Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Conducta DN 800 pe teren construibil

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Ma intereseaza sa cumpar un teren unde sa construiesc apoi o casa de locuit

Prin mijlocul terenului trece o conducta DN 800 tip premo (am citit pe internet ca ar fi conducta de apa potabila)

Din ce am inteles de la agentul de vanzari, nu se poate construi pe unde trece aceasta si trebuie lasata o distanta minima intre conducta si constructie.

Stie cineva distanta minima legala ca trebuie lasata intre o astfel de conducta si casa ?

Proprietarul terenului a obtinut o autorizatie de constructie casa pe langa aceasta conducta

Eu as vrea o casa chiar mai mica decat ce a obtinut in acea autorizatie de constructie, deci cu siguranta din pct asta de vedere nu sunt probleme

Ar fi insa alte probleme ?

Zgomot sau mai stiu eu ce ?

Attached File  Screenshot_20240301_204139_Microsoft 365 (Office).jpg   82.73K   113 downloads

Multumesc

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,020
  • Înscris: 02.08.2021
Zgomot nu.
Dacă e foarte veche, poate exista riscul să se spargă și să-ți inunde curtea.

Edited by Valy_User, 01 March 2024 - 20:54.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,139
  • Înscris: 22.05.2003
Ceri un punct de vedere scris de la proprietarul conductei de apa.
Vei avea nevoie de aviz de la ei, deci nu cumpara nimic pana nu ai raspuns scris.

https://valtrointern...remo-800mm-x5ml

Cred ca e de canalizare...

#4
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,044
  • Înscris: 30.11.2021
Amuzant ca am vazut pe youtube un documentar despre un american care cumparase o casa construita pe o conducta.
Tot asa amuzant ca obtinuse autorizatie de constructie si chiar construise casa, amuzant ca era asigurat dar daca conducta nu aparea in acte, nu era protejat de garantie ca nu aparea conducta in acte.

Pai ce sa se petreaca? Poate contruiesti pe acolo si se hotarasc aia sa inlocuiasca conducta sau se sparge. Cat crezi ca dureaza lucrarile astea la stat?

Si sa te gandesti ca o sa vrei vreodata sa vinzi, cine o sa cumpere?

#5
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 01.09.2021
Vezi în autorizatia obținută de proprietar de la cine a obținut avize, asa identifici proprietarul conductei.
Sa ai în vedere la proiectarea casei riscul de baltiri de apa în zona fundației, în caz de avarie. Ești pregătit, ca în caz de probleme, proprietarul conductei sa și facă de cap cu utilajele prin curtea ta?

#6
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Conducta aparatine Elcen

Proprietarul a obtinut aviz de constructie pe langa conducta (la 3.6m de ea). Deci daca a obtinut autorizatia de constructie, ma gandesc ca are toate avizele. Si am loc acolo sa fac casa, nu vreau sa o fac pe conducta, e loc suficent si la 3.6m de ea

Ma gandeam la alte probleme gen zgomot, ca fiind apa potabila si un alt apeduct de apa industriala la terenul vecin, cred ca nu se pune problema de radiatii sau pericole termice etc :)

#7
ElTren

ElTren

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.10.2016
Elcen parca era cu apă călduță prin magistrale, se mai și spărgeau sau trebuiau reabilitate...

#8
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 01.09.2021
Sper sa fie foarte ieftin terenul ala, ca să merite.
Casa ușoară ( lemn sau metal) pe fundații supradimensionate, gândite pentru baltiri și chiar inundații, adică înălțate binișor. La 800 mm diametru, e ceva debit. Curtea proiectata în asa fel încât sa fie pregătită pentru intervenții fara stricăciuni prea mari.


#9
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007
Daca se intampla la tine in curte un accident, debitul e suficient sa faca sa dispara curtea! Acolo sunt probabil 10 atm, la 800mm diametru, ai un rau pe sub curte!
LE: a fost o chestie identica, o conducta care s-a spart pe o propietate, era o gaura enorma acolo. Nu era casa, era o fosta benzinarie. Baicoi/Ph. Treana de vreo 10 ani, conducta magistrala Plopeni/ Slanic.

Edited by richi_e, 01 March 2024 - 22:17.


#10
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,545
  • Înscris: 30.07.2007
Proprietarul a obtinut AC dar vinde terenul. Ai o conducta si, felicitari, stii despre ea.
Altii s-au pacalit fara sa stie, macar tu o faci constient :P

#11
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Nu mi-ati zis niciun punct negativ pana acum Posted Image) doar insinuari ca vai ce teapa, dar fara nicun argument

Eu ma gandeam mai mult la zgomot, miros, plouare, lucruri de genu

Singurul risc major e ca se sparge teava. Sunt kilometrii intregi de astfel de tevi prin tot Bucuresti (cum ajunge altfel apa potabila la toti?), sansa sa se sparga fix fix la mine in curte pe acei cativa metri mi se pare minuscula

Tuburile premo sunt din beton armat, care e sansa sa se sparga din senin fix acolo

Si chiar si prin absurd daca se sparge…

Sunt ploi si vijelii care probabil fac un debit asemanator cu astfel de teava sparta, nu e ca si cum se sparge la mine in casa Posted Image) ok, proababil ar fi santier o perioada la mine in curte (nu pe banii mei). Dar sansa o estimez de 0.001% sa vad vreodata cum repara Elcen-ul curtea

Singurul inconvenient real si de luat in seama ce il vad, e ca e nu poti construi pe acea conducta (bineinteles). Dar asta pe mine nu m-ar afecta ca oricum nu vroiam constructia sa se duca pana acolo

Edited by allah2, 01 March 2024 - 23:35.


#12
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
Spor la achizitie si construire in cazul asta
Nu sunt asemenea conducte prin curtile oamenilor in Bucuresti. Sunt pe sub strazi si trotuare.
Apa potabila nu ajunge pe asa ceva; si nici la un asemenea diametru. La mine in curte intra o teava de 1 tol parca, cu 2 robineti inante de contor si 2 dupa.

#13
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Acest teren este chiar in Bucuresti. Nu am vazut niciodata o spargere majora de o astfel de teava pe nicio strada sau trotuar, toata viata mea. De asta cred ca sansa sa se intample fix pe acei cativa metri, mi se pare super minuscula

Dar da, ma pot interesa sa vad daca exista deja fixata vreo data pentru a le schimba sau face revizie. Pentru ca asta ar insemna ceva lucrari care le-ar face Elcen pe terenul meu (daca il cumpar)

#14
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
DN800 nu se sparg aproape niciodata. E catastrofal cand se intampla ceva de genul. Nu ca inunda e pericolul. Ci ca lichefiaza solul si sapa o caverna in care se va prabusi si casa ta.
Dar nici retragerea aia nu e realista. Conducta aia are o durata de viata finita, va trebui inlocuita cu macara cand va veni vremea. Iar taluzul are unghi de repaos uzual in jurul a 45 de grade. Calculeaza tu de la adancimea generatoarei de jos a conductei cat vine in lateral proiectia.

#15
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,574
  • Înscris: 10.01.2019
Tuburile premo se sparg rar, dar destul de des apar neetanseitati la imbinari. Si la mine, aproape de capatul unui teren, trece o astfel de conducta pt o aductiune de apa potabila. Presiunea nu e mare, probabil maxim 1 atm, ca apa curge prin cadere de la locul de captare la uzina de apa pe o distanta de vreo 15 km, terenul meu fiind plasat cam la 1/3 de la captare. Si nu e nici prea veche, are vreo 20 de ani. De mai multe ori in zona terenul a fost inundat din cauza neetanseitatilor. Conducta e amplasata la cca 3 m adancime iar trerenul in zona e nisipos la suprafata si pietris mai jos (prima terasa a unui rau). Cred ca conteza stabilitatea terenului in zona si daca e zona seismica, astfel de conducte fiind sensibile la orice miscare de teren. In plus trebuie tinut cont de lentoarea cu care se misca de obicei proprietarii conductelor in astfel de cazuri.

Edited by AlexD2, 02 March 2024 - 07:35.


#16
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004
In primul rind in caz de avarii aia or sa faca ce vor prin curtea ta.
In al 2lea rind exista o zona de protectie sanitara, nu te lua dupa gargara, verifica la proprietarul conductei ce cere;
https://ezenstudio.r...ectie-sanitara/

Imi amintesc ca prin anii 1995-2000 un smecher a adus la nivel traseul pe unde era o aductiune de apa si a vindut apoi loturi de teren la fraieri.
Aia in loc de case nu puteau face decit gradini....

#17
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
Daca tot zici ca "Ma intereseaza sa cumpar un teren unde sa construiesc apoi o casa de locuit" adica nu l-ai cumparat iti spun asa:
-Acolo sunt doua conducte, la 2m una de alta
-Terenul e in Bucuresti, deci..poluare, zgomot, etc.
-Daca e pe langa vreun CET o sa ai parte de tot felul de zgomote. Eu stau in Titan, langa Policlinica si seara, uneori, se aud vuiete de la CET SUD.
-Ai fost sfatuit sa nu il cumperi.Asta iti recomand si eu.Chiar e ultimul teren de vanzare?
-Poti sa ne precizezi exact locatia?

#18
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Multumesc, dar sfaturile sunt subiective. Eu caut ceva obiectiv, si in functie de asta ma hotarasc (nu doar la terenul acesta, ci in general)

De exemplu imi spuneti ca fiind in Bucuresti e ceva nasol, eu fix in Bucuresti vreau sa fie Posted Image Este in Drumul Taberei


Daca dezavantajele acelor conducte sunt minore (singurul risc realist fiind ca odata in viata sa vina cei de la Elcen sa-mi sape prin curte), avantajele (pret, pozitie, suprafata) pot fi mult mai importante

Aici vad ca ar scrie ca distanta de protectie sa fie de 3m: https://ezenstudio.r...ectie-sanitara/

(ma gandesc ca se incadreaza la alte conducte din rețelele de distribuție, 3 m.)

Pe autorizatia de construire s-a dat OK-ul la constructia casei la o distanta de 3.6m

Edited by allah2, 02 March 2024 - 09:46.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate