Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

sugerarea bacsisului de catre patroni…

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#37
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,872
  • Înscris: 25.01.2007

View Postdjl, on 03 martie 2024 - 15:05, said:

Eu nu las bacciș, sau "șpagă" (cum zic unii tineri). Decât ocazional, dacă poate merg de mai multe ori și am fost mulțumit de serviciul prestat. Nu am ceva contra celor care lasă, că salariile sunt mici pentru că încă se pot da salarii mici. Dar nu e în cultura mea să plătesc în plus peste prețul cerut.
Dacă aș avea bani, aș da eu din banii mei femeii de servici de la scară măcar de obraz 50 Lei, că face totuși o treabă care implică murdărie și are salariu mic. Femeia de servici care face curățenie pe scara blocului unde locuiesc.

Ar fi cazul sa-i tot dai.
Am io o senzatie ca dupa ce nu o sa mai fii, or sa o cheme mostenitorii tai sa faca curat in apartament si o sa umple saraca cateva tomberoane...

#38
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007

View Postbossake, on 03 martie 2024 - 14:38, said:

in general se lasa bacșiș celui care iti prestează un serviciu direct, gen te servește, te transportă, iti aduce un colet, iti schimba uleiul la masina etc.
De ce? Iti presteaza pro bono?

View Postbossake, on 03 martie 2024 - 14:50, said:

e vorba de omenie, in primul rand se simte și omul ala important, bagat in seama.
Ar trebui sa se simta cand isi ia salariul.
Eventual ii ofer o strangere de mana si un cuvant laudativ ca sa se simta bagat in seama.
De ce ar trebui sa-l bag in seama cu bani?

#39
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
dar nu exista "ar trebui".
asa fac eu, tu faci cum crezi tu ca este mai bine!!

#40
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,872
  • Înscris: 25.01.2007
Chiar e interesant cum numai astia de nu lasa nimic tot cer explicatii de ce, de ce...

#41
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007
Un om mergea zilnic sa ia masa  la acelasi restaurant de 10 ani si lasa aceluiasi ospatar care-l servea un bacsis de 100 de lei.
Intr-o zi, ospatarul nu primeste niciun bacsis de la barbatul respectiv, la care ospatarul nedumerit il intreaba:
– Timp de 10 de ani mi-ai dat cate 100 de lei zilnic si acum, dintr-o data nu-mi dai nimic, ce s-a intamplat?
Barbatul:- Pai sa vezi: mi-o intrat baiatul la facultate, are nevoie de multe carti, imi cere bani multi si am hotarat sa fac economi cat se poate.
Ospatarul(foarte nervos):- Pai bine mai omule, tu iti tii baiatul la facultate pe banii mei?


Pe chelner il doare fix in fund de aprecierile clientului. Pentru el clientul e doar un portofel cu picioare care ii ofera salariul pe care nu i-l da angajatorul tepar.

Edited by DanyHiker, 03 March 2024 - 15:34.


#42
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,261
  • Înscris: 24.06.2006

View PostFreeThinker, on 03 martie 2024 - 13:59, said:

De la americani știam că a venit cultura porumbului, bacșișul, ciubucul etc le-am primit de la turci.

parerea mea sa-ti mai verifici cunostinte si despre porumb si despre bacsis, pana si io care mananc la restaurante doar fortat de imprejurari, am vazut chestia cu bacsisului, binenteles optional, vine in cititorul de carduri, se poate seta! o fi de la turci? Posted Image

View Postandreic, on 03 martie 2024 - 14:51, said:

Nu trebuie incurajat deloc bacsisul.
bacsisul este optiune la setting in pos

#43
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003

View Postdanigoleman, on 03 martie 2024 - 14:33, said:

De ce nu si gunoier, femeie de serviciu etc si alte n joburi prost platite unde nu exista bacsis?
N-am inteles cu ce-s mai speciali chelnerii si de ce se considera ca ar avea un job atat de greu, si de ce ptr ca iti aduce 3 farfurii la masa trebuie sa ii dai 10-20% din costul meniului?!
Si astea, bineinteles.

#44
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View Postadisz, on 03 martie 2024 - 14:24, said:

De la americani vine cultura service fee-ului.

Gandeam si eu ca si Terratec, stiu e obositor si enervant, dar sanatos

In felul asta angajatul ma considera PE MINE client si nu pe seful lui, pentru ca eu ii dau, daca se poarta frumos si vrea sa ma faca fericit, majoritatea venitului lui.
Deci, eu sunt pentru

#45
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010

View Postdan210, on 03 martie 2024 - 15:38, said:

o fi de la turci? Posted Image

Eu mă refeream la originea porumbului și a cuvântului bacșiș. L-ai găsit în meniul POS-ului? Să fii matale sănătos, e aici la noi de multă vreme...  Posted Image


edit

View PostTsunamii, on 03 martie 2024 - 15:43, said:


In felul asta angajatul ma considera PE MINE client si nu pe seful lui, pentru ca eu ii dau, daca se poarta frumos si vrea sa ma faca fericit,

... și nu-ți scuipă în mâncare

Edited by FreeThinker, 03 March 2024 - 15:46.


#46
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View PostDanyHiker, on 03 martie 2024 - 15:30, said:

Pe chelner il doare fix in fund de aprecierile clientului. Pentru el clientul e doar un portofel cu picioare care ii ofera salariul pe care nu i-l da angajatorul tepar.

Corect, care trebuie satisfacut pentru servicii din ce in ce mai bune si pentru un bacsis consistent

In America se lasa bacsis daca ti-au placut serviciile si mancarea
Chelnerii dau bacsis bucatarului daca mancarea e apreciata
Chelnerii mai trec din cand in cand pe la masa ta sa verifice ca totul e okay, nu tzipi tu dupa chelner si el te serveste cu o figura acra

#47
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Postslai, on 03 martie 2024 - 15:19, said:

Chiar e interesant cum numai astia de nu lasa nimic tot cer explicatii de ce, de ce...
Și explicația este ...  ?

#48
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007

View PostTsunamii, on 03 martie 2024 - 15:43, said:


In felul asta angajatul ma considera PE MINE client si nu pe seful lui, pentru ca eu ii dau, daca se poarta frumos si vrea sa ma faca fericit, majoritatea venitului lui.

Tot asa ar fi si daca nu i-ai da. Pentru ca  venitul lui e din incasarile pe care le face seful lui atunci cand cumperi de la el.
Dar neah....lucrurile nu sunt intotdeauna roz.

Edited by DanyHiker, 03 March 2024 - 15:50.


#49
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,801
  • Înscris: 16.05.2010

View Postterratec, on 03 martie 2024 - 14:17, said:

Știu că noua generație nu are conceptul de a lăsa ceva în plus. Comportamentul este întâlnit atât la corporatiști cât și la cei de la stat.
Un concept normal, de altfel. Lucrez si eu cu clientii, ba chiar depun mai muklt efort decat un pacalici de ospatar daca duce mancarea la masa, dar nu am primit NICIODATA bacsis. Nici nu ar fi nevoie, sunt platit deja pentru munca prestata.

View Postterratec, on 03 martie 2024 - 14:17, said:

Baieții de la livrări țin minte pretențiile și răsplată. Au metodele lor de a plasa condimente mucilaginoase.
Interesant, daca nu dai taxa de protectie, te trezesti cu un scuipat in mancare. Inca un motiv in plus pentru a se renunta la acest obicei balcanic.

#50
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010

View Postandreic, on 03 martie 2024 - 14:51, said:

Nu trebuie incurajat deloc bacsisul. Sunt tari civilziate in UE unde nu se lasa bacsis si e considerat jignire. De ce n-am lua si noi exmeplul lor ? Posted Image

N-avem noi treabă cu vestul, tot spre orient o cotim... Posted Image (nici o aluzie la Schengen, n-am auzit, n-am văzut).

#51
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View PostDanyHiker, on 03 martie 2024 - 15:47, said:

Tot asa ar fi si daca nu i-ai da. Pentru ca  venitul lui e din incasarile pe care le face seful lui atunci cand cumperi de la el.
Dar neah....lucrurile nu sunt intotdeauna roz.

Bineinteles ca tot asa ar fi, daca esti un client nesimtit, tu STIIND ca ala are sub salariul minim pe economie

In state e cultura "intre 15% si 25%", pentru orice primeste mai putin, chelnerul se intreaba, "oare cu ce l-am suparat?", nu se pune problema sa-i scuipe in mancare, acolo nu-s romani.

#52
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 22.05.2011
Plata cu cardul a cam subtiat spaga la ospatar, chiar am belit ochii la mesele din jur prin carciumi in Spania, nu prea mai lasa nimeni…

In Africa de sud acu vreo 10 ani, chelnerul venea cu POS, nota si cu pixul unde scriai cat sa-ti ia de pe card (adica un 10% acolo) - dar era super ieftin cu tot cu spaga.

#53
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View Postjakota, on 03 martie 2024 - 15:59, said:

Plata cu cardul a cam subtiat spaga la ospatar, chiar am belit ochii la mesele din jur prin carciumi in Spania, nu prea mai lasa nimeni…

In Africa de sud acu vreo 10 ani, chelnerul venea cu POS, nota si cu pixul unde scriai cat sa-ti ia de pe card (adica un 10% acolo) - dar era super ieftin cu tot cu spaga.

In tari normale ai loc special in care completezi daca si cat vrei sa-i lasi bacsis, pe chitanta de la cardul de credit

#54
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007
In tari normala munca trebuie sa fie remunerata de catre angajator.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate