Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Conducta DN 800 pe teren construibil

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004
Ala e un link gasit la rapid la cautarea dupa zona de protectie sanitara.
Vezi doar la proprietarul conductei cit ii trebuie aluia sa se desfasoare.

#20
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,048
  • Înscris: 30.11.2021
Cred ca cei care scriu mesaje pe aici incerca sa iti zica ceva si tu "A cognitive bias is a systematic error in thinking that occurs when people are processing and interpreting information in the world around them and affects the decisions and judgments that they make."

Ce bine poate sa iasa din cumpararea unui teren cu probleme? Tu zici ca fostul proprietar are autorizatie pentru construirea a unei case. Dragut, stii care este faza pe care o poti citit si pe forum si pe google ca sunt destule subiecte pe tema asta. Stii care este problema? De ce nu s-a apucat de constructia casei daca totul era asa de roz?
PUZ/PUG, toate se pot modifica pana te apuci tu de constructia casei, cine stie cum a obtinut persoana respectiva autorizatia, cine stie daca teava chiar respecta proiectul, adica cat de adanc este ingropata, daca este bine in desen.

Tu folosesti "cognitive bias" si intelegi ca cei care ti-au scris mesaje sunt subiectivi, fara sa intelegi ca tu esti cel care gandesti treburile dintr-un anumit punct de vedere.
Cam ca aia care cumpara sau construiesc case sub cabluri de inalta tensiune.

Am avut o cunostinta care a cumparat un teren cu o teava ingropata pe el, zona buna, pretul destul de bun. Nu vrei stresul respectiv, ca fapt divers... daca te invata viata ceva, nu vrei stres, nu stres care sa actioneze asupra ta ca picatura chinezeasca.

Ce sa iti zicem? Tu te gandesti la sunet? Noi ne gandim daca se sparge teava respectiva, nu ca daca se sparge, daca incepe sa curga apa pe unde este imbinata, o sa erodeze totul in subteran. Nu o sa poti sa contruiesti nimic asupra ei. Si daca cumva te hotarasti sa ingropi sume de bani in constructia unui imobil... cine crezi ca o sa doreasca sa cumpere?

#21
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

View Postallah2, on 01 martie 2024 - 23:48, said:

Acest teren este chiar in Bucuresti. Nu am vazut niciodata o spargere majora de o astfel de teava pe nicio strada sau trotuar, toata viata mea. De asta cred ca sansa sa se intample fix pe acei cativa metri, mi se pare super minuscula

Dar da, ma pot interesa sa vad daca exista deja fixata vreo data pentru a le schimba sau face revizie. Pentru ca asta ar insemna ceva lucrari care le-ar face Elcen pe terenul meu (daca il cumpar)
Pe acolo nu era zona rezidentiala cand a fost pusa teava.
Ca a venit un primar fripturist pe urma si a facut neorocirea asta, se prea poate.
Eu iti spun doar atat. Casa o faci pe termen lung, nu pe 5-10-20 ani. Tevile alea nu prea se sparg. Dar daca o fac, iau dupa ele si o casa construita la 5-7 metri distanta, parol.
Astfel de ternuri, parcelate pe foste platforme industriale sau trecute din extravilan in intravilan, cu astfel de probleme sunt bune pentru garaje, ateliere, parcari publice/private si alte asemenea.

Tu ori ai cumparat deja terenul si te enervezi pe noi care iti spunem ce si cum, ori ai intrat sperand ca totul sa fie roz.

Deci da, poate fi naspa. Deci da, e un teren cu probleme. Deci da, e decizia ta si problema ta daca se intampla ceva in viitor. Sau a mostenitorilor tai.

Eu iti spun doar asa: nimeni nu ar cumpara o casa pe un asemenea teren daca nu e samsar (cumpara, vopseste si vinde mai departe). Nimeni care isi baga familia acolo, desigur.

Edited by kretzu77, 02 March 2024 - 10:19.


#22
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Cum am zis, "problemele" de care ziceti sunt riscuri foarte mici.

Pe acelasi principiu poate sa fisureze conducte de pe mari bulevarde, sa erozede prin subteran, sa afecteze structura de rezistenta la blocul de 10 etaje in care stau, si sa cada la primul cutremur. Putem face multe calcule si probleme in asa mod. Si in complexul in care stau, daca caut pe net, toti se plang de lucruri irelevante, si in realitate totul e fara cursur Posted Image)

Eu caut sa gasesc probleme mai realiste, ceva cu sanse mai mari sa se intample, nu ca se sparge o conducta de beton armat ce are sute de kilometrii prin toata tara, fix fix la mine in curte, si cade casa cu mine (as ajunge imediat la Stirile Pro TV).

Mult mai probabil decat ceea ce ziceti voi e sa fie un alt cutremur major si sa cada o multime de blocuri din Bucuresti (vechi si noi). Sa nu mai locuiasca nimeni la bloc deci?

Apoi, va dati seama ca multe astfel de conducte sunt pe trotuarul din fata a o gramada de case, nu? Adica fix tot la 3-5m distanta (cat probabil e distanta legala). Dar nu stie nimeni, deoarece nu sunt chiar pe terenul proprietarului

Singurul lucru de luat cu adevarat in calcul il vad faptul ca Elcen-ul poate face intr-adevar o revizie odata la o perioada mare de timp, si in loc sa fie pe trotuarul din fata, ar fi chiar in curtea mea

Edited by allah2, 02 March 2024 - 10:36.


#23
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

View PostEvergreen, on 02 martie 2024 - 08:58, said:

Imi amintesc ca prin anii 1995-2000 un smecher a adus la nivel traseul pe unde era o aductiune de apa si a vindut apoi loturi de teren la fraieri.
Aia in loc de case nu puteau face decit gradini....
A mai fost un "jmecher" care credea ca face el bloc la coltul Tipografilor cu Poligrafiei si ca-si ia autorizatia pe urma.
Well, rahatul ala si acum a ramas neterminat acolo. In alte capitale din lumea asta are de ales: demoleaza sau parnaie. La noi ......

View Postallah2, on 02 martie 2024 - 10:21, said:

Cum am zis, "problemele" de care ziceti sunt riscuri foarte mici.

Pe acelasi principiu poate sa fisureze conducte de pe mari bulevarde, sa erozede prin subteran, sa afecteze structura de rezistenta la blocul de 10 etaje in care stau, si sa cada la primul cutremur. Putem face multe calcule si probleme in asa mod. Si in complexul in care stau, daca caut pe net, toti se plang de lucruri irelevante, si in realitate totul e fara cursur Posted Image)

Eu caut sa gasesc probleme mai realiste, ceva cu sanse mai mari sa se intample, nu ca se sparge o conducta de beton armat ce are sute de kilometrii prin toata tara, fix fix la mine in curte, si cade casa cu mine (as ajunge imediat la Stirile Pro TV).

Mult mai probabil decat ceea ce ziceti voi e sa fie un alt cutremur major si sa cada o multime de blocuri din Bucuresti (vechi si noi). Sa nu mai locuiasca nimeni la bloc deci?

Singurul lucru de luat cu adevarat in calcul il vad faptul ca Elcen-ul poate face intr-adevar o revizie odata la o perioada mare de timp
Bine bo$$ulicã, e cum zici tu. Cine suntem noi sa-ti explicam ce si cum? Neica nimeni de pe interneți.
Cine stie de cand e teava aia acolo?
Tu te gandesti la cutremur? Nu trebuie. Poate nu va fi unul sa o rupa cat traiesti tu. Lasa-ti familia sa aiba stresul asta. Ca de aia facem mostenitori, sa le dam stres suplimentar prin actiunile noastre, nu?
Eu ma gandesc la o lucrare ce presupune sapaturi cu utilaje grele (fundatie de cine stie ce mall/bloc de enșpe etaje peste 15 ani). Daca se nimerestea langa tine vreo imbinare din aia de DN800 si sapa aia fara planuri zonale si studiu geo facut cum trebuie .......
Mai gandeste-te si de cine si cand se faceau astfel de lucrari; intr-o epoca in care fiecare pleca acasa cu ce putea de unde lucra. :D

Deci cum am zis, spor la cumparare si constructie.

Over&out

#24
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004

View Postkretzu77, on 02 martie 2024 - 10:34, said:

A mai fost un "jmecher" care credea ca face el bloc la coltul Tipografilor cu Poligrafiei si ca-si ia autorizatia pe urma.
De asta uitasem, desi a mai aparut recent relicva la tv :)

Omul are deja facut filmul achizitiei in cap si probabil ca pretul este imbatabil si nu vrea sa scape asa castana in defavoarea noastra, care ii bagam bete in roate :)))))

La mine pe strada exista un teren ce nu se poate vinde din 90 incoace.
Zona de case, intre case... dar nu am idee de ce nu apare nimic acolo desi clienti au tot fost...
Nici vecinul de linga nu stie ce se intimpla (ala a scapat de demolare) dar se pare ca e ceva acolo...

#25
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

View PostEvergreen, on 02 martie 2024 - 10:38, said:

Omul are deja facut filmul achizitiei in cap si probabil ca pretul este imbatabil si nu vrea sa scape asa castana in defavoarea noastra, care ii bagam bete in roate Posted Image))))
Suntem niste nemernici de pe internet, adevarat. De fapt noi vrem sa nu mai cumpere el ca sa luam noi terenul. Posted Image

View PostEvergreen, on 02 martie 2024 - 10:41, said:

Zona de case, intre case... dar nu am idee de ce nu apare nimic acolo desi clienti au tot fost...
Nici vecinul de linga nu stie ce se intimpla (ala a scapat de demolare) dar se pare ca e ceva acolo...
Pe vremuri erau puturi de mare adancime din loc in loc in Bucuresti (de regula pe langa buncarele alea antiatomice de erau in plan). Probabil si prin alte orase. Si nu sunt pe 20cm. Sunt pe 80/100/120. Duc direct in panza aia considerata strategica. Pe alea nu se va da AC in veci, ca tine si de CSAT parca.
Daca se scoate certificat de urbanism de informare si e curat, e posibil sa fie doar mostenitori care se cearta intre ei si nu vor sa rezolve (plecati din tara etc). Am un asemenea caz in familia din partea sotiei. 2 frati au mostenit un teren care valoareaza acum 1mil eur. Unul din frati a decedat si mosternirea s-a impartit intre fratele ramas, sotia celui mort si fiul celui mort. Ala e "aranjat", il doare la basca. Si cum nu a suportat-o pe cumnata lui niciodata, baga bete in roate de ani de zile, indiferent de oferta. Si e teren fain, de 1200mp si iesire la 2 strazi. Astia sunt oamenii, cu astia defilam.

Edited by kretzu77, 02 March 2024 - 10:51.


#26
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
De fapt de abia am vazut terenul Posted Image) si cautam sa vad ceva dezavantaje legat de aceste conducte. Dar se pare ca in afara de un risc super minor si un posibil incoveninent odata la multi ani (revizie Elcen), nu prea sunt

Eu nu mi-am pus probleme asa catastrofale, ca e o sansa de 0.0001 sa cada casa cu totul. Si nu doar a mea, ci si a vecinilor, ca nu as fi singur acolo. Ma gandeam la zgomot, poluare, distante legale etc

Tevi si conducte sunt pe multe strazi si trotuare, s-ar fi dus la vale o multime de vile daca crapau asa usor conductele astea de beton armat.

Nu isi pune lumea problema asta, pentru ca intr-adevar probabil de obicei sunt pozitionate fix in afara terenurilor de constructie. Dar distanta f probabil ca ramane tot aia legala de 3m Posted Image (insa fiind in afara terenului nu isi pune nimeni nicio problema, desi in realitate riscul e identic daca chiar s-ar sparge)

Edited by allah2, 02 March 2024 - 10:53.


#27
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

View Postallah2, on 02 martie 2024 - 10:49, said:

De fapt de abia am vazut terenul Posted Image) si cautam sa vad ceva dezavantaje legat de aceste conducte. Dar se pare ca in afara de un risc super minor si un posibil incoveninent odata la multi ani (revizie Elcen), nu prea sunt
Pentru tine nu prea (doar un cutremur peste 6). Dar pentru urmasii tai, da. Dar da-i in colo, ca de aia ii facem, sa le creem probleme viitoare, nu? :D

#28
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Pana la urmasi, o sa se faca revizii la acele conducte, o sa fie inlocuite etc


Pe aceeasi gandire ar cadea toate blocurile si toate casele in viitor :))

#29
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018

View Postallah2, on 02 martie 2024 - 10:49, said:

sa cada casa cu totul. Si nu doar a mea,
să-ți arăt casă luată de o alunecare de teren exact una bucată pe o stradă casă lângă casă.să vezi cînd se sparg acele conducte că inundă totul până se oprește apa și se GOLESC.eu știu de 3 inundații până acum de la o asemenea conductă spartă.în curtea ghinionistului nu-ți zic ce crater se face

străzile din jur au apă la 50cm

#30
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Nu zic ca nu sunt cazuri. Dar sunt izolate si rare. Sunt sute de mii de case in Romania, cazuri de alunecari de teren si astfel de lucruri sunt foarte rare raportat la nr de case


Sunt sigur ca astfel de conducte sunt pe o multime de trotuare si strazi la nici 5m distanta de sute si sute de case. De cate ori ati auzit ca s-a spart o conducta de canalizare si a luat casa cu totul pe sub pamant ? Niciodata. Si chiar daca s-ar fi intamplat odata, e probabil un caz atat de rar incat nu cred ca merita aceasta paranoia

Edited by allah2, 02 March 2024 - 11:03.


#31
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007

View Postallah2, on 02 martie 2024 - 11:02, said:

Nu zic ca nu sunt cazuri. Dar sunt izolate si rare. Sunt sute de mii de case in Romania, cazuri de alunecari de teren si astfel de lucruri sunt foarte rare raportat la nr de case


Sunt sigur ca astfel de conducte sunt pe o multime de trotuare si strazi la nici 5m distanta de sute si sute de case. De cate ori ati auzit ca s-a spart o conducta de canalizare si a luat casa cu totul pe sub pamant ? Niciodata. Si chiar daca s-ar fi intamplat odata, e probabil un caz atat de rar incat nu cred ca merita aceasta paranoia
Sa nu ajungi cu terenul asa : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tNrttRrNBug?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cel mai probabil infiltratii de la blocuri.

#32
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,855
  • Înscris: 26.02.2010
Care este scopul topicului până la urmă?

#33
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Sa aflu daca exista vreun dezavantaj sau pericol real si probabil.

Din ce vad, exista o sansa cu adevarat infima sa se crape o conducta de beton armat chiar in acei cativa metri (pericol pe care il au de fapt foarte multi ce stau la casa, deoarece sunt o multime de conducte ce trec chiar pe strada din fata lor)

Dar o probabilitate mai mare ca Elcen sa faca vreo revizie candva in viitor (desi am citit ca DN 800 premo au durata de viata de peste 70 de ani)


Mi-am dat insa seama ca multi sunt cu adevarat paranoia in lume :)) si nu se bazeaza pe statistici si logica, ci sunt usor impresionabili si dau replici pe moment

Edited by allah2, 02 March 2024 - 14:03.


#34
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,444
  • Înscris: 13.02.2006
Cred ca peste 15 persoane ti-au spus ca iti asumi un mare risc, tu o tii pe a ta.
Nu putem decat sa iti uram sa il cumperi si sa il stapanesti sanatos.

#35
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004

View Postkretzu77, on 02 martie 2024 - 10:42, said:

Pe vremuri erau puturi de mare adancime din loc in loc in Bucuresti .......
Daca se scoate certificat de urbanism de informare si e curat, e posibil sa fie doar mostenitori care se cearta intre ei si nu vor sa rezolve (plecati din tara etc).
Nu e cazul de asa ceva acolo, e un simplu loc de casa, pe care a fost o casa, facuta probabil prin anii 40-50.
Oare ce agentie imobiliara si-ar pierde timp cu niste vinztori din astia?!?!? Sau toti potentialii clienti or fi dorit sa faca un bloc mic acolo?!?!?

View Postallah2, on 02 martie 2024 - 13:55, said:

Sa aflu daca exista vreun dezavantaj sau pericol real si probabil.
Dar o probabilitate mai mare ca Elcen sa faca vreo revizie candva in viitor (desi am citit ca DN 800 premo au durata de viata de peste 70 de ani)
Mi-am dat insa seama ca multi sunt cu adevarat paranoia in lume Posted Image) si nu se bazeaza pe statistici si logica, ci sunt usor impresionabili si dau replici pe moment
Posted Image

Adevarul e ca mi-ar face o deosebita placere sa am parte o data in viata de asa ceva prin curte.
Nu de alta dar as profita sa mai refac una alta pe acolo :))))))

Attached Files


Edited by Evergreen, 02 March 2024 - 20:30.


#36
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006

View Postrinaldoparaipan, on 02 martie 2024 - 18:33, said:

Cred ca peste 15 persoane ti-au spus ca iti asumi un mare risc, tu o tii pe a ta.
Nu putem decat sa iti uram sa il cumperi si sa il stapanesti sanatos.

Pai multe persoane zic prostii, de asta incerc sa filtrez. Iau de buna doar argumente sau statistici, nu ca zice nea Ion de pe un forum

In general 99% din oameni vorbesc aiurea si in fara sa cunoasca un subiect. Eu nu ma iau niciodata dupa cati zic, ci dupa argumente si atat. Daca va luati unii dupa altii ajungeti ca restu...

Toti cei contra nu au niciun argument

"Marele" risc e un risc infim sa se crape un DN 800 premo beton armat, fix pe portiunea aia de cativa metri

Daca s-ar crapa asa usor cum credeti voi, ar fi zilnic pe la stiri vile si blocuri ce sunt daramate ca se sparg conducte

De fapt e cum am zis, multe astfel de conducte de beton sunt pe multe trotuare fix la 3-5m in fata caselor sau a unor blocuri

Dupa deci logica voastra, nicio locuinta nu mai e sigura Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate