Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

sugerarea bacsisului de catre patroni…

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#19
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007

View Postdanigoleman, on 03 martie 2024 - 14:33, said:



De ce nu si gunoier, femeie de serviciu etc si alte n joburi prost platite unde nu exista bacsis?
N-am inteles cu ce-s mai speciali chelnerii si de ce se considera ca ar avea un job atat de greu, si de ce ptr ca iti aduce 3 farfurii la masa trebuie sa ii dai 10-20% din costul meniului?!
Eu când se nimerește sa ma întâlnesc cu cei de la gunoi in momentul când imi iau tomberonul le las 5 10 lei.

mai vin oameni de la adp care matura strada întotdeauna le dau o bere sau daca am ceva bun prin casa cald.

in general se lasa bacșiș celui care iti prestează un serviciu direct, gen te servește, te transportă, iti aduce un colet, iti schimba uleiul la masina etc.

#20
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008
Nu sunt de acord cu aşa ceva, dau doar dacă consider eu asta, fie că e 1 leu sau 20 fie nimic. Mie nu îmi dă nimeni 10 bani pe degeaba în plus la muncă.

#21
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Prin unele locuri se testează roboții care servesc la mese. Și la ăia se așteaptă să se des ciubuc?

#22
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
e vorba de omenie, in primul rand se simte și omul ala important, bagat in seama.

dar ce vb eu este rara avis intr o societate unde oamenii s au format sa fie foarte reci, lipsiți de orice urma de empatie, se cred superiori unul altuia etc etc.

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostFane, on 03 martie 2024 - 13:37, said:

nu sunt genul care sa fiu total impotriva bacsisului, dar cand incepe sa fie tratat ca un drept parca se intrece o limita…
Nu trebuie incurajat deloc bacsisul. Sunt tari civilziate in UE unde nu se lasa bacsis si e considerat jignire. De ce n-am lua si noi exmeplul lor ? :)

Edited by andreic, 03 March 2024 - 14:52.


#24
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,244
  • Înscris: 05.06.2002

View Postbossake, on 03 martie 2024 - 14:50, said:

e vorba de omenie, in primul rand se simte și omul ala important, bagat in seama.

dar cand “omenia” ti-o baga pe gat fortat patronul, ca el sa poata fi “neom” cu angajatii tot “omenie” ramane?

eu vad bacsisul ca o treaba personala intre mine si lucratorul care-mi presteaza servicii. cand incepe sa-si bage nasul patronul si incepe sa faca reguli de buna practica a bacsisului parca nu-i in regula.

Edited by Fane, 03 March 2024 - 14:58.


#25
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
Relax, oameni buni, nu va bate nimeni sa va ia banii de bacsis, presupun ca daca ajungeti prin italia, de exemplu, si vedeti coperto pe nota de plata, faceti atac de apoplexie.

Io daca vreau sa citesc, ma duc la biblioteca, nu la crasma. Poate sa puna patronul anunturi cu bacsisul sau poezii de eminescu, sa fie sanatos, ca nu ma uit.

Si da, dau si la ala cu gunoiul 10 lei cand il vad. Pentru gestul asta lasa tot timpul curat luna in urma lui si nu mai scot io containerele in strada, intra dupa ele, le aduce si le pune la loc.

#26
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,244
  • Înscris: 05.06.2002
coperto nu-i bacsis. e o taxa perceputa de statul italian.

#27
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Dacă primesc o pizza arsa, mai trebuie sa încurajez cerșetoria, pardon, sa las bacșiș?

#28
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,244
  • Înscris: 05.06.2002

View Postslai, on 03 martie 2024 - 14:58, said:

Si da, dau si la ala cu gunoiul 10 lei cand il vad. Pentru gestul asta lasa tot timpul curat luna in urma lui si nu mai scot io containerele in strada, intra dupa ele, le aduce si le pune la loc.
dar cum ar fi ca de maine sa vezi scris pe masina de gunoi de catre firma care presteaza serviciile “cine nu da 10 lei la gunoier ma-sa-i …”?

View Postcristobob, on 03 martie 2024 - 15:00, said:

Dacă primesc o pizza arsa, mai trebuie sa încurajez cerșetoria, pardon, sa las bacșiș?
nu lasi nica, dar sfatul meu prietenesc e sa nu mai calci pe acolo.

Edited by Fane, 03 March 2024 - 15:01.


#29
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
Nu, eventual o dai inapoi. In funtie de cum rezolva ospatarul situatia si cum se comporta, decizi ce faci mai la final.

#30
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,244
  • Înscris: 05.06.2002

View Postslai, on 03 martie 2024 - 15:02, said:

Nu, eventual o dai inapoi.
poftim???

o platesti la leu indiferent daca o mananci sau nu si pe acolo nu mai calci.

Edited by Fane, 03 March 2024 - 15:07.


#31
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Postbossake, on 03 martie 2024 - 14:50, said:

e vorba de omenie, in primul rand se simte și omul ala important, bagat in seama.

dar ce vb eu este rara avis intr o societate unde oamenii s au format sa fie foarte reci, lipsiți de orice urma de empatie, se cred superiori unul altuia etc etc.

Omenia numai cu bani se face?
Mie mi se pare ca, dimpotriva, cereseala bacsisului cam e lipsa de omenie.

#32
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
exact ce am scris, una e sa dai de placere alta este sa fie introdus obligatoriu in nota de exemplu.

#33
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 26.02.2010

View Postbossake, on 03 martie 2024 - 14:21, said:

Diferenta este între obligativitate si plăcere.
in unele industrii bacșișul este foarte important pentru acei angajați.

dar asa e omul, la un chelner sau eu știu taximetrist se zgarceste sa lase 10 lei tips dar e de acord sa plateasca nu știu ce alte servicii sau produse ultra mega supra evaluate.

De ce ar trebui să lase, în fond prestează un serviciu, ca oricare angajat.

#34
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Eu nu las bacciş, sau "şpagă" (cum zic unii tineri). Decât ocazional, dacă poate merg de mai multe ori şi am fost mulţumit de serviciul prestat. Nu am ceva contra celor care lasă, că salariile sunt mici pentru că încă se pot da salarii mici. Dar nu e în cultura mea să plătesc în plus peste preţul cerut.
Dacă aş avea bani, aş da eu din banii mei femeii de servici de la scară măcar de obraz 50 Lei, că face totuşi o treabă care implică murdărie şi are salariu mic. Femeia de servici care face curăţenie pe scara blocului unde locuiesc.

#35
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007

View Postdorin_2k, on 03 martie 2024 - 14:36, said:


Mergi la doctor pt o consultație gratuită: dai șpagă.
Nu exista consultatie gratuita din moment ce platesti la sanatate.

#36
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007

View Postdjl, on 03 martie 2024 - 15:05, said:

Dacă aș avea bani, aș da eu din banii mei femeii de servici
Și asta este o alta discuție, dintre cei care nu lasă sunt unii care nu lasa pt ca nu prea au si orice ban contează si unii care nu lasa ca nu vor.

Edited by bossake, 03 March 2024 - 15:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate