Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 

sugerarea bacsisului de catre patroni…

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#1
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
ati sustine o initiativa legislativa care sa pedepseasca sugerarea bacsisului de catre patroni? sa interzica postarea de afise care sa sugereze sa lasi bacsis si eventual cat, in meniul pt bonul fiscal cand platesti cu cardul sa fie sugerate procente sau sume. iar intrarea in meniul de bacsis sa trebuiasca sa aiba o formulare standard de genul “daca v-au placut in mod deosebit serviciile noastre puteti lasa si un mic bacsis”.

ar trebui pusa frana si la angajati, dar acolo e greu de stabilit reguli clare, ca nu prea poti da amenda pt moaca acra, raspunsul din varful limbii si faptul ca a servit toate celelalte mese inainte sa vina la tine.

chestia e ca din cate observ vine si peste noi cultura bacsisului de la americani, se pare. si vazusem pe internet un afis care m-a cam pus pe ganduri. nu sunt genul care sa fiu total impotriva bacsisului, dar cand incepe sa fie tratat ca un drept parca se intrece o limita…


Attached File  IMG_4537.jpeg   186K   308 downloads

Edited by Fane, 03 March 2024 - 13:45.


#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021
Nu!


Problema este că prin restaurante se dau salarii de mizerie pentru că patronii consideră că angajații primesc bacșiș.
Aici trebuie umblat.

#3
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Mai degraba patronii ar trebui sa fie preocupati sa-si plateasca decent angajatii. Problema e ca dupa n-o sa mai ramana bani pentru x5 si vacante la dubai...

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Pe bonul de la restaurant is 4 opțiuni pt tips: 5%, 10%, 15% și alta suma....
Am platit cu cardul exact cat era, fara nicio opțiune pt toți de la masa. Apoi mi-au dat cei cu care eram cat au consumat. Daca cei de la masa au vrut: au pus ei ceva cash acolo. Că sa nu ne chinuim cu împărțeala acolo.
Ar fi perfect sa vina cu plata individual pt fiecare. Dar....rar am văzut sa se întâmple așa ceva.

#5
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010
N-am știut că cerșitul este o metodă de a plăti angajații...

De la americani știam că a venit cultura porumbului, bacșișul, ciubucul etc le-am primit de la turci.    Posted image

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
Maaa, si-au facut zgârciții topic.

#7
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010
Faci confuzie stimabile, n-am nici o problemă să dau bacșiș dacă mi-a plăcut cum am fost servit. Nu mi se pare ok ca bacșișul să fie cerut. E o diferență, nu crezi?

#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002

View Postslai, on 03 martie 2024 - 14:01, said:

Maaa, si-au facut zgârciții topic.
cine-i zgarcit aici? eu sau patronul care face presiuni asupra clientului sa suplimenteze veniturile chelnerului si sa-i stea si la salarul de mizerie care-l plateste?

ca si chestie, sa sti ca-mi sunt livrate coletele printre primii din zi, nu sunt chitros. :P

#9
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
@Slai, nu este vorba de zgârcenie, @Fane semnalează un fenomen ciudat, anormal, grețos. Unitatea te împinge să lași ciubuc, în loc să ofere servicii care să-l merite.
Sunt restaurante la care se oferă bacșiș mai mare de 20-30%, cu plăcere, pentru că întreaga echipă merită. Acolo oamenii revin și se cunosc cu tot personalul.

Știu că noua generație nu are conceptul de a lăsa ceva în plus. Comportamentul este întâlnit atât la corporatiști cât și la cei de la stat.

"Cuuum să las ceva în plus!? Mie nu-mi lasă nimeni nimic la muncă!" (citat dintr-un bugetar-privat).


LE:

Este greu de comandat mâncare la comun, în colectiv. Unii nu vor să lase nimic livratorilor.
Baieții de la livrări țin minte pretențiile și răsplată. Au metodele lor de a plasa condimente mucilaginoase.

Tot neplăcut este la mese mari, la restaurante, cu plata la comun. Unii trebuie să spele rușinea celor economi...

Edited by terratec, 03 March 2024 - 14:22.


#10
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Mai degraba as sustine o lege prin care fiecare cetatean sa presteze, pentru o perioada, si alte munci: fabrici, lucrator comercial, curier, postas, chelner, taximetrist... ne-ar mai trece din ifose si pretentii.

Edited by sorin147, 03 March 2024 - 14:18.


#11
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
Diferenta este între obligativitate si plăcere.
in unele industrii bacșișul este foarte important pentru acei angajați.

dar asa e omul, la un chelner sau eu știu taximetrist se zgarceste sa lase 10 lei tips dar e de acord sa plateasca nu știu ce alte servicii sau produse ultra mega supra evaluate.

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006

Vizualizare mesajFreeThinker, pe 03 martie 2024 - 13:59, a scris:

N-am știut că cerșitul este o metodă de a plăti angajații...

De la americani știam că a venit cultura porumbului, bacșișul, ciubucul etc le-am primit de la turci. Posted image

De la americani vine cultura service fee-ului.

Vizualizare mesajFreeThinker, pe 03 martie 2024 - 14:08, a scris:

Faci confuzie stimabile, n-am nici o problemă să dau bacșiș dacă mi-a plăcut cum am fost servit. Nu mi se pare ok ca bacșișul să fie cerut. E o diferență, nu crezi?

Tu dai bacsis si celui de la Dedeman care-ti recomanda o vopsea lavabila sau asistentei de la mal care te ajuta sa-ti alegi o pereche de nadragi sau casierei de la Petrom cand platesti benzina si-ti zambeste gales sau electricianului trimis de firma preferata care-ti monteaza o lustra sau asistentei de la Auchan care te ajuta sa treci cu bine pe la casele rapide?

Dupa parerea mea, ciubucul, bacsisul, service fee-ul sau dracu s-o mai numi este in gest dezonorant. Ar trebui interzis si pedepsit pe masura.
De ce se judeca cu dubla masura? Daca-i dai ciubuc primarului ca-ti asigura niste lucrari e una, iar daca dai ciubuc ospatarului este alta. pentru ca amandoi te servesc cu placere si amabilitate.

#13
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

Vizualizare mesajFreeThinker, pe 03 martie 2024 - 13:59, a scris:

De la americani știam că a venit cultura porumbului, bacșișul, ciubucul etc le-am primit de la turci. Posted image

Nu stiu la turci, dar la americani se cere chiar "de la obraz", foarte insistent, ti se face observatie daca "uiti" etc.

#14
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010

Vizualizare mesajadisz, pe 03 martie 2024 - 14:24, a scris:

Daca-i dai ciubuc primarului ca-ti asigura niste lucrari

Ăla e parandărăt, hai să nu amestecăm lucrurile.

#15
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

Vizualizare mesajsorin147, pe 03 martie 2024 - 14:17, a scris:

Mai degraba as sustine o lege prin care fiecare cetatean sa presteze, pentru o perioada, si alte munci: fabrici, lucrator comercial, curier, postas, chelner, taximetrist... ne-ar mai trece din ifose si pretentii.

De ce nu si gunoier, femeie de serviciu etc si alte n joburi prost platite unde nu exista bacsis?
N-am inteles cu ce-s mai speciali chelnerii si de ce se considera ca ar avea un job atat de greu, si de ce ptr ca iti aduce 3 farfurii la masa trebuie sa ii dai 10-20% din costul meniului?!

Edited by danigoleman, 03 March 2024 - 14:35.


#16
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003

Vizualizare mesajadisz, pe 03 martie 2024 - 14:24, a scris:

De la americani vine cultura service fee-ului.

Tu dai bacsis si celui de la Dedeman care-ti recomanda o vopsea lavabila sau asistentei de la mal care te ajuta sa-ti alegi o pereche de nadragi sau casierei de la Petrom cand platesti benzina si-ti zambeste gales sau electricianului trimis de firma preferata care-ti monteaza o lustra sau asistentei de la Auchan care te ajuta sa treci cu bine pe la casele rapide?

Dupa parerea mea, ciubucul, bacsisul, service fee-ul sau dracu s-o mai numi este in gest dezonorant. Ar trebui interzis si pedepsit pe masura.
De ce se judeca cu dubla masura? Daca-i dai ciubuc primarului ca-ti asigura niste lucrari e una, iar daca dai ciubuc ospatarului este alta. pentru ca amandoi te servesc cu placere si amabilitate.

Din lista ta doar la Dedeman și Auchan nu se poate lăsa o atenție pentru lucrători, îi supraveghează special pentru a nu lua.


În capitalism trebuie să dai bacșiș. Capitalul are grijă ca unii oameni ai muncii să nu poată câștiga suficient pentru a trăi normal.

Edited by terratec, 03 March 2024 - 14:34.


#17
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

Vizualizare mesajterratec, pe 03 martie 2024 - 14:34, a scris:


Capitalul are grijă ca unii oameni ai muncii să nu poată câștiga suficient pentru a trăi normal.

Asta nu stiu daca e adevarat.
Ca tot se zice ca vine de la americani bacsisul "obligatoriu", fac aia niste sume din bacsis pe luna de-ti pica fata, nu castiga un IT-ist bun de la noi atat intr-o luna.
Asta e mai mult un pretext, ca ar avea salarii mici.

#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
De ce doar la restaurante e tipsul?
La fabrica, birouri, când îți cumperi bilet la tren, avion, autobuz, alimentara, etc nu exista bacșiș.
De ce doar acolo e baccsis?
Sau mai sunt locuri cu bacșiș?
Tipsul e ceva in plus fata de ceea ce plătești
Nu e ceva in plus pt un serviciu gratis. Aia e șpagă. ;)
Cumperi o înghețată de 5 lei, nu dai baccsis 1 leu.
Mergi la doctor pt o consultație gratuită: dai șpagă.
Mergi la doctor pt o consultație plătită: nu dai nimic în plus, că și așa e +500 lei.
Mergi la DTIL sau pe ghișeul Ro plătești exact cât ai impozitul. Fara bacșiș.
Nu?


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate