dm.ro/ba...ERoC2LoQAvD_BwE

Împotriva mirosului neplăcut de transpirație recomand piatra/cristalul de alaun, împreună cu un deo parfum fără aluminiu și alcool.
Antiperspirantele conțin aluminiu în general și nu prea sunt ok.
Știu ca exista transpiblock, dar nu am folosit și nu cunosc pe nimeni care să-l folosească, deci nu știu cât de eficient este.

#4
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,020
  • Înscris: 02.08.2021
Păi ar mai fi cel de la Rexona. Eu pe ăsta îl folosesc, dar nu e foarte eficient.
Cel mai bun pe care l-am folosit e Cien roll-on, dar pătează foarte tare, trece prin haine, ceva de speriat. Mai iesă doar cu înălbitor.
Ar mai fi antiperspirantele stick de la Dove, nu sunt la fel de eficiente ca Cien, dar măcar nu pătează așa tare.

Dacă nu, încearcă block-erele gen Transpiblock.

Edited by Valy_User, 10 March 2024 - 14:07.


#5
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,479
  • Înscris: 17.04.2006
https://www.emag.ro/...9/pd/D1LZ2VBBM/

#6
gogu1874

gogu1874

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 05.01.2023
Piatra de alaun. Nu vine cu miros propriu, doar taie mirosul de transpiraţie, deci e fix şi numai de-odorant, cum zice denumirea.
Pe mine mă ţine şi 48 de ore o aplicare, nefăcând muncă fizică.
https://www.shopmani...&sort=price_asc
Cel mai bine să fii ras, să ajungă în contact cu pielea şi să intre un pic în pori.

Edited by gogu1874, 10 March 2024 - 14:17.


#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Mai adaug și faptul ca piatra de alaun, ca să aibă efectul dorit, trebuie aplicata/trecuta pe pielea umeda de mai multe ori, nu de 2-3 ori cum se procedează cu deodorantele stick sau roll-on.
De aceea sunt persoane care spun ca piatra de alaun nu are efect, aplica prea puțin pe piele. Obligatoriu axilele rase, altfel degeaba îți dai cu ea.

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,139
  • Înscris: 22.05.2003
Borotalco

https://www.borotalc.../men-invisible/

#9
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 28.05.2004
.

Attached Files



#10
gogu1874

gogu1874

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 05.01.2023

View Postcorinadaniela, on 10 martie 2024 - 13:55, said:

Antiperspirantele conțin aluminiu în general și nu prea sunt ok.
Piatra de alaun e sulfat de aluminiu şi potasiu. Funcţionează şi s-a dovedit non-toxic, de-asta e aşa folosit aluminiul ca antibacterian sau bacteriostatic.

Edited by gogu1874, 10 March 2024 - 17:46.


#11
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Eu folosesc nivel de ala fără urme și sunt mulțumit

Am încercat altele și nu am fost mulțumit,  în principal pr ca am pătat hainele.

Pt a scoate petele am luat o soluție ieftina și f eficienta de la nufărul

#12
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Pana la o varsta 18-24 mi-a mers cu STR8 (anti perspirant), oricare antiperspirant al lor. 24-26 , old spice (inca mai merge dar miros naspa), dar de la 26+ mi-a mers doar cu NIVEA anti perspirant.

Mers inseamna sa nu put minim 24 de ore vara pe efort si 48 de ore iarna.

Ai zis ca ai incercat nivea, acum mai conteaza si care, eu recomand ala gri silver capac albastru, alea negre din seria carbon, si ultimele alea invisible black white.

#13
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
De ce conteaza daca tine mai mult de 12 ore? Voi nu va spalati zilnic?

#14
gogu1874

gogu1874

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 05.01.2023

View PostMooF2010, on 10 martie 2024 - 18:13, said:

De ce conteaza daca tine mai mult de 12 ore? Voi nu va spalati zilnic?
Spălatul zilnic, mai ales cu săpunuri şi geluri bazice, nu e optim pentru sănătatea pielii, e doar o obsesie anti-organică a americanilor şi vest-europenilor (deşi am auzit că în ultima vreme mai ascultă şi ei de dermatologi şi au început să se dezveţe de prostia cu duşul zilnic respectat ca un ritual religios, fie că mergi la sală sau nu).
https://www.msn.com/...rts/ar-AA1mT8is

https://www.health.h...y-2019062617193

#15
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

Vizualizare mesajMooF2010, pe 10 martie 2024 - 18:13, a scris:

De ce conteaza daca tine mai mult de 12 ore? Voi nu va spalati zilnic?

Nu tati, mai ales ca lucrez de acasa si efectiv nu ard nici 1 calorie. Vara da, zilnic, dar toamna iarna efectiv nu ai de ce ca nu transpiri.

#16
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,017
  • Înscris: 09.12.2015
https://liki24.ro/p/...45ml-borotalco/

Eficienta dubla impotriva petelor si a transpiratiei. Protectie pana la 72 de ore cu o formula specifica anti urme albe pe hainele negre si anti pete galbene pe hainele albe.
Parfumul Borotalco “No stains” cu Microtalc care absoarbe transpiratia.

Attached Files


Edited by TheStarkestTruthMatters, 10 March 2024 - 19:30.


#17
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

 gogu1874, pe 10 martie 2024 - 17:45, a scris:


Piatra de alaun e sulfat de aluminiu și potasiu. Funcționează și s-a dovedit non-toxic, de-asta e așa folosit aluminiul ca antibacterian sau bacteriostatic.

"Potassium alum:
Acesta este continut de piatra de alaun naturala care se regaseste in sol. Aluminiul pe care il contine nu este toxic, deoarece este alcatuit din molecule mari care nu traverseaza epiderma. Acestea se depun pe piele si se elimina in mod natural prin spalare.
Aluminiul din piatra de alaun difera de cel care se regaseste ca ingredient de baza in majoritatea antiperspirantelor din comert prin faptul ca este chimic inert si nu se fixeaza pe piele.
Conform studiilor, aluminiul continut in deodorante (20% clorura de aluminiu) nu este doar extrem de nociv, dar patrunde mai usor in organism prin piele decat pe cale digestiva. In plus, inhalarea de aluminiu fin divizat si de pulbere de oxid de aluminiu a fost identificata drept cauza a fibromului pulmonar si a lezarii plamanilor. Antiperspirantele contin si ele saruri de aluminiu si zirconiu, care inhiba activitatea glandelor sudoripare, prin blocarea si inchiderea porilor. Un studiu efectuat la Universitatea Reading (Marea Britanie) acuza antiperspirantele si deodorantele ca pot favoriza aparitia tumorilor mamare, cauzate de absorbtia prin piele a unei cantitati de aluminiu. Asimilarea pe termen indelungat a unor concentratii importante de aluminiu prin deodorante si antiperspirante poate conduce la serioase probleme de sanatate."

#18
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,519
  • Înscris: 02.09.2006
Lumea ''transpira'' sau ''perspira''? de unde a aparut cuvintul asta idiot?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate