Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit eth vs Adap...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Conducta DN 800 pe teren construibil

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

View Postallah2, on 02 martie 2024 - 21:35, said:

Pai multe persoane zic prostii, de asta incerc sa filtrez. Iau de buna doar argumente sau statistici, nu ca zice nea Ion de pe un forum
Atunci de ce ai deschis topicul cerand pareri? Deja incepi sa te contrazici si devine penibil.

#38
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Pai vroiam diverse pareri legate de reglementari de constructie, distante, daca poate fi zgomot, miros, chestii de genul


Nu pareri ca explodeaza betonul armat si se scufunda casa Posted Image) Asta ar fi valabil pentru majoritatea caselor si blocurilor, chiar daca conductele mai mari de canalizare de obicei nu sunt pe terenul privat, oricum cu siguranta multe sunt pozitionate fix pe dedesubtul trotoarului de langa

Edited by allah2, 02 March 2024 - 23:24.


#39
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Si uitati o posibila reglementare la care nu s-a gandit nimeni si care chiar poate fi un dezavantaj real: sa nu fiu obligat legal sa nu-mi fac gard pentru a permite intrarea Elcen in caz de nevoie sau de revizie

Daca e ceva de genul, intr-adevar e ceva foarte nasol. Sau sa aflu ca se fac revizii odata la 3 ani si de fiecare data trebuie sa sape acolo.

Lucruri de genul sunt cu adevarat dezavantaje reale.

Ce ziceti voi ca se sparg betoanele alea armat si cade casa, e ca si cum ii zic cuiva care vrea sa se mute la bloc nou in Bucuresti, ca sa nu faca asta ca oricum cad toate la primu cutremur :) (ceea ce e o alta aberatie)

Edited by allah2, 03 March 2024 - 00:06.


#40
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
Cam asta se întâmpla în curtea unui om când apare o avarie la diametrul de 800 mm. Și avea vilă frumoasă, la Bacău :D Bine, șansele sunt mici.
https://youtube.com/...NzNxfpjTUDGas5Z

Attached Files



#41
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,017
  • Înscris: 30.11.2021

View Postallah2, on 02 martie 2024 - 10:49, said:

De fapt de abia am vazut terenul Posted Image) si cautam sa vad ceva dezavantaje legat de aceste conducte. Dar se pare ca in afara de un risc super minor si un posibil incoveninent odata la multi ani (revizie Elcen), nu prea sunt
Te intreb ceva dar nu te superi pe mine? Tu ne trolezi? Ca scrii ceva mesaje de nu ca sunt sfidare, dar cred ca si mesajul asta l-ai editat intentionat.

Tu te concentrezi pe o avarie, chiar ma amuza ca ai editat "risc super minor" si faci referire la un teren pe care doresti sa construiesti un imobil.
Nu este discutia ca se sparge teava, ca se scurge pe la imbinare si sapa sub contructie. Discutia este de ce ai cumpara un asemenea teren?
Asa incep povestile astea, lacomia.

Mai era un tip care vroia sa cumpere un apartament care avea 2 balcoane care nu erau construite, ca era pretul tentant.
Asa si la tine, chiar nu gasesti un teren fara conducte ingropate pe el? Sa fie curat, sa poti sa contruiesti ce doresti, fara gandul ca se modifica PUG/PUZ sau conditiile si nu mai ai voie sa construiesti nimic si vinzi la nivel de teren arabil.
Nu ai nici macar 1 avantaj pentru care sa faci nebunia sa cumperi un asemenea teren.

Conductele astea nu stie nimenea la ce adancime sunt ingropate, cat de bine au fost desenate. Pe hartie este ca tara asta.

Eram tanar si eram angajat la stat, nu gaseam un cablu, nu noi, toate structurile statului nu gaseam un cablu. La presa comunicam frumos, paream ca stim ce facem, practic de cateva zile nu gaseam un cablu care nu aparea pe vreo hartie, a fost trimis un buldoescavator si sapa, a facut ala la gropi ca a mai intepat cateva cabluri, nu mai stiu daca si o conducta de apa.
Si noi zambeam, comunicate, practic in Romania nu este nimic facut bine.

Si tu zici de televiziune? Da, a bubuit conducta aia? Era ingropata prea sus. A  bubuit statia aia peco, pardon, cisternele alea? Era firma inchisa.
Tu crezi ca daca faci tu o sesizare ca iese apa se deplaseaza careva? Dureaza zile pana rezolva avariile in orase, treci si iese apa din asfalt cateva zile.

"Eu caut sa gasesc probleme mai realiste, ceva cu sanse mai mari sa se intample, nu ca se sparge o conducta de beton armat ce are sute de kilometrii prin toata tara, fix fix la mine in curte, si cade casa cu mine (as ajunge imediat la Stirile Pro TV)."
Si ce face pro tv-ul? Fac reportaj cu tine ca te-ai zgarcit ca aia de cumpara in cartiere aflate pe camp.

Imi aduce aminte de tipul care a simtit miros de gaze si a facut ce era normal: A dat telefon la gaze. https://observatorne...sii-565153.html

I-au lovit usa, i-au pus adeziv in yala, l-au amenintat.

Si tu zici sa te bagi singur sa cumperi un teren de trece o conducta pe el, ca o sa fie ok, ca este acolo o autorizatie obtinuta in cine stie ce idei, ca tu vrei casa mai mica, mai la departare de conducta, de unde crezi tu ca este ingropata conducta.

Te bazezi pe prea multe date "teoretice" si parerea ta si uiti ca traiesti in Romania.

Edited by MindArchitect, 03 March 2024 - 11:01.


#42
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Prefer sa imi asum un risc de 0.001% si sa iau un teren cu o pozitie buna, pret bun si intimitate (oferita chiar de acele conducte, pe care evident ca nu poti construi; altfel isi faceau toti Vile P+2 sau chiar blocuri fix langa teren)

Riscuri minore sunt peste tot. Hai sa nu mai locuim la bloc ca e risc 0.01 sa mori in cutremur. Hai sa fugim din Bucuresti ca ne calca masina cand trecem strada


Prefer sa-mi bat capul cu lucruri mai probabile, nu aberatii


Acele conducte sunt pe fiecare trotuar din fata multor vile. Deci riscul e identic pentru marea majoritate a oamenilor. Dar e un risc cu adevrat insignifiant ca bubuie o astfel de conducta (e aproape imposibil de fapt, una de beton armat)


Dezavantajul real de a avea acele conducte in propria curte nu e ca se sparg.


Ci ca trebuie lasat Elcenul sa intre si sa faca revizii sau nu. Aici trebuie sa mai caut si sa ma informez

Acele conducte aparaent tin 80 ani + , dar trebuie sa caut mai exact odata la cat timp se fac reviziile Elcen (si cum anume, daca trebuie sau nu sapat terenul) si daca am interdictie legala sa imi fac gard


Astea sunt unicile probleme ce le vad eu: faptul ca acele conducte evident nu-mi apartin, si ca sunt ale Elcen, ce pot implica diverse constrangeri legale


Ca asa toate lumea are conducte pe sub terenuri, si chiar si conducte mai mari in imediata apropriere (din ce credeti ca sunt facute canalizarile? )


Voi toti care sunteti panicati pe aici ca se sparg, si locuiti la casa, e f probabil de fapt sa aveti si voi asa conducte la 5m de casa voastra pe strada din fata Posted Image (dar nu stiti de ele)

Edited by allah2, 03 March 2024 - 11:32.


#43
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
Spor la construit man.
Orice alta discutie e de prisos.
Daca vrei informatii despre reglementari, intreaba un avocat si proprietarii conductei. Nu pe forum.
Si orice intrebare a ta nu-si are rostul de un forum, unde isi dau cu parerea nenii Ion.

#44
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004

View Postallah2, on 02 martie 2024 - 23:20, said:

Pai vroiam diverse pareri legate de reglementari de constructie, distante, daca poate fi zgomot, miros, chestii de genul
Ai primit

Nu pareri ca explodeaza betonul armat si se scufunda casa Posted Image) Asta ar fi valabil pentru majoritatea caselor si blocurilor, chiar daca conductele mai mari de canalizare de obicei nu sunt pe terenul privat, oricum cu siguranta multe sunt pozitionate fix pe dedesubtul trotoarului de langa
Confunzi marfa cu ambalajul

View Postallah2, on 03 martie 2024 - 00:06, said:

Si uitati o posibila reglementare la care nu s-a gandit nimeni si care chiar poate fi un dezavantaj real: sa nu fiu obligat legal sa nu-mi fac gard pentru a permite intrarea Elcen in caz de nevoie sau de revizie
Gardul era problema cea mai grava, da...
Daca e ceva de genul, intr-adevar e ceva foarte nasol. Sau sa aflu ca se fac revizii odata la 3 ani si de fiecare data trebuie sa sape acolo.

Lucruri de genul sunt cu adevarat dezavantaje reale.

Ce ziceti voi ca se sparg betoanele alea armat si cade casa, e ca si cum ii zic cuiva care vrea sa se mute la bloc nou in Bucuresti, ca sa nu faca asta ca oricum cad toate la primu cutremur Posted Image (ceea ce e o alta aberatie)

View Postallah2, on 03 martie 2024 - 11:27, said:

Prefer sa imi asum un risc de 0.001% si sa iau un teren cu o pozitie buna, pret bun si intimitate (oferita chiar de acele conducte, pe care evident ca nu poti construi; altfel isi faceau toti Vile P+2 sau chiar blocuri fix langa teren)
Miine la 8 sper ca esti la notar
Riscuri minore sunt peste tot. Hai sa nu mai locuim la bloc ca e risc 0.01 sa mori in cutremur. Hai sa fugim din Bucuresti ca ne calca masina cand trecem strada


Prefer sa-mi bat capul cu lucruri mai probabile, nu aberatii


Acele conducte sunt pe fiecare trotuar din fata multor vile. Deci riscul e identic pentru marea majoritate a oamenilor. Dar e un risc cu adevrat insignifiant ca bubuie o astfel de conducta (e aproape imposibil de fapt, una de beton armat)


Dezavantajul real de a avea acele conducte in propria curte nu e ca se sparg.
blablabla


Ci ca trebuie lasat Elcenul sa intre si sa faca revizii sau nu. Aici trebuie sa mai caut si sa ma informez

Acele conducte aparaent tin 80 ani + , dar trebuie sa caut mai exact odata la cat timp se fac reviziile Elcen (si cum anume, daca trebuie sau nu sapat terenul) si daca am interdictie legala sa imi fac gard

blablabla

Astea sunt unicile probleme ce le vad eu: faptul ca acele conducte evident nu-mi apartin, si ca sunt ale Elcen, ce pot implica diverse constrangeri legale


Ca asa toate lumea are conducte pe sub terenuri, si chiar si conducte mai mari in imediata apropriere (din ce credeti ca sunt facute canalizarile? )


Voi toti care sunteti panicati pe aici blablabla

Noi prosti ca iti dam apa la moara pe aici....
Nici nu are rost sa ne batem capul ca sa iti explicam ca o canalizare gravitationala nu va exploda decit in cazul acumularii de gaze plus ceva care sa le aprinda Posted Image
Fata de asa ceva:
https://www.bbc.com/...canada-68342272
Dar tu esti mult mai destept in cap, n-are sens sa te interesezi despre aspectele scrise de noi inainte....

#45
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006

View PostEvergreen, on 03 martie 2024 - 15:08, said:


Daca chiar erau atat de des intalnite lucrurile astea, chiar crezi ca apareau stiri din Canada ?

Tocmai ca gasesti stiri pe BBC despre asa ceva ar trebui sa te convinga ca e ceva foarte foarte rar

Daca explodeaza o conducta de beton armat la cineva in curte si ii darama casa, va fi o stire atat de senzationala si de rar intalnita de va face înconjurul lumii

Edited by allah2, 03 March 2024 - 16:40.


#46
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004

View Postallah2, on 03 martie 2024 - 16:39, said:

Daca chiar erau atat de des intalnite lucrurile astea, chiar crezi ca apareau stiri din Canada ?
Huge water leak shoots into air on Texas street

#47
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019
Eu cred ca problema ar trebui pusa si altfel. Construirea unei case, pe langa ca e ceva util pt proprietarul care probabil o va folosi toata viata, e si o investitie. Cu sau fara conducta costurile de constructie a unei case sunt aceleasi, dar valoarea de vanzare poate fi mult diferita din cauza existentei acestei conducte in curtea proprietatii respective.

#48
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

Quote

Conducta aparatine Elcen
daca apartine ELCEN si e din beton, in mod sigur este o conducta de alimentare cu apa rece a termocentralei
nu te intereseaza protectia sanitara dar exista o Norma tehnica privind delimitarea zonelor de protecție și de siguranță aferente capacităților energetice. (ORDIN nr. 239 din 20 decembrie 2019)


View Postallah2, on 02 martie 2024 - 23:20, said:

Pai vroiam diverse pareri legate de reglementari de constructie, distante, daca poate fi zgomot, miros, chestii de genul
Apa nu miroase si, daca auzi zgomote vibratii din cauza conductei e prea tarziu. in cateva zile se va fisura si vei avea un lac in curte.

Quote

Nu pareri ca explodeaza betonul armat si se scufunda casa Posted Image) Asta ar fi valabil pentru majoritatea caselor si blocurilor, chiar daca conductele mai mari de canalizare de obicei nu sunt pe terenul privat, oricum cu siguranta multe sunt pozitionate fix pe dedesubtul trotoarului de langa
confunzi cu conductele de canalizare.
riscul ca o astfel de conducta (de beton, care duce apa la termocentrala) sa se fisureze nu este mare, dar este real. Atentie, vorbim de o fisura, nu o spartura serioasa, care produce un ghiezer. in momentul in care se fisureaza, in jurul ei se formeaza o zona noroiasa, nu pare asa naspa. doar ca cei de la ELCEN, dupa ce repara fisura, vor cauta si alte astfel de fisuri, si va trebui sa ii lasi sa treaca prin curtea ta. daca gasesc inca una, la tine in curte, situatia devine naspa.

ia in calcul ca aceste conducte au fost puse in pamant inainte de revolutie. adica acum cel putin 33 de ani. ziceai ca au durata de viata de 70 de ani? adica peste 30 de ani or sa inceapa sa le schimbe? iti faci casa doar pentru 30 de ani?  hmm..
pe scurt. nu ar cumpa un astfeld e teren decat daca as putea construi la 10 metri de el.

Edited by strongsss, 04 March 2024 - 11:16.


#49
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
Eu n-am postat întâmplător imaginile și clipul de la Bacău. E aducțiunea de apă a orașului, de la Valea Uzului. Are același diametru, lungime de vreo 80 de km din care jumătate sunt vechi și nereabilitați și plesnesc anual sau de mai multe ori pe an. Și inundă sute sau mii de metri pătrați de teren când se întâmplă, până constată ăștia avaria și opresc apa. Deci, se întâmplă destul de des, presiunea e mare. A plesnit și prin curțile unora, cazul cu vila aia e cel mai cunoscut pentru că s-a făcut scandal cum de a obținut ăla autorizația să-și facă casă acolo, lângă conductă. În cazul tău ai o porțiune de câțiva zeci de metri, probabilitatea e mică să ai ghinion într-adevăr, dar eu n-aș avea liniște nici așa. Ai idee cât de vechi sunt conductele?

Edited by caiuscorneliu, 04 March 2024 - 11:36.


#50
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013

View Postcaiuscorneliu, on 03 martie 2024 - 08:51, said:

Cam asta se întâmpla în curtea unui om când apare o avarie la diametrul de 800 mm. Și avea vilă frumoasă, la Bacău Posted Image Bine, șansele sunt mici.
https://youtube.com/...NzNxfpjTUDGas5Z


asta voiam sa ii postez si eu...

#51
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View Postallah2, on 01 martie 2024 - 21:32, said:

Conducta aparatine Elcen

View Postallah2, on 02 martie 2024 - 09:44, said:

Este in Drumul Taberei
Recitind descrierea si coreland cu poza imi dau seama destul de clar ca este vorba de cele doua conducte de apa industriala, de DN 800, care pleaca de la CTE Bucuresti Vest spre CTE Progresu.
s-ar putea sa ai o zona de rpotectie de 10 metri pentru ele. reciteste norma, si mai ales cere un punct de vedere de la ELCEN.

Edited by strongsss, 04 March 2024 - 12:36.


#52
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 12.01.2018

Vizualizare mesajallah2, pe 02 martie 2024 - 23:20, a scris:

ar fi valabil pentru majoritatea caselor si blocurilor,
unde ai văzut tu așa conductă în oraș?astea erau făcute pe vremea lui ceașcă și puse-n câmp fiindcă erau ieftine

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate